Pomysły Na weekend W Polsce Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Trójmieście

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Trójmieście

Trzy miasta: Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują bardzo wiele darmowych atrakcji turystom, którzy starannie planują swój budżet. Poniżej przedstawiamy listę bezpłatnych miejsc, zabytków i innych atrakcji Trójmiasta, a także dni oraz godziny kiedy bez biletu można wejść do niektórych bardzo interesujących obiektów. Naprawdę można tanio zwiedzać miasta, nie rezygnując z licznych atrakcji jakie nam one oferują.

1. Kamienica Gotyk: znajduje się przy przepięknej ulicy Mariackiej i jest najstarszą gdańską kamienicą. To tutaj właśnie można zwiedzać Izbę Mikołaja Kopernika, który przybywał do Gdańska wielokrotnie (w kamienicy mieszkała jego wielka przyjaciółka Anna Schilling, córka holenderskiego kupca).  W podziemiach kamienicy w ramach stałej ekspozycji można zobaczyć wiele interesujących eksponatów: zawartość tajemniczego kufra (najprawdopodobniej należącego do Anny), który został odnaleziony podczas renowacji kamienicy, kopię dzieła „O obrotach ciał niebieskich”, zapiski, listy i wiele innych przedmiotów oraz dokumentów związanych z astronomem. Sama kamienica przekształcona została na luksusowy Gościniec.

hewelianuj zdjęcie2. Centrum Hewelianum: wystawa „Wehikuł Czasu Człowiek i Pocisk” dostępna jest przez cały rok za darmo (codziennie oprócz poniedziałków). Wystawa przedstawia historię Fortu Grodzisko zlokalizowanego na Górze Gradowej i w jej okolicy. Składa się  na nią 11 stałych ekspozycji, które są prezentowane w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych, położonych na szczycie umocnień nad majdanem i koszarami oraz w zespole dawnego laboratorium amunicyjnego. To świetna przygoda, zwłaszcza dla miłośników historii.

katedra w oliwie
Wnętrze – fot. Arek Olek / flickr / CC

3. Katedra w Oliwie: przepiękna świątynia, której historia sięga XII wieku jest też najdłuższym kościołem w Polsce i jednym z najdłuższych w Europie (główna nawa ma 107 metrów długości), to tutaj zobaczyć można słynne organy oliwskie. Warto jest też wstąpić tutaj do Muzeum Archidiecezjalnego (czynne od 1 lipca do 15 września, pon.-piąt. 10.00 – 17.00, sob. 10.00 – 15.00), a także poprzechadzać się po Parku Oliwskim, który założony został wraz z opactwem Cysterskim na przełomie XII i XIII wieku stanowiąc wspaniały kompleks parkowo klasztorny. Dziś jest tu również ogród botaniczny oraz Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. W dzielnicy Oliwa na wzgórzu Pachołek można wejść również na Wieżę Widokową, z której podziwiać można piękny krajobraz Zatoki Gdańskiej.

4. Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy: to swego rodzaju zbiór pozostałości po wielu cmentarzach, miejsce gdzie zebrano liczne zabytkowe nagrobne płyty, tablice pozostałe po zlikwidowanych cmentarzach różnych wyznań. Znajduje się w parku u podnóża Gradowej Góry, nieopodal kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała. Odbywają się tu uroczystości ekumeniczne.

bursztyn inkruzja gdansk
fot. Walraven / flickr / CC

5. Muzeum Inkluzji w Bursztynie: niesamowita podróż w czasie zatopionym w złotej zaschniętej żywicy. Jest swego rodzaju „oddziałem” Uniwersytetu Gdańskiego (powstało jako pracownia w Katedrze Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Gdańskiego). Podziwiać tu można prawie 14 tysięcy inkluzji (zatopionych roślin i zwierząt) w ponad 5 tys. bryłkach bursztynu.

6. Skansen Rybołóstwa Morskiego w Orłowie: ciekawe miejsce, gdzie zobaczyć można wiele przedmiotów i ekspozycji z różnych epok, między innymi: stare łozie, drewniane wiosła, narzędzia związane z rybołóstwem na Pomorzu. W niewielkiej odległości od skansenu znajduje się uroczy, niewielki murowany domek, który przycupnął wśród drzew na nadbrzeżnej skarpie. W tym niepozornym domku spędzał swoje wakacje Żeromski wraz z rodziną. W środku, w dwóch pokojach, można obejrzeć wystawę „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego” (wstęp jest wprawdzie wolny, ale warto wrzucić jakąś monetę do szkatułki, która zasili działalność Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, mającej tutaj swoją siedzibę).

7. Kamienna Góra: położona jest tam najmniejsza ale jednocześnie najbardziej luksusowa dzielnica Gdyni. Na morenowym wzgórzu (najwyższy punkt ma trochę ponad 50 m n.p.m) można odpocząć, pospacerować i podziwiać wspaniałą panoramę miasta i morza. Zespół zabudowań Kamiennej Góry wpisany został do Rejestru Zabytków.

galeria triada8. Galeria Sztuki Współczesnej Triada: mieści się w Gdańsku na ulicy Piwnej i jest największą oraz najstarszą prywatną galerią sztuki w całym Trójmieście (przez wiele lat jej siedzibą była piękna przedwojenna kamienica w Sopocie).To idealne miejsce dla miłośników sztuki, zwłaszcza tej nowoczesnej, prezentowane są tu dzieła malarstwa, grafiki i rzeźby.

9. Molo w Sopocie: spacer po najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim jest bezpłatne od października do kwietnia. Niestety w okresie wakacyjnym za wejście na molo musimy zapłacić (dzieci 3,5 zł, dorośli 7 zł). Jednak być w Sopocie i nie wejść na molo? Idąc na molo można też zatrzymać się przy słynnym Krzywym Domku, który jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów Sopotu.

10. Muzeum Narodowe w Gdańsku: kilka oddziałów Muzeum Narodowego oferuje bezpłatne wejścia na wystawy stałe w każdy piątek (Oddział Sztuki Nowoczesnej, Oddział Etnografii, Oddział Muzeum Hymnu w Będominie). Godziny otwarcia poszczególnych oddziałów oraz ich lokalizacje znaleźć można na stronie Muzeum Narodowego.

Pozostałe darmowe atrakcje:

Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk: Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej otwarte są dla każdego za darmo we wtorki od godziny 11:00 do 15:00. Za darmo możemy też zwiedzić Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, lecz tym razem dniem bezpłatnym jest sobota (nie dotyczy to wieży widokowej).
Bez konieczności nadwyrężania naszego portfela możemy też pospacerować przepiękną Gdańską Starówką ze słynną Fontanną Neptuna i Złotą Kamienicą. Żeby wejść do Bazyliki Mariackiej w okresie od kwietnia do listopada musimy zapłacić 4 lub 2 zł, kolejne 5 zł (lub 2,5zł) jeśli chcemy „wdrapać” się na wieżę widokową. To cena jednak drobniutka, jak na skalę tego wspaniałego zabytku. Jeśli odpoczywać to tylko w jednym w wielu parków: Park Jelitkowsk, Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”, Park Kuźniczki, Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera, Park Prezydenta Ronalda Reagana, Park Steffensa, Trójmiejski Park Krajobrazowy, Park w Królewskiej Dolinie, Zespół Opływu Motławy.

W Gdyni warto jest się udać do Muzeum Miasta Gdynia w piątek, kiedy to wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny, przejść się po Bulwarze Nadmorskim albo po Skwerze Kościuszki i Molo Południowym gdzie podziwiać można między innymi  Dar Pomorza, Vikinga II i ORP Błyskawicę.

W Sopocie oczywiście też trzeba udać się do Muzeum Miejskiego (zwłaszcza we czwartek kiedy wstęp jest wolny), no i pospacerować „Monciakiem” (deptakiem przy ulicy Monte Cassino).

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI TRÓJMIASTA? PODZIELCIE SIĘ NIMI

WIĘCEJ CIEKAWYCH POMYSŁÓW I OPISÓW ATRAKCJI TRÓJMIASTA NA ŚWIETNYM SERWISIE IBEDEKER.PL

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Ewcia says:

    Jeśli chodzi o Sopot to tu jest sporo informacji o atrakcjach turystycznych https://esopot.pl/pl/ Również takich, za które nie trzeba płacić 🙂

  • W Gdyni mam dwa ulubione miejsca. Pierwszym jest Klif Orłowski, a drugim Muzeum Emigracji, które w nowoczesny sposób pokazuje historię emigracji Polaków. Uważam, że tych miejsc nie można pominąć będąc w Trójmieście 🙂

  • Magda says:

    Neptun, goldwasser, bursztyn i Góra Gradowa – tak będę wspominała głównie Gdańsk 😀 A serio to świetne miasto, bardzo dobrze się bawiłam. Starówka także przepiękna, uwielbiam takie kamieniczki. W dodatku oglądaliśmy je wielokrotnie, bo znaleźliśmy sobie hotel położony nie tak daleko starówki, https://www.amber-hotel.pl/ Tak nam się spodobało, że mamy zamiar wrócić jeszcze w tym roku do Gdańska.

  • Kasia says:

    Kocham Trójmiasto i staram się tu być przynajmniej raz w roku. Każdorazowo zaczynam od trasy: Jelitkowo – spacerkiem do Sopotu – spacerkiem przez Monciak do SKM – Gdańsk Starówka. Bywa, że z Jelitkowa idziemy w drugą stronę – do Brzeźna. Bardzo polecam wizytę w Klubie Żeglarskim Zejman (nowa siedziba: Brama Nizinna przy ul. Dolna Brama w Gdańsku) a szczególnie czwartkowe wieczory szanty. Niewielu turystów tam trafia, a bardzo, bardzo warto. Świetna muzyka, wspólne śpiewanie w otoczeniu niewyobrażalnej ilość pamiątek i eksponatów marynistycznych z całego świata. Pozdrawiam.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI