Pomysły Na wakacje za granicę Trochę morza, trochę lądu. Zobacz najpiękniejsze europejskie półwyspy, które trzeba zobaczyć!

Trochę morza, trochę lądu. Zobacz najpiękniejsze europejskie półwyspy, które trzeba zobaczyć!

Za Wikipedią – półwysep to część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą.

Półwyspy mają swój niepowtarzalny urok. Zachwycają zarówno fanów morza jak i pięknych mias, krajobrazów. A na dodatek zazwyczaj półwyspy cechują się zmiennością wybrzeża, naprawdę spektakularnymi wybrzeżami. Zobaczcie najpiękniejsze naszym zdaniem europejskie półwyspy.

>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: NAJCIEKAWSZE PUSTYNIE, NA KTÓRYCH MOŻNA NOCOWAĆ

1. ISTRIA

Rejon zwany „chorwacką Toskanią”, pełen urokliwych miasteczek (w tym najmniejszego miasta świata), winnic i klimatycznych portów. Przyciągają tu rzymskie zabytki Puli oraz niesamowity średniowieczny charakter Rovinja, koło którego w ląd wcina się Limski Fiord.

Półwysep istria
fot. Visit Croatia


2. GARGANO

Kultowy, głównie dla samych Włochów półwysep, wystający jakby z tylnej części buta-kozaka, tworzącego Półwysep Apeniński – ostroga. Gargano to miejsce, gdzie wapienne góry, sięgające nawet 1000 metrów opadają strono do morza a wnętrze pokrywa nietypowy, jak na Włochy, pierwotny las bukowy

fot. Simo0082 / flickr.com / CC


3. KRYMSKI

Największy z opisywanych przez nas półwyspów. Ogromny kawałek lądu w kształcie rombu, oddzielony jednak od Ukrainy wąskim przesmykiem. Krym to bogactwo krajobrazów – po północnej stronie Gór Krymskich – stepowego, jakby wyjętego żywcem z Azji Środkowej, po południowej – riwiery, usianej kurortami i uzdrowiskami. Wnętrze gór kryje unikatową przyrodę oraz pamiątki po krymskich Tatarach i skalne miasta.

fot. И. Максим / flickr.com / CC


4. MIERZEJA KUROŃSKA

Ma prawie 100km i jest wąskim wałem piaskowym, wpisanym w 2000 roku na listę UNESCO. Dzielona na pół przez Rosję i Litwę stanowi ostatni tego typu wolny od cywilizacji fragment krajobrazu piaszczystego wybrzeża. Wydmy sięgają tu kilkudziesięciu metrów.

fot. Kyle Taylor, Dream It. Do It. World Tour / flickr.com / CC


5. CHALKIDIKI

Półwysep z chyba najbardziej charakterystycznymi zarysami – przypomina rozłożoną dłoń, tyle że z trzema palcami. Jednym z palców jest półwysep Athos, czyli autonomiczna republika mnichów, o której krążą już legendy. Pozostałe części wybrzeża to kurorty, plaże i gwarne imprezowe miasteczka, gdzie na weekendy przybywają mieszkańcy milionowych Salonik.

athos klasztory
Athos, widok z klasztoru / fot. visitgreece.gr


7. BRETANIA

W zupełnie innym klimacie. Kraina położona na Półwyspie Bretońskim, czyli najbardziej „niefrancuskim” rejonie Francji. To tu na zielonych wzgórzach pasie się większość francuskiej trzody, produkuje mnóstwo wyrobów nabiałowych a na wybrzeżu ocean raz smaga klify ogromnymi falami innym razem ucieka w odpływie i odkrywa nadmorskie wysepki. Na jednej z nich leży słynny klasztor St. Malo.

fot. morosphinx / flickr.com / CC


8. KORNWALIA

Siostra Bretanii, położona po drugiej stronie Kanału La Manche. Najbardziej słoneczna i ciepła część Wielkiej Brytanii a jednocześnie jej tzw. „ogród”, gdzie legendy o Królu Arturze snują się pomiędzy autentycznymi ruinami zamczysk, wrzosowymi wzgórzami i letnimi kąpieliskami z czystymi plażami.

Korwalia anglia
fot. john47kent (Fell out of loft !) / flickr.com / CC


9. CAP DE CREUS

Mało znany, choć niesamowicie piękny półwysep położony w Katalonii w Hiszpanii, zaledwie 100km od Barcelony. Tu Pireneje witają się z Morzem Śródziemnym a urokliwe miasteczka chowają się w małych, skalistych zatokach. Koniecznie trzeba pospacerować po szlakach tutejszego parku narodowego i odwiedzić Figuerras, miejsce narodzin i twórczości Salwadora Dalego.

Costa brava hiszpania
fot. Queralt jqmj / flickr.com / CC


10. COTENTIN

Drugi z dużych francuskich półwyspów, na którego sporej części leży Normandia. Dlatego jest gratką dla miłośników historii Drugiej Wojny Światowej i światkiem dramatycznych wydarzeń z tego okresu. Na półwyspie spotkacie ogromne stada owiec, zielone sielankowe pastwiska a na samym końcu spektakularne klify.

normandia francja
fot. semio / flickr.com / CC


>>POLECAMY RÓWNIEŻ: TOP10 – NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNE MIEJSCA W EUROPIE

A WY? MACIE SWÓJ ULUBIONY PÓŁWYSEP W EUROPIE? CZEKAMY NA KOMENTARZE

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI