Pomysły Na weekend W Polsce Śląskie? Nigdy, przenigdy tam nie jedź! 10 powodów

Śląskie? Nigdy, przenigdy tam nie jedź! 10 powodów

woj slaskie jura
fot. slaskie.travel

Mówi się, że Śląsk – a potocznie w domyśle woj. śląskie – jest najlepszym miejscem do życia w Polsce. No, tak się mówi. Że dobre zarobki, najlepsza komunikacja, drogi, najtańsze paliwo, najtaniej w knajpach i ludzie dość pracowici, mili. I tak dalej.

Mówi się też, że Śląskie to piąte  w kolejności województwo jeśli chodzi o odwiedziny turystów. Nieźle. Ale kto to widzi? Gdzie? Za każdym razem, gdy lądujemy u siebie w Katowicach – Pyrzowicach w tunelu przy przylotach wita nas świergot ptaków i obrazki największych atrakcji turystycznych regionu. Uśmiechamy się. Zarówno jedno jak i drugie jest związane (choć nie zawodowo) z turystyką. Marcin kończył geografię z ekoturystyką Ania marketing w turystyce. Jedno i drugie pisało w swoich pracach magisterskich o turystyce w woj. śląskim.

No więc bardzo dobrze. Doigrali się. W końcu jest okazja byśmy obsmarowali Śląskie z góry na dół. Od Jaskini Szachownica po trójstyk granic w Jaworzynce!

1. Tu nie ma ani jednego ładnego miasta i miasteczka

Cieszyn Rynek

O, to! to! Zawsze tak mówili, że Śląsk to hałdy i kopalnie a w miastach diabeł mówi dobranoc. Jak ktoś będzie przemądrzały to od razu nam wypomni, że takie miasta jak Bytom, Gliwice, Tarnowskie Góry, Mikołów, Pszczyna mają odnowione rynki, tętniące życiem nie tylko w weekendy. Niektóre też urocze ratusze. A Bytom jest starszy od Krakowa. że co proszę! I kogo Wy chcecie oszukać?

Cieszyn na granicy z Czechami to jedyne miasto, gdzie można poczuć klimat „czeskości” a także przyłożyć banknot 20 zł do rzeczywiście istniejącej romańskiej rotundy, która na nim widnieje. Żart?

Wśród uliczek i placyków starówki można się zgubić, nigdy nie wiadomo, gdy znajdziemy się po czeskiej stronie i nie zaciągną nas do hospody na jakieś piwo – bo nikt nic nie sprawdza. Jest tam podobno najlepszy polski hostel, w którym lodówka zawsze sama zapełnia się piwem. ( Hmmm a to w sumie akurat ciekawe). To samo w Bielsku-Białej. Podobno kiedyś najbogatszym mieście polskich ziem, nazywanym „polskim Wiedniem”. Jak tam bardzo Wam tej wiedeńskości brak, to jedźcie do Wiednia a nie tu.

Choć niby kawę tutajsze kawiarnie podają tak samo dobrą. I jeszcze te wielokulturowe, prowincjonalne, kolorowe miasteczka z zabytkową zabudową jak Żarki, Skoczów, Woźniki, Sławków czy Toszek. Kogo by one interesowały? Ludzie, dajcie spokój!

2. Niby nowoczesna architektura. Że co?

nowoczesne katowice
Więcej tego typu, niesamowitych zdjęć architektury zobaczycie u Tomka na fp archifoto

Ktoś kiedyś powiedział o Katowicach, (tylko się nie śmiejcie) że są „polskim Chicago” i powiedział to przed wojną! Co miał na myśli? Przepraszam, czy fakt, że stał tu pierwszy europejski drapacz chmur a kwartały wokoło to najlepszy w Polsce przykład przedwojennej architektury modernistycznej, tworzonej na jedno kopyto i takiej aż wkurzająco eleganckiej i funkcjonalnej to jakieś mistrzostwo świata? Mamy więcej takich miast w Polsce. Np. Gdynia oraz… no, na pewno jakoś więcej. Yyyy. Np. Zabrze, Gliwice…

Poza tym podobno architekci z całej Polski i Europy stwierdzają, że od kilku lat w Katowicach powstają najciekawsze realizacje architektoniczne w Europie Środkowej. Znaliście dotychczas pewnie Spodek, ale nie – im chodzi o nową siedzibę Akademii Muzycznej, budynek NOSPR, nową bibliotekę uniwersytecką czy Nowe Muzeum Śląskie, na terenie którego odbywa się mało znany festiwal Tauron Nowa Muzyka. I jeszcze ktoś nam kiedyś wspomniał, że Kościół Św. Józefa w Zabrzu, stojący przy stadionie Górnika zna każdy student architektury na świecie, bo jest w wielu podręcznikach. Jasne 😉

3. Szlak Zabytków Techniki. To ma być atrakcja?

zabytkipoprzemyslowe

Sorry, ale kto to widział, żeby opuszczone, wygaszone lub wyremontowane zakłady przemysłowe miały być atrakcjami turystycznymi? Mało to u nas takich wygaszonych miejscówek w Polsce? Wyburzyliby, wyrównali, postawili markety – ludziom żyłoby się lepiej. A tak to stoją i to nawet z wyczyszczonymi ceglanymi elewacjami i tętnią życiem: Galeria Szyb Wilson, Szyb Maciej z restauracją, Siemianowicki Park Tradycji, szyb Prezydent w Chorzowie, stacja wodociągowa Zawada, zabytkowa dzielnica Nikiszowiec, znana z wielu filmów, aspirująca do miana do takiego „Kazimierza” na Śląsku. I podobno jeszcze kilkanaście obiektów świetnie opisanych, pod wspólnym brandem, współpracujących i oznakowanych. Dajcie spokój! Te 600 tys. ludzi, którzy odwiedzili szlak w poprzednim roku i kilkadziesiąt tys. na Industriadzie ma na nas zrobić wrażenie!?

I co z tego, że przeprowadziliśmy się do Bytomia, by zamieszkać blisko Elektrociepłowni Szombierki – katedry industrialu (na zdjęciu powyżej). A co, śledzisz nas!?

Na zdjęciu my w EC Szombierki. Niestety o ten cudowny obiekt akurat trzeba dziś walczyć, by przetrwał 🙁

4. Zamknięte kopalnie, wpuszczające tam teraz obcych. Dno!

IMG_5506

Wiadomo już od dawna, że można zjechać 320 metrów pod ziemię prawdziwą szolą górniczą i spacerować chodnikami w kopalni Guido nawet zerknąć jak naprawdę wydobywało się węgiel, jaki hałas robi, jakie tam ciśnienie panowało. Ale to na pewno nie dla Ciebie, bo od zawsze myślałeś, że węgiel sam wyjeżdża windą i ładuje się do ciężarówek zanim pojedzie w Polskę. No i jakieś gupieloki chcieli się asić to zrobili na samym dole pub, gdzie podaje się specjalnie warzone piwo Guido w dupnych butelkach.

To najniżej położona knajpa w Europie. No i komu chcieliście zaimponować? Myślicie, że ludzie lubią piwo z małych, niezależnych browarów?


Ci z kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz Sztolni Czarnego Pstrąga jeszcze bardziej zaszaleli. Udostępniają również możliwość przepłynięcia łodziami po zalanych dawnych wyrobiskach kopalni. Wszystko jest nowoczesne, interaktywne, świeże. I co? Za to są na krótkiej liście kandydatów na nowe obiekty słynnej listy UNESCO?

5. Beskid Śląski, Żywiecki i Mały. Kpiny z gór!

 

gora zar widok

No dokładnie. Komu przyszło do głowy nazwać jakiś Beskid Małym? Wszyscy wolimy Duży. Kajkolwiek jest.

I co z tego, że z Góry Żar rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce na dolinę Soły i Jezioro Żywieckie jak nad głowami ciągle przelatują nam szybowce i paralotniarze? Beskidy w woj. śląskim to wciąż zachowane fantastyczne tradycje kulinarne, rękodzielnicze, muzyczne i etnograficzne ale też bardzo duży wybór różnego rodzaju obiektów typu hotele ze SPA i Wellnes, sanatoria, pensjonaty – niektóre z widokiem na gęste świerkowe lasy. A z niektórych schronisk można obejrzeć rano wschód słońca nad Babią Górą i Tatrami. Wielkie halo!

No co prawda Wisła wypływa spod Baraniej Góry i to dwoma dziewiczymi strumieniami, ale jak się bardzo postaramy to gdzieś w Polsce znajdziemy więcej źródeł Wisły, prawda?

6. Zero zieleni. Wszystko szare

segiet4

Ślązacy za pomocą swoich agentów rozpuścili po kraju plotki, że powietrze jest tu już czystsze niż w Krakowie czy Nowym Sączu. I na dodatek przekupni naukowcy potwierdzają to w badaniach. Katowice są podobno najbardziej zielonym miastem w Polsce obok Zielonej Góry i Sopotu a w pierwszej dziesiątce zielonych miast są jeszcze Jaworzno, Rybnik i Tychy. Kogo Wy chcecie oszukać!!?? – jeszcze długo będziemy uważać na odwrót.

Nie przekonują nas mapy i zdjęcia satelitarne, nie przekonują dwa rezerwaty przyrody praktycznie blisko centrum Katowic ani Park Śląski, największy miejski park w Europie. Będziecie dla nas szarzy i brudni i koniec! Tej siły już nie powstrzymacie!

7. Smutni ludzie i słabe imprezy

offfestival

Dlaczego prawie wszystkie najlepsze festiwale muszą być w Katowicach? Pytamy się, kto kogo zna i ile dał za to!?

Rawa Blues jesienna w Spodku, Tauron Nowa Muzyka wrześniowy na terenie Nowego Muzeum Śląskiego, wreszcie sierpniowy Off Festival w Dolinia Trzech Stawów a wcześniej w Mysłowicach. Mamy wymieniać dalej?
Proszę bardzo: Festiwal Gorczyckiego, Kino na Granicy w Cieszynie, koncerty gwiazd w Rybniku (W tym roku Linkin Park) nawet Mayday! A w nowej siedzibie NOSPR to nawet taki mają tupet, że łączą na koncertach muzykę symfoniczną z rapem. Nie można przystopować? Zluzowac trochę? Dać ludziom miesiąc ciszy i spokoju jak w niektórych regionach? Ale nie, bo tu muszą być kilkanaście razy Juwenalia, bo kilkanaście uczelni i kilkanaście miasteczek studenckich. Bo ludzie są tu najszczęśliwsi w Polsce oraz jedni z najszczęśliwszych w Europie (według badań za rok 2008 – źródło). Ojej. Żebyście się od tego szczęścia nie przesłodzili!

8. Jedzenie. Nie da się tego jeść!

slaskiesmaki
Tego się nie da jeść, to się pochłania wzrokiem a wcześniej wyciera litry śliny. Trochę przesada podrażniać ludziom ślinianki! Rozpływające się w ustach rolady, słodka modro kapusta, pieczeniowe sosy, kaczka w żurawinie, najlepszy na świecie żurek i wiele innych – tylko wkurzają naszą wątrobę.

I co z tego, że w woj. śląskim, jako pierwszym miejscu w Polsce, powstał specjalny szlak kulinarny „Śląskie Smaki”, który można zwiedzać równolegle ze zwiedzaniem zabytków i atrakcji województwa a nawet gromadzić pieczątki, dzięki czemu potem mamy szansę otrzymać nagrodę, skoro to jedzenie jest tak dobre i przystępnie cenowo, że wracając z takiego wypadu na pewno będziemy chcieli tu niestety wrócić, by próbować więcej i więcej a na dodatek zamiast ziemniaków czy makaronu zaczniemy w swoich domach kulać kluski. (Uffff, ale zdanie wielokrotnie złożone)

Aaa. I jeszcze aplikacji mobilnej im się zachciało. Temu szlaku.

9. Krajobraz Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Nuda

jura pustynia starczynowska
Absolutnie nie ma tu nic, co mogłoby przykuć naszą uwagę. Białe skały, ostańce i warownie rażą w oczy a kilkanaście imponująco ulokowanych zamków zasłania krajobraz. Poza tym zachwycające wąwozy, jaskinie udostępnione dla turystów, źródła z krystalicznie czystą wodą, zapierajace dech w piersiach punkty widokowe, aż trzy pustynie oraz kilkanaście miejsc, ze specjalnie oznaczonymi drogami wspinaczkowymi to nic wyjątkowego.

A jednak ludzie są w stanie rzucić wszystko i przyjechać tu nawet z końca Polski. Niektórzy nawet biorą z sobą rowery, bo tak się złożyło, że sporo tu ścieżek i szlaków rowerowych. Przecież wszędzie w Polsce można taki krajobraz spotkać. A skałki można kupić w każdym sklepie ze skałkami.

10. Zero pałaców i zamków. Z czym do ludzi?

img_0059
Turystyczna szlachta żąda widoków, pięknych pałacyków, zamków, parków i zieleńców. A w woj. śląskim co? Pszczyna z mało ciekawym pałacem, którego wnętrza otrzymały nagrodę Europa Nostra. Gdyby nie ten park przypałacowy, jeden z ciekawszych parków w Polsce oraz zagroda żubrów to nie ma po co się do Pszczyny wybierać.

Tak samo zresztą jeśli chodzi o Zamek w Będzinie, wymienione już wyżej zamki na Jurze, np. większy od Wawelu w Podzamczu koło Ogrodzieńca, odnowiony w Bobolicach czy w Olsztynie pod Częstochową. Właśnie, Olsztyn… żenujące złodziejstwo nazwy stolicy Warmii. Jest Brynek, pałac z ogrodem botanicznym, którym podniecają się chyba tylko miłośnicy łowiectwa i leśnictwa. Tak samo Pławniowice, które niedawno wyremontowano i Rudy z opactwem. Wszystko za pieniądze kościelne, więc każdy by tak potrafił. W Gliwicach jest zamek, nawet pracuje Ania obok, w Chudowie również. Zamki znajdziecie również w Bielsku-Białej, Żywcu, Kończycach Małych, Raciborzu, Toszku. Ale to i tak wielkie zero. Nie warto sobie zaprzątać nimi głowy.

Wiecie co…

To wszystko jest tak przygnębiające, że aż z konieczności musieliśmy wziąć udział w blogerskim studytourze, organizowanym przez Śląską Organizację Turystyczną, by spojrzeć na swój region jeszcze raz z boku. Spotkaliśmy na nim blogerów z całej Polski, owszem wszyscy sympatyczni – Tati, Michał, Michał, Natalia, Kasia, Maciej, Aga, Kasia, Basia – dzięki za ten majowy weekend. Poczytajcie opinie u nich na blogach.

Zjeździliśmy śląskie wzdłuż i wszerz, wgłąb i wzwyż, jedliśmy, uczyliśmy się robić kluski śląskie, spaliśmy w hostelu 15 km od własnego bloku (!!!) I wiecie co… Jest naprawdę beznadziejnie. Nie przyjeżdżajcie tu nigdy!

I jak to jest, że widząc Gwatemalę, Jawę, Jordanię itd itp… nie wyobrażamy sobie życia poza tym miejscem? 🙂

Bo teraz – tak na serio: Śląskie jest super! <3 żodyn nie dał się nabrać? 🙂

Wpis luźno inspirowany słynnym artykułem „27 Reasons You Should Never Visit Poland” z portalu Buzzfeed

I jeszcze trochę zdjęć z blogerskiego wyjazdu, który miał nas przekonać i innych blogerów, że tu jest pięknie 😉

IMG_5343 Warsztaty kulania klusek na Nikiszowcu IMG_5390 Michał urządza sobie plener na uliczkach Bielska IMG_5400 Tak jak było wspomniane, Bielsko kawiarniami swoi. Jak Wiedeń

IMG_5437

Wjazd na Górę Żar. Ach, kiedy wróci taka forma…?

IMG_5457

Jeden z najfajniejszych beskidzkich widoków. W kierunku doliny Soły

IMG_5502

Blogerska szychta w Kopalni Guido. Przeszliśmy pełną trasą na poziomie -320

IMG_5485

Żadne z pozujących nie jest dzieckiem górnika. Fotograf jest :v

IMG_5552

Na Jurze jest wszystko, co kochamy. Zieleń i błękit. Biel i czerń. Woda i skały

IMG_5585

I zamki, których nigdzie indziej nie ma tak wiele w jednym miejscu. Tu musieliśmy się pożegnać. Ale i tak na pociąg uciekł 🙂

źródła zdjęć numer 1. i 6. – slaskie.travel

Ilość komentarzy: 276 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • emeryt says:

  Jestem Ślązakiem z urodzenia. 55 lat mieszkam w Krakowie, od czasu studiów (1964-1969). Z przyjemnością wracam na Śląsk Cieszyński, gdzie mówi się „jo je stela”, na Ziemię Pszczyńską skąd pochodził mój pra-dziadek. Szanuję charakter Ślązaków, pracowitość ludzi, wychowanie w rodzinie i piękne krajobrazy.

 • WikiD says:

  Materiał archiwalny o współdziałaniu na Śląsku, fajne omówienie współpracy, polecam https://tiny.pl/wtjc8

 • Ślunsk najlepszy do życia says:

  Ja , no fajnie tam jest. Ja se chopie jadę z Bytomia pod mostem w prawo w kierunku średnicówki no i Wam polecam. To se tam pojedzcie bo tam fajnie wonio czy pachnie czy jak tam zwał…Lubie se czasem połazić po Bobrku a jak se chce robić piknik to jade se na Lipiny. Tam jest chopie raj. No Bytom to w ogóle najpiękniejsze miasto w Polsce, noo może jeszcze Zabrze też. Jak se siedzę przed oknem to po prawej mom odlewnio żeliwa i stamtąd mi leci do chałupy taki fajny pył. No ja…se siedze i patrze na ta odlewnio a jak se popatrzę w prawo to mom tam tako czarna chałda. Tako góra…Nie nooo…jaja sobie robię…Śląsk ma swój urok…te wszystkie Giszowce i Nikiszowce i na obrzeżach Katowic kunie bo ślązokii lubią kunie. Ciekawie tam ja jednak wolę siedzieć na wydmach białego piasku nad polskim morzem i zimą i latem.

 • ślązara says:

  Wędrownym motylom gratuluje tekstu. Najlepszy tekst jaki czytałam w pełni zachęcił mnie do tego aby tam pojechać i zobaczyć to wszystko, a raczej wrócić w rodzinne strony pełna ciekawości i chęci zwiedzenia wszystkich tych miejsc. W dobrym stylu ironicznie, żartobliwie ale ze smakiem opisane co warto zwiedzić.

  Osobom, które twierdzą, że tekst się nie zgadza – radzę czytać do momentu aż zrozumieją zamysł autora. Tym, którzy nie rozumieją, że artykuł jest o województwie śląskim i jego pięknych terenach, może powinni zasięgnąć korepetycji z geografii?! Może Pan Marcin usłuży pomocą?
  A jak ktoś chce więcej kęsów regionalnych potraw to zapraszam na https://www.slaskiesmaki.pl/. Bo kluski to kluski i nie ma to tamto!!!!

 • asdf says:

  Ironia czy nie, to mam nadzieje, ze wiecej na slask nie przyjedziecie.

 • Śląsk ma swoją klasę i klimat. Czerwona – nawet brudna cegła i kolorowe okna, to coś, czego nie da sie porównać ze styropianowymi parterowymi domkami, gdzie trudno szukać miejskiej atmosfery.

 • ccc says:

  gorny slask i cala polska jest ciagle biedna , zacofana na tle europy , szczegolnie zachodniej , zimno i szaro zimą i na przedwiosniu , w listopasdzie i czesto w srodku lata tez zdarzaja sie szare dni , male mieszkania , zaniedbane stare kamienice , blokowiska – taka jest polska , moze dla ukraincow z polskim pochodzeniem jest fajna dla estetow przenigdy , sa fajne miejsca ale ogólnie slask i polska to syf

 • Autorze tego artykułu jesteś zwykłym kretynem , mieszkam na Opolszczyźnie co też jest Górnym Śląskiem ,a dokładnie Górny Śląsk Opolski i powiem Ci tak imprezy u nas są zawsze mega, w lato są organizowane na wioskach festyny przeważnie są prawie dwa dni w sobotę i niedzielę, w sobotę jest zabawa z zespołem muzycznym ,wcześniej jeszcze jest jakaś inną atrakcją jakas muzyczna gwiazda, lub kabaret, w niedzielę są atrakcje dla dzieci i dorosłych konkursy i różne inne atrakcje, często też jest jakaś gwiazda muzyczna, wieczorem jest dyskoteka do późnej godziny nocnej, jest bogata gastronomia, piwo i inne napoje, można kupić lody i watę cukrową, jest stoisko z zabawkami dla dzieci, są dmuchane i inne rzeczy, wszyscy potrafimy się grzecznie i kulturalnie bawić, bez rozróby, jest wesoło i kulturalnie. Ponadto są lokale gdzie co sobotę są zabawy z zespołem muzycznym. Są organizowane bale przebierańców w lokalach , organizowane dni kobiet czyli imprezy tylko dla samych kobiet i jest w tedy kupę śmiechu. Jedzenie jest bardzo dobre, moi trzej koledzy z Anglicy z którymi pracuję w Angli i których dwa razy zaprosiłem do Polski na parę dni nie mogli się nachwalić Śląskiego obiadu czyli Rolady śląskiej i klusek,a na kluski to nawet chcieli przepis tak im smakowały z sosem ze nie mogli się ujesc. Ogólnie jak zabrałem ich z żoną do Opola to nie mogli nachwalić się miasta i okolicznych knajpek i kawiarni. Więc nie pitol że u nas jest tak beznadziejnie.

 • af says:

  Niektórzy nie czują ironii nawet gdy kopnie ich w tyłek.
  Fajny artykuł i z pomysłem napisany, szkoda że wielu nie zrozumie.

 • KOCHAM_ŚLĄSK says:

  Śląsk jest piękny, to co autor tu pisze to kłamstwo 🙂 polecam pojechać, większość osób to potwierdzi ( niepotwierdzą ci którzy mają ból dupy :)) autor chb też miał ten ból

  • Hans Majzer says:

   Autor to goroll że Sosnowca l. Fajnie się pali w piecach warszawskich śląskim weglem ? Nie lubię Polaków i masz rację nie przyjeżdżajcie na nasz niemiecki zawsze Śląsk. Już wystarczająco nas polaczko-zydzi wydoiliscie. Marzę żeby Śląsk odłączył się od tej cebulowej polski.

 • Baron says:

  Nie utożsamiajcie Cieszyńskiego, Żywiecczyzny, Bielska-Białej i okolic ze Śląskiem. To jest tylko pod tą Śląską patologiczną okupacją. Bielsko-Biała najwięcej milionerów w Polsce, a hanysy tylko hajs biorą do Katowic. A tak płaczą że Warszawka im kopalnie okrada. Jakby nie południe Górnego Śląska, to hanysy by z głodu popadali.

  • Schlesier says:

   Akurat owo Cieszynskie i Bielsko (bez Bialej) to stuprocentowy Slask… 🙂

  • HanyS Kuba says:

   Jakiś zakompleksiony polaczek….tak, tak … nie będę pisał przez duże P bo nie warto… u nos godajom – w rziyciś był , gównoś widzioł…

 • Rodowity Ślonzok says:

  Szanowny autorze. Proszę się nie przejmować złośliwymi wpisami. Niektórzy nie zrozumieli przewrotności, inni zaś, że opis dotyczy nie Śląska a Województwa Śląskiego w obecnych granicach. Ci, mianujący się „prawdziwymi Ślonzokami” ciągle będą się czepiać a to granic, a to historii. Ty, szanowny autorze po prostu w przewrotny sposób opisałeś atrakcje i piękno obecnego Województwa Śląskiego, który to obszar dla wielu z zewnątrz jawi się jako ziemia brudna, zakopcona, nieciekawa pod każdym względem. Ja Twoje intencje zrozumiałem, inni niekumaci nie zrozumieli, czego dali dowód we wpisach.

 • xxxxx says:

  To co autor blogu pisze jest nieprawdą. Widać, że po prostu ma ból dupy, że Śląsk jest bardzo dobrym województwem, a on o swoim tego nie może powiedzieć, no bo to gorol(widać i czuć na odległość). Autorem jak widać kieruje nienawiść i chęć do obsmarowania Śląska gównem. Nie pozdrawiam i nie zachęcam do dyskusji, bo nie ma o czym.

 • schlesier says:

  Drogi Autorze, artykul cechuje brak konsekwencji: jesli piszesz nie o Slasku, a wojewodztwie slaskim, to nie nazywaj mieszkancow Slazakami, bo w polowie tego wojewodztwa nimi zwyczajnie nie sa. I byloby w milym tonie, aby w opowiesci o wojewodztwie oprocz sztandarowych kluseczek slaskich troche sie wysilic i poszukac specjalow z nieslaskiej jego czesci…
  Chyba ,ze jednak piszesz o Slasku, to wtedy nie umieszczaj miejsc w wiekszosci ze wschodniej Malopolski.
  Bigos jest dobry i smaczny, ale czasem warto zjesc cos tresciwszego…

 • Jaro says:

  Szkoda że autor nie wie że większość atrakcji leży w Małopolsce w woj Śląskim. Mówi o tym że Bytom jest starszy od Krakowa ale nie wspomina że Bytom założony został jeszcze na ziemi Małopolskiej, zachwyca się zamkami jury krakowsko częstochowskiej nie wiedząc że to zamki w Małopolsce…

  • Wędrowne Motyle says:

   Proszę Pana. Ale artykuł ma wyraźnie napisane ŚLĄSKIE. Nie Śląsk. ŚLĄSKIE. WOJ. ŚLĄSKIE 🙂

 • Kermin says:

  Sląsk w porównaniu do reszty Polski wypada bardzo słabo. Kto zwiedza ten wie. Nawet na mazurach jest więcej ciekawych miejs. Sląsk jest trochę bardziej atrakcyjny od podlasia.A podlasie to jest bieda turystyczna

 • Sobieski says:

  Jeżeli Bielsko kaweiarniami stoi jak Wiedeń to słabo. Kto był w Wiedniu to wie, że teraz tam wszędzie kebb stoi. Kawiarni w Wiedniu już dawno nie ma

 • Polak says:

  Śląsk to niepotrzebna narośl na zdrowym organiźmie Polski, jest to zacofany kulturowo i intelektualnie region. Ludzie tam mieszkający są prymitywnie i nietklerancyjni. Na dodatek dotujemy nierentowne kopalnie z naszych podatków

  • mrgregor says:

   Facet z jakiej choinki ty spadłeś ?
   Niepotrzebna naroślą to ty jesteś, a na pewno na tym blogu.
   I taki apel do autorów. Zablokujcie tego trola bo niesmak straszny po nim.

  • Lulok says:

   Jak u nos kultura boua to u cia biydopoloku wilki po wsi ludzi gonili

  • Sigi says:

   Ta niepotrzena narosl przez dziesieciolecia dawala prace setkom tysiecy Polakom z calej Polski. Hotele robotnicze rosly dla nich, jak grzyby po deszczu. Ty masz jakas narosl na mozgu zeby takie cos napisac. Dzis na Slasku mieszka o wiele wiecej (nie)Slazakow, jak Slazakow i to chyba ich masz na mysli.

  • Ada says:

   Ty skąd jesteś?
   Z Sosnowca czy z Warszawy?
   Oczywiście do Warszawy przyjechałeś pewnie za chlebem bo u Ciebie na mazurskiej wsi pewnie były 4 domy.

  • Hestia says:

   Masakra serce boli… Napewno Warszawiok co mo cieplo od nos we kaloryferach od X lat… Po części było tu szaro… Jezdzim co tydzień tam i tam i Nawet jest Giewoncik w Biakle właśnie wróciliśmy.

 • Karolina says:

  Przekonaliście mnie. Znaczy, nie przekonaliście 😉

  • Polonez says:

   Racja co do Ślązaków ludzie okrutnie odmienni kulturowo autonomia jakiej chcieli powinna być i odgrodzona ostrokołem według Ślązaków albo jesteś hanys albo jako to zawsze mówią górole je…ne bardzo specyficznie zadufani w sobie i ogólnie myślą że są pępkiem świata nawet gdy są poza Śląskiem starają się dokuczyć że ktoś nie jest hanysem mam nadzieję że napotkałem wyjątki które powinno się walić prądem wiesniaki jedne z Pszczyny

  • Didi says:

   Pomyślnie dlaczego Ślązacy chcą być osobno? I powinni być osobno,źle podzielono granice. Zawsze byliśmy inni, osobni od reszty Polski. Kiedyś bogatsi niż reszta Polski, po wojnie wyniszczeni. Całkiem inni kulturowo, z innymi tradycjami.
   Dlaczego jesteśmy zadufani w sobie? Bo cały czas ludzie przyjezdni naskakuja na nas a my na nich. Były to tereny niemieckie i stąd ta nienawiść.
   Mieliśmy swoją kulturę i wszystko, po wojnie chce się nam wcisc obca kulturę stąd spięcia.
   Zanim ktoś nas tak głupio objedzie niech najpierw poczyta i spróbuje zrozumieć

 • Justine says:

  niy piszcie nom sam jakis dupereli i nie fanzolcie gupotow. kto niy zno slonska to niych sie ani niy lodzywo

 • krytyk says:

  „Nie przekonują nas mapy i zdjęcia satelitarne, nie przekonują dwa rezerwaty przyrody praktycznie blisko centrum Katowic ani Park Śląski, największy miejski park w Europie. Będziecie dla nas szarzy i brudni i koniec! Tej siły już nie powstrzymacie!”

  Słaby tekst…

 • Kinga says:

  Mieszkam w Bytomiu od 15 lat. Z wyboru.
  Miejsce jak każde inne. Z tym, że ma niesprawiedliwe przypieta łatkę brudnego i biednego miasta.
  Miasto wymaga oczywiście nakładów finansowych, dobrego gospodarza, a wielu ludzi zmiany mentalności w wielu aspektach zycia.
  Ale jaki tu potencjał!
  Ogólnie rzecz biorąc, cały Śląsk jest ciekawy i różnorodny, zasługuje na zainteresowanie.
  Ps. Świetny i przewrotny artykuł…))

 • Greg says:

  Suuuuper opisy – młodzi mają rację – Piękniejszego regionu nie znajdziecie – Górą Górny Ślask

 • Artur says:

  Dobrze że czytom takie artykuły do końca bojuż bych niy mioł kompa i szyby w oknie :):) Pozdro.

 • christoph says:

  niech zyje wolny GORNYSLASK

  • Didi says:

   Kocham Śląsk, tak jestem zadziorna i bronie swojej kultury, tradycji. Dlaczego tak jest? Bo od lat chciano nam ją niszczyć a jesteśmy całkiem inni niż reszta Polski.
   Co do tego co tu ktoś pisał że jesteśmy zacofani i belkoczemy nie po polsku to po prostu jakiś prostak napisał.
   Czy trzymanie tradycji, swojej inności jest zacofaniem? Czy gwara jest zacofaniem? Głupota!! To jest duża wartość, wyjątkowa dla każdego regionu, to świadczy o burzliwej, bogatej historii tego miejsca!!! O tym też że może mieliśmy być osobnym państwem..

 • christoph says:

  dlaczego te woj.nienazywa sie Gornoslaskie co iich tak boli poz. chris

 • gość says:

  Kocham Ślązek, ale żyć tam trudno. Brudno.

 • SebuśNbL says:

  Ja zdecydowanie wole zwiedzić kopalnie niż zamek

 • Tina says:

  Nie dałam się nabrać! Kocham Śląskie 😍!!!

 • Maxi says:

  Cóż za przewrotny artykuł! Mieszkam na Śląsku, a o niektórych ciekawostkach tu podanych nawet nie wiedziałam. Ostatnio zachwyciły mnie też Katowice – dawno tu nie byłam, nie wiedziałam, że aż tak dużo się zmieniło! A miałam jeszcze szczęście, bo tu http://noclegi-katowice.com.pl/cennik/ znalazłam tanie noclegi przy samym rynku, więc do Spodka czy NOSPRu miałam blisko.

 • ktoś says:

  Zagadzam się, mieszkam na śląsku i niestety najgorsze dla mnie jest po pierwsze:
  1. Przeludnienie
  2. Krytyczna jakość powietrza
  3. Zieleni tyle co kot na płakał
  4. Stężenie patologii najwięcej w Polsce a kto wie czy i na świecie.
  5. Bród wszędzie i smród

  Natomiast południowa częśc śląska, miasta takie jak Wisła czy Ustroń są zupełnym przeciwieństwem i tam jest na prawdę czysto i ładnie. Punkty które napisałam tycza się miast takich jak Bytom, Świętochłowice, Chorzów czy Ruda Śląska oraz część Katowic.

  • ktoś2 says:

   Co? Jakie przeludnienie? Jakość powietrza nie jest taka zła, w małopolskim jest gorsza i jedynie w Rybniku chyba najgorsza. W aglomeracji śląskiej nie jest tak źle.. A zieleni nie ma? A park sląski kilka kilometrow od centrum Katowic? Słyszała Pani o Rybniku, jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce? Przeciez same Katowice to około 50%+ lasów! Bród? Może w biedniejszych dzielnicach. Co do patologii to się muszę zgodzić. Strach wyjść na miasto w piątek i sobotę wieczorem

  • mrgregor says:

   Bytom i brak zieleni ? Nawet na Bobrku jest więcej drzew niż np w Wenecji. Las, który zaczyna się w Miechowicach i Suchej Górze, a kończy gdzieś pod Lublińcem, rezerwat Segiet, Sportowa Dolina i Duże Dolomity, Suchogórskie Doły, Żabie Doły, Fazaniec … jeszcze mało ? Brud i smród to może masz u siebie bo Ci się sprzątać nie chce, W Radzionkowie, prawdziwe Ślonzoki nawet płoty co jakiś czas myją.

  • Didi says:

   To ja ci powiem tak. Śląsk kiedyś był bogaty a do tego tego stanu doprowadziło go państwo polskie. Chyba tylko chciało tego miejsca bo kiedyś cała Polska z niego czerpała kasę. Teraz nie potrzebny to brzydki i śmierdzący. Tylko z powodu tego przemysłu chciano te ziemie.
   Patologia jest wszędzie kolego. Na Śląsku w wielu zniszczonych, rozpierdzielonych przez nasz kraj dzielnicach mieszkają biedni ludzie.
   Ja mieszkam w opolskim. Powiem tak hmm patrząc na wszystkie miasta w opolskim to najwięcej patologii mieszka w budynkach w których kiedyś mieszkali Niemcy, czyli nie Ślązacy bo to są sami przyjezdni. U mnie najwięcej patoli jest na blokowisku – sami nie Ślązacy przyjezdni na Śląsk..
   Zanim coś takiego napiszesz i będziesz obrażać ludzi to się ugryź w język człowieku a najpierw to poznaj historię tego miejsca która jest burzliwa

 • Lomp says:

  Kiej by niy Ślonsk to polska by niy istniała na mapie Europy.

 • lomp says:

  Ślonsk to niy polska, Ślonsk jest pod okupoacjom polskom od 1922 (1945). To pewnikiym pisoł jakiś polski ciul. Kiej by niy Niymce a Żydy to tako dupno polska mała by gówno. To łoni zbudowali przemysł górniczo- metalurgiczny jak i włókienniczy. A poloki to som tako rusko mgła – „tuman”. Tyn Ślonsk (tako pogardzony bez polokow) mioł wiyncy Noblistow niż tako dupno polska. 88

 • abc says:

  Ze śląska należy uciekać, a tak naprawdę śląsk nie powinien istnieć…Kobiety są taktowane tutaj jak najgorsze śmieci, nie wspominając o tym że nie mają do niczego prawa – nie maja prawa się leczyć, traktuje się je jak symulantów, nawet jeśli są chore ,to podmienia się im wyniki badań, wmawiając , że są zdrowe. Wmawia im się rzeczy , których nie zrobiły,robiąc z nich idiotki….Każda kobieta traktowana jest tutaj jak prostytutka, ktoś bez mózgu….., ktoś , kogo należy ubezwłasnowolnić, i nie ma prawa o decydowaniu ……..A jeśli nosi okulary, to jest szczytem tępoty i ograniczenia umysłowego, ktoś, kogo można oszukać, okraść, wykpić, poniżyć, spalić żywcem…….

  • Kobieta says:

   Biedna kobieto, co ty piszesz????

  • Slazaczka says:

   Masz przerabane zycie kobieto ,jezeli piszesz takie rzeczy. Bardzo mi Ciebie zal. Ja jestem Slazaczka i mieszkam na wsi. Czegos takiego nie znam, wrecz przeciwnie: jestem madra, szanowana przez meza, podziwiana przez otoczenie za moje madre i trafne rady i uwazam Slask za bardzo ladna kraine. Jezeli nie wierzysz to przyjedz do Strzelec opolskich i okolic. Pieprzysz tak jak ten z rzadu „Slazacy to nie Polacy.

  • Didi says:

   Ty coś brałaś?
   Jestem kobietą i od kupy lat mieszkam na Śląsku, żyjemy sobie normalnie

  • yaszinka says:

   Ja chyba śnię ,kobieto o czym Ty piszesz wydaje mi się , że to Ty masz braki w mózgu albo zupełnie już go nie masz. Chyba piszesz o zapadłych wsiach polski centralnej i to to tych po peegerowskich. Może przyjedziesz i sprawdzisz?Naprawdę Ci współczuję . To by było tyle w temacie bo szkoda mi czasu na uświadamianie takiej tępoty. :((

 • Mila says:

  Uwielbiam was czytać,poza tym zmotywowaliście mnie żeby poznać lepiej własne województwo. Ja jeszcze mogę od siebie dodać miasto Bielsko-Biała z pięknym zamkiem i starówką, Kozy jako największą wieś w Polsce i Czerwionkę z familokami i hotelem Biały Dom z którego właśnie wróciłam, bo byłam na weselu! Nie wiedziałam że Czerwionka taka ładna i że mają porządny hotel:) Uwielbiam województwo śląskie!

 • ola says:

  Niezły ten artykuł. Z jajem. Tal jak Wy uwielbiam śląskie. Mieszkam od urodzenia w Chorzowie. Gwara, WPKiW, stadion, Beskid, schrony, Spodek, Jura, NOSPR,wycieczki z dziadkami i opowieści o wojennej historii regionu to cały mój świat. Mam 42 lata i zwiedzam go do dzisiaj i zawsze mam niedosyt że czegoś jeszcze nie zobaczyłam, nie doświadczyłam. Artykuł jest świetny. Nie trzeba go kończyć żeby zrozumieć intencje autorów.

 • Miałem się nie logować do fejsa, ale to co napisałeś wykazało tylko i wyłącznie Twój brak wiedzy więc czuję się w obowiązku Cię naprawić. Bo farmazony pieprzysz…Pewnie przyjmujesz za pewnik to = nie ważne jak, ale ważne że mówią. Pewnie masz rację, ale większość Twoich obserwatorów nie jest takimi debilami jakich ich postrzegasz. Jeśli chcesz mieć użytkowników i (modne słowo) followersów, to błagam , choć trochę się nie mijaj z prawdą. Nie rób z siebie Patentowanego Idioty. I zbadaj region zanim się o nim wypowiesz…. mieszkam tutaj 11 lat i znalazłem mnóstw miejsc do spędzenia czasu, jęśli Ty ich nie znalazłeś, to znaczy że jesteś LENIWY.

  • Wędrowne Motyle says:

   My mieszkamy 32lata 🙂 Przeczytaj tekst w całości 🙂

 • Ten kto to napisal to obrazil ludzi z województwa śląskiego. Przetrzyjcie oczy i zastanówcie sie co piszecie. Opuszczam Gdzie wyjechać.pl bo nie ma sensu tu dalej byc

  • Michał says:

   Izabela, przeczytaj całość tekstu i weź pod uwagę taki zabieg stylistyczny, jakim jest ironia.

 • Łukasz says:

  Największe kłamstwo jakie widzę z tym. Śląsk jest piękny i tyle.

 • Anna says:

  Śląsk kocham nad życie i chociaż zwiedziłam wiele pięknych miejsc na świecie ,to gdy wracam do domu do Janowa-Nikiszowca /dzielnica Katowic/ jestem szczęśliwa,bo mam tutaj swoje ukochane miejsca ,znajomych sąsiadów ,na których zawsze mogę liczyć oraz grono przyjaciół.

 • Marek Więch says:

  Byłem w lipcu i jestem zachwycony. Katowice też bardzo ciekawe miasto… no i ten mega ogromny park Śląski.

 • Lepiej niech nie przyjeżdżają. Tylko zadepcza, zaśmieca i nie ma pewności, że docenią

 • Sylwester says:

  I Pisze to jakiś Krakus albo warszawiak co nie mają się lepiej i tylko narzekają.Pozdro

 • Sylwia Kaja says:

  ha, w ogóle to w punkcie 4 – są już na liście UNESCO,. ale kogo by to obchodziło <3 co to w ogóle jest to UNESCO

 • mirek says:

  Śląsk zawsze był ciekawym miejscem godnym polecenia.Śląsk jest piękny archiktonicznie i krajobrazowo.Śląsk będzie podziwiany za swój niepowtarzalny klimat.

 • dawid says:

  O nie. Naciągane. Sami swój smog wdychajcie. Nic mi sie u was nie podoba. Dolny Śląsk to co innego.

 • Witajcie kochani,
  Artykuł świetny, mieszkałam na Śląsku i nie jest mi wstyd za to….
  Kiedyś kojarzył się źle, natomiast to co zamieściliście jest niezwykłe….
  Ja na szczęście umiem roladę zrobić z kluskami śląskimi i modrą kapustą- zrobiłam tym furorę w UK serwując na niedzielny obiad kochanej teściowej i znajomym anglikom (niezapomniane odzewy zachwytu). Tak swoją drogą, już wiem gdzie pojadę na majówkę…!!! dziękuję za pomysł!!! artykuł przyciągnął mnie tytułem, gratuluję poczucia humoru z jakim go napisaliście, widzę, że nie wszyscy załapali o czym mowa…

  • Marcin says:

   Modro kapusta ze szpyrkami u mnie gość z UK wcinał aż mu się uszy ruszały.
   Najbardziej smakowały mu szpyrki.
   To był wegetarianin 🙂

 • Krystian z Lublińca says:

  Bardzo przepraszam ale w woj.śląskim jest Stara architektura jest dużo do zwiedzania drogi są dobre. Proszę sobie przeczytać historię Lublińca to bardzo ciekawe miasto . Muzeum Edyty Stein bardzo ciekawe . W naszym Lublińcu znaleziono kości dinozaurów… I bardzo Ale to bardzo się pan/Pani pomylili bo Śląsk jest bardzo fajny

  • aga says:

   ależ to jest napisane w tonacji,ze Slask jest ciekawym miejscem pod względem historycznym panoramicznym gastronomicznym kulturalnym…że warto go zwiedzać ,tylko ktoś kto go nie zna bierze obiegowe opinie..jako pewnik

  • Marcin says:

   Przeczytej synek najpierw artykuł – nie ino nagłówek, a potem komentuj.

 • OMG says:

  CO za żenada. Jak można zamek w Będzinie uznać za atrakcję Śląska? Zamek zbudowano, aby chronił przed najazdami ze Śląska! To co? Zamek ma się bronić przed najazdami z regionu, na którym „niby” stoi? Będzin to nie Śląsk. Ogrodzieniec to nie Śląski itd. Śląskie nie równa się Śląsk i żadne „potocznie” tego nie zmieni. Śląsk to Katowice, Wrocław, Opole to jest Śląsk. To, że mieszkańców małopolskiej części woj. Śląskiego chcą ześląszcyć zakłamaną nazwą tegoż, że województwa. Nie oznacza, że żyjemy na Śląsku. Artykuł do bani… przez zakłamanie geograficzne uderzające w tożsamość regionalną ludzi spoza Górnego Śląska.

 • Górnik emeryt 52lata to piekne co tu napisaliscie o slasku, mieszkam tu od urodzenia
  i widzialem wiekszosc tych opisywanych widokow nigdy az tak nie dostrzegalem piekna swojej ziemi i wielkie dzieki wam za to
  Ps.przepraszam za pisownie czatowa ale tak szybciej

 • Agata says:

  Naprawdę świetny artykuł. Ciekawy, zwięzły, treściwy 😉 I nawet dowiedziałam się kilku nowych rzeczy o mojej małej ojczyźnie 🙂 Co prawda dużo o turystyce na Śląsku zostało napisane, ale nic tak nie przyciąga wzroku jak negatywny tytuł! W końcu wszyscy lubimy nie lubić 😉

  PS
  Pozdrowienia dla wszystkich autorów komentarzy typu „Co za głupoty, przecież Śląsk jest piękny!”. Gratuluję przenikliwości 😉

 • Anonim says:

  Bezczelność! Może i śląsk nie jest aż tak bardzo kolorowy ale trzeba mieć nierówno pod sufitem aby zniechęcać ludzi do śląska! Co do jedzenia: Chyba ten kto to pisał nie jadł PRAWIDZIWYCH I RREGIONALNYCH DAŃ jedyne co to zamówił sobie WCALE NIE ZWIĄZANE ZE śLĄSKIEM ŻEBERKA bądź inne zachcianki. Gdyby ktokolwiek z poza śląska spróbował PRAWDZIWYCH ŚLĄSKICH KLUSEK I ROLADY nie mówił by tak głupio…Gdy to czytam mam ochotę poprostu wyskoczyć przez okno. Jestem ze śląska i nie dam sobie wmawiać ,że na śląsku nie ma nic dobrego…

  • Wędrowne Motyle says:

   Proszę przeczytać jeszcze raz ;0

  • Nie zwazejcie uwagi na to co wypisuje to chlop z sosnowca ktory juz zna cala Polska
   nie oczekujcie ze bedzie czytac ze zrozumieniem!!!!! chwala mu za to ze umie pisac
   ps. jak bedziecie odwiedzac sosnowiec trzeba zabrac paszport granica na rzece Brynnica i Przemsza

  • Krystian z Lublińca says:

   Bardzo przepraszam ale w woj.śląskim jest Stara architektura jest dużo do zwiedzania drogi są dobre. Proszę sobie przeczytać historię Lublińca to bardzo ciekawe miasto . Muzeum Edyty Stein bardzo ciekawe . W naszym Lublińcu znaleziono kości dinozaurów… I bardzo Ale to bardzo się pan/Pani pomylili bo Śląsk jest bardzo fajny

 • darek says:

  Nie wiem ,kto pisze takie artykuły, ale pisanie o woj. śląskim jak o nieudaczniku turystycznym to kompletna żenada i cyniczny tok myślenia. Ja, akurat jest z Zagłębia, a pisanie o Pyrzowicach lotnisku, że jest na Sląsku to porażka, bo jest na ZAGŁĘBIU!!!. To po pierwsze, po drugie woj śląskie to Czestochowa!!!. Po trzecie Jura jest super i jest świetnie odrestaurowana!!! Nasze GÓRY sa zajebiste i proszę nic nie mówić o nich , bo sam często jeżdżę tam, bo mam tam dom. Jedna jest prawda, że nie ma uroczego miasta, ale trzeba wziąć pod to ,że u nas w województwie dominuje architektura nowoczesna!!!

  • mala says:

   to naucz się czytać ze zrozumieniem.
   A w słowie Śląsk ujęto całe województwo śląskie, co niestety nie pokrywa się z regionem geograficzno-kulturalno-historycznym Śląsk

 • Paweł says:

  Za stwierdzenie „Ktoś kiedyś powiedział” w prawdziwym świecie dziennikarskim zostałbyś zlinczowany. Nawet w szkole za coś takiego dostawało się pałę. Nie wiem skąd się urwałeś ale piszesz tak chaotycznie i używasz tak idiotycznych, praktycznie podwórkowych sformułowań, że nie można Cię zrozumieć. Powinieneś wrócić do podstawówki na lekcje języka polskiego.

 • Luki says:

  Hmmm, Bytom starszy niż Kraków, tak oczywiscie… centrum wymarłe przez szkody górnicze. Ogrodzieniec większy niż Wawel tak na pewno. W Pszczynie jest zamek nie pałac wiedza architektoniczna się kłania. Wiele takich „kwiatków”. W sumie fajna promocja. Na koniec ” żodyn się niy doł zrobić za błozna”?

  • Akaya says:

   Pałac (st.czes. palác, z wł. palazzo, z łac. palātium, Palātium, Palatyn) – reprezentacyjna budowla mieszkalna pozbawiona cech obronnych, rezydencja władcy, wielkopańska lub patrycjuszowska; od XIX w. także okazały gmach użyteczności publicznej, zwłaszcza siedziba władz lub instytucji państwowych.
   Tak więc, drogi Luki, budowla w Pszczynie to jednak pałac.

  • Tommy says:

   Ty ej sprawdź se gdzieś, że Bytom miał akt lokacyjny wydany wcześniej niż Kraków… Do książek marsz!

 • Paweł says:

  Duży plus za propagowanie Województwa Śląskiego, w którym faktycznie jest wiele ciekawych miejsc na długie tygodnie zwiedzania. Merytorycznie bardzo dobry tekst, ale niestety jest też w nim coś lekko irytującego, coś na minus… Rozumiem, że każdy ma swój styl i go rozwija, ale czy faktycznie trzeba wszystko aż tak udziwniać, mieszać i być ironicznym?

  • Wędrowne Motyle says:

   Absolutnie nie trzeba. I pewnie powstała cała masa tekstów bez takiej ironii

 • heniek says:

  Zapraszam do Rydułtów. W tym mieście POTWIERDZI się wszystko co napisano o Śląsku powyzej!

  • Anonim says:

   To ,że pojedzie się do jednego miasta to nie znaczy ,że cały śląsk jest taki…Bezczelność..Takie pisanie nazywa się inaczej ZNIEWAŻANIE GODNOŚCI CZŁOWIEKA a w tym przypadku całego śląska..To przykre ,że ludzie pojadą do jednego miasta i oceniają cały śląsk..Bezczelność!

 • Arkadiusz says:

  Super artykuł – odwrotność. Aż się chce urwać z pracy i już wskakiwać do auta żeby te wszystkie zakątki pozwiedzać. Więcej zachęty nie trzeba – jest w sam raz!

 • Barbara says:

  Fantastyczny opis, milo przypomniec sobie wypady niedzielne do tych zakatkow.
  Polska to wspanialy kraj jest tyle miejsc do zobaczenia i zwiedzenia w zaden egzotyczny wyjazd tego nie zastapi. Dzieki Wam moze wiecej osob sie do zwiedzania przekona

 • JJSK says:

  Ciekawy jestem bardzo tego, czy pan był kiedykolwiek na Śląsku, bo to co pan wypisał tutaj o moim województwie to kpina a nie artykuł. Ciekawe kto i ile panu w łapę wsadził za te bzdury. Szczerość i obłuda kierują pańskimi wyobrażeniami.

  • Alice says:

   Kłania się umiejętność czytania ze zrozumieniem 🙂

 • Dawid says:

  Śląsk jest piękny!

 • Andrzej says:

  Piękny przekorny przekaz!

 • Agata says:

  Ty kłamco !!! Jak tylko zobaczyłam ten tytuł od razu się ropłakałam. A co ty masz w swoim mieście ? Złote chodniki ? Cudowną architekturę ? Najpiękniejszą zieleń ? Gdyby nie my Ślązacy było ci już dawno zimno w d**ę ! Gdyby nie my nie miał byś swojego miasteczka bo jakbyś nie wiedział produkujemy również fundamenty. Nasi przodkowie walczyli po to by przyłączyć się do polski. Od tamtego czasu nasi ojcowie pracują dzień w dzień aby twoje dzieci miały ciepło w domu miały w czym mieszkać miały w domu prąd, ale widać że walczyli tylko po to aby nas nazywać leniami, smutnymi ludźmi, pijakami, a tak naprawdę jesteśmy od was zależni. Dno ? Rozejżyj się woku siebie, pięknie ? Tak my postrzegamy Śląsk, dla nas jest ojczyzną, najpiękniejszym miejscem, naszą dumą. Pomyśl jak jeszcze raz coś takie napiszesz…

  • kasia says:

   Brawo pani agato :)Śląska jest śliczny

  • kasia says:

   Super powiedziane

  • Alice says:

   Pani Agato, spokojnie, czy naprawdę tak trudno przeczytać ten tekst że zrozumieniem? Sugeruję doczytać do końca a nie pisać bzdurny komentarz po przeczytaniu pierwszych dwóch zdań

  • julka says:

   Człowieku dałeś tak kiepsko uzasadnione argumenty, że twój cały wpis jest bezsensowny,
   np. co do pierwszego- pojęcie piękna jest inne dla każdego, lub co do jedzenia też każdy ma swój smak!!A co do zieleni to uświadamiam ok. 50% woj. śląskiego pokrywają lasy. Mieszkam na śląsku całe swoje życie i to widać, że piszesz pan to ze szczerej nienawiści do tego regionu.

 • Barbara says:

  A nic nie było o Pyskowicach i pięknej okolicy.O kanale gliwickim.o Tarnowskich górach. O rezerwacie ptactwa wodnego koło Rud Raciborskich.Mieszkam na Śląsku 40 lat a ciagle odkrywam coś nowego, ciekawego i pięknego.Barbara.

 • Pięknie pokazane ,brawo!!

 • Dąbrowy Górniczej mi brakuje z jej pięknymi jeziorami

  • Radoslaw says:

   Artykuł jest o Śląsku …

  • aleksandra says:

   No właśnie nie do końca. Nie rozumiem tego artykułu. Mówi o Śląsku, ale już za przykład podaje Jurę albo pustynię, która już praktycznie istnieje tylko w małopolskim, bo część w Dąbrowie zalesiona. To mówi autor o Śląsku czy o śląskim i pomija szereg atrakcji??

  • Wędrowne Motyle says:

   Naprawdę tak trudno przyjrzeć się choćby tylko tyłowi tekstu? Jeśli już się nie chce przeczytać samgo tekstu do końca 🙁

 • Cały artykuł i tylko 2 zdjęcia Bielska, kolejny fakt na to, że po tym jak nie jest miastem wojewódzkim zrobiło się zadupiem śląskiego.

 • Gratulacje! Cieszymy się razem z wami 🙂

  • Anonim says:

   Nareszcie ktoś kto pisze normalnie a nie ośmiesza śląsk.. Próbuję bronić naszej godności na tej stronie i jak czytam niektóre komentarze to tracę wiarę w człowieka..

 • Aniu, Marcinie,

  gratulujemy zwycięstwa w rankingu polskich wpisów podróżniczych 2015 roku! 🙂

  Zorganizowana po raz drugi zabawa miała na celu wyłonić najpopularniejsze artykuły polskich blogerów podróżniczych. Cały ranking dostępny jest na stronie:

  https://www.national-geographic.pl/blogi/kierunki/top-40-polskich-wpisow-podrozniczych-2015-roku

  Z pozdrowieniami 🙂

  Agnieszka & Szymon

  • Wędrowne Motyle says:

   To my również dziękujemy! Wniosek jest jeden: Polsko, szykuj się na kolejny najazd blogerów 🙂

 • danuta says:

  Mało znam ślask/górny/.Te zdjecia i opisy zacheciły mnie do zwiedzania.

 • Andrzej says:

  Jura to Małopolska, Bielsko też mało śląskie. Najlepiej byłoby Beskid Śląski wyciąć i przyłączyć do Małopolski. Reszta niech sobie egzystuje swoim życiem. Wbrew przewrotnym tezom tekstu, Śląsk jest nieciekawy, a gwara śląska paskudna. Nigdy nie polubię tego miejsca. Mam prawo? Mam:)

  • Gosia says:

   Gratuluję znajomości geografii Polski : ) Jura krakowsko – częstochowska nazwa mówi sama za siebie i polecam Bobolice, Mirów, Olsztyn, Ogrodzieniec … Siewierz, Będzin… no tak to małopolska zapomniałam 🙂

  • Barbara says:

   Gosia masz mala wiedze na temat woj,maloposkiego To co wymieniłas nalezy do woj slaskiego, a na Jurze Krakowsko-czestochowskiej lezy tylko Pustynia Błędowska

  • Krzysiek says:

   Autor skupił się na województwie śląskim, nie zaś na samym „Śląsku” więc nie wiem do czego pijesz. Akurat z Bielskiem to strzeliłeś sobie w stopę, bo jako zachodnia część połączonego po wojnie Bielsko-Białej ma rodowód typowo śląski (należąc historycznie do Śląska Cieszyńskiego). Biała natomiast ma rodowód w Galicji, Małopolsce. Mnie się Śląsk podoba, bo łączy to co najlepsze z wielu kultur, podobnie jak wiele innych regionów pogranicza.

  • Niema czegoś takiego we współczesnej Polsce jak Śląsk Cieszyński! Cieszyn dzisiaj jest miastem-widmem, które żyje wyłącznie z biednych studentów a rości sobie prawa terytorialne do bogatego i rozkwitniętego sąsiada! Dzisiaj Bielsko-Biała leży w regionie zwanym „Podbeskidzie” i najwyższy czas się z tym pogodzić! Chyba, że Cieszynowi przybędzie 200 000 mieszkańców, to mogą się zbrojnie upomnieć o pradawne, wasalskie ziemie. Państwa, regiony, województwa i ich nazwy są bardzo ulotne w nurcie historii. Śląsk Cieszyński proponuję podzielić i wykreślić z teraźniejszych map!

 • Fajnie się czytało, dzięki. Przypomniało mi się, że kiedyś dawno byłam na górze Żar i warto byłoby zabrać na nią dzieci 🙂

 • andre82 says:

  mieszkam na tgz jurze krakowsko-czestochowskiej i czytajac to wszystko wnioskuj ze autor tej publikacji jest idiotą i nigdy tu nie był…

 • Iwona says:

  Wbrew pozorom woj. śląskie ma turystom sporo do zaoferowania. Po pierwsze wszelkie kopalnie i sztolnie (Guido, Czarnego Pstrąga…). Po drugie zamki (Jura, Toszek, Chudów, Będzin…). Po trzecie – tereny górskie. Plus takie perełki jak np. Palmiarnia w Gliwicach. Na szczęście mamy blisko i często korzystamy 🙂

 • Mieszkam na Śląsku!…ho,ho,ho i moja rodzina także tu mieszka,gdzie tylko się ruszam,zachwalam nasz region,ukończyłam tylko pilotaż wycieczek,ale turystką jestem z zamiłowania,jeszcze jako „bajtel”smykałam się po zakamarkach moich okolic.Pozdrawiam Was,świetny artykuł!Bogusława

 • leszek says:

  A ja będę złośliwy. Mieszkam w Bielsku-Białej. W województwie śląskim. I tyle chyba łączy nas ze Śląskiem. A jeśli już, to historycznie należymy do śląska cieszyńskiego. Lubimy Śląsk, ale żebyśmy się aż tak bardzo asymilowali z tą krainą, to wątpię. Tak naprawdę uważamy się za beskidzkich górali. Bo które to miasto posiada w swoich granicach administracyjnych 17 szczytów górskich? Jest tylko kilka. To właśnie Bielsko-Biała ma te atrakcje. Górskie – nie śląskie. Ale stanowimy enklawę dla wypoczynku utrudzonym ludziom ze śląska. Jesteśmy gospodarczo powiązani ze Śląskiem. Więc pomimo że mamy oficjalnie nazwę „EUROREGION PODBESKIDZIE” żyjemy jakoś tak na Śląsku. Pozdrawiam wszystkich.

 • Darek says:

  A jo powiem tak, jak żech zaczoł czytać to żech se pomyślo co za cep tak pisze o śląsku (hmm warszawiok) ale jak ze przeczytoł ze to slązok i ze tytuł to czosto sciema i prowokacja to przyznom chyciłech sie na to SLĄSK JEST de best

 • Jagusia says:

  Ja też kocham Śląsk!Za klimat, za ludzi, za piękne miasta (uwielbiam starówkę Gliwic, Bytomia, Tarnowskich Gór, Chorzowa, a przede wszystkim Katowic), za dobre drogi, pracę, fajne, wygodne życie.Za góry. Za jeziora. Za jedzenie. Za Tyskie. Za Wisłę. Za muzykę. Śląsk jest jedyny taki na świecie. Z jedną rzeczą się nie zgodzę, że Park Chorzowski największym parkiem miejskim w Europie – Phoenix Park w Dublinie jest większy. Jak się uczyłam jeździć autem i robiłam codziennie mnóstwo błędów nikt na mnie nie trąbił – szok! W moim rodzinnym dużym mieście trąbią, jak się tylko ma obcą rejestrację :/ Za zabytki i to nie tylko pałace, czy industrialne. Za narty. Za baseny. Pozdrawiam

 • ADAM says:

  NIC UJĄĆ A WIELE DODAĆ JO JES HANYS A ZECH SIE POPLAKOL

 • Wanda says:

  Mieszkam w Zabrzu od 1980r.Ico?Pomyślicie wriatka przeszła drogę znad morza{z Darłowa}przez Kępice,Słupsk,Kalisz i znalazła przystań w Zabrzu?A gdybym po drodze gdzie indziej się osiedliła,to czy miałabym możliwość poznać mego męża urodzić trzy córki i cieszyć się przez 35 lat dobrym zdrowiem poznać wspaniałych ludzi.Czasami słyszę pytanie czy zwariowałam przyjeżdżając zna pięknego Darłowa tutj do Zabrza.chyba tak i nigdy bym stąd nie wyjechałaKocham ten Śląsk!!!!!Pozdrawiam całą ekipę

 • Magda says:

  Pomysł zaczerpnięty z wcześniejszej kampanii promującej Polskę…ale…i tak Śląsk jest piękny 🙂

 • Magdalena says:

  Zaintrygował mni tytuł.przeczytałam całosc.Gratuluję pomysłu-super.Osobiscie jestem zakochana w Sląsku,studiowałam w Katowicach a mieszkam w gorach.Pozdrawiam

 • Ewa says:

  Dałam się nabrać na tytuł. Fajne podsumowanie, ale odradzam robienie takich prowokacji. Negatywne uczucia co do Śląska towarzyszą mi do teraz 🙁

  • Wędrowne Motyle says:

   Istniało takie ryzyko, prawda. Ale Na szczęście okazuje się, że wpis okazał się rekordowo popularnym u nas – miał rekordy odwiedzin i aż 10 tys. „lubie to”. To też chyba rekord podróżniczej blogosfery. To oczywiście był zabieg, ale nastawiony na świadomych, czytających a nie skanujących pobieżnie. Ważne, że pomógł województwu pokazać swoje walory może i skuteczniej niż niejedna kampania. O to nam chodziło

 • Kuba Cebulak says:

  Kapitalny artykuł ! 😉

 • Jacek says:

  A ja miałem się tam wybierać w tym roku ale dobrze, że jeszcze są takie artykuły. Pojadę gdzie indziej, gdzie są jakieśkolwiek atrakcje, a nie na Śląsk, jak wynika z artykułu – zapyziały, ciemny, obskurny i nudny.
  Pozdrawiam.

  • Kamila says:

   Nauka czytania ze zrozumieniem poszła w las.. oby jak najmniej takich ignorantów na Śląsku! Pozdrawiam 🙂

 • marcin says:

  Jestem przeciwnikiem takich zabaw w tytule. Wielu ludzi nie doczyta artykułu do końca i będzie kierować się tylko tytułem , a zapożyczanie tytułu świadczy o małej wyobraźni autorów…

 • Piotr says:

  Żebyście się za bardzo nie zadufali w sobie. Byłem ostatnio w Ogrodzieńcu i grocie głębokiej. Szczerze przereklamowane. Grota dł.ok 200m, mizerny jeśli chdzi o atrakcyjność (jakość do ceny). Ogrodzieniec 14 lat temu, a teraz trochę zmian jest. Trzeba płacić za wstęp i poprawiono trasę do zwiedzania. Widoki owszem piękne (akurat załapałem się na impreze piracką) To bardziej Chęciny przypadły mi do gustu.

 • Anna says:

  Ten artykuł pisoł gorol, który nigdy na Śląsku nie był!

 • Franciszek says:

  jo, wnuk powstańca kiery zginoł w ślonskim powstaniu, jeszcze dodom, co tu som żurawie, dziencioły czorne i zielone, dudki, czorne bociany i dużo innych rzadkich ptoków

 • Arek says:

  Co za idiota wymyślił ten tytuł ?!
  Chyba nigdy nie był na Śląsku,to fajny region i wiele ciekawych miejsc, więc niech ten portal nie oczernia tego regionu i ludzi tutaj mieszkających.

 • mg says:

  Co do zamków,niestety to nie prawda,na Dolnym Śląsku jest ich o wiele więcej

 • Dorota says:

  Przeczytałam tytuł artykułu i wkurzyłam się, pomyślałam, co ten gupielok naszkryfloł ?
  Czytam i nie, nie gupielok, pięknie pisze o Śląsku a Śląsk na którym mieszkam całe życie, chociaż nie jestem ślązaczką, jest naprawdę piękny, zielony z mnóstwem zabytków, które warto zwiedzić i może tak się zakochać w Śląsku, że chciałoby się tutaj żyć.
  Tuż pyrsk ludkowie mili i witom tych kierzy tu przyjadą tylko na chwilę lub postanowią, że będą chcieli u nas zamieszkać na zawsze.

 • Katarzyna says:

  Jura to też śląskie. Warto ją znać. Nigdzie indziej nie ma w Polsce białych skał i tych kolorowych miasteczek. Artykuł super. Przekorny. Zapraszamy

 • Miro says:

  Jest pewne ryzyko tego tekstu, ktoś kto nie doczyta do końca artykułu (tak jak ja to chciałem zrobić) może faktycznie stwierdzić, że Śląsk nie jest warty odwiedzin. A tymczasem, są tutaj nieprzebrane pokłady atrakcji wszelakich!

 • Miro says:

  Możesz być za mody aby to wiedzieć, to zasługa grubów, że momy parki.

 • Przemek says:

  Super!!!!!!!!

 • Barbara says:

  Znalazłam wszystko co kocham-góry i wodę, historię i dzień współczesny. Kiedyś byłam w kopalni i było to niezapomniane przeżycie. A kluski śląskie-pycha!

 • Andrzej says:

  A Gliwice ! Gliwice to najpiekniejsze miasto na świecie !Super artykuł !

 • Agata says:

  Radiostacja w Gliwicach!! O samej budowli i jej niesamowitej historii prawie w ogóle się nie mówi. Wielka szkoda!

 • Oooo i nasz śliczny cieszyński rynek się załapał 😉 Jak Sztolnia Czarnego Pstrąga to od razu dodałbym park w Reptach! Super artykuł, pozdrawiam!

 • sławek says:

  Szkoda że nikt właśnie nie pamięta jak to Śląsk utrzymywał całą Polskę a teraz został zapomniany. Nie ma juz hut i wielu kopalń, zostały tylko zgliszcza i straszace budynki. Została jeszcze dusza której nie ma nigdzie indziej dlatego kochajmy ,szanujmy i zawsze dobrze mówimy o tych miejscach bo tutaj jest najcięższą praca o której nikt nie pamięta i malo kto wie że właśnie tutaj ludzie ciężkiej pracy chorowali i ginęli aby to miejsce wyglądało i było tym czym jest teraz. Jest wiele pięknych miejsc w Polsce ale Śląsk jest tylko jeden. Jedyny i nie powtarzalny. Polecam i zapraszam.

  • Nie polecam says:

   Na śląsku jedyne co jest piękne to krajobrazy, a reszta dno, a ludzie szkoda gadać… szczekliwi, pyskaci i hałaśliwi, a jak przyjadą do innej miejscowości niż ich ten „ukochany” śląsk to na niego marudzą, oczerniają i żyją stereotypami…

  • Ala says:

   Ty chyba o warszawiakach mówisz!

  • Jurek says:

   Sławku – to nie tylko na Śląsku tak jest
   Mieszkam w Wielkopolsce , myślisz , że u nas też nie pozamykali fabryk ?
   U mnie w Kaliszu był silnie rozbudowany przemysł tekstylny ( drugi po Łodzi ) i co ?
   W sklepach Made in China
   Tak jest wszędzie – nie tylko Śląsk cierpi
   Pozdrawiam z najstarszego miasta w Polsce – z Kalisza

 • Ela says:

  Jeszcze zapomnieliście o rejsie motorówką po kanale Gliiwckim 🙂

 • Magda says:

  Pół życia mieszkałam w Tarnowskich Górach, które nazywane są „Paryżem Śląska”, piękne miasto z mnóstwem miejsc do odwiedzenia gorąco polecam:) Sama chętnie tam wracam. Pozdrawiam wszystkich tarnogórzan:)

 • Dariano says:

  Przeprowadziłem się na Śląsk Cieszyński 6 lat temu z centralnej Polski i nigdy bym się nie zamienił i nie wrócił do Miasta moich przodków. Kocham Cieszyn

 • Gerard says:

  Brakuje tylko drewnianych cerkiewek

  • Wędrowne Motyle says:

   Jest jedna, w Sownowcu 🙂 a drewnianych kościołów kolo Lublinca Ci w 3 i troche

  • Julia says:

   W Sosnowcu za „Śląsk” jest kosa pod żebro 😉

 • ewa says:

  Od nie jakiegoś czasu mam okazję poznawać województwo śląskie Zawsze wydawało mi się, że nie jest to pociągający region, chodź właściwie nigdy bardziej się nie zagłębiałam. Od jakiegoś czasu co jakiś czas jestem na śląsku na kilka dni i co muszę przyznać- ludzie są cudowni, niczym nie przypominają tych w innych regionach- mili, otwarci, pomocni, pracowici, a dodatkowo jest masa atrakcji! Śląsk jest świetny, kto nie był niech to zmieni 🙂

 • stanisław says:

  Jeszcze mały przypis dla naszych Niemców : ten „mały Wiedeń’ to to samo miasto które – bezczelnie – nazywaliście „klein Berlin” …

 • Mirek says:

  Chciałbym jeszcze dodać o Jarmarku staroci na granicy w Chałupkach organizowanym w maju i wrześniu, Graniczne Meandry Odry w Chałupkach, https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/36509,chalupki-graniczne-meandry-rzeki-odry.html

 • Smoka says:

  Mieszkam na Śląsku od urodzenia i żadna z tych wad nie jest dla mnie prawdą.
  Media przedstawiają zawsze najczarniejsze miejsca Śląska a ten artykuł tylko to wspomaga. Na Śląsku jest pięknie, ja bym spędzała tu nawet wakacje.

  • Jenny says:

   ->Smoka
   Przeczytaj artykuł raz jeszcze, przecież to niw jest krytyka 😉

  • lucy says:

   Sprawdź w słowniku znaczenie słowa 'ironia’.

  • Walldi says:

   Ironia ironią ale tytuł nie zachęca a wręcz to anty reklama Śląska i w necie ten tytuł krąży i źle reklamuje Śląsk .

  • Daniela says:

   musisz jeszcze raz przeczytac ,bo zle zrozumialas tekst….zapraszam rowniez do Mikolowa i okolic…

 • …śląskie, to bardzo „pojemne” pojęcie. Podobnie jak Grecja. I tu i tam każdy znajdzie coś dla siebie/no chyba, że chodzi o kiepskie śródziemnomorskie żarcie/.

 • Aleksandra.B says:

  Zawsze Śląsk kojarzył mi się z węglem, szarościom i trochę smutkiem ( nie wiem czemu ) i chociaż nigdy go nie zwiedziłam z chęcią udam tam się w przyszłości by złamać te stereotypy. Mnie jak najbardziej zachęciliście do udania się w te rejony.

 • Lilla says:

  Zapraszamy do Pietraszowa do Restauracji KORONA na pyszne sląskie dania 🙂 🙂

 • Twoje imię says:

  Już sie boł czego żes sie nawdupioł ??: P

 • monika says:

  Cudowne te miejsca! Znam je wszystkie. Dodam tylko, że w Toszku oprócz zwiedzania zamku, można kupić rewelacyjny chleb na zakwasie, wypiekany w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Podaję namiar: „Piekarnia Toszek”, ul. Wilkowicka 33 – sprzedaż pieczywa o każdej porze prosto z produkcji! Rewelacyjny smak i aromat. A prosto z piekarni jest świetny wypad w kierunku Tarnowskich Gór, przez urocze wioseczki, gdzie o tej porze roku kupisz truskawki prosto z pola, świeże jajka i warzywa. Koniecznie „posmakujcie” ten region.

  • Wędrowne Motyle says:

   my to wszystko znamy. Na rowerach sie jezdziło 🙂

  • Łukasz says:

   Ja pochodzę ze Świbia, i rzeczywiście muszę przyznać, że masz rację – jest wiele malowniczych wiosek od Toszka po Tarnowskie Góry. Osobiście polecam knajpę myśliwską na Brynku, która leży waśnie na tej trasie, pozdrawiam.

 • R z Zabrza says:

  Świetny artykuł. Sama jestem z Zabrza i uwielbiam Śląsk,jest bardzo piękny, szkoda tylko, ze ta nasza gwara tak zanika….

  • Łukasz says:

   Gwara zanika, ponieważ media a kiedyś jeszcze władze PRL-u skutecznie anonsowały stereotyp głupiego – pracowitego Ślązaka, który potrafi jedynie wykonywać rozkazy. Po dziś dzień są jednak miejsca gdzie przeważa gwara śląska np: Ruda Śląska, Świętochłowice, Powiat Gliwicki ( oczywiście bez Gliwic :p ) oraz Piekary Śląskie. Nadal sporo ludzi deklaruje przywiązanie do kultury śląskiej i czuje z tego dumę. Pozdrawiam.

  • R z Zabrza says:

   Bardzo cieszy mnie fakt, że są miejsca w których ludzie pielęgnują Gware śląska, rodzice posługujący się w domu gwarą- weglug mnie wielki szacunek. Ale co z tego? Szkolnictwo nie oferuje żadnych lekcji o tardycjach, języku, historii śląskiej. Co prawda w niektórych szkołach są dostępne pozalekcyjne zajęcia tego typu, ale jeśli cos jest pozalekcyjne, oznacza to, dla wielu uczniów, ze nie jest istotne… Malo tego jeśli znajdą się osoby poslugujuce się gwara, są wyśmiewane i bardzo często uznawane za gorsze.

 • Emiwdrodze says:

  Mnie przekonaliście! Nigdy wcześniej nie widziałam w śląsku nic atrakcyjnego, ah te study toury pranie mózgu robią 😉

 • Anna says:

  Bomba, oby więcej takich form promocji. W województwie śląskim jest tysiące miejsc zachwycających urodą. 🙂

 • Eska says:

  Fajna reklama, Śląsk jest super. Pozdrawiam z Silesi

 • Aleksandra says:

  Nigdy nie wyjadę

 • Stanisław says:

  Gratuluję pomysłu. Nie nowy ale uważam za bardzo skuteczny. pozdrawiam ze Szczecina

  • Wędrowne Motyle says:

   nie sądziliśmy, że będzie to AŻ taka bomba :DDD

 • Fajny post, na opak, a człowiek utwierdza się jak jest tu ciekawie 🙂

 • Marcin says:

  Niby taki chwyt marketingowy, ale ciężko się czyta i można nie zrozumieć

 • Sabina says:

  Już dawno nikt nie sprawił, że się śmiałam czytając tą „krypto reklamę” mojego Śląska. Wspaniały pomysł promowania zwiedzania Śląska. 🙂 Oby tak dalej. Pozdrowienia dla całej ekipy i dla pomysłodawcy.

  • Wędrowne Motyle says:

   Podziękowali 🙂 A my dawno nie cieszyliśmy się z takiego odzewu. Blogerzy potrafią!

 • No SUPER! Nie ma znaczenia, że pomysł na reklamę regionu przez zaprzeczanie jego walorów nie jest całkiem świeży. Przecież tej formy nikt nie opatentował. Mieszkam na Górnym Śląsku od urodzenia i moi przodkowie są stąd. Zazdrośnicy z regionów konkurencyjnych niech sobie zrobią podobną reklamę… Jeśli chcą i potrafią. 🙂 Pozdrawiam i czekam na kontynuację akcji.

 • Błażej says:

  Dno to jest portal publikujący takie bzdety…

  • Sabina says:

   Skoro nie rajcują cię takie tematy i takie promowanie, to po co tu zaglądasz?

  • Jenny says:

   Dno to jest Twoje nastawienie.
   Ciekawe czy kiedykolwiek byleś w tych miejscach.
   Jeśli nie, proponuję najpierw zobaczyć, później oceniać.
   Jeśli tak, głęboko współczuje takiego braku wrażliwości na piękno 😉

 • przepismamy says:

  Pozdrawiam smaczne z Tarnowskich Gór
  http://www.przepismamy.pl

 • P4 says:

  „Sorry, ale kto to widział, żeby opuszczone, wygaszone lub wyremontowane zakłady przemysłowe miały być atrakcjami turystycznymi?”

  A no takie UrbEx zwłaszcza Urbex Silesia 😉
  Świetny artykuł!

 • Marta says:

  Pozdrawiam z Tarnowskich Gór! Pięknie opisane najpiękniejsze województwo w Polsce.

 • Andrzej says:

  Pozdrowionka z Tychów!
  Tak trzymać!!!

 • rrr says:

  najtańsze paliwo? Dobry żart…

 • sebastian says:

  Kruca, z początku myślołech ze jakis gorol chce zdyskredytować mojo mało Ojczyzna 🙁 Trza jednak rozumieć a nie yno czytać 🙂 Dobre gratuluja

 • Ewa says:

  Brawo dla autorów,świetna i bardzo oryginalna reklama naszego Śląska. Śląsk jest piękny i bardzo zielony.pozdrawiam

 • Basia says:

  Przyjechałam z Mazowsza do Katowic . Mieszkam tu już 35 lat . Pokochałam to miasto i mieszkających tu ludzi. To już moje miasto , miasto moich dzieci i wnuków . Mnóstwo kwiatów, zieleni i roześmianych ludzi. Cieszę się ,że mogę razem z mężem tu być , tu żyć tzn.. w Katowicach.Pozdrawiam cały Śląsk.

 • Magdalena says:

  Pozdrawiam z Tychów. Najlepsze piwo, śląskie dziewczyny i chłopaki. Za dwa lata aqua park, no i jeszcze Skałka, która też jest w planach. Ciesze się że mieszkam na śląsku, Jest co oglądać i zwiedzać. Jeszcze raz pozdrawiam 🙂

  • Miro says:

   Wszystko prawda, szczególnie frelki 🙂 Urodziłem się w Tychach, mieszkałem w Murckach, później przeprowadzka do Niepołomic, ech największy błąd. Coraz bliżej jestem powrotu na mój Ślask.

 • Łucja says:

  Ciekawe,polecam wszystkim co mieszkają na Śląsku i poza nim.Gratulacje dla autorów.

 • Napisze tylko jedno „JO zech jest z Bytomia” . Prawda jest taka ze na wszystkich portalach turystycznych „reklamuje sie ” tylko to co sie sprzedaje pieknie w katalogach ,Tatry,Krakow,Trojmiasto,Warsz-awka :).A nasz Slask z jego tradycjami i urokiem jest chowany na innej polce 🙁 .Od wielu lat mieszkam za granica (coz pieniadze niestety) ale gdy spotykam kogos z innych rejonow polski i slysze „ty jestes ze Slaska z tego syfu i smrodu ???? Z tych po przemyslowych ruin ??? trudno sie tlumaczy ze w wiekszosci to juz przeszlosc ,ze Bytom sie zmienia ze Bobrek juz tak nie „kopci” ze piecow i kominow w Chorzowie juz niema ,ze sa parki sciezki rowerowe rezerwaty przyrody ,ze stad blisko na Jure czy w Beskidy a nawet do Krakowa lub Czech -na piwo i knedliki .Zal troche ze Slask przez tyle lat „utrzymywal ” Polske a teraz jest zapamietany przez wiekszosc spoleczenstwa jako zakopcona kraina wegla i stali z ludzmi co „godaja” i maja rodziny w „Reichu” .Wiecej promocji dla Slaska a mniej polityki wtedy „bedzie sie wszystkim zylo lepiej” Pozdrawiam autorow artykulu i namawiam do dalszych publikacji o Slasku,bo naprawde warto -Grzegorz

 • anna says:

  Swego nie znają cudze chwalą., przyjedzcie jeszcze do Pyskowic i okolic dodajcie ile w pobliżu jest pięknych zabytków miejsc ,Dzierżno ,Stara bana , Zaolszany,Czechowice,Łubie .I TO CO POKAZALIŚCIE NA TYCH FOTKACH są cudowne miejsca w naszej śląskiej krainie ,,

 • Regina says:

  Bardzo fajny artykuł, jestem Chorzowianką i Ślązaczką dlatego uważam że warto było by wspomnieć o dwóch wspaniałych miejscach w Chorzowie czyli Żabie doły z nieprzebraną ilością ptactwa wodnego i cudownym Uroczysku Buczyna gdzie rosną niesamowite ogromne buki.

 • Michał says:

  Może się wydawać absurdalne, że w woj. śląskim jest tyle zieleni głównie dlatego, że istnieją/istniały tu kopalnie.

 • Ja całe życie mieszkam w na Śląsku,w Zabrzu.Od kilku lat z rodziną zwiedzam nasze okolice,te bliższe i te dalsze też,z włączając to również Dolny Śląsk.Są miejsca ,które warto zwiedzać,są miejsca piękne i miejsca do których wracam raz po raz.Ilość zamków jest tak wielka ,ze jeszcze nie zdążyłem wszystkich obejrzeć a uwielbiam je zwiedzać.Dużo,bardzo dużo się tu zmienia na lepsze ale jest jeszcze wiele do zrobienia.Mimo to kocham nasz region i mogę o sobie powiedzieć ,ze jestem lokalnym patriotą

 • Agnieszka says:

  2,4 tys. lajków a nie minął nawet dzień. Czapki z gowy 🙂

 • Magda Kajzer says:

  Bo Śląskie po prostu jest super! Zgadzam się z tekstem w całej jego rozciągłości! 😀
  I pozdrawiam z Podbeskidzia! 😀

 • żoden nie uwierzył ale wszyscy już planują przyjazd na nasz Śląsk 😉

 • Timea says:

  Super, że wpis zwraca uwagę na superkrainę jaką jaką jest Śląsk, ale forma jest wtórna. To już było. Ktoś napisał w taki sposób o Polsce i od tej chwili wszyscy małpują tę formę (Dlaczego NIE warto gdzieś jechać, w przewrotny sposób zachęcająco). Wymyślcie coś własnego, jeśli już chcecie być tacy oryginalni, bo w ten sposób jesteście wtórni i nieoryginalni. A tak chcielibyście tacy być.
  No i jeszcze jedno, piwo się warzy a nie waży, bo chyba nie chodziło wam o to, że ktoś je stawia na wadze przed podaniem? Żenujący błąd.
  Jeszcze raz: czepiam się formy a nie treści, sama pochodzę ze Śląska i to jest moja wspaniała mała ojczyzna.

  • Wędrowne Motyle says:

   dzięki za info. już poprawione 🙂
   Liczba lajków i komentarzy <3 <3 <3 świadczy na szczęście, że nie wszyscy jeszcze dobrze znają taką konwencje. Nie wszyscy znają buzzfeed. a konwencja to tylko mały procent całości

  • Jenny says:

   Liczy się przekaz zawarty w tekście, a nie jego forma.
   Artykuł ma trafić do ludzi i jak widać, trafił dość mocno!
   Czy na prawdę tak istotny jest błąd ortograficzny.
   Nie dajmy się zwariować.
   Przecież to tylko ludzie, każdy ma prawo się pomylić 😉

 • W dodatku Śląsk w ogóle się nie zmienia! Np. Katowice są identyczne od lat. Pfff, jak tak można?! 😉 PS. Super tekst. Całe życie broniłam naszego województwa i jestem niezmiernie dumna, że coraz więcej osób mówi, że Śląsk jest piękny/fajny/ciekawy 🙂

 • Marcin says:

  Połowa Śląskiego to Śląsk, reszta leży w Małopolsce. Warto o tym przypominać. Poza tym ortografia kuleje: „Tak samo z resztą jeśli chodzi o Zamek w Będzinie”- „zresztą”, a nie „z resztą”!

  • Bobar says:

   Ktore z tych miejsc nie leży w woj.Slaskim?
   Jezeli chciał pan obniżyć rangę śląska, ( ze niby tylko połowa), to sie zgadza. Bo slask to jeszcze Ksiaz, piękny Wrocław, Opole, Paczkow, dolina Kłodzka, Sudety i można tak w nieskończoność.
   Proszę nie podkreślać moich błędów ortograficznych, bo pisze na tablecie i samo mi wybija.

  • Miro says:

   Które to miejsca są w Małopolsce? Zresztą jakie to ma znaczenie? Wyczuwam tutaj zazdrosnego Krakusa.

  • Robert says:

   Rzecz w tym, że ponad połowa województwa śląskiego to historyczna kraina Małopolska. Na przykład cała Jura w naszym województwie to nie Śląsk. Także Beskid Żywiecki, że nie wspomnę o Zagłębiu Dąbrowskim, które Śląskiem nie jest, lecz również Małopolską. Ale w artykule było o naszym śląskim województwie, które rzeczywiście jest pełne wspaniałych zakątków. Oczywiście województwo małopolskie to też tylko część Małopolski. Po protu nazwy naszych województw są wzięte z sufitu i niekonsekwentne.

  • Wędrowne Motyle says:

   Tego już nie zmienimy. Ale ziemia ta sama 🙂

  • hegemon says:

   te robercie podymno m a kaj je stolico Ślunska? podpowjym ci ni ma to w górnym ślunku

   powjym wjyncyj Ślunsk to nie yno je w polsce napisz do mje a ci napisza kaj je jeszcze

 • Brygida says:

  Heja,

  Tym, którzy się wybierali w okolice j.Goczałkowickiego, to też odradzam. No bo co tam takiego jest? Jeno zieleń i cisza, która krzyczy o historii powstania zapory, o tym, że tam kiedyś duża wioska była, a paręnaście lat temu jak wody opadły, to nawet pozostałości Kościoła i cmentarza było widać. A kogo jeszcze interesowały by rezerwaty dzikich ptaków i sam Żabi Kraj. Przecież to nudne 😉

 • Nigdy tego nie przeczytam beznadzieja 😉

 • Ane TA says:

  hm…tak zakręciliście, tak zamotaliście, ze jadę, a co ?? Jedno wiem na pewno: ślązaki to fajne chłopaki :p. Pozdrówki z lublina :p

 • Ktos says:

  Jakbym czytał slogan wyborczy prezydenta Dudy pisze jedno a jest zupełnie inaczej. Szkoda mi ludzi którzy widzą świat tak smutno zapał zioła może się chodź raz uśmiechniesz. Powodzenie w marnym życiu.

 • Tadeusz says:

  Bardzo fajny artykuł, przewrotnie napisany – podobał mi się!

  Jedna uwaga… Piwa nie trzeba ważyć, bo jest na litry, albo flaszki. Za to, żeby się je dało pić, piwowarzy je WARZĄ. I takie uwarzone piwo jest bardzo dobre na upały. Na zima też…
  Pozdrawiam z Katowic

 • GieKSiarz says:

  Kocham Górny Śląsk i nigdy go nie opuszczę. Po życia kres będę śląskim patriotą, i za ten region oddałbym życie.

 • Beskidy MTB Trophy to jest piękna wizytówka śląskiego 🙂

 • Dawid says:

  Pozdro z Rybnika. No aż miło się czyta. Przyzwoitość nakazuje 3mać pysk jak coś je fajne to je fajne i się czyta do końca.

 • Z tymi „zielonymi Katowicami” to niedługo naprawdę będzie ściema, patrząc na tempo lokalnych wycinek. Pozdrawiam ze skraju lasów panewnickich…

 • Potwierdzam, Ślązacy są szczęśliwi

 • Cige says:

  Ale miglance z Wos som pierońskie !!!

 • bersilesia says:

  Śląsk jest piękny, wiemy, że nam zazdrościcie 🙂 Każdy region ma swoje wady i zalety, tylko zależy co komu się podoba 🙂

 • pump says:

  Pięknie, tylko taki Olsztyn na przykład to nie Śląsk. Nauczcie się odróżniać województwo od regionu!

  • Jenny says:

   A Ty przestań się czepiać.
   Ludzie chodzi o przekaz!
   Czy serio to jest taki mega problem, że ktoś napisał o Olsztynie w rym artykule.
   Przecież z Katowic do Olsztyna jest 30 min samochodem to jak z jednego końca Warszawy na drugi. Zlitujcie się 😉

 • Ten tekst nas dosłownie… przeleciał ;). Trzeba być zobaczyć nieco więcej niż tylko dworzec PKP w Katowicach :D.

 • Cudo, cudo tekst 🙂 Jak Was nie kochać? I Śląska? 😉

 • Wspaniały artykuł. ..pewno i śląskie jest piękne. ..zachęcające. ..
  pozdrawiam!

 • Izabela Bąk says:

  Sama prawda. Z jednym wyjątkiem – więcej zamków jest chyba jednak na Górnym Śląsku.;)

 • Asia says:

  Potępa (mała dziura miedzy Lublińcem a T.G.) też okropność. Cisza, same lasy wokół… z nudów to nawet sarny ulicą chodzą a wiewiórki z głodu kradną sucharki 😀

 • Ślązaczka says:

  Jak popracujecie, drodzy Autorzy, nad ortografią i stylistyką, przeczytam do końca. I proszę podpisać zdjęcia – przyzwoitość nakazuje.

  • Nie chcesz czytać, nie czytaj kto Ci każe.
   Jeśli kilka błędów powoduje taki niesmak to współczuje wszystkim, którzy maja z Tobą styczność.
   Ciekawe Ślązaczka a ą ę przez bibułkę!

 • no problem, nie wybieram się

 • Kasia says:

  Śląsk to nie województwo śląskie nawet w domyśle!

 • Super wpis. Pozdro z Rybnika, do bani tu jest 😉 PS: kaj by nom było lepij niż na hałdach w tym szarym świecie 😉

  • juzaśjo says:

   Zakochałach sie we jankowickij hołdzie- z jeji wiyrchu rychtig widać jak sam je blank zielóno

 • Montsegur says:

  Od ponad 23 lat mieszkam w Australii. Odwiedzam Gorny Slask regularnie, srednio co 2 lata. Znakomite wakacje!

 • super przewrotnie i z docipem. Śląskie tu jest super

 • Naprawdę zachęcający wpis! 🙂

 • Anna Pukrop says:

  fajny artykuł 🙂

 • Justa says:

  Pewnie, że śląskie super! My rodzinnie zmierzamy w kierunku Bielska. No bo gdzie w Polsce jest takie piękne miasto położone tak bardzo w górach?

 • Tomek ATomek says:

  🙂 Śląsk jest do bani,nic się nie dzieje,nudy… Jak w polskim filmie… Pozdro z gorrrącego niczym Casablanca Zabrza!

 • Kradnę 🙂 Świetny tekst 🙂

 • Sylwia Kaja says:

  świetne 😉 pozdrawiam z Katowic, jest beznadzieja 😛

 • Hahaha kocham ten wpis! <3 <3 <3

Ilość komentarzy: 276 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI