Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca na Słowacji Bratysława w 48 godzin. Co trzeba koniecznie zobaczyć w stolicy Słowacji np. w weekend?

Bratysława w 48 godzin. Co trzeba koniecznie zobaczyć w stolicy Słowacji np. w weekend?

Bratysława, stolica Słowacji i największe jej miasto. Pięknie położona nad Dunajem, której brzegi spinają dziś charakterystyczne mosty (w tym Nowy Most zwieńczony charakterystycznym „spodkiem”). Ciekawostka jest taka, że Bratysława to jedyna stolica na całym świecie, która graniczy z dwoma państwami! (z Austrią i Węgrami). To miasto, które ożywa zwłaszcza późnym wieczorem oraz nocą, gdy liczni turyści wychodzą na ulice, przechadzają się po wąskich zakamarkach Starówki lub robią zdjęcia pięknie podświetlonym zabytkom (z położonym na wzgórzu Zamku na czele).

bratyslawa noc

Warto tu przyjechać chociaż na dwa dni, żeby poczuć jej niesamowitą atmosferę – tak różną od atmosfery panującej w innych słowackich miastach. A żeby nieco ułatwić Wam zwiedzanie, przygotowaliśmy krótki informator (przewodnik) o największych atrakcjach oraz najciekawszych miejscach w Bratysławie i to nie tylko w samym jej centrum. Zapraszamy do lektury 🙂

Tym bardziej, że dzięki PolskiemuBusowi.com możemy tu dojechać naprawdę tanio. Od 1 do 50 złotych np.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bratysławie | Zarezerwuj hotel w Bratysławie

TRANSPORT: Bratysława jest dobrze skomunikowana. Możemy poruszać się po mieście autobusami, tramwajami (13 linii) oraz trolejbusami (14 linii). Te pierwsze jeżdżą po całym mieście, natomiast tramwaje oraz trolejbusy jedynie na obszarze Wzgórza Zamkowego oraz centrum. Starówkę trzeba przemierzać pieszo (wyłączona jest z ruchu kołowego). Więcej znajdziecie na stronie internetowej  oraz tutaj.

Bratysława Zamek
fot.meneldur / flickr.com / CC

Bratysława w 2 dni lub na weekend. Co warto zobaczyć? NASZE TOP 10

1.  Zamek (Bratislavsky hrad), znajduje się na wzgórzu nad Dunajem (Wieża Koronacyjna – najbardziej okazała to dobry punkt widokowy i idealne miejsce do robienia zdjęć). Jego charakterystyczną cechą są cztery wieże w każdym wierzchołku zbudowanego na planie prostokąta zamku. Budowla była wielokrotnie przebudowywana i swój kształt uzyskała po gruntownej renowacji. Wewnątrz znajdują się ciekawe zbiory muzealne, w tym skarbiec. Niżej zachowały się pozostałości po fortyfikacjach oraz uliczki i zabudowania wchodzące w skład dawnego podzamcza.

2. Główny Rynek, to serce miasta, gdzie przewijają się liczni turyści robiący zdjęcia lub przesiadujący w małych kawiarenkach pod parasolami. Na uwagę zasługuje tu budynek starego Ratusza, sięgający XIII wieku z pięknym dziedzińcem (dziś w ratuszu mieści się Muzeum Bratysławy) oraz secesyjny zamek, gdzie również mieści się muzeum, lecz przedstawiający zupełnie inne eksponaty, bo związane z produkcją wina – Muzeum Małokarpackiego Winiarstwa. Ponadto zwrócić należy uwagę na piękną renesansową studnię – fontannę Maksymiliana. 

3. Katedra świętego Marcina, gotycka katedra, która wyróżnia się przede wszystkim wieżą z kopulą zwieńczoną repliką korony świętego Stefana (symbol tego, iż w katerze koronowani byli królowie i królowe węgierskie).Wewnątrz zobaczymy między innymi piękny – wykonany z brązu posąg św. Marcina a także bogato zdobioną kaplicę świętego Jana Jałmużnika kryjąca jego relikwie.

Devin Zamek
fot.maryatexitzero / flickr.com / CC

4. Ruiny zamku Devin, malowniczo położone, na szczycie wapiennego wzgórza, jakieś osiem kilometrów od centrum Bratysławy. Tutaj Słowianie pod dowództwem Rościsława utworzyli własną rozległą osadę, a właściwie to prężnie działające państwo. Na rozległym obszarze twierdzy można zobaczyć również pozostałości po rzymskich budowlach. Dla miłośników przyrody – widać tu jak na dłoni, jak rzeka Morawa wpływa do Dunaju.

5. Pałac Prymasowski, ogromna budowla, o różowej fasadzie, wzniesiona została na zlecenie prymasa Węgier (czego wyrazem jest okazały złocony herb umieszczony na elewacji). Pałac można zwiedzać – turystom udostępniono piękne wnętrza na parterze, wśród których szczególną popularnością cieszy się Sala Lustrzana.

6. Park Miejski – Sad Janka Krala, znajduje się na lewym brzegu rzeki (pomiędzy Nowym i Starym Mostem) i jest najstarszym parkiem w mieście (pierwszy w tej części Europy udostępniony dla wszystkich mieszkańców). Idealne miejsce na odpoczynek, relaks, spacery alejkami i na zabawę – znajduje się tu lunapark, stadion sportowy a także pomniki słowackich poetów – romantyków.

7. Rusovce, jeśli będziecie mieć jeszcze trochę czasu to koniecznie udajcie się do tej oddalonej około 9 km od centrum Bratysławy dzielnicy podmiejskiej. Znajdują się tu bowiem dwie warte odkrycia atrakcje: wykopaliska archeologiczne w miejscu rzymskiego obozu wojskowego – Gerulata, a także piękny neogotycki pałac.

Nowy Most w Bratysławie
fot.Hugo-photography / flickr.com / CC

8. Mosty Bratysławy, Dunaj spięty jest czterema mostami – Starym, Nowym, Lafranconi oraz Pristavny (a także piąty najmłodszy – Most Apollo). Najbardziej interesujący jest Nowy Most zwieńczony charakterystycznym „latającym spodkiem”, w którym mieści się widokowa restauracja. Zdjęcia z mostu wychodzą świetnie, zwłaszcza wieczorem, kiedy miasto (głównie Zamek) jest pięknie oświetlone.

9. Kościół Franciszkanów, to najstarsza świątynia w mieście, pochodzi z XIII wieku (wraz z przylegającym do niego klasztorem). Mimo iż ze średniowiecznej budowli pozostał już niewiele – najcenniejsza, bo XIV wieczna jest kaplica św. Jana Ewangelisty, to jednak warto tu wejść i zobaczyć wspaniały barokowy już (skutek XVIII wiecznej przebudowy) wystrój kościoła.

10. Stara Bratysława, u podnóża wzgórza zamkowego rozciągają się malownicze, wąskie uliczki najstarszej części miasta. Mamy tu okazję również zobaczyć piękne dworki oraz cmentarz Żydowski. Doskonałe miejsce na romantyczny spacer.

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie:

Warto jest zobaczyć jeszcze dość nietypowy, bo niebieski kościół świętej Elżbiety (niedaleko placu Safarika), jedyną zachowaną w Bratysławie synagogę (ta z kolei niedaleko opisywanego wcześniej kościoła), Pałac Grassalkovicha wraz z ogrodami – dziś siedziba Prezydenta. Dla najmłodszych, choć pewnie nie tylko – ZOO a także Ogród Botaniczny.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bratysławie | Zarezerwuj hotel w Bratysławie

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I ATRAKCJI BRATYSŁAWY?  

Sprawdź ceny noclegów w Bratysławie

Ilość komentarzy: 13 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Rafał says:

  Sad Janka Krala znajduje się na prawym brzegu Dunaju. Szukałem na lewym i nie znalazłem 😉

 • Podróże MM says:

  Właśnie wróciłem z Bratysławy. Przyznam, że miasto jest bardzo urokliwe i nie ustępuje atrakcyjnością Wiedniowi ani Budapesztowi 🙂 Ja również będę bronił stolicy Słowacji przed negatywną opinią Bartka. Faktycznie, po piątkowych imprezach było mnóstwo śmieci, ale do godz. 8 służby porządkowe błyskawicznie wszystko posprzątały. Miasto jest urocze i kolorowe.
  Zdjęcia z Bratysławy opublikowałem na swoim blogu, jeśli ktoś szuka motywacji do podróży do Bratysławy to zapraszam i polecam!

  https://www.podrozemm.pl/2016/04/bratysawa-co-warto-zobaczyc.html

  • klient says:

   Ale Bratysława nigdy nie była słowacka – przecież do 1920 roku to Magyarorszag byl

 • Piotr says:

  I stało się ;D Zapraszam Was na ostatni wpis o Bratysławie. Tym razem Hainburg nad Dunajem oraz graffiti w Bratysławie. Bardzo Dziękuję Marcinowi za dobre słowo i za możliwość umieszczania tutaj swoich wpisów.
  Zapraszam Was : temiejscamagiczne.blogspot.com.

 • Piotr says:

  Dziś opublikowałem drugą część wspomnień z Bratysławy. Tym razem zamek Devin. Wszystkim bardzo serdecznie polecam. Tymczasem zapraszam dzięki Wędrownym Motylom na swój blog : temiejscamagiczne.blogspot.com

 • Piotr says:

  Moje wspomnienia z Bratysławy z połowy stycznia 2015 roku . Dziś opublikowałem część 1 na swym blogu : temiejscamagiczne.blogspot.com. Wszystkich chętnych zapraszam. 😀 Pozdrawiam Was Piotrek

 • Tomasz says:

  Ja sugeruje się tym oto: https://dobrytrop.blogspot.com

 • Michal says:

  Bartku, powiedz o co tak naprawdę chodzi, bo widzę twój kolejny negatywny wpis, na kolejnym forum dotyczącym Bratysławy. Dodatkowo jest identyczny jak na innej stronie, rozumiem zadziałała zasada kopiuj wklej ;-p.

 • Bartek says:

  Witam. Odwiedziłem Bratysławę i jestem okropnie zdziwiony tym co zobaczyłem. Wiedziałem, że Bratysława nie dorówna np. Pradze, ale to co zobaczyłem zniechęciło mnie do tego „miasta” raz na zawsze. Bardzo zaniedbana część zabytkowych kamienic i kościoła w ścisłym centrum historycznym. Brud / syf na ulicach nie do opisania – czegoś takiego nie widziałem jeszcze nigdzie. Smród za co drugim rogiem okropny. Ludzie jacyś dziwni, smętni. Jeden jedyny sklep całodobowy w mieście o którym nikt miejscowy oczywiście nie wie. Strasznie martwe miasto – po 21:00 nic się tam nie dzieje… Dworce autobusowe i kolejowe w stanie wewnętrznego rozkładu. Jak na miasto stołeczne Słowacji to po prostu wstyd na maksa. Nie żałuję, że Bratysławę odwiedziłem ale na pewno nigdy nikomu jej nie polecę a sam na pewno już tam nie wrócę. Chyba, że do hotelu podczas zwiedzania Wiednia…

  • Alicja says:

   Zdecydowanie nie zgodzę się z wypowiedzią poprzednika. Bratysława to przepiękne miasto – o brudzie, smrodzie, śmieciach itd. nie ma w ogóle mowy. Przepięknie utrzymane stare miasto kusi restauracjami. Wszystko zadbane, widać że w ostatnim czasie dużo się dzieje w tym mieście. Polecam!

  • Marta says:

   Nie zgodzę się z Bartkiem byłam w Bratysławie i jest to piękne zadbane miasto oraz dużo w nim wspaniałego do zwiedzania i popieram wypowiedź Alicji.Polecam tam jechać wszystkim którzy to przeczytali!

  • Hmmm mam wrażenie że nigdy tu nie byłeś jest to urokliwe miasto w sam raz na weekendowy wypad

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI