Mapa Architektura Cuda architektury #10 – Sidi Bou Said, czyli biało – niebieskie miasteczko założone przez hiszpańskich Maurów

Cuda architektury #10 – Sidi Bou Said, czyli biało – niebieskie miasteczko założone przez hiszpańskich Maurów

Sidi Bou Said określane jest mianem „perły tunezyjskiego wybrzeża”,ukazuje zupełnie inne, bo andaluzyjskie oblicze Tunezji. Miasto założone zostało w XV wieku przez hiszpańskich Maurów – stąd ta niezwykle interesująca odmienność architektoniczna.Spacer po mieście pozwala odkryć jego urok i malowniczość głównie z powodu białych budowli z niebieskimi drzwiami i okiennicami a także widoków na port i zatokę Tunisu.

To przepiękne małe miasteczko portowe jest celem podróży wielu artystów a także licznych turystów z całego świata, co sprawia, że raczej trudno będzie w spokoju przechadzać się po jego wąskich uliczkach. Mimo tego można odpocząć tu od zgiełku wielkiego miasta i przede wszystkim cieszyć się urokiem architektonicznych detali (niebieskie drzwi, bramy, okiennice i kute kraty w oknach) oraz różnokolorowych kwiatów pnących się po białych murach i niebieskich okiennicach. To miasteczko jest wręcz stworzone do fotografowania! Od kilku ładnych lat Sidi Bou Said stało się jednym z najbardziej ulubionych miast bogatych Europejczyków, którzy zauroczeni jego malowniczością osiedlają się tu już na stałę. Przy głównym placu można kupić jakąś interesującą pamiątkę u jednego z licznych sprzedawców, którzy rozkładają tu swoje straganiki. Spacerując po krętych uliczkach i białych schodkach warto zwrócić uwagę na dawną posiadłość barona d’Erlangera (Dar Ennjema Ezzahra) gdzie mieści się dzisiaj Centrum Muzyki Arabskiej i Śródziemnomorskiej z interesującą kolekcją instrumentów pochodzących ze wschodu, a także wejść na teren rozległego pałacu Dar el – Annabi, gdzie zwiedzić można kilka pomieszczeń, dziedziniec oraz taras, z którego rozciąga się wspaniały widok (cena bileto to około 4 TND). Można też udać się w kierunku najwyższego punktu miasta, gdzie znajduje się mauzoleum Abu Saida el Beja oraz ciekawy meczet z XIII wieku, stąd również rozciągają się wspaniałe widoki. Po zwiedzaniu miasteczka, warto zejść schodkami na plażę i do portu albo udać się na platformę widokową na Przylądku Kartagińskim.

POŁOŻENIE: Sidi Bou Said znajduje się jakieś 20 km od stolicy Tunezji – Tunisu, na zboczu przylądka Kartagińskiego (kończy się on wysokim urwiskiem). Najłatwiej do miasteczka dostać się ze stolicy podmiejską kolejką TGM (kierunek Tunis – Marsa, czas przejazdu około 30 minut, więcej informacji można znaleźć na portalu informacyjnym na temat Tunezji). Wiele biur podróży a także lokalnych organizatorów wycieczek proponuje zwiedzanie Sidi Bou Said w połączeniu z Tunisem oraz Kartaginą (oddalona jest od Sidi Bou Said o 3 km). Warto tu napić się tradycyjnej miętowej herbatki, którą można naprawdę świetnie się orzeźwić podczas męczących upałów.

>> ZOBACZ TEŻ: Tunis w 48 godzin. Co koniecznie powinieneś zobaczyć i zwiedzić w stolicy Tunezji?

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI