Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Portugalii Z cyklu darmowe atrakcje: TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Lizbonie w rytmie fado

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Lizbonie w rytmie fado

Lizbona – stolica Portugalii, która kojarzy się nierozerwanie z żółtymi kolejkami wspinającymi się po stromych wzgórzach, muzyką fado i niesamowitą architekturą. Przylećcie tu, aby wpatrywać się niekończące się odmęty oceanu, zdobywanego wieki temu przez portugalskich żeglarzy. Być może będzie to łatwiejsze w 2013 roku, jeśli Ryanair otworzy tu nową bazę z połączeniem z Polską.

Turyści przyjeżdżają tu głównie po to, by zwiedzić najstarszą część miasta – Alfamę, a także by poczuć ten niesamowity klimat i atmosferę miasta. Ale czy podobnie jak w innych stolicach europejskich, które już opisywaliśmy (między innymi Rzym, Paryż, Londyn, Sztokholm, Barcelona)  znajdziemy tu darmowe atrakcje i miejsca, które zobaczymy i zwiedzimy bez konieczności nadwyrężania budżetu podróżniczego? No, przekonajcie się.

WYBRANE DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE LIZBONY:

1. Spacer po najstarszej dzielnicy miasta – Alfamie, to przeżycie niezapomniane, które kusi licznych turystów z wielu stron świata. Możliwość swobodnej wędrówki po wąskich, krętych uliczkach dzielnicy pamiętającej czasy Maurów, odpoczynek na jednym z niewielkich placyków, podziwianie tradycyjnej zabudowy zdobionej azulejos oraz obserwowanie codziennego życia mieszkańców stanowi jedną z największych atrakcji stolicy Portugalii.

2. Dworze Kolejowy Rossio, bardzo ciekawy budynek zaprojektowany pod koniec XIX wieku przez Jose Luisa Monteirę. Potężny jasny i dość bogato zdobiony gmach z niewielkimi wieżyczkami i zegarem na szczycie. Uwagę przykuwają w szczególności dwa łuki wejściowe kształtem przypominające końskie podkowy, które mają nawiązywać do stylu mauretańskiego.

3. Muzeum Wojskowe, umieszczone w bardzo ładnym budynku z dziedzińcem gromadzi eksponaty związane z wojskowością, między innymi uzbrojenia, mundury, dzieła sztuki związane z militariami, dokumenty historyczne zbiory dział, armat podobno jedne z największych na świecie.

4. Narodowy Panteon (Panteo Nacional), znajduje się w kościele Igreja de Santa Engracia zwieńczonym wielką marmurową kopułą. Wewnątrz mieszczą się puste – symboliczne grobowce Portugalczyków, którzy na stałe wpisali się w historię i to nie tylko swojego państwa ale też całego świata, między innymi Vasco da Gamy, czy Henryka Żeglarza.

5. Katedra (Se), najważniejsza świątynia Lizbony znajduje się na zachodnich krańcach Alfamy, w miejscu gdzie niegdyś stał meczet a jeszcze wcześniej budowle wzniesione za czasów rzymskich. Katedra jest zbudowana w stylu romańskim a jej charakterystyczne dwie wieże – dzwonnice oraz masywne wejście nad którym umieszczono przepiękny witraż – rozetę są stanowią nieodłączny element krajobrazu miasta. Wewnątrz kryją się liczne skarby, między innymi wspaniała, zdobiona azulejos kaplica św. Franciszka z chrzcielnicą pochodzącą z XII wieku (posłużyła ona do chrztu Antoniego – późniejszego świętego) oraz zdobione nagrobki, czy barokowa szopka bożonarodzeniowa. UWAGA! Skarbiec w zakrystii oraz krużganki płatne!

6. Targ Złodziei (Feira de Ladra), największy lizboński pchli targ o długiej sięgającej XII wieku tradycji, można tu kupić wiele interesujących rzeczy (nowych i używanych) od naprawdę drogich i wartościowych po niewielkie ale ładne ozdoby, bibeloty i pamiątki. Targ rozkłada się w każdy wtorek i sobotę.

7. Kościół świętego Rocha (Igreja de Sao Roque), znajduje się w Barrio Alto i jest ogromną klasycystyczną świątynią zbudowaną w XVI wieku na zamówienie jezuitów. Wewnątrz zachwycają bogato zdobione kaplice boczne (z kaplicą św. Jana Chrzciciela na czele) oraz posadzka wykonana z mozaiki. Przy kościele mieści się ciekawe Museu de Sao Roque z bogatymi zbiorami sztuki sakralnej i sprzętów liturgicznych.

8. Park Narodów, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i rozkoszować się znakomitymi widokami. Został on założony z powodu Wystawy Expo jaka  miała miejsce w Lizbonie w 1998 roku (podobnie zresztą jak słynny most Vasco da Gama, który również wtedy powstał). W dzielnicy Sao Bento znajduje się ciekawy, założony w XIX wieku Jardim de Estrela (jest tu również plac zabaw i mały staw z rybami), a na północ od centrum miasta Parque Eduardo VII – można tu odpocząć i zrelaksować się.

9. Tarasy widokowe
, wspaniałe widoki na miasto, pejzaż Lizbony jest nieodłącznym elementem związanym ze zwiedzaniem tego miasta. W stolicy Portugalii możemy znaleźć wiele tarasów widokowych, my polecamy Miradouro de Sao Pedro de Alcantara (w dzielnicy Bairo Alto – można tu wjechać kolejką – płatne lub wejść na nogach – za darmo!). To ładny, niedawno wyremontowany zadrzewiony taras z którego rozpościera się widok na dolną część Lizbony z zamkiem w tle. Widok na część murów Zamku świętego Jerzego rozpościera się z kolejnego punktu widokowego w dzielnicy industrialnej Graca – Miradouro da Graca. Tuż nad starą dzielnicą rozciąga się kolejny taras – Miradouro de Santa Luzia – jedno z najlepszych miejsc widokowych w mieście.

10. Spacer po dzielnicy Santa Cruz, to bardzo mała i rozciągająca się w granicach murów zewnętrznych Zamku św. Jerzego dzielnica, którą trzeba przejść  gdy chce się dotrzeć do zamku. To sieć kilku wąziutkich uliczek i starej, średniowiecznej zabudowy z XII wiecznym Igreja de Santa Cruz de Castelo.

DODATKOWE DARMOWE ATRAKCJE:

Warto jest też polować na darmowe wstępy do licznych muzeów między innymi do ciekawego Narodowego Muzeum Azulejo można wejść za darmo w niedzielę  i święta do godziny 14: 00. Podobnie jest z Narodowym Muzeum Sztuki Dawnej z bardzo cenną kolekcją sztuki portugalskiej, europejskiej oraz elementy sztuki z innych stron świata. Muzeum usytuowane jest w ciekawym budynku – XVIII wiecznym pałacu. Również słynna Wieża Belem jest udostępniona za darmo w niedziele do godziny 14:00 oraz Klasztor Hieronimitów – obydwa zabytki wpisane na listę UNESCO,a także Muzeum Narodowe Powozów.  Koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Odkryć Geograficznych w dzielnicy Belem oraz znajdujący się przy nim plac z piękną mozaiką przedstawiającą różę wiatrów.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Lizbonie | Zarezerwuj hotel w Lizbonie

>>POLECAMY : TOP10 DARMOWYCH ATRAKCJI BARCELONY, MADRYTU

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI LIZBONY? PISZCIE!

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • maria dziewolska says:

    Cześć,
    Chciałam sprostować – darmowe wejścia do muzeów nie są już niestety w każdą niedzielę, a jedynie w pierwszą niedzielę miesiąca, niektóre do 14:00, inne po 14:00. Można wtedy zobaczyć za darmo Panteon, klasztor Hieronimitów, muzeum Azulejos. Za to za darmo można oglądać zawsze świetną kolekcje sztuki współczesnej w CCB – Centrum kulturalnym w Belem. Więcej info o cenach, wolnych wstępach i muzeach w Belem znajdziecie tu: https://www.sekrety-lizbony.pl/co-zwiedzac-w-belem.html

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI