Pomysły Na weekend w Europie Zwiedzanie za darmo: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Berlinie

Zwiedzanie za darmo: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Berlinie


Berlin, nowoczesna metropolia, gdzie życie praktycznie nie zamiera. Może nie ma spektakularnych zabytków jak Rzym, czy klimatycznych uliczek jak Paryż. Ale może dlatego swoją świeżością przyciąga tylu turystów z Polski. Pisaliśmy już o darmowych atrakcjach w najsłynniejszych europejskich miastach, teraz pora na Berlin. Jest tego trochę!

berlin

Darmowe atrakcje turystyczne Berlina. 10 polecanych przez nas miejsc

Reichstag1. Reichstag: okazały, neorenesansowy gmach jest siedzibą niemieckiego parlamentu, a przy okazji symbolem Berlina. Po tym, jak w latach 30 prawie doszczętnie spłonął, przebudowano go na nowo, nadając mu nowoczesny charakter ze szklaną 23 metrową kopułą i tarasem widokowym. Zwiedzać za darmo można właśnie tą okazałą kopułę, a także zobaczyć jak pracuje niemiecki Bundestag. Panorama roztaczająca się z tarasu widokowego Reichstagu jest naprawdę imponująca.

2. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma: ta ewangelicka świątynia, zbudowana została na zlecenie cesarza Wilhelma II. Niegdyś bardzo okazała, po bombardowaniach w 1943 roku została prawie całkowicie zniszczona. Pozostawiono fragment głównej wieży jako symbol antywojenny a obok dobudowano nowoczesną szklano betonową dzwonnicę z kaplicą, gdzie obecnie odprawiane są msze. To niesamowite połączenie historii i teraźniejszości, tradycji i nowoczesności.

3. Berlińska Katedra: piękna świątynia zbudowana w stylu późnego renesansu jest jedną z największych i najważniejszych świątyń w mieście (tutaj odbywają się msze z okazji świąt państwowych i innych ważnych wydarzeń). Mocno ucierpiała podczas działań wojennych, a jej odbudowę rozpoczęto dopiero w latach 70.

Mur Berliński4. Muzeum Muru Berlińskiego: to pozostałości muru, który dzielił miasto na dwie części: Republikę Federalną Niemiec i Niemiecką Republikę Demokratyczną. Są symbolem trudnej, bolesnej historii mieszkańców miasta. Hołdem dla tych, którzy stracili tu życie, próbując przedostać się na drugą stronę.

5. Brama Brandenburska: jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Berlina, która pochodzi z XVIII wieku. Zbudowaną ją po śmierci króla Fryderyka II, by uczcić jego dokonania. Dziś odrestaurowana brama zwieńczona kwadrygą powożoną przez boginię Nike stała się symbolem Pokoju i Wolności.

6. Muzeum Pergamońskie: możne je zwiedzać za darmo w czwartki od godziny 18:00 do 22:00. Jest to muzeum, które posiada znakomite zbiory starożytnej architektury i rzeźby. Zobaczyć tu można między innymi zrekonstruowany Ołtarz Zeusa (Ołtarz z Pergamonu), czy bramę Isztar ze starożytnego Babilonu. Obiekt znajduje się na Wyspie Muzeów, czyli wyspie na rzece Sprewa w centrum Berlina, która jest kompleksem najważniejszych muzeów berlińskich (Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Stare Muzeum i Muzeum Pergamońskie). Wyspa wpisana została na listę UNESCO. Zobacz więcej na stronie muzeum.

7. Dla osób zainteresowanych wojskowością oraz techniką nie lada gratką będzie odwiedzenie Muzeum Luftwaffe, gdzie na powietrzu oraz w dwóch hangarach lotniczych zaprezentowano liczne ekspozycje z tej właśnie dziedziny (samoloty, sprzęt wojskowy, urządzenia radarowe). Muzeum znajduje się na terenie byłego lotniska wojskowego Berlin Gatow. Zobacz więcej na stronie muzeum.

tiergarten8. Tiergarten: dla chwili odpoczynku i relaksu warto udać się do najstarszego berlińskiego parku miejskiego. Na uwagę zasługuje tu Kolumna Zwycięstwa, na którą można wejść krętymi schodami, dalej można zobaczyć siedzibę prezydenta Niemiec Schloss Bellevue (biały XVIII wieczny pałac) a także Halę Kongresową. Na terenie park znajduje się utworzone w 1844 roku zoo.

9. Kościół Mariacki (Marienkirche): wielki kościół w Berlinie, który mimo zniszczeń wojennych zachował swój piękny, barokowy wystrój oraz wyposażenie, a nawet fragmenty późnośredniowiecznych malowideł na przykład XV wieczny Taniec Śmierci.

10. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy: imponujący pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II Wojny Światowej, został zbudowany na powierzchni 19 tys. km2 i składa się z ogromnej ilości betonowych bloków, pod nim znajduje się podziemne muzeum.

nefretete figuraINNE DARMOWE ATRAKCJE BERLINA:

Za darmo można zobaczyć w Berlinie jeszcze wiele innych muzeów: między innymi Muzeum Aliantów, Muzeum Energii, Mennica Państwowa, Muzeum Sportu, Muzeum Cukru, Muzeum Plenerowe Topografia Terroru. Dla kieszenie każdego turysty zbawienne może okazać się to, że do większości najlepszych berlińskich muzeów można wejść za darmo w określonych dniach tygodnia i w określonych godzinach, na przykład: Muzeum Egipskie z popiersiem Nefretete, Stare Muzeum, Stara Galeria, Muzeum Prehistorii, Nowa Galeria Narodowa (w czwartki od 18:00 do 22:00), Muzeum Etnograficzne, Muzeum Rzemiosła Artystycznego, Biblioteka Sztuki, Muzeum Kultur Europejskich (w czwartki od 14:00 do 18:00).

Warto jest też zobaczyć znany nam głownie z książki Dworzec Zoo, największą galerię na wolnym powietrzu, która została stworzona na fragmencie Muru Berlińskiego (East Side Gallery), odwiedzić największy Europejski dom handlowy KeDeWe (Kaufhaus des Westens) a także przejść się po głównej ulicy Berlina „Under and Linden” wzdłuż której znajdują się ważne budynki i zabytki.

Loty do Berlina nie są niestety obsługiwane przez linie lotnicze Ryanair i Wizzair. Dobrą alternatywą jest więc połączenie autokarowe (np. PolskiBus.com) i pociągowe.

GDZIE SPAĆ?Porównaj najtańsze noclegi w Berlinie | Zarezerwuj hotel w Berlinie

JAKIE DARMOWE ATRAKCJE BERLINA ZNACIE I POLECACIE INNYM? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Green vello czyli szlak rowerowy polecam rower elektryczny tez

 • Wrzesław Mechło says:

  Berlin jest otwartym miastem znakomicie urządzonym dla zwiedzających z pasją oraz młodzieży szkolnej wiodę wycieczki po tym mieście już od wielu lat i wciąż Jestem zafascynowany jego możliwościami

 • lucyna says:

  Szukam noclegu dla 2osòb na 7 dni w okresie świątecznym

 • piotr says:

  jak daleko jest z dworca zob do aleksanderplatz w km

 • elzbieta says:

  prosze o kontakt hcem przyjehac z dziecmi do berlina na dwa tygodnie i zwiedzic miasto a syn jestniepełnosprawny czy bym dostawa zadarmo shronisko jestem matka sama wyhowuje trje dieci ijeszze raz prosze o tel zak elzbieta

  • Janusz dorbik says:

   Witam bardzo serdecznie!
   Zapraszam na darmowy pobyt w moim schronisku we wschodniej części Berlina.Jedzenie domowej roboty również zapewniamy 😉 Prosze o kontakt przez email januszborbik72@gmail.com

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI