Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Turcji Pięć najpiękniejszych meczetów Stambułu. Nasza subiektywna wędrówka

Pięć najpiękniejszych meczetów Stambułu. Nasza subiektywna wędrówka

Marcin lubi modernizm, architekturę Gaudiego, zgodnie natomiast zachwyceni jesteśmy np. sztuką gotycką. A ja zawsze i niezmiennie zakochana będę w muzułmańskich detalach i bryłach meczetów, które przypominają mi (może trochę naiwnie) wielkie białe torty ze zdobiącymi je świeczkami, w postaci smukłych minaretów. Gdy myślę o nich… wzrok swój kieruję nad Bosfor.

stambul minarety

Krajobraz Stambułu usiany jest smukłymi minaretami meczetów, od których bieli odbija się światło promieni słonecznych w dzień, a w nocy oświetlone sztuczną iluminacją wbijają się jak rozgrzane metalowe pręty w granatowe niebo, które spowija miasto. Jednym z najbardziej znanych stambulskich meczetów jest monumentalny Sultan Ahmet Camii , zwany Błękitnym Meczetem, do którego mam największą słabość, ale w mieście nad Bosforem jest jeszcze wiele innych ciekawych zabytków tego typu.

Zapraszamy więc Was na którą fotograficzną podróż szlakiem najciekawszych – według nas – meczetów Stambułu.

Nasze subiektywne TOP 5 najpiękniejszych i najciekawszych meczetów Stambułu

Sultan Ahmet Camii (Błękitny Meczet)

Przed którego wąskim wejściem (na pierwszym zdjęciu) zwykle kłębi się długa kolejka turystów, jest jedną z najwspanialszych świątyń świata muzułmańskiego.
Niech więc Was nie zniechęca ta długa kolejka – warto poczekać, by wejść i to zupełnie za darmo, do środka i zachwycić się turkusowymi płatkami, ozdabiającymi jego wnętrze a także wielkimi okrągłymi żyrandolami. To od zdobnych kafelek właśnie meczet wziął swoją potoczną nazwę – Błękitny Meczet.

_IGP5538-2

_IGP5578-2     IMGP6986-2

IMGP6939-2

A dlaczego on jest właściwie taki niesamowity, zapytacie? Po pierwsze, właśnie dzięki wspaniałej dekoracji wnętrza, po drugie, posiada sześć minaretów, co przysporzyło jego budowniczemu – Mehmedowi Aga, nieco kłopotów. Musiał udać się on do Mekki, by dobudować do meczetu otaczającego Kaabę, kolejny – siódmy minaret, tak by pozostał on najważniejszą świątynią muzułmanów.
Wchodzimy od strony zachodniej wąskim tunelikiem, przed wejściem należy ściągnąć buty, założyć na głowę chustę i okrycie ramion oraz nóg – pamiętając o tym, że meczet jest wciąż czynną świątynią, w której modlą się mieszkańcy. Charakterystyczny jest zapach… Hmmm tysięcy wtartych w dywan stóp. Więc… sami rozumiecie. Wnętrze… Wnętrze jednak nie ma sobie równych. Chyba na świecie.

błekitny meczet w stambule IMGP6555-2 IMGP6969-2

Meczet Sulejmana Wspaniałego 

Tak naprawdę trudno jest dziś ocenić, który jest wspanialszy – Błękitny Meczet, czy Meczet Sulejmana Wspaniałego. Zwłaszcza, że z dziedzińca tego drugiego rozciąga się oszałamiający widok na Złoty Róg, Bosfor, dzielnicę Galata i miasto. Na pierwszym planie majaczą kopuły grobowców i kominy Wielkich Łaźni.
Kompleks świątynny zaprojektowany został przez znakomitego osmańskiego architekta i budowniczego Mimara Sinana (podobno jego geniusz porównywany był z geniuszem Michała Anioła) na cześć najdłużej panującego sułtana Sulejmana Wspaniałego. Znajduje się tu też jego grobowiec.

meczet sulejmana stambul

IMGP6489-2     IMGP6496-2

IMGP6491-2

Wnętrza zdobi 24 smukłych kolumn (podobno zrabowanych z bizantyjskiego hipodromu) oraz tysiące kaligraficznych motywów islamskiej sztuki i witraży. Wrażenie musi robić gigantyczna, prawie 45 metrowa kopuła i jedna z największych sal modlitw na świecie.
W ogrodach wokół meczetu, można zobaczyć mauzoleum Sulejmana oraz jego żony (wcześniej ulubionej kochanki) Roksolany. Położenie meczetu na wzniesieniu sprawia, że jest on widoczny niemal z każdego punktu w mieście. Można tu także wejść zupełnie za darmo, choć zalecane jest pozostawienie dobrowolnego datku. Dajcie coś.

IMGP6494-2

IMGP6535-2     IMGP6548-2

IMGP6533-2

Yeni Camii (Nowy Meczet)

Meczet, zwany „nowym” albo jak kto woli Yeni Camii jest Wam pewnie dobrze znany z wielu fotografii. Zapewne każdy tu trafi, bo mieści się on zaraz obok słynnego Targu Korzennego, przystani Emimonu i Mostu Galata. Żeby się tu jednak dostać, trzeba, po pierwsze przedrzeć się przez tłumy miejscowych (no i turystów oczywiście), a także przez chmary gołębi, które upodobały sobie to miejsce.

IMGP6522-2

Na dziedziniec świątyni wchodzimy po schodach, do środka – jak zwykle w odpowiednim stroju. Wewnątrz można zobaczyć modlących się wiernych – mężczyzn i kobiety w specjalnie wydzielonych do tego miejscach, do których wstępu nie mają turyści. Wspomnieć warto, że przed meczetem znajduje się grobowiec matki Mehmeda III – Turhan Hatice –  patronki świątyni. Wstęp do meczetu jest darmowy. Uwaga na gołębie, których przy wejściu są miliony. Z tego powodu ciężko czasami zatrzymać się na chwilę, choćby, by kupić pieczone kasztany od jednego z kilkunastu sprzedawców na placu.

stambuł turcja nowy meczet

Meczet Nuruosmaniye

Najbardziej centralnie położony meczet Stambułu. Znajduje się blisko kolejnej ważnej atrakcji turystycznej miasta – czyli Wielkiego Bazaru (lub też Krytego Bazaru). Można nieco odetchnąć od tłumów na dziedzińcu meczetu, który zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, spotkał się wówczas z wielką krytyką muzułmańskich duchownych.

IMGP6517

Hagia Sophia

Trzeba o niej wspomnieć, choć oczywiście wiemy, że nie pełni już funkcji sakralnych (zbudowana została jako kościół, następnie przekształcony w meczet – w 1453 roku, po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, wówczas dobudowano do jej bryły 4 minarety, a obecnie – świeckie muzeum).

hagia sophia stambul

_IGP5822-2

Jest czwartą budowlą świata pod względem wymiarów po Bazylice Świętego Piotra oraz katedrach w Mediolanie i Sewilli. Wnętrze zachwyca i zawsze będzie nas zachwycało, głównie dzięki znanym z podręczników z historii mozaikom – także tym przedstawiającym sześcioskrzydlne Anioły – Serafiny czy Chrystusa Pantokratora. Gdy już wejdziecie do tego miejsca, koniecznie odwiedźcie galerie, położone na wysokości 20 metrów. Skąd zarówno lepiej widać ogrom budynku jak i dokładniej bizantyjskie mozaiki i islamskie napisy.

IMGP6989-2     _IGP5799-2

_IGP5779-2 _IGP5823-2

Bilet wstępu kosztuje 25 TL. Muzeum – kościół zamknięty jest w poniedziałki. W okresie letnim (od 15 kwietnia do 1 października) zwiedzać możemy do godziny 19:00, w okresie zimowym – do godziny 17:00.

Ostatnio czytając „Inferno” Dona Browna trochę inaczej spoglądamy na ten budynek. Podobno w czasie deszczu przykładając uszy do murów słychać jak deszczówka spływa ukrytymi kanałami w formie wodospadów pod świątynię.

A ponadto, kilka innych meczetów stambulskich, które warto odwiedzić, jak się ma więcej czasu

Stambuł mapa atrakcje turystyczne

Meczet Bajazyda, wspominamy o nim, ponieważ jest to najstarsza osmańska świątynia w Stambule, wzniesiona na miejscu dawnego Forum Teodozjusza w 1506 roku.

Meczet Książęcy, położony blisko akweduktu Walensa, wybudowany przez Sulejmana Wspaniałego na pamiątkę po zmarłym w młodym wieku synu. Mehmecie. Jest najskromniejszym stambulskim meczetem. Praktycznie brak mu jakichkolwiek zdobień.

Meczet Fatih, położony stosunkowo daleko od centrum. Blisko Bramy Boyaci i Mauzoleum Mehmeta II. Przez wiele lat XV w. był największym meczetem w Imperium.

Meczet Eyup Camii, czyli Położony na północ od centrum, blisko wyrastającego w górę nad Złoty Róg cmentarza Eyup. Wedłe podań pod nim znajduje się grób proroka Abu Ajjuba.

Ilość komentarzy: 10 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Jarek says:

  Mimo olśniewających widoków i przepięknej architektury wnętrz te budynki służą religii która jest opisana w Apokaipsie św. Jana jako Babilon Wielki.
  Kolejny opis to nierządnica odziana w purpurę trzymająca złoty kielich pełen krwi świętych. Siedzi ona na bestii o pięciu głowach i dziesięciu rogach.

  Więcej wyjaśnień znajdziesz na stronie jw.org

  Życzę życia wiecznego

  Pozdrawiam wszystkich

 • […] ze swoich podróży stworzyć na blogu zaskakujące zestawienia i przewodniki. Zerknijcie na post o najpękniejszych meczetach Stambułu, o weekendowym zwiedzaniu Stambułu, o historii i powstaniu Bosforu, o zwiedzaniu Stambułu z […]

 • Byliście w meczecie Rustema Paszy? 3 minuty od Nowego Meczetu i na dodatek mój ulubiony (zaraz po Hagii Sophii oczywiście!). Przepiękne kafelki, trudne do znalezienia wejście, kręte uliczki dookoła, a na dziedzińcu kieszonkowe Korany dla przybyszów 🙂
  I zdjęcia wspaniałe!

  • Wędrowne Motyle says:

   Jasne. Ale niestety armia gołębi tak jest niemiłosierna 🙂

 • ernest says:

  Co do Błękitnego Meczetu, nie zawsze są tam tłumy, ostatni raz byłem w czerwcu chyba około godziny 22-23, gdy odbywają się nocne modły. Turyści o tej porze siedzą w knajpach albo śpią, a w meczecie maksymalnie dwa rzędy modlących się i to wszystko.
  Gratuluję Wam zdjęcia, też bym chciał takie umieć zrobić.

  • Magda says:

   Teraz niestety nie można wejść o takiej porze do żadnego z meczetów, chyba, że idzie się na modlitwę. Zrobili godziny wstępu i od 18.30 wejść już nie można. A szkoda, bo rzeczywiście wieczorem zwiedzałam i błękitny meczet , i meczet Sulejmana będąc w nich praktycznie sama.

 • Magdalena S says:

  Robicie przecudowne zdjęcia, mają bajkowy klimat. O tych rysunkach nawet nie wspomnę – nie wierzę – czy to wszystko hand made!?

 • Szymon says:

  Bardzo fajny reportaż. Jestem ciekaw czy można tam fotografować ze statywu?

  • Anna Nowak says:

   Tak, można fotografować ze statywem, jednakże nasz statyw zazwyczaj z nami nie lata – jest za ciężki.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI