Pomysły Na weekend w Europie Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Rzymie

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Rzymie

Wiele jest wspaniałych miejsc i zupełnie niesamowitych budowli, które można zobaczyć bez konieczności zapłacenia ani grosza. Pisaliśmy już o Madrycie i Paryżu. Teraz pora na Rzym. Wieczne Miasto jest dobrym przykładem drogiego i zawsze modnego miasta, które zwiedzić uda się bez wydawania mnóstwa pieniędzy za bilety wstępu. Rzym to dobre miasto na wypad na 2-3 dni, wiec taki poradnik na pewno się Wam przyda. Wystarczy tylko wiedzieć, co chcemy zobaczyć, wziąć aparat w dłoń i w drogę. Oto kilka propozycji, które dla Was sprawdziliśmy:

Darmowe atrakcje turystyczne Rzymu. Co zwiedzić za darmo?

1. Panteon: za Cesarza Hadriana Świątynia Wszystkich bogów (postawiona na miejscu wcześniej spalonej), później przemianowana na Kościół Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Niesamowita budowla o długiej historii i wspaniałej architekturze: na zewnątrz wzrok przyciąga kolumnada koryncka, a wewnątrz otwór w kopule, który oświetla  świątynię w słoneczne dni. Warto wiedzieć, że Panteon jest również miejscem spoczynku wielu znakomitych ludzi (między innymi grób Rafaela, Wiktora Emanuela II).

rzym ruiny2. Widok na Forum Romanum: Wspaniale jest pospacerować od strony wschodniej (praktycznie na całej długości) a także d strony północno zachodniej (gdzie znajduje się dogodny punkt widokowy) najważniejszego miejsca starożytnego Rzymu i uwiecznić na zdjęciach pozostałości (robiące wciąż ogromne wrażenie) po antycznych budowlach, jak łuk triumfalny Septymiusza Sewera, Tytusa czy Świątynia Saturna. Miejsce to wprawia w zadumę i budzi ogromny podziw dla dawnych mieszkańców miasta. To naprawdę wystarczy, nie musicie wcale wchodzić na teren płatny.

3. Fontanna Czterech Rzek: Jedna z najbardziej znanych fontann Rzymu. Znajduje się na Placu Navona. Wybudowana dzięki geniuszowi Berniniego, który cztery rzeki: Nil, Dunaj, Ganges i Rio de la Plata przedstawił pod postacią marmurowych posągów mężczyzn. Fontanna di Trevi: Ogromna i legendarna wręcz, barokowa fontanna, której charakterystycznym elementem jest posąg Neptuna na rydwanie zaprzężonym w pół konie pół ryby (hipokampy). Każdy turysta, który się znajdzie przy fontannie (a ciężko jest się do niej dostać i zobaczyć z bliska, ze względu na ogromne tłumy) próbuje wrzucić do niej przez ramię monetę, co ma zapewnić ponowne przybycie do Rzymu.

4. Muzeum Sztuki Nowoczesnej XXI wieku (Maxxi), znajdujące się w nowoczesnym budynku, zaprojektowanym przez światowej sławy architekta – Zahę Hadid. Sa w sobie jest ikoną nowoczesnej sztuki i nową, wielką atrakcją turystyczną Rzymu

rzym hiszpanskie schody5. Hiszpańskie Schody: Zawsze pełne turystów, zawsze zatłoczone, bo każdy chce choć przez chwilę usiąść na nich i uwiecznić ten moment na zdjęciu. Jak sama nazwa wskazuje znajdują się na Placu Hiszpańskim, którego nazwa wzięła się od znajdującej się tam ambasady tego kraju i są jednymi z najdłuższych (138 stopni) i najszerszych schodów w Europie. Warto kupić tutaj od ulicznych sprzedawców prażone kasztany i orzechy.

ogrody borghese6. Ogrody Borgese: To drugi co do wielkości park miejski w Rzymie a jednocześnie unikatowe założenie botaniczno – krajobrazowe. Park jest charakterystyczny ze względu na wiele budowli, stylizowanych na ruiny, liczne pomniki i rzeźby, m.in. Łuk Septymiusza Sewera. Umieszczono tu również plenerową galerię rzeźb Berniniego. W ogrodzie znajduje się również Świątynia Diany, w której wnętrzu stoi posąg Afrodyty.

7. Pomnik Giordano Bruno: Znajduje się na Campo di Fiori, w miejscu gdzie filozof ten został spalony na stosie za głoszenie herezji (poparł heliocentryczną teorię Kopernika, co bardzo nie spodobało się  Inkwizycji)

8. Łuk Konstantyna i spacer dookoła Koloseum: Zbudowany w IV wieku dla uczczenia dziesięciu lat sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna i jego zwycięstwa nad Makcenjuszem, który popierany był przez najuboższą ludność Rzymu. Znajduje się w pobliżu Koloseum. Przepiękna, bogato zdobiona budowla znakomicie prezentuje się na tle Amfiteatru Flawiuszów.

9. Widok na Rzym z Parku Gianicolo (Janikulum): Trochę trzeba się namęczyć, wchodząc na wzgórze (zwłaszcza gdy mocno świeci słońce) o tej samej nazwie co park, ale za to panorama jest niepowtarzalna, widać stąd wszystkie najważniejsze budowle Wiecznego Miasta. W niedzielę można też zobaczyć tu przedstawienie kukiełkowe, co będzie ciekawe zwłaszcza dla najmłodszych turystów.

10. Piramida w Rzymie: Tak, w Rzymie można zobaczyć „egipską” piramidę! Ten grobowiec rzymskiego urzędnika Cestiusza, wyłożony białym marmurem, włączony został w obręb murów obronnych i do dziś oślepia blaskiem odbijających się od niego promieni słonecznych.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Rzymie | Zarezerwuj hotel w Rzymie

Polecamy też nasze relacje:
Zwiedzanie Rzymu w jeden dzień lub Zwiedzanie Rzymu w 2 dni

caravaggio muzeum watykanskieCo jeszcze zobaczycie bez wyciągania Euro z kieszeni?

Ponadto za darmo można wejść do Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, a Muzeum Watykańskie jest darmowe w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: NAJWIĘKSZE ATRAKCJE WATYKANU

Pozostałości po Circus Maximus też można oglądać bez opłaty, trzeba jednak wykazać się nie lada wyobraźnią, bo pozostało po nim jedynie trawiaste podłoże (fundamenty) i wzniesienia wokół, które znakomicie ukazują kształt tego największego starożytnego rzymskiego hipodromu.

bazylika sw pawla za murami
Wnętrze bazyliki Św. Pawła za Murami / fot. Marcin Nowak

W Rzymie można za darmo zwiedzić wiele kościołów, między innymi Bazylikę Maryi Panny Wszystkich Ludzi (Santa Maria del Popolo), wpisaną na listę UNESCO monumentalną Bazylikę św. Pawła za Murami (San Paolo fuori le mura z grobem św. Pawła), Bazylikę św. Jana na Lateranie, Bazylikę św. Piotra w Okowach (Basilica di San Pietro in Vincoli a colle oppio) z  posągiem Mojżesza Michała Anioła, Bazylikę św. Klemensa (San Clemente) ze średniowiecznymi mozaikami i freskami.

Ten kto chce sprawdzić czyjąś prawdomówność powinien udać się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin gdzie znajduje się marmurowy medalion „Usta Prawdy” (Bocca della Verita). Legenda głosi, że po włożeniu dłoni przez podejrzanego do otwartych ust bóstwa przedstawionego na medalionie, ten kto kłamie utraci ją (bóstwo zamknie usta, odcinając dłoń).

Bez biletu wejść można do Galerii Narodowej Akademii Św. Łukasza (Accademia Nazionale di San Lucca) prezentującej wiele znakomitych dzieł malarskich i rzeźbiarskich, a także do Historycznego Muzeum Wyzwolenia Rzymu dla zainteresowanych miej odległą historią.

ZOBACZCIE KONIECZNIE: DARMOWE ATRAKCJE PARYŻA, DARMOWE ATRAKCJE MADRYTU

Ilość komentarzy: 11 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Magda says:

  W trakcie ostatniego pobytu korzystaliśmy z karty Roma Pass. Można ją kupić na 48 lub 72 godziny. Daje możliwość bezpłatnego wejścia do jednego lub dwóch muzeów (często bez kolejki) i korzystnie z komunikacji miejskiej. Warto przekalkulować 😉

 • Anna says:

  Aktualizacja na 07.2019: wstęp do MAXXI jest płatny i wcale nie jest taki tani, bo 12 euro, szczególnie, że w środku nie ma prawie nic ciekawego (wygląda bardzo słabo w porównaniu do innych tego typu placówek w europejskich stolicach). Na szczęście można łączyć bilet do MAXXI z biletem do Galeria Nazionale Arte Moderna przy parku Borghese – wtedy za drugie muzeum zapłacimy 5 euro.
  Wstęp do Panteonu jest nadal bezpłatny.
  W pierwszą niedzielę miesiąca każdy może wejść za darmo do muzeum etruskiego w Villa Giulia.
  Kościół Santa Maria Cosmedin jest bezpłatny, a Usta Prawdy to turystyczny przeżytek – o wiele ładniejsze usta dą na ścianie przy kościele Santa Sabina na Awentynie,
  Wstęp do Ara Pacis 17 euro.
  Dla studentów do 25 r.ż. bilety w większości muzeów kosztuję jedynie 2 euro.

 • Kamila Brzezińska says:

  Niestety Usta Prawdy też nie są bezpłatne bo trzeba wejść do płatnej bazyliki

  • Urszula says:

   Ale Usta Prawdy znajduja sie w atrium, nie trzeba za nie placic. Santa Maria in Cosmedin tez nie jest platna, ojcowie prosza czasem o dobrowolne datki.

  • Magda says:

   Wejście do kościoła jest bezpłatne, natomiast usta prawdy są oddzielone barierką i podejść do nich można za „jedyne” 2 euro

 • Urszula says:

  Kochani,
  Mala uwaga – wstep to MAXXI jest bezplatny od pazdziernika od poniedzialku do piatku (tylko stala kolekcja). Wystawy sa odplatne przez caly tydzien (mala znizka od pon do pt). W soboty i niedziele obowiazuje bilet, jak wspomniala Kasia.
  Spieszcie sie z Panteonem, bo Ministerstwo Kultury chce wprowadzic oplaty za wstep, nieduze, ale trwaja rozmowy z parafia, do ktorej nalezy Panteon, bo dzis funkcjonuje on jako kosciol.
  W pierwsza niedziele miesiaca wstep wolny do muzeow panstwowych, wiec jest szansa zobaczyc Koloseum, Gallerie Borghese (zawsze trzeba rezerwowac telefonicznie) oraz mniej znane, a urokliwe muzea jak Palazzo Altemps, Palazzo Spada, Termy Dioklecjana, Palazzo Barberini czy inne ciekawe miejsca za darmo. W ostatnia niedziele miesiaca darmowy wstep do Muzeow Watykanskich.

  • Anna says:

   Z tego, co widzę, to nie ma już darmowego wstępu do Galerii Borghese. Co do Koloseum, to też nie ma takiej informacji w ich bileteriach. Do niektórych miejsc widziałam, że jest wstęp wolny, ale tylko dla mieszkańców Rzymu – podobne zmiany zaszły też w Lizbonie w lipcu 2017r.

 • Kasia says:

  Czy do Maxxi wstęp jest na pewno darmowy? Wg ich strony bilet kosztuje 11 euro.

 • Również w Rzymie ciężko wytypować tylko 10 darmowych obiektów możliwych do zwiedzania gdyż jest ich grubo ponad tysiąc. Samych historycznych kościołów jest ponad 900 a w każdym znajdziemy coś bardzo interesującego.
  Dlatego warto zwiedzać Wieczne Miasto z kimś, kto je zna i kto może o nim w ciekawy sposób opowiedzieć 🙂
  Pozdrawiam
  ——————
  https://zagubieniwrzymie.blogspot.com

 • […] darmo! Tak, poważnie. Jak przeglądamy darmowe atrakcje w różnych stolicach (pisaliśmy już o Rzymie, Madrycie, Paryżu) to stolica Anglii wypada najlepiej. Było nam trudno skompletować tylko 10 […]

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI