Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Grecji Co warto zobaczyć w Grecji? TOP 10 największych atrakcji i najciekawszych miejsc w Grecji kontynentalnej

Co warto zobaczyć w Grecji? TOP 10 największych atrakcji i najciekawszych miejsc w Grecji kontynentalnej

Wybieracie się do Grecji, ale nie na którąś z wysp, tylko do jej części kontynentalnej? Zastanawiacie się co koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić? My wam pomożemy! Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych miejsc w Grecji, które na pewno zachwycą niejednego miłośnika historii, kultury, no i przyrody.

fot. arian zwegres / flickr.com / CC

1. Delfy słyną przede wszystkim ze wspaniałych zabytków archeologicznych, wśród których najbardziej pobudzającą wyobraźnię jest tzw. Święty Krąg z wyrocznią w świątyni Apollina zwłaszcza. Teren archeologiczny w Delfach obejmuje trzy części: Świątynię ApollinaŹródła Kastalskie oraz Marmarię. Na terenie Sanktuarium Apollina znajdowały się:  świątynia wspomnianego bóstwawyroczniaagoraskarbce należące niegdyś do poszczególnych greckich polis, teatr z IV w.p.n.e, stadion, które otoczone były murem poligonalnym. Wszystkie te zabytki (w lepszym lub gorszym stanie) zachowały się do dnia dzisiejszego, mimo burzliwych wydarzeń z trzęsieniami ziemi włącznie. W niewielkiej odległości od Świętego Kręgu znajduje się święte źródło Kastalskie. W rzeczywistości jest to wodospad, który wytryska z urwiska skał Fedriad. Starożytni uważali, że woda ze źródła ma moc oczyszczania z nawet najcięższych grzechów. Do dzisiaj zobaczyć tu można pozostałości starej fontanny a także nisze ofiarne.We wspomnianej już Marmarii, znajdującej się na wschód od świętego źródła zobaczyć można szczątki Świątyni Ateny Pronaja, której zadaniem było strzeżenie sanktuarium Apollina w Świętym Kręgu. Tutaj też znajduje się słynna, najczęściej fotografowana budowla Delf- Tolos, zbudowany z matematyczną starannością opartą na złotym podziale, kryjący wielką tajemnicę, do tej pory nie znamy jego przeznaczenia oraz ruiny gimnazjonu.

2. Ateny to stolica Grecji, przepełniona wieloma znakomitymi pamiątkami przeszłości. Największą popularnością wśród turystów cieszy się ateński Akropol, gdzie podziwiać można wspaniałą budowlę, która stała się wzorcem dla wznoszenia tego typu budowli w całej Grecji (mimo, że nie została nigdy dokończona)- Propyleje,  Partenon, bogato ozdobiony przez znakomitego Fidiasza, Erechtejon- dwupoziomowa świątynia poświęcona Atenie i Posejdonowi, Świątynia Nike (Ateny Nike, w starożytności Nike było tylko przydomkiem Ateny Zwycięskiej). Na forum rzymskim  natomiast znajduje się kolejny spośród niezliczonych w Atenach zabytków, a jednocześnie najlepiej zachowany- Wieża Wiatru– ośmiokątna marmurowa wieża, pełniła rolę zegara miejskiego oraz wiatrowskazu, pozostałości biblioteki Hadriana. Kolejne zabytki to: Łuk Hadriana, Olimpiejon– świątynia Zeusa Olimpijskiego, stadion- Panathinaikon gdzie odbywały się pierwsze igrzyska olimpijskie ery nowożytnej, które odbyły się tu w 1896, kościoły bizantyjskie, Kościół Świętych Apostołów (znajdujący się na agorze greckiej) oraz turecka dzielnica Plaka ze średniowiecznymi zabudowaniami, licznymi restauracjami, barami i sklepami z pamiątkami.

klasztory Meteora
fot. pellaea / flickr.com /CC

3. Meteory, wpisane są na listę UNESCO, zwane „skałami zawieszonymi w powietrzu” i  znajdują się na zachodnim krańcu Tesalii, u podnóża gór Pindos.  Największy rozkwit Meteorów przypadł na okres XV i XVI w. kiedy to skały nosiły na swoich szczytach aż 24 monastyry. Obecnie do zwiedzania przeznaczonych zostało sześć monastyrów, spośród których cztery należą do mnichów, a dwa do mniszek (Moni Agias Triados, Moni Agios Stefanos, Moni Varlaam, Moni Magalou Meteorou, Moni Roussanou, Moni Agiou Nikolau Anapafsas, Moni Agiou Georgiou tou Mandila). W monastyrach, zwłaszcza tych wielkich zobaczyć można zabudowania gospodarcze, pomieszczenia dawnej kuchni, reflektarz, główny kościół a także bogate zbiory muzealne wśród których na uwagę zasługują: ikony, tkaniny i hafty liturgiczne, stare rękopisy, pięknie wykonane i kosztowne przedmioty liturgiczne.

4. Vergina i Pella leżą w greckiej części historycznej Macedonii. Wioska Pella leży około 35 km. na zachód od Salonik na rolniczym terenie w dolinie między dwoma rzekami.  Niegdyś była największym miastem i stolicą Macedonii, a za czasów panowania Filipa II nawet całej Grecji.Dzisiaj Pella słynie głównie ze znajdujących się nieopodal miasta wykopalisk, gdzie zobaczyć można pozostałości agory, część ulic oraz fragmenty wielkiego pałacu królewskiego, fundamenty antycznej rezydencji oraz budynków publicznych. Dużo ciekawszym miasteczkiem jest niewątpliwie Vergina, która słynie przede wszystkim z nekropolii, gdzie grzebani byli między innymi królowie macedońscy. To tutaj właśnie odkryto kurhan z nienaruszonym grobem Filipa II oraz jednej z jego żon. Obecnie stanowi on wraz z trzema innymi grobami pochodzącymi z II połowy IV w. p.n.e bardzo oryginalne, bo we wnętrzu ogromnego kurhanu podziemne  muzeum.

athos klasztory
Athos, widok z klasztoru / fot. visitgreece.gr

5. Półwysep Athos zwany jest również Agios Oros- Świętą Górą. Większa część Athos, za wyjątkiem jego północnej części należy do autonomicznego państwa mnichów prawosławnych – Republiki Teokratycznej na teren której nie mają wstępu kobiety, a nawet samice zwierząt domowych. Również mężczyźni nie mogą „od tak” wejść na terytorium państwa mnichów. Jedynym sposobem zobaczenia pustelni, domków, w których mieszkają pojedynczy mnisi, starych kamiennych mostów, kapliczek, bogatych w kopuły i baszty monastyrów, a także wspaniałych krajobrazów: lasów, wąwozów, wodospadów wpisanych na listę UNESCO jest otrzymanie specjalnej przepustki albo rejs statkiem wycieczkowym, który dopływa bardzo blisko Świętej Góry, potem oddala się na przepisową odległość 500 metrów i płynie wzdłuż pięknych, skalistych brzegów półwyspu Tam.

6. Saloniki, stolica Macedonii, obecnie najbardziej wielkomiejskie, europejskie i eleganckie miasto w Grecji. Najbardziej znanymi i godnymi zobaczenia salonickimi zabytkami są: zbudowana w XV wieku przez Wenecjan Biała Wieża- okrągła kamienna baszta, która w czasach niewoli tureckiej była więzieniem dla janczarów,dzisiaj jest symbolem Salonik, Kościół Mądrości Bożej (Agia Sofia), wzorowany na świątyni pod tym samym wezwaniem znajdującej się w Konstantynopolu- Stambule, Łuk Triumfalny Cesarza Galeriusza– Kamara, wzniesiony po zwycięstwie nad Persami w 297 roku, a także kompleks pałacowy wraz z hipodromem.W Salonikach znajdują się również wczesnochrześcijańskie kościoły z bogatymi freskami i starymi mozaikami.Najstarszym zabytkiem, który podziwiać można w Salonikach jest Rotunda pochodzaca z przełomu III i IV wieku, która niegdyś tworzyła całość z Łukiem Galeriusza.

wąwóz vikos
fot. dkilim / flickr.com /CC

 7. Wąwóz Vikos, znajduje się w zachodniej – najbardziej górzystej prowincji kraju zwanej Epirem. Nazywany jest przez wielu jednym z najpiękniejszych kanionów na całej Ziemi. Ma 12 km długości i 900 metrów wysokości i jedynie 1100 metrów szerokości. Ogromne skaliste ściany porośnięte są bujną roślinnością nadając niezwykłego uroku i baśniowej tajemniczości temu miejscu. Jego wylot znajduje się w zupełnie zapomnianej przez turystów wiosce o tej samej nazwie. Dość wymagająca trasa przez malowniczy wąwóz trwa około 5 godzin i kończy się w Monodendri. Jeśli planujecie przejście kanionu, koniecznie weźcie ze sobą odpowiednie buty i zapas wody.

8. Monastyr Osios Loukas, pięknie położony wśród wzgórz i gajów oliwnych jest jednym z najważniejszych bizantyjskich zabytków Grecji. Cały kompleks, czyli świątynie (główna pochodzi z XI wieku, zbudowana na planie krzyża greckiego, ze wspaniałym wnętrzem zdobionym mozaikami, marmurowymi wykończeniami, wspaniałymi posadzkami oraz przepięknymi witrażami),dawny reflektarz, który dzisiaj jest muzeum klasztornym, a także dziedziniec wokół którego te przepiękne budowle zostały wzniesione robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza, gdy dodamy to tego ciszę, spokój i urok nieskalanej niczym przyrody.

półwysep pilion grecja
fot. silvainde munch / flickr.com / CC

9. Półwysep Pilion, znajduje się na wschód od portu Wolos. To niesamowite miejsce w Grecji, gdzie porośnięte gęstymi, zielonymi lasami górskie stoki kończą się na przepięknych plażach obmywanych przez szmaragdową morską toń, a maleńkie wioski rybackie sąsiadują z górskimi miasteczkami (często architektonicznymi perełkami) ukrytymi wśród zieleni drzew i przyjemnego szmeru strumyków. W mitologii, kraina ta była letnią rezydencją olimpijskich bóstw, a także miejscem zamieszkania centaurów. Dzisiaj, miejsce to w dalszym ciągu może poszczycić się nieskalaną przyrodą i dziewiczymi krajobrazami (zwłaszcza wschodnie wybrzeże), choć wschodnie wybrzeże – popularne wśród turystów, usiane jest letniskowymi wioskami oferującymi piękne, piaszczyste plaże.

10. Wioski Zagorochoria, to skupisko 46 wiosek oraz osad, znajdujących się wzdłuż opisywanego wcześniej wąwozu Vikos. Przepięknie usytuowane, na skalistych zboczach, wśród zieloności otaczającej przyrody, ponad groźnymi przepaściami. Wioski wyróżniają się niesamowitą architekturą, jedno lub kilkupoziomowe wykonane są z miejscowego marmuru i przykryte szarymi dachami doskonale wkomponowują się w otoczenie. Wizyta w takiej wiosce, to niezapomniana podróż w czasie, a spacer po wąskich brukowanych uliczkach i niewielkich, urokliwych placykach, to jedno z najpiękniejszych doświadczeń.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Grecji | Zarezerwuj hotel w Grecji

BYLIŚCIE W GRECJI KONTYNENTALNEJ? JAKIE CIEKAWE MIEJSCA MIELIŚCIE OKAZJE ZOBACZYĆ? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI.  CZEKAMY

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI