Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Grecji Półwysep Chalcydycki: 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć na słynnych greckich palcach [+MAPA]

Półwysep Chalcydycki: 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć na słynnych greckich palcach [+MAPA]

Wiecie gdzie znajdują się „greckie Karaiby”? Tutaj! To właśnie jeden z najpiękniejszych półwyspów w Europie i bez wątpienia najciekawiej ukształtowany. Charakterystyczne „trzy palce” zadowolą każdego. Miłośnika imprez na plaży – południowy palec, greckiej kultury, architektury i skalistych plaż – środkowy, fana tajemniczości i dzikiej przyrody – północny… niedostępny.

Kiedyś lecąc nad tym nietypowym miejscem, którego fantastycznym zwieńczeniem była śnieżna Góra Athos obiecaliśmy sobie, że musimy to miejsce koniecznie odwiedzić.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Półwyspie Chalkidiki | Zarezerwuj hotel na Półwyspie Chalkidiki

Atrakcje Półwyspu Chalkidiki – Co warto zobaczyć? MAPA

1. Góra Athos lub inaczej Święta Góra – Agios Oros. Leży na najbardziej na północ wysuniętym „palcu” Półwyspu Chalcydyckiego. Widoczna z wielu miejsc całego półwyspu, bo znacznie przekracza nawet 2000 metrów. Często pokryta jest śniegiem. Masyw góry leży jednak na niedostępnym dla turystów terenie. Jest w posiadaniu mnichów prawosławnych, którzy zamieszkują tam, tworząc swoją własną autonomiczną Republikę Teokratyczną, do której wstęp mają tylko nieliczni (kobiety wcale!). Miejsce zachwyca wspaniałą dziewiczą przyrodą a także kamiennymi zabudowaniami klasztornymi, monastyrami, mostkami, kapliczkami, pustelniami – w całości wpisanymi na listę UNESCO.

athos klasztoryfot. Athos, widok z klasztoru / fot. visitgreece.gr

>> PRZECZYTAJ WIĘCEJ o Półwyspie Athos i Republice Mnichów

2. Saloniki, największe miasto w północnej Grecji i baza wypadowa do zwiedzania Półwyspu Chalcydyckiego (dużo połączeń autobusowych z plażami i kurortami oraz port lotniczy, gdzie lądują samoloty m.in Ryanair i easyJet). Miasto słynie z wielu interesujących zabytków, a także z tego, że urodzili się tu znani nam wszystkim Cyryl i Metody. Wśród kilkunastu miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Łuk Galeriusza (Kamara) pozostałości rzymskiego forum, bazar turecki i słynną, widoczną na zdjęciu Rotundę, która pochodzi z przełomu III i IV wieku i jest najstarszym zabytkiem Salonik. Ale o samych Salonikach już pisaliśmy więcej…

TesalonikiTesaloniki nocą / fot. visitgreece.gr

>> PRZECZYTAJ WIĘCEJ o największych zabytkach i atrakcjach Salonik

3. Olimpiada/Liotopi, to interesujący kurort nad Zatoką Strymonikos (w głębi Półwyspu – na wschodnim wybrzeżu, nie na żadnym z „palców”). Przyciąga turystów wspaniałymi widokami – lasy i wzniesienia a także przepiękne plaże ukryte w malowniczych zatoczkach. Można zatrzymać się tu w jednym z licznych hoteli, a także w kempingach i skosztować cudowne w smaku małże – tutejszą specjalność. Jednak plaże, morskie kąpiele i błogie lenistwo w jednej z tawern, to nie jedyne atrakcje Olimbiady. W niewielkiej odległości od centrum znajduje się stanowisko archeologiczne – pozostałości antycznej Stagiry (między innymi pozostałości starożytnych fortyfikacji, zabudowań agory, wodociągu i domów) w której urodził się słynny filozof Arystoteles.

fot. GOC53 / flickr.com / CC

4. Wioska Arnea, wielu twierdzi, że najpiękniejsza na całym Półwyspie Chalcydyckim, choć nie położona na wybrzeżu. Znajduje się w jego pagórkowatym wzgórzu niedaleko większej sporo od siebie Megali Panagia w miejscu dawnej cytadeli bizantyjskiej. Znajdziecie tu kilkadziesiąt tradycyjnych kamiennych domów greckich, mnóstwo bielonych elewacji i tradycyjne dzwonnice. Środek wioski to tradycyjny zacieniony ryneczek – platię. Okolice porastają gaje oliwne.

5. Antyczne miasto Olintos, jeden z najwspanialszych stanowisk archeologicznych Półwyspu (w niewielkiej odległości od miejscowości Nea Olintos). Można podziwiać tu znakomicie zachowany układ ulic i zabudowań (właściwie fundamentów domów) z czasów antycznych na dwóch tarasach. W wielu z nich zachowały się przepiękne, kolorowe mozaiki podłogowe świadczące o bogactwie i znakomitym guście mieszkańców tego miejsca.

fot. Visitgreece.gr

6. Jaskinia Petralona, jedno z najciekawszych miejsc w całym interiorze półwyspu. Położona na wzgórzach w centralnej jego części niedaleko wioski o tej samej nazwie. To niesamowite miejsce w którym oglądać można słynną „Czaszkę z Petrlony”, czyli wbudowany w stalagmit fragment najstarszego odnalezionego hominida Europy. Po jaskini, gdzie urządzono specyficzną ścieżkę spacerową pływają też łodzie turystyczne. W wielu miejscach zainscenizowano obozowisko naszych najstarszych przodków.

fot. GOC53 / flickr.com / CC

 

7. Sithonia – czyli „środkowy palec” półwyspu. W wielu miejscach zachował swój niepowtarzalny klimat, wybrzeże jest tu piękniejsze niż na bardziej płaskiej Kassandrze, wioski turystyczne są mniej tłoczne i bardziej ciche. Półwysep świetnie się zwiedza samochodem, ponieważ wzdłuż jego brzegów prowadzi piękna widokowa trasa, która zagląda do jego najcudowniejszych zakatków. Pierwszy to pas wybrzeża od Ornos Panagias przez Vorvorou po Sarti – jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Grecji, pełne skalistych zatoczek z widokiem majaczącej w tle Góry Athos. Głównym miasteczkiem Sithoni jest Neos Marmaras, aczkolwiek najbardziej polecamy Wam położony blisko widokowy przysiółek górski Parthenonas. Świetny klimat ma też wioska Torone. Główne za sprawą fortu oraz pozostałości starogreckiej twierdzy, znajdującej się na cyplu w południowej części.

fot. Schtewe / flickr.com / CC

8. Kassandra – „południowy palec” jest miejscem wiecznych imprez, plażowych barów z drinkami, dyskotem pod gołym niebem. To trochę taka „Ibiza wschodu”, gdzie życie tęni nawet w środku nocy. Strefa imprezowych miasteczek ciągnie się od jego nasady, czyli miejscowości Nea Potidea gdzieś do 2/3 jego długości (przy czym głośniejsze są wschodnie brzegi – zachodnie mają więcej piaszczystych plaż). Najmodniejszą i najsłynniejszą wydaje się Kalithea. Trochę spokojniejszy jest czubek półwyspu z uzdrowiskiem Loutra na czele. Tutaj grecy wybudowali kilkadziesiąt wakacyjnych willi i apartamentów. Do przylądka Paliouri z latarnią morską prowadzą ścieżki spacerowe i szlaki. Jeśli szukacie miejscowości z klimatem, pięknie położonej to przychodzi nam na myśl Afitos, wisząca nad 50-metrowym klifem.

9. Ouranopouli i Wysepki Drenia – położone blisko ostatniej turystycznej wioski na północnym półwyspie „Athos”, czyli Ouranopouli. Wioskę założyli imigranci z obecnej Turcji a nad nią króluje wyniosła 14-wieczna wieża bizantyjska. Największą atrakcję turystyczną jest Muzeum kultury Chrześcijańskiej. Stąd kursują stateczki i łódki wycieczkowe w kierunki zjawiskowych wysepek Drenia, które sprawiają wrażenie małych Karaibów. Krystalicznie czysta woda, błękit, białe skały i stosunkowo bogata fauna i flora powodują, że organizowane są tu jednodniowe wycieczki, krótkie i dłuższe nurkowania.

fot. Horia Varlan / flickr.com / CC

10. Okolice Sani to największe piaszczyste plaże całych Chalkidik. Północna część wioski słynie z wykopalisk archeologicznych oraz rezerwatu podmokłyh pól solnych  Eli Neas Fokaias natomiast tuż blisko malutkiej zatoczki portowej na uwagę zasługuje dawny macedoński grobowiec, w którym znajduje się dziś małe muzeum ikon oraz grota Świętego Pawła, wykuta w skale, gdzie, jak mówi legenda apostoł się ukrywał.

fot. Adrian Libotean / flickr.com / CC

 

 

Co jeszcze ciekawego warto zobaczyć na Półwyspie Chalcydyckim?

W drodze w kierunku wsi Galatista, której atrakcją jest 14-wieczna bizantyjska wieża znajduje się Klasztor Farmakolitias z 1522 roku. Pięknie położony na szczycie góry nad rolniczą wysoczyzną. Tuż przy Salonikach znajdują się turystyczne wioski Nea Mihaniona, Angelohori i Nea Epivites. to wszystko zaledwie 10 minut od lotniska w Salonikach. Warte zobaczenia są też klasztory położone blisko Ormilii pomiędzy południowym i środkowym palcem – Evangelismos i Agia Ioannou Prodromou.

Porównaj: Najtańsze noclegi na Półwyspie Chalkidiki. Nawet 80% taniej

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • lato365.pl says:

  Drobna rada – zwłaszcza wybierając się z dziećmi, sprawdzajcie jak schodzi dno przy plaży. Różni się to tutaj znacznie. Są miejsc łagodne i po prostu strome.

 • Lech says:

  Ahoj!
  Odnośnie Olimbiady – nie jest to kurort ( na szczęście ) i nie ma tam licznych hoteli, a ostatni camping zamknęli wieki temu. To malutka miejscowość – z pięknymi widokami. A półwyspy Chalkidiki – to są PALCE! Tak są nazywane przez wszystkich Grekofilów jakich znam, a jeżdżą Oni od lat dwudziestu, trzydziestu i dłużej.
  pozdrawiam i zapraszam do Grecji
  Lech

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI