Fakultatywne w Chorwacji Wycieczki fakyltatywne Chorwacja (Riwiera Makarska): Park Narodowy Krka, Szybenik

Wycieczki fakyltatywne Chorwacja (Riwiera Makarska): Park Narodowy Krka, Szybenik

rzeka krka wodospadyTa wycieczka fakultatywna to wspaniałe połączenie dziewiczej przyrody PN Krka i niesamowitej historii oraz architektury Szybenika.
PN Krka to obszar obejmujący środkowy i dolny bieg rzeki o tej samej nazwie (posiada 111 km kwadratowych). Niesamowite krajobrazy bujnej przyrody (około 860 gatunków roślin!), ciągu wodospadów, kaskad, doliny rzeki tworzącej kanion, jeziora w centrum którego znajduje się mała wysepka z XV wiecznym klasztorem Franciszkanów. Na dodatek każdy może tu zażyć orzeźwiającej kąpieli! Aby najlepiej poznać park i nacieszyć się niesamowitymi krajobrazami najlepiej skorzystać ze stateczków, pływających wzdłuż i wszerz parku.

Szybenik, magiczne miasto, które oprócz tego, że zachwyca swoją zabudową, to jeszcze jakby tego było mało, usytuowane jest malowniczo na wzgórzach tuż przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku. Znane jest głównie z wpisanej na listę UNESCO katedry św. Jakuba.  Reprezentuje ona doskonałe połączenie stylów gotyku i renesansu oraz jest jedynym na świecie kościołem zbudowanym z samego kamienia bez użycia żadnego spoiwa. Znajduje się w samym sercu miasta tuż przy XVI wiecznym ratuszu. Katedra budowana była ponad 100 lat według wzorów różnych architektów – głównie Weneckich(stąd jej wspaniała różnorodność, połączenie stylów a także paradoksalnie ich niezwykła harmonia). Warto zwrócić uwagę na znajdujący się po stronie zewnętrznej fryz przedstawiający ułożone w szeregu 71 głów mieszczan reprezentujących różne stany emocjonalne, a także wspaniałe portale. Wewnątrz każdego zachwyca wspaniałe sklepienie, baptysterium, krypta biskupa Juraja, boczny oraz główny ołtarz, czy płaskorzeźby aniołów. Warto jest się też wspiąć na wznoszącą się nad Szybenikiem wzniesioną przez Wenecjan twierdzę św. Anny (właściwie jej pozostałości), by stamtąd podziwiać cudowną panoramę miasta, zatoki i okolicznych wysp i po prostu pospacerować po tajemniczych uliczkach Starego Miasta.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO PN KRKA I SZYBENIKA?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd autokarami lub busikami w kierunku Parku Narodowego i Szybenika (podróż trwa około 3 godziny).
2. Przyjazd do miasta. Zwiedzanie najwspanialszych punktów Szybenika, podziwianie znakomitej architektury (Katedra św. Jakuba wpisana na listę UNESCO). Spacer po Starówce (w zależności od organizatora kolejność zwiedzania może ulec zmianie), czas wolny na swobodne „powłuczenie się” po mieście.
3. Przejazd do PN Krak. Odpoczynek na łonie natury (zwiedzanie parku może przebiegać różnie, w zależności od organizatora np. rejs statkiem z miasteczka Skradin pod wodospad Skradinski Buk,  kąpiel pod ostatnią kaskadą wodospadu, spacer wśród przyrody wzdłuż 17 kaskad wodospadu i rozlewisk, zwiedzanie pozostałości drugiej na świecie hydroelektrowni, zwiedzanie wioska etnograficzna- gospodarstwo młynarskie)
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: WYGODNE BUTY, NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, WYGODNE UBRANIA I BUTY, STROJE I RĘCZNIKI KĄPIELOWE
CENY: około 35-50€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W PN KRKA I SZYBENIKU? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI