Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Włoszech Kalabria i Basilicata: Zobacz, co warto zobaczyć i zwiedzić na czubku włoskiego buta!

Kalabria i Basilicata: Zobacz, co warto zobaczyć i zwiedzić na czubku włoskiego buta!


Te włoskie regiony należą do najbiedniejszych ale też najmniej odwiedzanych przez turystów (przez co autentycznych, a momentami dzikich) i najpiękniejszych w całych Włoszech. W krajobrazie dominują tu góry, wybrzeża klifowe opadające w błękitną toń morską, piękne plaże i zabytkowe, malowniczo położone miasteczka z lekką – jeszcze – mafijną atmosferą. Oczywiście wspominamy o tym z przymrużeniem oka 😉

Dla tych turystów, którzy od zatłoczonych kurortów i luksusowych hoteli wolą raczej przyrodę i obcowanie z tradycją oraz kulturą miejsce to wydaje się być idealne. Zwłaszcza, że można tu i poleniuchować na plaży, pozwiedzać interesujące zabytki i udać się na wędrówkę po górskich szlakach. Jak dla nas to połączenie idealne!

[Materiał ma charakter encyklopedyczny i tylko informacyjny, nie opiera się na osobistej relacji autorów]

Co powinniście zobaczyć i zwiedzić będąc w tym rejonie Włoch:

capo vaticano włochy

1. Tropea i Capo Vaticano. Tropea to przepiękne miasto zawdzięcza swoją urodę niezwykłej lokalizacji. Wzniesione zostało bowiem na stromym klifie, u którego stóp ciągnie się malownicza plaża. Tam też na wzniesieniu stanowiącym „przedłużenie” plaży przypominającym niewielką wyspę znajduje się kościół –  Santa Maria Dell’Isola (czyli Kościół na Wyspie). Capo Vaticano natomiast to jeden z najpiękniejszych fragmentów włoskiego wybrzeża. Surowy, suchy, prawie afrykański. Plaże są tu dzikie, klify ogromne a wgłąb, pomiędzy piaszczystymi szlakami rośnie sporo kaktusów.

>> ZOBACZ TAKŻE: LISTA PRZEBOJÓW WŁOSKIEGO WYBRZEŻA. NAJPIĘKNIEJSZE FRAGMENTY

matera sassi włochyfot. googlisti – flickr

2. Matera, leży w regionie Basilicata na wzgórzu Civita, czasami zwana jest Włoską Kapadocją. To tutaj właśnie kręcił film Pasja Mel Gibson wykorzystując miasteczko jako scenerię dawnej Jerozolimy. Turystów przyciąga tu dzielnica Sassi gdzie znajdują się wydrążone w skałach groty mieszkalne wpisane na listę UNESCO. Oprócz wspomnianych mieszkań wydrążonych w skałach tufowych i zasiedlonych już od czasów troglodytów, można zobaczyć tu również liczne kościoły i kaplice w skałach, niektóre posiadają świetnie zachowane freski. Warto tu również zatrzymać się w XIII – wiecznej Katedrze ze wspaniałym bizantyjskim freskiem, szopką neapolitańską oraz renesansową Kaplicą Zwiastowania oraz XIII – wiecznym kościołem San Giovanii Battista.

3. Melfi, to średniowieczne miasto znajduje się w regionie Basilicata. Największą atrakcją Melfi, która w średniowieczu właśnie była pod panowaniem Normanów jest zamek – twierdza, w którym znajduje się dziś Muzeum Archeologiczne (zobaczymy tu między innymi rzymski sarkofag z II wieku n.e). Można tu również, choć na chwilę wstąpić do starej, której historia sięga XI wieku Katedry, której wnętrza kryją wspaniały średniowieczny fresk przedstawiający Matkę Bożą z Aniołami.

fot. Mikuzz - flickr
fot. Mikuzz – flickr

4. Góry Sila, szczyty mają pomiędzy 1500 a 2000 metrów nad poziomem morza, a najwygodniejszymi miejscowościami do wyruszenia na szlaki są San Giovani in Fiore oraz Camigliatello obok którego znajduje się kolejka górska (zimą popularny ośrodek narciarski). Spodobają się więc one zwłaszcza miłośnikom pieszych wędrówek i dzikiej przyrody. Ścieżki turystyczne prowadzą tu pośród lasów, wśród których dominują czarne sosny oraz buki. Obszar objęty ścisłą ochroną (Park Narodowy Kalabria) jest miejscem, gdzie zamieszkują wilki czy daniele. Zobaczymy tu również drewniane domki nad jeziorami i pustelnię założoną przez św. Joachima di Fiore (w San Giovani in Fiore). Niesamowite wrażenie może sprawiać droga pomiędzy Camigliatello a wioską Lorica biegnąca granią na wysokości 1700 metrów n.p.m (Strada del Lavette).

5. Kościół Cattolica, wznosi się na wzgórzu nad miastem Stilo (w Kalabrii). Pochodzi z X wieku i jest świątynią grecko – bizantyjską. Charakteryzuje się ciekawą architekturą – fasada wykonana z czerwonej cegły, pięć kopuł przykrytych czerwoną dachówką i cenne freski pokrywające ściany wewnątrza podzielonego przez kolumny.

6. Reggio di Calabria, to miasto nad Cieśniną Mesyńską, które zostało zupełnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi na początku XX wieku. Warto przejść się tutaj po pięknej promenadzie Lungomare z której rozciąga się znakomity (przy dobrej pogodzie) widok na Etnę i Sycylię. Jednak największą chyba atrakcją miasta jest Muzeum Archeologiczne, wśród którego cennych zbiorów najważniejszymi są słynne rzeźby z Riace – wydobyte z morskiego dna wielkie, wykonane z brązu figury greckich wojowników.

venosa
fot. Luigi Lombardi / flickr.com

7. Venosa, znajduje się w regionie Basilcata, miasto gdzie najprawdopodobniej urodził się słynny Horacy – poeta starożytności. Było jedną z najważniejszych rzymskich kolonii. Po tych właśnie czasach zachowały się pozostałości po łaźniach oraz amfiteatrze. Oprócz tych zabytków warto też zobaczyć XV – wieczny aragoński zamek na planie kwadratu z czterema wieżami (dziś znajduje się tutaj ciekawe muzeum prezentujące między innymi kolekcję biżuterii) oraz XI – wieczny zespół kościołów La Trinita, pozostałości dawnych murów miejskich, Strefę Archeologiczną z pozostałościami flory i fauny z paleolitu a take katakumby żydowskie (z pozostałościami napisów w języku hebrajskim, greckim i łacińskim)

CO WEDŁUG WAS WARTO ZOBACZYĆ I ZWIEDZIĆ PODCZAS WAKACJI W TYCH REGIONACH WŁOCH. JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE? PISZCIE

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI