Fakultatywne w Chorwacji Wycieczki fakultatywne w Chorwacji (Riwiera Makarska): Medjugorje i „turecki” Mostar

Wycieczki fakultatywne w Chorwacji (Riwiera Makarska): Medjugorje i „turecki” Mostar

MedzugorieNiewielka wioska położona pośród wysokich gór w malowniczej scenerii na terytorium Bośni i Hercegowiny znana głównie z objawień Matki Bożej i Sanktuarium Królowej Pokoju to Medjugorje. Od czasu, kiedy owe objawienia się rozpoczęły w 1981 roku miejsce to stało się tętniące życiem centrum pielgrzymkowym. Najważniejszymi miejscami są tutaj: Kościół świętego Jakuba z okalającym go placem zwykle pełnym pielgrzymów, wzgórze  Podbrdo (Wzgórze Objawień, znajduje się tutaj figurka Matki Bożej Królowej Pokoju) w oddalonej około 1,5 km od kościoła św. Jakuba wiosce Bijakovici gdzie miało miejsce pierwsze objawienie oraz Droga Krzyżowa prowadząca na kolejne wzgórze Krizevac z wysokim krzyżem na szczycie.

W niewielkiej odległości od Medjugorje znajdują się przepiękne wodospady Kravica, jedno z najpiękniejszych przyrodniczych miejsc Bośni i Hercegowiny. Przepiękna roślinność, ułożone półkoliście wodospady i krystalicznie czysta woda sprawiły, że miejsce to stało się ulubione wśród turystów i miejscowych spragnionych orzeźwiających kąpieli.

mostar nocąKolejnym wartym zobaczenia miejscem jest zabytkowe miasto Mostar ze słynnym łukowym Starym (Tureckim) Mostem (wzniesiony przez Turków w XVI wieku, zburzony przez chorwacką artylerię w 1993 roku, a w 2004 roku odbudowany ) nad Neretwą. Stare Miasto Mostaru wpisane zostało na listę UNESCO. Spacerując po starówce (a zwłaszcza po jej lewobrzeżnej muzułmańskiej części) można ulec zachwytowi, głównie z powodu malowniczych wąskich uliczek i licznych małych sklepików z wyrobami rzemieślniczymi a także zobaczyć meczet pochodzący z XVI wieku i orientalny dom Biscevica. Równie urzekająca jest prawobrzeżna  chrześcijańska część Mostaru, gdzie można usiąść w jednej z posiadających tarasy kawiarenek nad rzeką i podziwiać piękne widoki.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO MEDJUGORJE I MOSTARU?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd autokarem  z hoteli we wczesnych godzinach rannych (przejazd trwa około 2 h)
2. Po przyjedzie do Medjugorje, zwiedzanie najważniejszych punktów miasta. Następnie przejazd do Mostaru. Zwiedzanie Starego Miasta wpisanego na listę UNESCO, Starego (Tureckiego) łukowatego Mostu, XVI wiecznego meczetu i skansenu  Domu Tureckiego. W zależności od organizatora wycieczka przewiduje również (albo zamiennie z Mostarem) przejazd do przepięknych wodospadów Kravica (odpoczynek, czas wolny).
3. Powrót do hoteli późnym wieczorem.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, WYGODNE BUTY, PASZPORT LUB DOWÓD OSOBISTY
CENY: około 35-40€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE DO MEDJUGORJE I MOSTARU? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI