Będąc w stolicy Tunezji, warto jest poświęcić 2 -3 dni, żeby zwiedzić również okolice Tunisu. Pojechać do malowniczego Sidi Bou Said, czy do znanej z lekcji historii Kartaginy. Sprawa jest dość prosta – wystarczy skorzystać z podmiejskiej kolejki TGM (lepiej rano, bo popołudniu jest zwykle przepełniona) i nic tylko poznawać malownicze zakątki Tunezji!
Co można zobaczyć i zwiedzić w okolicach Tunisu:
1. Sidi Bou Said to urocze, portowe biało- niebieskie miasteczko oddalone jest od stolicy Tunezji o 20 km. Leży na zboczu przylądka Kartagińskiego, które kończy się wysokim urwiskiem, nadając miastu malowniczego położenia. Choć zwykle jest oblężone przez turystów, to można w nim odpocząć spacerując po zakamarkach wąskich uliczek wzdłuż których ciągną się białe domy zdobione kolorowymi – zwykle niebieskimi drzwiami wejściowymi, okiennicami i wielobarwnymi kwiatami zwisającymi z balkonów.
>> ZOBACZ WIĘCEJ: Sidi Bou Said – perła tunezyjskiego wybrzeża
2. Park Narodowy Jebel Bou Kornine, obejmuje obszar ciągnący się wokół góry z dwoma wierzchołkami – „Rogata Góra” nad Zaroką Tenutańską. To miejsce idealne dla miłośników przyrody, zieleni, długich wędrówek, ładnych widoków. Natknąć się tu można na dzika, jelenia, muflona, które mieszkają sobie tutaj wśród bujnej roślinności (to takie nietunezyjskie!). Nie należy się jednak zapuszczać zbyt daleko, bo znajduje się tu baza wojskowa.
3. Kartagina, nad Morzem Śródziemnym leży starożytne miasto-państwo Hannibala. Każdy zainteresowany historią starożytną powinien tutaj właśnie się wybrać. Miasto zostało zrównane z ziemią, zaorane i przeklęte po przegranych Wojnach Punickich (jeszcze do tej pory pamiętam z lekcji historii słowa Katona Starszego cytowane przez nauczyciela, które powtarzał jak mantrę – „A poza tym sądzę, że Kartaginę należy zniszczyć”), jednak odrodziło się jako kolonia Rzymska. Zobaczyć tutaj można pozostałości amfiteatru, willi rzymskich , a także zlokalizowane nad samym morzem Łaźnie Antonina z II wieku, które w swoim czasie były trzecimi co do wielkości termami świata rzymskiego. To niezwykła podróż w czasy starożytne, choć musimy się przyznać, że liczyliśmy na trochę więcej!
4. Jezioro Tuniskie, ma prawie 40 metrów kwadratowych – połączone jest z morzem wąskim kanałem (fragmenty wałów pochodzą jeszcze z czasów rzymskich), nad którym rozłożyło się miasto La Goulette. Jezioro jest interesujące zwłaszcza dla miłośników ptaków – gdy jest na to odpowiednia pora można obserwować tu flamingi, mewy, rybitwy. La Goulette jest ważnym tunezyjskim portem, tutaj też będziemy mieli okazję spróbować naprawdę pysznych ryb i owoców morza
fot. Tunisia_Photos / flickr.com / CC
5. Hammam Lif, to miejscowość typowo wypoczynkowa położona 20 km od Tunisu, kurort z hotelami, wodą termalną wykorzystywaną już od starożytności, promenadą wysadzaną palmami, kasynem – a raczej restauracją, ładną plażą idealną dla rodzin z dziećmi. Na obrzeżach można rozbić namiot lub skorzystać z kempingu. To dobry punkt wypadowy na wycieczkę po Parku Narodowym Jebel Bou Kornine
JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W NIEWIELKIEJ ODLEGŁOŚCI OD TUNISU? PISZCIE! CZEKAMY!