Mapa Architektura Bez pieniędzy po Florencji? No pewnie! Lista darmowych atrakcji turystycznych

Bez pieniędzy po Florencji? No pewnie! Lista darmowych atrakcji turystycznych


Florencja to miasto, które zachwyci każdego, nawet najbardziej wybrednego turystę. Nic więc dziwnego, że jest to cel podróży wielu podróżników ze wszystkich stron świata –  zawsze tu gwarno i tłoczno (Oj tak, było… ciasno).

Większość zabytków znajduje się w centrum, można bez problemu, spacerkiem po kolei zwiedzać jeden po drugim. Najlepiej wybierając te miejsca, które nie nadszarpną w żaden sposób naszego portfela 🙂 Akurat w tym mieście to nie jest wielkim problemem, bo spacerując po ulicach najstarszej części miasta ma się po prostu wrażenie jakby się było w jednym z piękniejszych muzeów świata. W jego „przedpokojem” jest dworzec kolejowy Santa Maria Novella. Wychodzicie więc z niego i… zwiedzacie 🙂

florencja panorama nocnafot.  Fatbooo / flickr.com / CC

>> ZOBACZ TEŻ: Darmowe atrakcje turystyczne między innymi Mediolanu, Rzymu, Paryża 

Propozycje darmowych atrakcji Florencji:

1. Spacer po Ponte Vecchio lub po prostu niesamowity widok na most – zwłaszcza przy zachodzie słońca. To jeden z symboli miasta, pochodzi z XIII wieku – był pierwszym mostem Florencji, a obecnie jest chyba najpiękniejszym i najbardziej fotogenicznym. Nie jest to zwykły most, ale również skupisko licznych sklepików i warsztatów rzemieślniczych (do dziś znajdują się tu sklepy z biżuterią), nad którymi  dachami znajduje się zadaszony korytarz – wybudowany specjalnie dla księcia Cosimy.

ponte veccio florencja

2. Mercado Centrale, to największy zadaszony targ spożywczy w całej Europie, gdzie możemy zobaczyć i kupić tradycyjne wyroby spożywcze, głównie pochodzące z Toskanii (zamknięte jest w niedziele oraz popołudniu). Więc jeśli oprócz oglądania zabytków macie też ochotę na dobre, tradycyjne jedzenie przyjdźcie tu, a będziecie zachwyceni!

3. Bogactwo dzieł sztuki na Piazza della Signoria, zobaczymy tu charakterystyczną budowlę Pałac Vecchio,  kopię znanej rzeźby Dawid Michała Anioła, fontannę Neptuna, Konny Pomnik księcia Cosima I. Zobaczymy tu również rzeźbę prezentującą symbol Florencji – lwa (Marzocco) oraz grupa Judyty i Holofernesa – obydwa dzieła wyszły spod dłuta Donatella. A po przeciwnej stronie Pałacu w  Loggia della Signora, gdzie oprócz przepięknej rzeźby wykonanej z brązu przez Celliniego, czyli Perseusza zobaczymy urzekające dzieło – Porwanie Sabinek, w całości wykonane z jednej bryły marmuru

Piazza della Signoriafot.  Morgaine/ flickr.com / CC

4.  Duomo Santa Maria del Fiore, wspaniała Katedra Santa Maria del Fiore zaprojektowana przez Arnolfa di Cambio , to niezrównane i zachwycające dzieło sztuki, którego wspaniałość i monumentalność może wprawić w osłupienie (to czwarty co do wielkości kościół w Europie Zachodniej). Jej budowę rozpoczęto już w XIII wieku a ukończona sześć wieków później. Dzisiaj możemy podziwiać wspaniałą fasadę wykonaną z zielonego, białego i różowego marmuru, niesamowitą kopułę zaprojektowaną przez Brunelleschiego zwieńczoną marmurową latarnią (można wejść na taras widokowy by podziwiać wspaniały widok na miasto – za to jednak musimy zapłacić), no i wejść do środka.

Duomo

5. Kościół San Lorenzo, to najprawdopodobniej najstarsza świątynia w mieście, niegdyś pełniła funkcje katedry. W XV wieku świątynia została przekształcona przez Brunelleschiego. Część starej zakrystii , a także ambony wykonane i ozdobione zostały przez  znakomitego Donatella (który zresztą tutaj właśnie został pochowany). Zupełnie za darmo możemy wejść także do przylegającej do kościoła Biblioteki Medicea Laurenziana.

Co jeszcze można zobaczyć we Florencji za darmo:

Bez pieniędzy możemy wejść także do kilku mniejszych kościołów w mieście między innymi  XIV wieczny Orsanmichele (San Michele in Orto), San Miniato al Monte , w pobliżu Piazzale Michelangelo. Jak już będziemy w pobliżu ostatniego kościoła, to zwróćmy uwagę na wspaniały widok rozciągający się na miasto z Piazza Michelangiolo. Waro też udać się na Piazza S. Annunzaita z dwiema ładnymi barokowymi fontannami, konnym pomnikiem jednego z Medyceuszy i XV – wieczny kościół.

Polecamy też wyskoczyć na chwilę do miasteczka Fiesole, wiszącego nad Florencją, gdzie Leonardo da Vinci testował swoje latające machiny a dziś znajdują sie etruskie ruiny. Tu jednak musicie liczyć się z wydatkiem na… bilet komunikacji miejskiej. W 20 minut dojedziecie tu autobusem.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi we Florencji | Zarezerwuj hotel we Florencji

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI I ZABYTKÓW FLORENCJI. PISZCIE – LISTA JEST OTWARTA!

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI