Pomysły Na weekend w Europie Co warto zwiedzić, będąc w Watykanie? Te miejsca musisz zobaczyć

Co warto zwiedzić, będąc w Watykanie? Te miejsca musisz zobaczyć

Najmniejsze państwo świata kryjące niesamowite skarby, owiane aurą tajemnicy i świętości to Watykan. Wspaniałe miejsce odwiedzin nie tylko dla wierzących ale dla każdego, kto choć trochę interesuje się sztuką, architekturą, historią lub po prostu chce postawić stopę na chodniku tego uważanego przez wielu świętego miejsca, by poczuć jego wspaniałą atmosferę.

Dla tych wszystkich, którzy wybierają się do Włoch i planują wizytę w Rzymie, przygotowaliśmy listę miejsc i obiektów, które trzeba zobaczyć. Mamy też jedną radę: lepiej zwiedzać Bazylikę świętego Piotra i Watykańskie Muzea w osobne dni, żeby uniknąć przesytu i nadmiaru wizualnych wrażeń. No chyba, że jesteście na weekendowym wypadzie w Rzymie, wtedy oczywiście rozumiemy, że jeden dzień na Watykan to maksimum.


>> SPRAWDŹ: Najlepsze i najtańsze noclegi w Rzymie. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent

PLAC ŚWIĘTEGO PIOTRA: chyba najbardziej znane i rozpoznawane miejsce Watykanu o powierzchni kilometra kwadratowego, gdzie tłumy pielgrzymów tłoczą się na oczekiwanie Papieża. Plac otoczony jest niezwykle harmonijną kolumnadą zaprojektowaną przez mistrza Berniniego a na jego samym środku zlokalizowany jest egipski obelisk pomiędzy dwiema bliźniaczymi fontannami z XVII wieku.

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PIOTRA: plac świętego Piotra od strony zachodniej otwiera się na fasadę bazyliki, tworząc wraz z kolumnadami, bogatymi zdobieniami, licznymi posągami świętych niemal jeden potężny organizm. Bazylika jest największym i najważniejszym kościołem rzymskokatolickim na świecie zwieńczonym przepiękną kopułą projektu Michała Anioła.  Powstała w Iv wieku w miejscu męczeństwa i śmierci świętego Piotra. Wielokrotnie przebudowywana przez licznych artystów i za poleceniem kolejnych papieży. Zachwyca z zewnątrz ale po wejściu do jej środka można ulec jeszcze większemu zachwytowi widząc między innymi Pietę znakomitego Michała Anioła, pochodząca z XIII wieku statuę świętego Piotra, baldachim nad głównym ołtarzem autorstwa Berniniego wykorzystywany podczas mszy odprawianych przez Papieża.

caravaggio muzeum watykanskieMUZEA WATYKAŃSKIE: to nieopisany zbiór sztuki największych artystów światowych skupiony w ośmiu muzeach (między innymi Pinakoteka: kolekcja obrazów takich mistrzów jak Giotto, Leonardo da Vinci, Caravaggio i wielu innych; Muzeum Pio Clementino z eksponatami z okresu starożytności ze skarbami takimi jak Tors Belwederski czy grupa Laokoona; Muzeum Etruskie i Egipskie: eksponaty z wykopalisk pochodzących z Egiptu i południowej Etrurii). Kompleks muzeów obejmuje również liczne galerie, Stanze czyli sale ozdobione przepięknymi freskami między innymi Rafaella oraz z niczym nieporównywalną Kaplicę Sykstyńską. Informacje na temat biletów oraz godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej muzeów.

KAPLICA SYKSTYŃSKA: warto jest się tu wybrać rano, żeby uniknąć wielkich tłumów i wziąć ze sobą lornetkę, by dostrzec szczegóły zadziwiającego sklepienia udekorowane freskami wykonanymi przez Michała Anioła (w samym centrum sklepienia znajduje się słynny fresk przedstawiający palec boży stwarzający człowieka). Żeby przygotować się na wstrząs kolorów i kunsztu zapraszamy na wirtualną wycieczkę po kaplicy, która dostępna jest na stronie muzeów watykańskich.

ZAMEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA: zamek połączony jest z Watykanem korytarzem o bardzo grubych murach, które stanowiły miejsce schronienia dla papieży w ciężkich dla nich czasach. Na szczycie budynku znajduje się Archanioł Michał, który objawił się papieżowi Grzegorzowi I (przepowiedział mu koniec szalejącej w mieście epidemii dżumy). Do zamku prowadzi Most świętego Anioła, który ozdobiony jest 10 rzeźbami aniołów wykonanych przez Berniniego i jego uczniów. Warto jest wejść na taras zamku, by podziwiać przepiękną panoramę miasta i Bazyliki Św. Piotra. Zwłaszcza przed zachodem słońca. Więcej znajdziecie na stronie internetowej.

OGRODY WATYKANU: to miejsce odpoczynku papieży, z którego podziwiać można kopułę Bazyliki. Przepiękna roślinność z różnych zakątków świata, liczne fontanny, pomniki, rzeźby, kościółki, kaplice, groty, dom letni i fragment leśny zajmujący około 2 hektary. Do ogrodów można wejść codziennie za wyjątkiem środy i świąt. Bilet umożliwiający zwiedzanie ogrodów oraz muzeów watykańskich (około 2 godziny) wynosi 31€ (ulgowy 24€).

>>POLECAMY RÓWNIEŻ: TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W RZYMIE

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • zenek says:

  Się trochę powymądrzam 😉

  „Powstała w miejscu męczeństwa i śmierci świętego Piotra w IV w”

  Błędna składnia. Zdanie sugeruje że św. Piotr poniósł śmierć w IV w. Powinno być: „Powstała w IV w. w miejscu męczeństwa i śmierci świętego Piotra”.

  Dziękuje za uwagę 😉

  • Anna Nowak says:

   Bardzo słuszna uwaga. Dziękujemy i poprawiamy 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI