Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca na Słowacji Słowacki Raj: Krasowe eldorado pięknych krajobrazów + przygody

Słowacki Raj: Krasowe eldorado pięknych krajobrazów + przygody

słowacki raj marcin

Słowacki Raj. Oto jeden z najpiękniejszych europejskich Parków Narodowych. A tak blisko Polski! Rozciąga się na powierzchni 19 763 ha a jego ochronna otulina ma dodakowe 13 011 ha. Znajduje się  na granicy Spiszu i Gemeru (na południe od Spiskiej Nowej Wsi). Jak większość tego typu miejsc – kiedyś była to jednolita płaszczyzna, która jednak – utworzona z łatwo ulegającego przekształceniom, erozji – wapienia, została pocięta przez nurt rzeki  Hornad i innych malowniczych potoków na kilka większych i mniejszych płaskowyżów. Wszystko razem wygląda świetnie!

Byliśmy w wielu obszarach krasowych w Polsce i Europie, ale ten przysporzył nam niewątpliwie najwięcej radości. Jedźcie tam!

Jak już się tam znajdziemy, to rzeczywiście poczujemy się jak w raju – raju dla miłośników przygody i przepięknych krajobrazów. Bujna zieleń, potoki, potoczki, wodospady, wąwozy, kaniony, jamy, uwały, podziemne jaskinie (w południowej części Słowackiego Raju zobaczyć możemy niesamowitą Jaskinię Lodową, w której nawet w pełni lata temperatura oscyluje w okolicach 0 stopni) są tu dla turystów na wyciągnięcie ręki, sprawiając, że wędrówka w takich okolicznościach przyrody okazuje się niezapomnianym przeżyciem.

Poza tym przygotowane tu trasy turystyczne nie są trasami „zwyczajnymi”. Po pierwsze oczywiście o ich niezwykłości decyduje samo miejsce – zaskakująco piękne i przyjazne dla każdego – od najmłodszych po nieco starszych (należy wybrać odpowiednią dla siebie trasę – różne długości, różne stopnie trudności) a przede wszystkim dlatego, że często prowadzą one zawieszonymi nad potokiem mostkami, przyczepionymi do wapiennych skał drabinkami, metalowymi platformami znajdującymi się wysoko nad malowniczym wąwozem (może być więc problem dla tych, którzy mają lęk wysokości).

Możemy też spodziewać się od czasu do czasu łańcuchów ułatwiających wspinaczkę. Po Słowackim Raju można też przemieszczać się rowerami (rozbudowana siec szlaków dla rowerzystów), zimą natomiast można przyjechać tu z nartami biegowymi (jednak przejście przez kaniony i przełom rzeki Honrad o tej porze roku jest niedozwolone). UWAGA! Trudniejsze technicznie trasy znajdują się w północnej części Słowackiego Raju. Bez względu na to jednak, jaką trasę wybierzemy, pamiętajmy zawsze o odpowiednich – przyczepnych butach i wygodnym ubraniu.

PORADY: Osobiście najbardziej polecamy wędrówkę niebieskim szlakiem wzdłuż kanionu Honradu z przerwą na niesamowity Tomaszowy Wyhlad (świetny widok na Tatry) oraz wejściem do Wąwozu Sucha Bela czy żółtymi znakami na Klasztorzysko – pięknie położoną polanę z ruinami klasztoru z XIII wieku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie poświęconej Słowackiemu Rajowi i jego atrakcjom.

DOJAZD: Do Słowackiego Raju (miejscowości znajdujących się na północy) dojechać możemy autobusami ze Spiskiej Nowej Wsi, która wydaje się najlepszą bazą wypoadową w te rejony (Generalnie wioski na północ od parku są też najlepsze do noclegów). Prowadzi tu również trasa kolejowa Poprad – Koszyce (stacja znajduje się w Vydrniku) oraz trasa z Morgecan do Cervenej Skaly i potem do Bańskiej Bystrzycy. Dojedzimy tu również autobusem między innymi z Popradu, Spiskiej Nowej Wsi i Rożniawy. Samochodem z Polski najlepiej dojechać tu od Łysej Polany przez Kieżmark, Lubicę oraz Spiski Czwartek

Ponieważ ten wpis ma już swoje „lata” zdecydowanie więcej informacji o Słowackim Raju przeczytacie u Agnieszki z Zależnej w Podróży.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI