Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Chorwacji Rijeka to największy port Chorwacji. A czy jednocześnie to ciekawe miasto?

Rijeka to największy port Chorwacji. A czy jednocześnie to ciekawe miasto?

Rijeka Chorwacja Kvarnerfot. moarplease / flickr.com / CC
Rijeka jest największym chorwackim portem i mimo tego, że jest raczej miastem przemysłowo-handlowym i nie posiada jakiś spektakularnych zabytków na miarę Splitu, czy Dubrovnika, to często odwiedzane jest przez licznych turystów. Miasto leży u nasady Półwyspu Istria i przez wiele lat było częścią monarchii Austro – Węgierskiej i właściwie jej „oknem” na morze.

chorwacja istria mapa turystycznaDziś jest świetnym punktem wypadowym nie tylko na kurorty wybrzeża Kvarneru i Półwyspu Istria, ale również np. do Parku Narodowego Risnjak, położonego na północ, skalistego wybrzeża w okolicach Crikvenicy czy na wyspę Krk, gdzie znajduje się lotnisko, obsługujące miasto. Z resztą – jedno z najfajniej położonych lotnisk w południowej Europie.

Polecamy również: » Co warto zobaczyć w Splicie » Najpiękniejsze miasteczka Chorwacji » Jak podróżować po Chorwacji?

Atrakcje w Rijece: Co warto zobaczyć i zwiedzić:

1. Promenada Korzo, to główny deptak miasta, ulubione miejsce spacerów turystów przybywających do Rijeki. Wzdłuż deptaku ciągną się eleganckie sklepy, restauracje, kawiarnie i inne mniej lub bardziej urokliwe budynki.

Rojeka Chorwacja stara

Jednym z najważniejszych zabytków tej części miasta jest zachowana po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi Wieża Zegarowa  z kopułą (niegdyś fragment murów obronnych). Dziś możemy podziwiać jej barokowe oblicze z popiersiami władców austriackich.

2. Zamek Trsat, wznosi się nad miastem, na wzgórzu noszącym tą samą nazwę co zamek. To tutaj miasto miało swój początek – powstało pierwsze grodzisko. Dziś z oryginalnej XIII – wiecznej twierdzy zachowało się niewiele. A w „nowym” , odrestaurowanym w XIX wieku neogotyckim pałacu (z dobudowanym mauzoleum stylizowanym na antyczne) mieszczą się galerie i restauracja. To co jednak przyciąga tu najbardziej, to wspaniałe widoki, które podziwiać można z „wieży rzymskiej”. Choć umówmy się – widoki niestety nie dorównują Dubrovnikowi czy Splitowi.

3. Katedra świętego Wita, czyli pod wezwaniem patrona miasta. Kościół pochodzi z XVII wieku, a przy jego budowie pracowali znakomici włoscy architekci. Kościół stanowił część kolegium jezuickiego, które jednak nie zachowało się do dnia dzisiejszego. Wewnątrz możemy podziwiać przede wszystkim zabytki barokowe, choć najważniejszym „skarbem” jaki kryje świątynia jest średniowieczny krucyfiks.

4. Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, jest ciekawy, bo prezentuje liczne style architektoniczne (powstał zaś na ruinach antycznej budowli), a prawdziwym skarbem kościoła jest gotycka dzwonnica nieco przechylona, więc jest „krzywą wieżą” miasta. Wnętrze natomiast w przeważającej części jest barokowe.

5. Schody Trsad i kościoły na wzgórzu, można udać się na wycieczkę na wzgórze Trsad. Droga biegnie licznymi schodami można powiedzieć „pielgrzymimi”, z których rozciąga się ładny widok, a wzdłuż trasy, ciągną się liczne kapliczki. Tutaj znajduje się Klasztor Franciszkanów i Kościół Matki Boskiej z Trsad (z cennym XIV – wiecznym obrazem Batki Bożej), gdzie pielgrzymują liczni wierni. Innym kościołem na wzgórzu jest XIII – wieczny kościół świętego Jerzego. W pobliżu można odpocząć w pięknym parku, który daje często zbawienny cień.

rojeka chorwacjaCo jeszcze warto zobaczyć w Rijece:

Pozostałością po rzymskim panowaniu jest Stara (lub) Rzymska Brama, pozostałość dawnych fortyfikacji  – oczywiście wypadałoby ją zobaczyć będąc w Rijece. Poza tym warto przyjrzeć się kościołowi św. Hieronima, który stanowił część dawnego kompleksu klasztornego Augustianów. Na uwagę zasługuje także piękna fasada Narodowego Teatru chorwackiego Ivana Zajca, choć nie tylko z zewnątrz prezentuje się „godnie”. Jeśli będzie nam dane obejrzeć tu przedstawienie teatralne, zobaczymy także malowidła Klimta zdobiące sklepienie teatru (przed teatrem znajduje się pomnik kompozytora chorwackiego Ivana Zajca)  Fot.AttributionShare Alike snoboard1010 / flickr.com / CC

Muzeum Żeglarstwa i Historii Chorwackiego Wybrzeża, to nie tylko ciekawe eksponaty, które tu zostały zebrane ale także imponująca budowla, w którym muzeum się znajduje – pałac Gubernatora. Jeśli mamy ochotę kupić jakąś pamiątkę, to koniecznie należy kupić  Mordic, a więc biżuteria z głową murzynki w turbanie – tradycja wytwarzanie tej ozdoby jest bardzo długa.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Rijece | Zarezerwuj hotel w Rijece

Co jeszcze warto zobaczyć w Rijece i gdzie np. warto dobrze i tanio zjeść? Wypowiedz się na naszym forum. Ktoś zadał pytanie

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Tomek says:

  Nie jakiś, tylko jakichś spektakularnych zabytków. Nie przystoi taki błąd w tym portalu.

 • Inja says:

  Ja lubię Rijekę i chętnie tam wrócę przy pierwszej okazji a może sama ją stworzę 😉 Polecam, piękne widoki, cudny Adriatyk. Nie potrafiłabym się nudzić…

 • Asia says:

  Najnudniejsze miasto ever. Nic – zaznaczam – NIC tu NIE MA. Nigdy w życiu będąc za granicą się tak nie wynudziłam. Z jednej strony miasta port, z drugiej osiedle. Ogólnie w pubach jest bardzo miła obsługa a ludzie są otwarci. Jest kilka ciekawych uliczek, co nie jest niczym dziwnym w takim państwie jak Chorwacja, ale o żadne atrakcje się nie posilili. Rijka sśie!! 🖕

 • Magda says:

  Potwierdzamy i jednocześnie zgadzamy się, że Rijeka jest świetną bazą wypadową na Istrię. To miasto ma coś w sobie, pomimo zabytków jakie posiada Dalmacja czy Istria.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI