Mapa Architektura Zwiedzamy Tunis w 48 godzin. Co warto zobaczyć w stolicy Tunezji?

Zwiedzamy Tunis w 48 godzin. Co warto zobaczyć w stolicy Tunezji?

 

Wielki Meczet w Medinie – fot. ab59 / flickr.com / CC

Tunis – stolica Tunezji i największy ośrodek kulturalny oraz gospodarczy kraju. Miasto rywalizuje o tytuł najbardziej „europejskiej” arabskiej metropolii z Bejrutem i Casablanką. Spacerując po głównej ulicy miasta noszącej nazwę pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habiby Bourguiby ma się wrażenie jakby się było w Paryżu na Polach Elizejskich. Wpływy Francuskie są tu bardzo widoczne. Warto to spędzić chociaż dwa dni, powłóczyć się po gwarnej medynie i innych tajemniczych zakamarkach w centrum  miasta.

Ci, którzy kochają koty będą z pewnością zachwyceni – można tu spotkać wielu przedstawicieli tych uroczych czworonogów. Warto też będąc w Tunisie 2 dni udać się do oddalonej o 17 km od centrum miasta starożytnej Kartaginy a także do przepięknego biało-niebieskiego miasteczka założonego przez hiszpańskich Maurów – Sidi Bou Said. A pozostałą część pobytu wypełnić… miastem.

>> ZOBACZ: Wycieczka fakultatywna do Tunisu, Kartaginy i Sidi Bou Said

KOMUNIKACJA MIEJSKA: W Tunisie można przemieszczać się autobusami (najlepiej je wybierać na dłuższe trasy, w stolicy znajdują się trzy dworce autobusowe – Tunis Marina, przy Jardin Thameur i przy place Barcelone), kolejką podmiejską, kolejką TGM (do Kartaginy, Sidi Bou Said i La Marsa) i metrem (sieć połączeń tramwajowych – Metro Leger, które składa się z sześciu linii). W szczycie sezonu, kiedy tłumy turystów mieszają się z miejscowymi, miejska komunikacja jest bardzo zatłoczona, co powoduje że najczęściej wybierane jest piesze przemieszczanie się po mieście.

Brama Bab Bhar – fot. archer10 (Dennis) / flickr.com / CC


1. Medyna
wraz z jej zabudowaniami wpisana została w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To plątanina wąskich, kolorowych uliczek z licznymi straganami, zadaszonymi sukami, minaretami meczetów, które widoczne są ponad innymi budowlami, medresami, pałacami, zakamarkami i kawiarenkami, stanowiła niegdyś całe miasto otoczone okazałymi murami obronnymi (zachowała się m.in Brama Bab Bhar). Dziś przyciąga licznych turystów, którzy w takich miejscach szukają autentycznej atmosfery odległych orientalnych krajów. Do najważniejszych zabytków znajdujących się w obrębie medyny zaliczyć musimy Wielki Meczet, wspaniałe zadaszone suki jak np. Souk el Fakka, Suk Książęcy, Suk Wełniany, Suk Bawełniany, Suk Złotników, Suk Kobiet i inne. Warto też zobaczyć liczne medresy np. Medresa Drzewa Palmowego, Medresa Mouradia czy Medresa Bachiya. Można też wstąpić tu do jednego z muzeów i mauzoleów oraz innych ciekawych meczetów. Cała medyna podzielona została na trzy części centralną, północną i południową. Żeby zwiedzić wszystkie jej części musimy poświęcić na to przynajmniej 6 godzin. UWAGA! Po zmroku większość straganów jest zamykana, uliczki pustoszeją, co nie znaczy, że właśnie o tej porze nie należy zachowywać szczególnej ostrożności. Nie należy zapuszczać się tam samemu, bo zdarzają się kradzieże!

muzeum bardo w tunisie
fot. Marcin Nowak

2. Narodowe Muzeum Bardo, znajduje się około 3 km od centrum Tunisu, na przedmieściach Bardo. Zobaczymy tu wspaniałe przykłady starożytnej sztuki (statuetki, ozdoby, kamienne sarkofagi, rzeźby, maski pośmiertne czy inne przedmioty użytku codziennego), no i oczywiście, to z czego muzeum słynie, czyli  niesamowitą kolekcją rzymskich mozaik przywiezionych tu z różnych stron świata (najbardziej znaną jest mozaika przedstawiająca Wergiliusza). Muzeum zostało założone w budynkach Zespołu pałacowego Bardo (w części zwanej Małym Pałacem, w części oficjalnej – Wielki Pałac ma swoją siedzibę Zgromadzenie Narodowe) zbudowanego przez króla tureckiego, będący niegdyś siedzibą bejów tureckich. Niegdyś na terenie tego rozległego kompleksu, którego historia sięga XIII wieku znajdowały się: suk, hammam, koszary oraz meczet. Oprócz wspaniałych eksponatów trzeba tu też zwrócić uwagę na same pomieszczenia, w których są one przedstawiane.

fot. Marcin Nowak

UWAGA! Konieczne jest wykupienie biletu pozwalającego na robienie zdjęć, warto też zaopatrzyć się w plan muzeum, by nie zagubić się pośród licznych sal prezentujących kolekcje dzieł sztuki fenickiej, punickiej, rzymskiej, bizantyjskiej, chrześcijańskiej i arabskiej. Muzeum otwarte jest  od kwietnia do września w godz. 9.00 – 17.00. W pozostałym okresie w godz. 9.30 – 16.30 (w okresie Ramadanu od 9:00 do 15:00), w poniedziałki museum jest nieczynne. Cena biletu to około 8 DT (plus bilet na fotografowanie około 1 DT).

3. Ville Nouvelle, to dzielnica wybudowana w stylu kolonialnym za czasów protektoratu Francuskiego. Gdy zobaczymy rozległą Avenue Bourguiba, to od razu przyjdą nam pewnie na myśl słynne paryskie Pola Elizejskie, lecz w tym przypadku z deptakiem wzdłuż którego ciągną się rzędy palm. Przy nie również, tak jak i przy paryskiej głównej ulicy mieszczą się najmodniejsze sklepy, najdroższe restauracje i liczne instytucje kulturalne, a także domy wybudowane w stylu kolonialnym niegdyś zamieszkiwane przez bogatych Francuzów, czy Brytyjczyków.

fot. archer10 (Dennis) / flickr.com / CC

4. Parc  Belvedere, założony został pod koniec XIX wieku na wzgórzach, wokół których dzisiaj wznoszą się liczne hotele, a turyści, którzy w nich mieszkają udają się tu na odprężające spacery. To, co przyciąga tu licznych turystów, to nie tylko wspomniana chęć odpoczynku od zgiełku miasta wśród rzadkiej w Tunisie zieleni ale też wspaniały widok rozciągający się stąd na Tunis, Kartaginę i Jezioro Tunezyjskie ale też na bardziej odległe rejony. U stóp wzgórza znajduje się zoo, a w centrum parku można podziwiać wspaniały pawilon przykryty kopułą z przepięknymi zdobieniami.

fot. Marcin Nowak

5. Katedra św. Wincentego a Paulo i św. Oliwii, znajduje się w opisanej wcześniej Ville Nouvelle. Ta potężna katedra wybudowana została w mieszaninie stylów – romańskiego, bizantyjskiego i mauretańskiego. Jest największą budowlą w całej Tunezji, pochodzącą w czasów kolonialnych. Charakteryzuje się dwiema wieżami, złoconą mozaiką przedstawiającą Jezusa Pantokratora nad wejściem do świątyni oraz kopułą. Wewnątrz podziwiać można malowidła przedstawiające świętego Wincentego oraz ładne witraże.

Co jeszcze warto zobaczyć w Tunisie?

Warto przejść się jeszcze po starej dzielnicy Kazba, z licznymi zabytkami np. mauzoleum Hafsydów, które mieści dziś bardzo ciekawe muzeum, w którym prezentowane są między innymi przepiękne dekoracje oraz warsztat garncarski, meczety z XIII wieku a także cmentarz Jellaz oraz mury dawnej tureckiej twierdzy (nie jest udostępniona dla zwiedzających).

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI