Blog Wideo Vlogi podróżnicze Co zobaczyć w Cieszynie? Subiektywne TOP 10 miejsc, które trzeba zobaczyć [WIDEO]

Co zobaczyć w Cieszynie? Subiektywne TOP 10 miejsc, które trzeba zobaczyć [WIDEO]

Cieszyn Rynek

Cieszyn nas naprawdę ucieszył swoją urodą, swoim klimatem i promieniami zachodzącego słońca barwiącymi na złoto fasady zabytkowych budynków. Miasto można zwiedzić mając nawet niewiele czasu – jeden dzień wystarczy by przejść je wzdłuż i wszerz, a może nawet wystarczy czasu by przejść na czeską stronę, by zjeść kolację w postaci pieczonego sera, czy „bucht” z gulaszem.

Miasto zaskoczyło nas swoim spokojem, nawet w piątkowy wieczór Rynek zdawał się być nieco pustawy – pomyśleliśmy więc, że to idealne miejsce, by naprawdę odpocząć. Miasto, które według legendy powstało na wskutek spotkania po długiej rozłące trzech królewskich synów Bolka, Leszka i Cieszka jak najbardziej polecamy – zwłaszcza, że to także dobry punkt wypadowy na dalsze wyprawy przez na przykład do Pragi i Na Morawy z Krakowa i Śląska. Albo w drugą stronę.

PRZYDATNE: Szybki dojazd z Katowic busami BusBrothers lub z Krakowa Interbus, tani nocleg w hostelu 3Brothers, tanie i dobre jedzenie w restauracji „Żak” albo „U Czecha”, tani dojazd do Pragi z Czeskiego Cieszyna (co 2/3 godziny) około 40-70 zł

Zobacz koniecznie: Fotogaleria: Nasza wizyta w Cieszynie na dużych zdjęciach

Ciesyzn panorama

Największe atrakcje i zabytki w Cieszynie, które warto zobaczyć – Nasze propozycje

1. Rynek w Cieszynie, to stąd warto rozpocząć swoją wędrówkę po Cieszynie. Rynek powstał w tym miejscu w XV wieku, średniowieczna zabudowa została strawiona przez pożar, który miał miejsce w XVI wieku. Dziś możemy zobaczyć tu piękny budynek – Dom Narodowy, wspaniale odrestaurowany hotel Pod Brunatnym Jeleniem, Ratusz. W samym sercu Rynku stoi natomiast Studnia (Fontanna) z figurą św. Floriana z XVIII wieku.

2. Wzgórze Zamkowe, bardzo ważne miejsce, nie tylko dla Ślązaków ale i dla wszystkich Polaków. To tutaj właśnie znajdują się jedne z najstarszych zabytków w naszym kraju (najstarsze na Górnym Śląsku), a wszystkie pięknie wkomponowane w park założony w stylu romantycznym, z wieloma zabytkowymi drzewami. Do XI – wiecznej Rotundy Romańskiej, która widnieje na banknocie 20 zł można wejść kupując bilet na Wieżę Piastowską z VIV wieku (bilet łączony, należy poprosić o klucz to Rotundy, zostawić dokument tożsamości i samemu otworzyć sobie Kaplicę). Wieża to pozostałość po znajdującym się tu niegdyś zamku, z jej szczytu rozciąga się ładny widok na miasto. Na wzgórzu znajdują się pozostałości po dwóch innych wieżach stanowiących system obronny zamku – Wieża Obrony Ostatecznej i Wieża Przybramna, a także pozostałości po dawnej zamkowej kuchni. Na fundamentach zamku dolnego znajduje się Pałac Myśliwski Habsburgów, gdzie mieści się dziś siedziba instytucji Zamek Cieszyn oraz Państwowa Szkoła Muzyczna.

3. Studnia Trzech Braci, znajdowała się tutaj już w XV wieku. Związana jest ona z legendą o powstaniu miasta. W XIX wieku studnia przykryta została żeliwną altanką i umieszczono tu napis informujący o spotkaniu trzech braci, a także (już w XX wieku) powiększenie medalu Jana Raszki, który wybity został z okazji obchodów 1100 lat miasta.

4. Cieszyńska Wenecja, to naprawdę niezwykle klimatyczne i urokliwe miejsce w Cieszynie. Już od średniowiecza przy sztucznym kanale Młynówka mieli swoje warsztaty rzemieślnicy, co znacznie ułatwiało im pracę. Woda płynąca kanałem napędzała koła młyńskie, a dziś malownicze, ukwiecone niskie domki mieszkalne zbudowane się tuż nad kanałem cieszą oczy turystów.

5. Stary Targ, to niewielki plac na którym zobaczymy stojącą na wysokim cokole gotycką figurę Madonny z Dzieciątkiem (kopia, autentyczna rzeźba znajduje się z Muzeum Śląska Cieszyńskiego). To zabytek niezwykle cenny, wykonany przez znanego w całej Europie XIV – wiecznego artystę – Piotra Parlera, tego samego, który był architektem Katedry św. Wita w Pradze. Oczywiście kilka straganów z warzywami i owocami też się tu rozłożyło

6. Plac Teatralny, to miejsce, gdzie znajdował się pierwszy rynek średniowiecznego Cieszyna, tu także stał pierwszy kościół parafialny. Dziś uwagę przykuwa bardzo ładny wybudowany w stylu wiedeńskiego neobaroku gmach Teatru noszącego imię Adama Mickiewicza.

7. Kościół Marii Magdaleny – Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej, znajduje się na Placu Dominikańskim. Świątynia założona została już w XIII wieku przy klasztorze Dominikanów. To tutaj właśnie znajdowali miejsce swojego ostatniego spoczynku Piastów cieszyńkich. Dziś wewnątrz barokowego w większości wystroju zobaczymy na przykład tumbę nagrobną księcia Przemysława I Noszaka z XIV wieku.

8. Plac Londzina, to kolejne miejsce, gdzie warto zatrzymać się choć przez chwilę, po to, by zobaczyć dwa zabytki, tutaj właśnie zlokalizowane. Po pierwsze – kościół Świętej Trójcy, z charakterystycznym zielonym dachem. W wieży kościelnej zachował się dzwon ufundowany przez księżną Lukrecję (XVII wiek). Po drugie – Kościół i klasztor Ojców Bonifratów. Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pannym zachwyca barokowym wystrojem, a w budynku klasztoru mieści się najstarsza cieszyńska biblioteka.

9. Muzeum Drukarstwato gratka dla miłośników zabytków techniki (Muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego). Mamy okazję zobaczyć tu warsztaty drukarza z XIX i XX wieku z pełnym wyposażeniem, gdzie na szczególną uwagę zasługują maszyny odlewnicze, klisze, prasy, urządzenia drukujące. To niesamowita podróż w czasie!

10. Most nad Olzą, po jednej stronie Republika Czeska i słynna restauracja Avion, po drugiej budynek dawnej straży granicznej (dziś ciekawa księgarnia z czytelnią, gdzie w upalny dzień można na zewnątrz usiąść na leżaku z dobrą książką), pod spodem rzeka Olza. Most jest dziś swego rodzaju atrakcją turystyczną.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Cieszynie | Zarezerwuj hotel w Cieszynie

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić:

By dowiedzieć się nieco o historii miasta i zobaczyć wiele interesujących eksponatów (podobno nawet głowa jednorożca) koniecznie należy udać się do Muzeum Śląska Cieszyńskiego – założone przez księdza Leopolda Szersznika. Warto też wstąpić do największego w Polce kościoła ewangelicko-augsburskiego w całej Polsce – Ewangelicki Kościół Jezusowy z XVIII wieku. Warto też wstąpić na cmentarz komunalny, czy też na cmentarz żydowski (Nowy i Stary).

A teraz to samo, tylko w wersji WIDEO. Czekamy na Wasze komentarze

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • edek says:

  Na pewno zamek w Kończycach Małych piękne miejsce zwane małym Wawelem

 • Monia says:

  Byłam, piękne miejsce. Ze starych kamiennych ulicznek można wejść w XXI wiek. Warto się poprostu zgubić. Strona czeska nie budzi juz zachwytu. Będąc w Cieszynie warto odwiedzić pobliski Dębowiec (około 9-10 km) i powdychać tężni solankowej znajdującej się na rynku tego miasteczka.

 • hegemon says:

  oczywiscie ze wzórze na pierwszym tudziez nie rozumiem m=tej listy w polaczeniuz filmem rozpoczynajacym sie ujeciem ze wzgórza a tych wzgorz w cieszynie je trocha.. zabrakło zmianki o browarze – ale to wszystko je na wzgórzu..

  polecam szlakiem cieszynskiej moderny moze w punktach informacji turystycznej mają te jakże cenne oldery

  aaaa….. NO I ZAPOMNIAŁBYM O PLATR=FORMIE PRZESIADKOWEJ!!:d SIC TO JE GODNE POLECYNIO RARYTAS W SKALI KRAJU

 • Mario says:

  Napewno zabrakło wzmianki o Browarze Brackim, unikatowym w skali Polski a nawet Europy. Dwa to Aleja Jana Łyska została całkowiecie pominięta. Po trzecie to warto by wspomnieć o cieszynskiej prowincji magmowej i występującym tylko w tym rejonie cieszynicie, tu też wskazana byłaby wycieczka do Boguszowic (dzielnica miasta) oraz groty skalnej w Rudowie (gmina Hażlach) 1,5 km od granicy Cieszyna. Pokazać Górny Rynek też by wypadało czy budynek Sądu Rejonowego godny uwagi.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI