Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Z cyklu darmowe atrakcje: Stare mapy i flamenco. TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Sewilli

Z cyklu darmowe atrakcje: Stare mapy i flamenco. TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Sewilli


Sewilla, to stolica Andaluzji i jednocześnie jedno z najciekawszych miast całej Hiszpanii. Słynie z flamenco, wspaniałych zabytków i malowniczych ogrodów. Kto powinien koniecznie odwiedzić Sewillę? Miłośnik kulturowych tygli oraz każdy… geograf (Marcin tam jeszcze nie był i żałuje)

Plac Hiszpański w Sewilli – fot. senho / flickr.com / Creative Commons

Czwarte co do wielkości miasto Hiszpanii to także miejsce gdzie niezwykle uroczyście obchodzi się okres Wielkiego Tygodnia (liczne nocne procesje, które tłumnie kroczą ulicami miasta) i życzliwi mieszkańcy, którzy uwielbiają uczestniczyć w kolorowej Feria de Abril (po Świetach Wielkanocnych, to hucznie obchodzone uroczystości – zabawy, rodzinne spotkania, parady, które mają długą historię i cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców ale też turystów). Ale czy można zwiedzić Sewillę nie nadwyrężając swojego portfela? Oczywiście, że tak. Zgodnie więc z naszą tradycją opisywania darmowych atrakcji europejskich miast, przedstawiamy Wam TOP 10 ciekawych miejsc oraz atrakcji stolicy Andaluzji.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Sewilli | Zarezerwuj hotel w Sewilli

WYBRANE DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE SEWILLI:

archiwym indyjskie w sewilli
fot. Adam Jones, Ph.D. – Global Photo Archive / flickr.com / CC

1. Archivo de Indias (Główne Archiwum Indii), założone zostało w XVIII wieku przez króla Hiszpanii Karola III. Znajduje się w budynku dawnej Giełdy Handlowej i wpisany jest na listę UNESCO. Można zobaczyć tam przeróżne dokumenty dotyczące hiszpańskich kolonii, a także stare mapy. To niewątpliwe wielka gratka dla miłośników geografii i Wielkich Odkryć.

2. Ayuntamiento, okazały zabytkowy XVI wieczny budynek (następnie przebudowany lecz nadal zachwyca bogato zdobioną fasadą z ciekawym zegarem małej wieży wieńczącej dach) , który znajduje się na Plaza Nueva (zbudowany na pozostałościach po dawnym klasztorze). Warto zwiedzić wnętrze a także pospacerować po ładnych dziedzińcach.

3. Iglesia Salvador, to największy kościół w mieście zaraz po Katedrze, znajduje się na Plaza del Salvador i wzniesiony został  na pozostałościach po danym meczecie. Kościół przykuwa uwagę zdobioną, czerwono-różową fasadą, a wewnątrz można podziwiać aż 14 ołtarzy – wszystkie pięknie zdobione. UWAGA: warto zostawić kilka Euro wolnego datku. Wizytę trzeba wcześniej umówić dzwoniąc pod numer telefonu 954211679.

4. Reales Atarasanas, to dawne królewskie stocznie, wybudowane w XIII wieku przez króla Alfonsa X (można je zwiedzać za darmo, za wyjątkiem organizowanych tam wystaw i imprez), które używane były między innymi jako miejsce przechowywania amunicji artyleryjskiej hiszpańskiej marynarki wojennej i budowy statków. Wnętrza są urzekające – surowe, ceglane, przestronne z gotyckimi nawami. To dobre miejsce na robienie oryginalnych zdjęć.

Palacio de San Telmo sewilla
fot. nachol / flickr.com / CC

5. Palacio de San Telmo, ładny zabytkowy, barokowy budynek, który obecnie jest siedzibą władz, który zbudowany został w XVI wieku na terenach należących do Inkwizycji. Pałac słynie również ze wspaniałych ogrodów, malowniczych dziedzińców, barokowej kaplicy oraz charakterystycznych wież na na czterech bokach budynku zbudowanego na planie prostokąta). Główna fasada jest pięknie zdobiona, a na jej szczycie znajdują się rzeźby dwunastu wybitnych Sewilczyków (na wprost hotelu Alfonso XIII).

6. Museo Militar Regional, ciekawe muzeum na Plaza de Espana, dość młode, bo założone w 1992 roku, niedawno przebudowany i poszerzony o nowe eksponaty. W muzeum podzielonym na kilka części zobaczyć możemy między innymi: przeróżne rodzaje broni, pociski, mapy militarne i sprzęt wojskowy i inne związane z wojskiem eksponaty.

7. El Postigo, to brama dawnych murów miejskich, położona w dawnej dzielnicy Arenal. Zbudowana za czasów Ben Jusufa w XII wieku, a cztery wieki później odnowiona. W XVIII wieku w bramie założono małą ale niezwykle uroczą kaplicę z barokowym ołtarzem.

fabrica de tabacos
Fabrica de Tabacos. Obraz Gonzalo Martíneza

8. Fabrica de Tabacos, dawna królewska fabryka, która mieści się w przepięknym XVIII wiecznym  budynku (dziś mieści się tu główny budynek Uniwersytetu). Była to pierwsza fabryka wyrobów tytoniowych, z surowca przywiezionego z Nowego Świata w całej Europie. Na obszarze kompleksu należącego do jednej z największych ówczesnych fabryk znajduje się również ładna kaplica oraz przestronne ogrody.

9. Hospital de los 5 Llagas (Szpital Pięciu Ran) reprezentacyjny XVI wieczny budynek stanowi dziś siedzibę Parlamentu Andaluzji (zwiedzić budynek – indywidualnie lub grupowo można po wcześniejszym uzgodnieniu). Oprócz wspaniałej fasady, słynie również z przestronnych dziedzińców. Każdego 28 lutego (Dzień Andaluzji) kompleks jest otwarty dla wszystkich zwiedzających.

10. Plaza de Espana, przepiękny plac w kształcie półokręgu wokół którego znajdują się okazałe budowle pawilonów wystawowych, które zbudowane zostały z okazji organizowanej w Sewilli Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Wszystkie budynki wykonano z cegły i kamienia z wieloma zdobieniami i licznymi kolumnami. Koniecznie trzeba przyjrzeć się herbom wszystkich prowincji Hiszpanii, wykonanych z azulejos i umieszczonych na fasadach budynków. W samym środku Plaza de Espana, znajduje się malowniczy kanał spięty czterema mostami, które reprezentują cztery historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Aragonię oraz León i Navarrę.

katedra sewilla nocą
fot. edans / flickr.com / CC

DODATKOWE DARMOWE ATRAKCJE:

W określone dni można udać się za darmo do Casa de Pilatos – XVI wieczny pałac (środa od 15:00 do 17:00), Hospital de los Venarables (niedziela od 16:00 do 20:00 i dzieci do 12 roku życia zawsze), Muzeo Naval wewnątrz obronnej Złotej Wieży – Torre del Oro (wstęp wolny we wtorki), a także zwiedzić La Giraldę oraz Katedrę– wstęp wolny w niedziele od 14:30 do 18 i Centro Andaluz de Arte Contemporaneo (wtorek, środa między 19:00 a 21:00 oraz w w soboty od 11:00 do 21:00).

Najnowszą atrakcją miasta jest natomiast bez wątpienia Metropol Parasol – drewniana, kosmiczna budowla plenerowa, autorstwa Jurgena Mayera-Hermanna, ze szczytu której rozciąga się świetny widok na całe miasto.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Sewilli | Zarezerwuj hotel w Sewilli

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI I CIEKAWYCH MIEJSC W SEWILLI. PISZCIE, CZEKAMY!

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Sylwia says:

    Niestety, podane informacje nie są aktualne. Zarówno Torre del Oro, jak i Casa de Pilatos, mają wolny wstęp jedynie w poniedziałki.

    • Karola says:

      Jeśli chodzi o Casa de Pilatos to czy ktoś wie, w jakich godzinach jest za free? I czy na pewno w poniedziałki?

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI