Pomysły Na weekend W Polsce Zjedź lub zejdź sobie do kopalni. TOP 10 turystycznych tras podziemnych w Polsce

Zjedź lub zejdź sobie do kopalni. TOP 10 turystycznych tras podziemnych w Polsce

Turystyka poprzemysłowa i podziemna, podziemne trasy turystyczne, udostępnione dla turystów kopalnie, szyby, podziemne wyrobiska – to nowy kierunek rozwoju turystyki. Zwłaszcza tzw. kwalifikowanej. Pomijając jaskinie i podziemne obiekty militarne prezentujemy Wam wszystkie polskie kopalnie, które można zwiedzać turystyczne.  Naprawdę fajnie jest stwierdzić, że Polska pod tym względem wyrasta na jeden z najciekawszych krajów w Europie. Na dodatek, każdy z tych obiektów tak naprawdę jest inny. No to w drogę… Właściwie pod ziemię!

kopalnia guido fot. Marcin Nowak
1. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO
: znajduje się w Zabrzu i jest chyba najbardziej rozpoznawanym poprzemysłowym obiektem, udostępnionym turystom, na całym Śląsku i nie tylko. W Kopalni istnieje możliwość zwiedzania autentycznych XIX wiecznych podziemnych wyrobisk kopalnianych na poziomie 170 i 320 metrów (ta dla osób powyżej 7 roku życia), poznać sposoby pracy dawnych oraz obecnych górników, zobaczyć przeróżne maszyny górnicze, zjechać pod ziemię oryginalną „szolą” (windą) górniczą, poznać ciekawe historie związane z kulturą oraz tradycją nie tylko przemysłu górniczego ale też całego Śląska. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. UWAGA!Przed przyjazdem do kopalni, konieczna jest telefoniczna rezerwacja.Więcej informacji znajdziecie na stronie Guido.

kopalnia soli wieliczka anna sturillo
Kopalnia soli w Wieliczce / fot. flickr CC, Anna Sturillo

2. Kopalnia Soli w Wieliczce: znajduje się 13 km na wschód od Krakowa, w 1978 roku wpisana została na listę UNESCO. Najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne udostępnione jest dla turystów, którzy mają okazję poczuć niesamowity klimat kopalni z jedyną i niepowtarzalną podziemną kaplicą Świętej Kingi ze wspaniałymi żyrandolami i solnymi rzeźbami, poznać legendy oraz historię tej wspaniałej kopani, podziwiać liczne urządzenia przeznaczone do wydobywania oraz transportu soli, a wszytko to przemierzając podziemne wyrobiska, korytarze i komory na różnych poziomach (od 64 do 135 metrów pod ziemią). Zobaczcie sami na stronie kopalni soli.
Kopalnia w Bochni: tutaj również mamy możliwość zwiedzania (pieszo, łodziami lub kolejką) starych wyrobisk, korytarzy i komór dawnej kopalni soli. Poznamy sięgającą XIII wieku historię kopalni  dzięki jedynej tego typu w Polsce Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, zobaczymy niesamowite kaplice wykute w solnych skałach, urządzenia wykorzystywane przez górników do pracy przed wiekami. Godziny otwarcia oraz cennik dostępny na stronie kopalni.

4. Zabytkowa Kopalnia Srebra: znajduje się w Tarnowskich Górach, gdzie turystom udostępniono 1740 metrów podziemnej trasy turystycznej 40 metrów pod powierzchnią na bazie zrekonstruowanych wyrobisk pochodzących z XVII i XIX wieku. Można zobaczyć tutaj również narzędzia pracy gwarków, urządzenia do transportu kruszca, podziemne jeziorka. Zwiedzanie odbywa się pieszo oraz na łódkach (długość trasy wodnej to 270 metrów). Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Więcej informacji na stronie kopalni.

kopalnia soli kłodawa
Podziemne korytarze w Kłodawie / fot. mat pras.

5. Kopalnia Soli KŁODAWA: chociaż w dalszym ciągu wydobywa się tutaj sól (obecnie eksploatowane są złoża na poziomie 600 i 750 metrów pod powierzchnią ziemi), to można również część tego obiektu poznać przemierzając specjalnie dla turystów udostępnioną trasą turystyczną. Możemy poznać tutaj historię powstawania złóż kłodawskich oraz kopalni, zjechać windą górniczą na poziom 600 metrów, przejść korytarzem podziemnym do kaplicy św. Kingi oraz wyeksploatowanych już komór solnych a także zobaczyć używane do pracy maszyny i urządzenia górnicze. UWAGA! Zwiedzanie, tylko przed wcześniejszą telefoniczną rezerwacją, kopalnia nieczynna jest w weekendy oraz święta. Zobacz więcej na stronie kopalni.

 6. Kopalnia ćwiczebna SZTYGARKA: znajduje się w Dąbrowie Górniczej i od 2010 roku udostępniona jest dla zwiedzających, dzięki liczącym około 650 metrów podziemnym trasom turystycznym (funkcjonuje ona przy Muzeum Miejskim Sztygarka). Ponieważ niegdyś kopalnia służyła uczniom dąbrowskiej szkoły górniczej, gdzie mieli okazje poznawać tajniki pracy pod ziemią, to dzisiaj z kolei my możemy oglądać stanowiska szkoleniowe z zakresu mechaniki, elektroniki oraz zabezpieczania stanowisk górniczych, które tam pozostały i niegdyś służyły uczniom. Jak to zwykle w kopalniach bywa, można zobaczyć również podziemną kaplicę św. Barbary, maszyny i urządzenia znajdujące się w sztolni, poznać sposoby działania pomp odwadniających, wentylatorów podziemnych a także wsiąść do „klasy górniczej”, która służyła do transportu ludzi pod ziemią. Obiekt ubiega się o zamieszczenie go na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Miejskiego Sztygarka.

Podziemia Chełma / fot. lubelskie.pl

7. Chełmskie Podziemia Kredowe: zwiedzać tu można 2 km podziemną trasę turystyczną, która rozciąga się pod chełmską starówką. Mamy możliwość poznania historii wydobycia kredy na tych ziemiach , zobaczyć liczne ekspozycje archeologiczne oraz górnicze, a może nawet zobaczyć Bielucha pod postacią ducha lub niedźwiedzia (który widnieje w herbie Chełma). Trasa atrakcyjna jest również dla najmłodszych, głównie dzięki podwieszanym nad głowami zwiedzających nietoperzom oraz pająkom. UWAGA! turyści indywidualni mogą wejść do kopalni jedynie trzy razy w ciągu dnia: o 11:00, 13:00 oraz 16:00. Więcej na stronie kopalni.

 8. Kopalnia uranu (Podziemna Trasa Turystyczno Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu): znajduje się w Kletnie  i dla zwiedzających udostępniono fragment liczącej 20 sztolni oraz 3 szyby kopalni (zwiedzać można sztolnie nr 18, najwyżej położony fragment kopalni, wlot znajduje się na wysokości 773 m. n.p.m) o długości około 200 metrów. Zobaczyć tu można wiele eksponatów związanych z górnictwem, a także lokalne minerały, które zostały specjalnie dla turystów wyeksponowane przez barwne oświetlenie. UWAGA! Możliwe jest również zwiedzanie nocne, bez użycia oświetlenia elektrycznego, a jedynie z lampami naftowymi. Więcej na stronie kopalni

Krzemionki opatowskie
Trasa podziemna w Krzemionkach / fot. POT

9. Krzemionki Opatowskie: rezerwat archeologiczny i przyrodniczy, gdzie znajdują się neolityczne kopalnie krzemiena pasiastego, niezwykle pięknego i wykorzystywanego w jubilerstwie kamienia ozdobnego. Teren, który kryje około 4 tys kopalń na obszarze 80 ha posiada status Pomnika Historii, pretenduje również do wpisania na listę UNESCO. Zwiedzać można tu 500 metrową podziemną trasę turystyczną, przedstawiającą wnętrze neolitycznych kopalń, rekonstrukcję obozowiska górników oraz pracowni kamieniarskich. Zwiedzać można również wioskę neolityczną, to już na powierzchni!UWAGA Zwiedzanie obywa się tylko z przewodnikiem. Wejścia dla turystów indywidualnych od 1 maja do 30 września co pół godziny, w pozostałych miesiącach o pełnych godzinach. Ostatnie zwiedzanie odpowiednio na pół lub godzinę przed zamknięciem Muzeum. Strona obiektu jest obecnie w budowie, rezerwacja biletów pod numerem: (o 41) 2620978.

10. Kopalnia w Kowarach (Kowarskie Kopalnie Podziemna Trasa Turystyczna), długość trasy turystycznej liczy 1600 metrów i usytuowana jest w wyrobiskach dawnej kopalni „Podgórze”, gdzie po ukończeniu wydobycia, działało jedyne w Polsce Inhalatorium Radanowe, gdzie prowadzono badania nad terapią radanową. Przemierzając podziemne wyrobiska możemy poznać historię górnictwa w Kowarach, gdzie wydobywane różne kruszcze: kamienie półszlachetne, rudy żelaza i uranu, dowiedzieć się w jaki sposób odbywała się praca górników pod ziemią, przewodnicy przybliżą nam różne techniki i sposoby eksploatacji podziemnych złóż. Więcej na stronie obiektu.

Pamiątkowe tabliczki w Złotym Stoku / fot. mat. pras

11. Kopalnia Złota Złoty Stok: znajduje się blisko granicy z Czechami w Złotym Stoku, na turystów czeka tam niezwykle ciekawa trasa turystyczna z licznymi ekspozycjami przedstawiającymi historię kopalni oraz eksploatacji złota (stare, nawet XVII wieczne narzędzia i maszyny górnicze), laboratorium do produkcji arszeniku, skarbiec ze sztabkami złota (niestety nieprawdziwe), podziemne gnomy, no i jedyny w Polsce podziemny wodospad!Część trasy zwiedzać można na specjalnie przygotowanych łódkach (dodatkowa atrakcja), a z najniższego udostępnionego poziomu zwiedzający wyjeżdżają na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Zobacz więcej na stronie kopalni.


Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Monia says:

  Mimo, że bardziej znana i chwalona jest Wieliczka na mnie większe wrażenie wywarła Bochnia. Przy okazji warto zobaczyć pobliskie muzeum motyli

 • Małgosia says:

  Kowary już są na Waszej liście…
  A zdjęcia też mam…

 • Małgosia says:

  Jeszcze polecam trasy turystyczne w Kopalni Soli KŁODAWA i Kopalni Uranu w Kowarach oraz Muzeum Ropy Naftowej w Bóbrce – też kopalnia. A blisko – ale za granicą – Kopalnię Srebra w Kutnej Horze…
  Pozdrawiam
  Małgosia

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI