Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Włochy Kilka sposobów, by pooglądać sobie Rzym z góry. A potem rób co chcesz…

Kilka sposobów, by pooglądać sobie Rzym z góry. A potem rób co chcesz…


Było kilka powodów na blogu, żebyście się przekonali, że mamy słabość do tzw „punktów widokowych” w miastach. Ciągnie nas tam jak ćmy do lampy. Przy czym również a może przede wszystkim za dnia i wieczorami. Będziecie w Rzymie – obiecajcie nam, że któreś z tych miejsc odwiedzicie…

aniaimarcin

rzym mapa punkty widokowe 2

Miasto jak wiadomo, założone zostało na 7 wzgórzach. Z łaciny „Septimonium”. Cały krajobraz kulturowy Rzymu opiera się dosłownie i w przenośni właśnie na nich. Każde w sumie służyło czemu innemu, kto inny tam mieszkał, z czym innym się kojarzyły. Ale nie było tak wiecznie (wbrew potocznej nazwie Rzymu). Np Awentyn najpierw był siedliskiem rzymskiego plebsu a potem… ulubioną dzielnica do budowy średniej wielkości willi i małych pałaców bogatszej klasy średniej i arystokracji. To właśnie osady na wzgórzach łącząc się w jeden organizm nadały kształtu przyszłemu Rzymowi. Nie dość powiedzieć, że w jaskini pod Palatynem wilczyca karmiła Remusa i Remulusa.

mapa rzym wzgórzaObecnie ciężko tak po prostu wskazać na mapie czy palcem w terenie, gdzie owe wzgórza się znajdują. Trzeba wiedzieć jedno – serce Rzymu znajduje się raczej na południe i wschód od współczesnego centrum. Te bowiem leży na wypłaszczeniu – dawnych Polach Marsowych, które są naturalną terasą Tybru, czyli leżą na zakolu, zbudowanym z materiałów naniesionych przez rzekę. Kiedyś tu cuchnęło niemiłosiernie i generalnie było nieprzyjemnie.

>> ZOBACZ RÓWNIEŻ: Darmowe atrakcje turystyczne w Rzymie

Skąd oglądać Rzym? Najciekawsze punkty widokowe w Rzymie

Najprościej każdemu wejść na Kapitol, głównie rzymskie wzgórze, dziś zabudowane i ciasne. Znajduje się tu między innymi Ratusz Miejski i świetny widok na Forum Romanum. Gdzieś z wysokości 20 metrów ponad fundamentami dawnego Rzymu. Najlepsze widoki rozciągają się zza barierek przy Via Campogliano oraz ze schodów od strony San Pietro in Carcere.

rzym forum romanum

Palatyn, na którym leżą ruiny pałacu cesarskiego sam w sobie jest ciekawym punktem widokowym (zwłaszcza z ogrodów Farnesiani) natomiast bardzo fajnie się prezentuje z drugiej strony z korony dawnego hipodromu, czyli Circo Massimo. Stamtąd też fajnie wygląda serce Rzymu z gigantycznym białym Vittoriano na czele.

rzym circo massimo

Przejdźmy na drugą stronę Tybru, mińmy Zatybrze i zacznijmy wspinać się uliczkami na Janikulum. Wcześniej domyślamy się, że krok za krokiem unosimy się nad miastem, gdyż pierwsze widoki dostarcza nam już placyk przy San Pietro in Montorio. Wzgórze Janusa nie wchodziło w skłąd 7 wzgórz. Ale jest największe z wszystkich, najwyższe i… absolutnie najciekawsze. Stąd widzicie Rzym jakby „na patelni”. Od Kolosseum i majaczącym za nim gór z Tivoli gdzieś wciśniętym w dolinach po Bazylikę Sw. Piotra.

rzym watykan widok

 

Najlepszym punktem do tego jest Plac Garibaldiego. Wiedzieli Włosi gdzie go postawić. My wchodziliśmy na Janikulum od strony stacji kolejowej Roma San Pietro. Męczące. Ale można to zrobić od wspomnianego właśnie południa, lub skorzystać z autobusu komunikacji publicznej z przystankiem Ianiccolo.

rzym panorama

Tuż nad Tybrem od strony Watykanu na szczyt Wzgórza Janusa biegnie uliczka Passegniata. W poowie drogi stoi niesamowity, acz miniaturowy klasztor Św. Onufrego z dziedzińca którego widok na miasto wydaje się nietypowy. Właściwie wyciągasz rękę i chwytasz kopułę Panteonu. A przecież to dobre kilka km stąd.

rzym onofrio

Najpiękniejszy naszym zdaniem widok na Watykan rozciąga się z Mostu Św. Anioła. Niesamowita perspektywa wwierca się w najmniejsze miasto świata tworząc jakby kilkanaście scen i scenografii. Pierwszą w nich jest oczywiście kamienne nabrzeże Tybru. Ostatnią – kopuła bazyliki. Z kopuły bazyliki natomiast za drobną opłatą zobaczycie najprawdopodobniej najpiękniejszy „dachowy” widok miasta z niesamowitą dominującą przestrzenią placu Św. Piotra. Polecane rano i przez zachodem słońca. Ale płatne.

rzym most anioła

Z historycznych budynków, które dają klasowe widoki na miasto warto jeszcze wymienić sam zamek Św. Anioła. Musimy jednak liczyć się również z wcale nie tanim wstępem.

Idziemy dalej. W północnej i północno-wschodniej części centrum Rzymu na wyróżnienie zasługują na pewno widoki z górnej części Schodów Hiszpańskich. Ale baaaaardzo utrudnione. Ciężko się skupić na widoku, gdy co chwilę uliczni handlarze chcą ci zawiązać supełek na palcach. Po co? Noooo, basta! Drugim polecamym widokiem jest perspektywa z kaskadowego Pinzio na Piazza del Poppolo przy stacji metra Flamino.

rzym widok

Coś jeszcze? Zapewne Parco di Stadio z Obserwatorium Astronomicznym w północnej części miasta, który przypominał nam trochę praski Petrin oraz widok z mostu Palatino na Wyspę Tiberinę.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Rzymie | Zarezerwuj hotel w Rzymie

Jeśli macie jakieś inne pomysły co do Rzymu – dopiszcie. Jeśli chcecie pomóc nam rozbudować katalog miejsc widokowych w miastach Europy – kliknijcie tutaj

Jeśli macie jeszcze chwilę, by posłuchać o Siedmiu Wzgórzach i założeniu Rzymu, zerknijcie na nasz filmik

 

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • dron360 says:

  Ahhh wrócić znowu do Rzymu … piękne miasto, pozdrawiam serdecznie

 • Travelitalia says:

  Rzym to wyjątkowe miasto – nie tylko historycznie, ale też kulturowo oraz kulinarnie. Mówi się, że północ Włoch wygląda, a południe je, dlatego w Rzymie na pewno znajdziemy liczne restauracje z typowo włoską pastą, pizzą czy winem. Warto również spróbować rogala z pistacjowym nadzieniem – bardzo charakterystyczne dla tego regionu. Punktów widokowych jest całe mnóstwo – Rzym jest zachwycający.

 • Karo says:

  Bardzo fajny i przydatny wpis. Szkoda tylko ze nazwy miejsc po polsku a nie oryginalne wloskie. Bedac na miejscu ciezko bedzie np pytac miejscowych o ‘Zatybrze’ badz szukac tych miejsc na mapie. Fajnie byloby jakby udalo Wam sie dodawac rowniez nazwy oryginalne.

  Pozdrawiam,
  karo

 • Anna says:

  Zapomnieliście o Awentynie- ze słynna dziurką od klucza i widokiem na całe miasto 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI