Pomysły Na weekend w Europie Koszyce, Europejska Stolica Kultury 2013. A może by tak… ? Nasz poradnik

Koszyce, Europejska Stolica Kultury 2013. A może by tak… ? Nasz poradnik


koszyce hlavna

Już trochę czasu minęło od naszego słowackiego tripu podczas których zwiedziliśmy kraj wzdłuż i wszerz. Naszym ostatnim przystankiem były Koszyce – miasto, które nas zauroczyło. A co warto tam zwiedzić i zobaczyć? Już podpowiadamy! Czekamy także na Wasze propozycje – na pewno je zamieścimy. Więc… może by tak wyskoczyć do Koszyc na weekend lub kilka dni? Polecamy, tym bardziej, że miasto jest tegoroczną Europejską Stolicą Kultury.

Najlepszy dojazd? Samochodem lub pociągiem. Z Krakowa kierujemy się pociągiem przez Tarnów i Nowy Sącz do Krynicy. Wysiadamy w Muszynie i wsiadamy w osobowy do Leluchowa/Plavca. Stamtąd już łatwo dostać nam się „rychlikiem” do samych Koszyc. Powinniśmy zmieścić się w 5-6 godzinach z Krakowa. Ale realistycznie liczby raczej 7-8 :).

Koszyce jakoś tak są zapomniane. A przecież to duże miasto, jak na Słowację i całą Europę Środkową, stosunkowo ładnie zakonserwowane, świetnie położone i klimatyczne. Większość najważniejszych zabytków mieści się w obrębie przepięknej ulicy Hlavnej. Zobaczymy tu między innymi ciekawe kamienice – głównie renesansowe, secesyjne ale również gotyckie. Oprócz tego wznoszą się przy niej także eleganckie, markowe sklepy drogie kawiarnie i restauracje. Największym zaskoczeniem okazał się jednak niewielki potoczek płynący kamiennym kanałem przez sam środek promenady – a na samym jego końcu pomnik żelaznego smoka! Czegoś takiego nie widzieliśmy nigdzie indziej w  Europie.

TOP 5 najciekawszych atrakcji i miejsc w Koszycach:

1. Katedra świętej Elżbiety, to jeden z piękniejszych kościołów całej Słowacji i na pewno największa świątynia katolicka w całym kraju. Wyróżnia się wspaniałą gotycką architekturą i dwiema zupełnie różnymi wieżami – jedna strzelista, druga zwieńczona metalowym hełmem ze złotymi zdobieniami. Elewacja zachwyca licznymi elementami dekoracyjnymi – w postaci ciekawych płaskorzeźb, zwłaszcza po północnej stronie. Wnętrze także jest bardzo interesujące – na uwagę zasługuje XV  – ołtarz główny ale też ołtarze boczne – zwykle związane ze świętą patronką kościoła.

koszyce katedra 10

W świątyni znajduje się także krypta z ciałem bohatera Węgierskiego księcia Franciszka Rakoczego. Do kościoła z jednej strony przylega kaplica św. Michała, a z drugiej zabytkowa dzwonnica zwana wieżą św. Urbana (nazwa wzięła się od XVI – wiecznego dzwonu Urban). Marcin, który prowadzi swój osobisty ranking najpiękniejszych katedr, podobno ma ją wciąż w swoim TOP 10.

2. Kościół Jezuitów, pochodzi z XVII wieku i wzniesiono go jako kościół uniwersytecki. Jest zupełnie inny niż kościół św. Elżbiety – prosty i surowy (przynajmniej z zewnątrz, bo w środku bogato zdobiony). Do okazałej świątyni przylega zespół zabudowań dawnego klasztoru Jezuickiego – także dawnej uczelni.

3. Plac z grającą fontanną – Hlavne namestie, to tutaj postanowiliśmy odpocząć na jednej z ławeczek. A i okoliczności odpoczynkowi sprzyjały. Na placu, gdzie wznosi się okazały budynek teatru znajduje się grająca fontanna, z której woda tryska w rytm melodii – bardzo przyjemne to i relaksujące. Przy innej fontannie – tym razem z symbolami znaków zodiaku, znajdującej się w pobliżu, mieliśmy okazję zobaczyć sesję zdjęciową Młodej Pary. Zdecydowanie najpiękniejszym i najbardziej reprezentacyjnym obiektem w tym miejscu jest imponujący, secesyjny Staromiejski Teatr, swoją urodę ma też sporo bocznych uliczek i podwórek, które aż się proszą o zagospodarowanie jakimś jarmarkiem czy targowiskiem staroci.

koszyce fontanna

koszyce4

koszyce5

koszyce7

4. Pałac Rakoczego i Pałac Jakuba. Ten pierwszy to bardzo ładny żółty budynek, który pełnił w swojej historii kilka funkcji (od mennicy, po siedzibę księcia Rakoczego właśnie) jest dziś miejscem, w którym mieści się Muzeum Techniki z 16 tysiącami przeróżnych eksponatów. Zobaczymy tu ekspozycje dotyczące górnictwa, hutnictwa, kowalstwa artystycznego, astronomii, energetyki a także przeróżne urządzenia telegraficzne, czy telefoniczne. Jeśli ktoś lubi takie „klimaty” – to naprawdę warto. Więcej można znaleźć na stronie internetowej muzeum. Warto też udać się do Muzeum Wschodniosłowackiego (kilka oddziałów -także w dawnym więzieniu), zwłaszcza żeby zobaczyć skarb koszycki – znalezione złote monety z okresu od XV do XVII wieku – to gratka dla miłośników historii i archeologii.

Drugi obiekt znajduje się praktycznie na drodze ze Starego Miasta na dworzec kolejowy. Imponuje trochę swoim transylwańskim, bajkowym stylem. Był siedzibą bogatego architekta a po 45 przez chwilę miejscem urzędowania… prezydenta Republiki Czechosłowaskiej – Edwarda Benesza.

palac jakuba koszyce

5. Skansen Archeologiczny, to miejsce, gdzie możemy wejść „do wnętrza ziemi” i zobaczyć pozostałości dawnych murów obronnych oraz systemem starej, średniowiecznej kanalizacji. Zabytki widziane z nieco innej perspektywy – polecamy!

podzieia koszyce

Co jeszcze warto zobaczyć w Koszycach?

koszyca atrakcje mapaWarto także udać się na Wieżę Widokową Hradova (cena koło 1 Euro). Zwykle w każdym mieście szukamy jakiegoś miejsca, z którego można byłoby zobaczyć miasto w całej okazałości. Takim bez wątpienia jest Wieża Widokowa w parku leśnym na niewielkim wzniesieniu w pobliżu Koszyc. Można wdrapać się na jej szczyt (jakieś 16 metrów) i podziwiać całą Dolinę Koszycką. Przy okazji warto zwrócić uwagę na pozostałości dawnego grodu, który w zamierzchłych czasach wznosił się na szczycie wzgórza Hradova. Warto też zobaczyć Synagogi Koszyckie – wprawdzie w miarę „młode” bo pochodzące z lat 20′ XW wieku. Jedna z nich jest szczególnie interesująca – potężna z ładnymi elementami architektonicznymi. W trudnych czasach komunizmu przekształcono ją na salę, gdzie wystawiano koncerty, dzięki temu przetrwała. Poza tym warty uwagi jest bez wątpienia kościół Franciszkanów ze śladami średniowiecznej historii ukrytej w murach, a także Basztę Katowską – pozostałość po otaczających miasto fortyfikacjach (dziś muzeum).

A może trochę dalej?  Godzinę drogi od Koszyc na zachód znajduje się wioska Turna, leżąca u wylotu dwóch ogromnych krasowych wąwozów.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Koszycach | Zarezerwuj nocleg w Koszycach

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Patrycja says:

    Jesteś Najlepszaaaaa !! Skorzystam z przewodnika po Koszycach

  • Marcin says:

    Można wejść na wieżę katedry – piękna dookolna panorama miasta i okolic (maj 2014: 1,50 EUR).

  • Joanna says:

    Dzięki wam wybrałam to miasto, na majówkową wycieczkę 🙂 Ogólnie miasto warte zobaczenia, idealne na szybką jedno lub dwudniową wycieczkę. Wszystkie obiekty są skumulowane w jednym miejscu, bardzo dobrze zorganizowana komunikacja miejska. Miasto żywe nocą, polecam Irish Pub, gdzie dodatkowo w ciągu dnia można dobrze zjeść 😛

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI