Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Katalonia wschodnia i wybrzeże Costa Brava: 10 miejsc, których nigdy nie zapomnisz! [+Mapa]

Katalonia wschodnia i wybrzeże Costa Brava: 10 miejsc, których nigdy nie zapomnisz! [+Mapa]


Od lat Costa Brava, czyli prawdopodobnie najbardziej urozmaicone krajobrazowo fragment wybrzeża Hiszpanii jest numerem jeden hiszpańskiego ruchu turystycznego. Brzeg morza wraz z ciekawymi okolicami Girony czy Figueres tworzy cudowny trójkąt pomiędzy Barceloną, przylądkiem Creus a szczytami katalońskiej części Pirenejów.

costa brava mapa
Costa Brava i wsch. Katalonia – KLIKNIJ!

Część turystów przylatuje do Girony lub Barcelony i od razu autobusami ucieka do hotelowych zatłoczonych kurortów, nie zdając sobie sprawy, że tak blisko znajduje się tyle świetnych miejsc. Przygotowaliśmy więc dla Was subiektywny przewodnik po naszym zdaniem najciekawszych zabytkach i atrakcjach Costa Brava i zachodniej Katalonii. Bo przecież nie samym Lloret de Mar człowiek żyje…

Costa Brava co warto zobaczyć i zwiedzić? Atrakcje wsch. Katalonii

Większość ciekawych miejsc znajduje się bezpośrednio na wybrzeżu, ale proponujemy Wam również kilka wycieczek wgłąb średniowiecznej Katalonii. To czasami rzut kamieniem a naprawdę warto spróbować. Wszystkie miejsca warte szczególnej uwagi zaznaczyliśmy na naszej mapie żółtą obwódką.

Costa brava hiszpania
fot. Queralt jqmj / flickr.com / CC

1. Magiczny półwysep Cap de Creus. To miejsce nadaje sie na osobny artykuł zapewne, bo atrakcji i ciekawych miejc wymienić tu można przynajmniej kilka. Skalisty i bezleśny cypel od lat był postrachem żeglarzy. Swoisty mikroklimat i budowa geologiczna przyczyniły się do stworzenia tutaj Parku Narodowego. W klifowywch zatokach schowało się kilka uroczych miasteczek i wiosek rybackich, które kuszą swoją bezpretensjonalnością i atmosferą bohemy. Z pewnością najpiękniejszymi i godnymi polecenia są Cadaques – białe miasteczko, które ukochali sobie artyści (Dali, Picasso, Bunuel itd.) oraz Roses – schowaną pomiędzy klifami wioskę, założoną jeszcze przez greckich kolonistów a dziś przyciągającą górującą nad nią średniowieczną cytadelą. Z pewnością najpiękniej górzyste wnętrze półwyspu prezentuje się o świcie i przy zachodzie słońca a widok o tej porze z położonej na najwyższym wzniesieniu latarni morskiej należy do TOP10 widoków w całej Hiszpanii.

Sant Pere de Rodes
fot. torrepipes / flickr.com / Creative Commons

U nasady półwyspu znajduje się natomiast klasztor, którego po prostu nie można pominąć, będąc w tych okolicach. Z miejscowości Selva należy się piąć wgłąb wzgórz, aby zwiedzić opactwo Sant Pere de Rodes. Bazylika pochodzi jeszcze z czasó romańskich i zapewnia niesamowitych doznań architektonicznych oraz schronienie przez upałem. Benedyktyński klasztor jest jednym z najcenniejszych w Hiszpanii. Zwiedzanie trwa do godziny 22.00 (w sezonie) i kosztuje około 4 Euro.

2. Figueres i okolice. Najważniejsze miasto tej części Katalonii od lat było bramą do Francji od południa lub bramą do Hiszpanii od północy. Połączone dziś szybką koleją i autostradą zarówno z Barceloną jak i Perpignan kusi pamiątkami i duchem Salwadora Dalego, który się tu urodził, tworzył a po śmierci zostawił ekstrawaganckie muzeum swojej twórczości. Większość  turystów, którzy tu przybywają od razu pędzi do Muzeum, storzonego w budynku dawnego teatru, jednak mocno zmienionego pod dyktando surrealistycznych wizji Dalego, natomiast samo stare miasto Figueras należy do najbardziej urokliwych w Katalonii.
Około 10 km na zachód od miasta w stronę Półwyspu Cap de Creus znajduje się miejscowość Castella d’Empuries, dawna stolica okolicznego księstwa z niesamowitym kościołem Santa Maria i jednym z najlepiej zachowanych gotyckich portali w regionie.

ruiny empuries katalonia
fot. robin.elaine / flickr.com / Creative Commons

3. Empuries. Rzymskie ruiny, jakich próżno szukać w tej części basenu Morza Śródziemnego. Zarówno Neapolis (Nowe Miasto) jak i Paliapolis (Stare) są niesamowicie położone nad brzegiem morza a jednocześnie w miejscu, gdzie Pireneje witają się z wodą. Faktoria handlowa, założona przez Fenicjan przez lata dynamicznie się rozwijała, stając się jednym z największych miast rzymskich w Hiszpanii. Dziś zachowały się tylko ruiny Neapolis oraz położonego na zachód od niego właściwego miasta rzymskiego, gdzie widać pozostałości szachownicowego, idealnego układu ulic. Neapolis ma swoją Agorę, ruiny świątyni Zeusa Serapisa oraz fragmenty portu. W wewnętrznej części miasta natomiast oprócz resztek amfiteatru, z pewnością wrażenie robią zachowane domy mieszkalne, gdzie na własne oczy można obejrzeć zachowane mozaiki podłogowe czy atrium.

Na terenie wykopalisk, do których wstęp jest płatny 2,5 Euro, znajduje się również Muzeum Archeologiczne.

pireneje katalonskie
Okolice Setcases – fot. joe calhoun / flickr.com / CC

4. Pireneje Katalońskie. Płynąc pod prąd wodami rzeki Ter spod ruin Empurias dotarlibyśmy do źródeł rzeki tuż pod szczytami Pirenejów. Najwyższym miejscem w okręgu Girona jest góra Puigmal, która mierzy prawie 3000 metrów n.p.m. Choć najwyższe szczyty pasma Pirenejów, położona dalej na zachód są znacznie wyższe, te w części katalońskiej, blisko Costa Brava są łatwiej dostępne, dobrze skomunikowane i niezwykle klimatyczne. W podgórskich dolinach krzyżują się wpływy katalońskie, hiszpańskie i francuskie. Każde miasteczko urzeka kamienną architekturą, piechurzy mogą w jeden, dwa dni pokonać znaczne odległości na szlakach a narciarze prawie cały rok szaleją w kurortach Molina czy Alp. Doskonałym miejscem wypadowym do ekspolorowania wschodniej części Pirenejów są miasteczka Ripoll (połączone linią kolejową z Barceloną!) oraz Campodron. Pomiędzy nimi znajduje się Monestir de Sant Joan de les Abadesses – klasztor pamiętający jeszcze wiek dziesiąty. Warto zauważyć, że romańska perełka była pierwszym żeńskim klasztorem w Hiszpanii.

5. Girona. Znana głównie z lotniska, gdzie ląduje większość samolotów Ryanair i innych tanich linii lotniczych. Tymczasem Girona to zabytkowe miasto z zabytkowym starym  miastem położonym na dwóch brzegach rzeki Onyar i kilkoma starymi mostami, z których rozpościerają się świetne widoki na położone nad wodą kolorowe kamienice – przypomina to trochę średniowieczne miasta Toskanii. Niewątliwie punktem obowiązkowym każdej wycieczki musi być  Dzielnica Żydowska, pamiątka po sporej społeczności żydowskiej (drugiej po Barcelonie) , znanej z prestiżowej szkole kabalistycznej. Drugim punktem na mapie atrakcji Girony jest gotycka katedra i skarbiec ze słynnym Gobelinem Stworzenia Świata. Girona ma częste, szybkie połączenia kolejowe z Barceloną i autobusowe z wieloma kurortami Costa Brava.girona widok 2

6. Wyspy Medes. Kilka wysp, otoczonych przez rafy koralowe to rzadkość na hiszpańskim wybrzeżu. A jednak archipelag miniaturowych wysepek przyciąga tysiące turystów, którzy eksplorują je z lokalnymi biurami, głównie w czasie wycieczek łodziami. Skaliste wyspy zbudowane są z wapieni, co jeszcze potęguje wrażenie, jakbyśmy znajdowali się na Lazurowym Wybrzeżu czy greckich Wyspach Jońskich. W okolicy znajduje się morski rezerwat, chroniący dziesiątki gatunków morskich stworzeń – jedno z ulubionych miejsc nurków na wybrzeżu Costa Brava.

Po drugiej stronie, na lądzie warto wybrać się do położonego blisko miasteczka Toroella zamczyska Montgri, zbudowanego w stylu twierdz krzyżowców, kojarzonego z wieloma filmami. Tu powstawał m.in. najnowszy „Robin Hood” Ridleya Scotta.

pals
fot. Freebird_71 / flickr.com / CC

7. Pals i Begur. To dwa urocze miasta, położone w północnej części Przylądka Cap de Begur. Pals leży po południowej części ujścia rzeki Tar i świetnie zachowanymi pozostałościami średniowiecznych murów obronnych. Zupełnie ciekawym zjawiskiem są wąskie uliczki lub wciśnięte pomiędzy stare budynki schody, które są zadaszone, sprawiając wrażenie jakbyście spacerowali tunelami. Niektórzy oglądając Pals z daleka mogą mieć skojarzenia z toskańskimi miastami obronnymi (np. San Gimignano), gdyż do dziś w mieście zachowało się kilka kamiennych średniowiecznych wież obronno-mieszkalnych.

Begur, położone w cieniu ruin średniowiecznego zamczyska leży 8 km na wschód od Pals w zatoce nad morzem i jest miasteczkiem dużo bardziej obleganym przez turystów, niż Pals. Znajduje się tutaj słynna plaża Sa Tuna oraz osiedla apartamentów wakacyjnych. W listopadzie turyści znów przybywają do Begur, by uczestniczyć w festiwalu Fiesta de Tania Noviembre.

8. Blanes. Nadmorski kurort, sąsiadujący bezpośrednio z hałaśliwym Looret de Mar, słynie z pewnością z Marimurtra Botanical Gardens – niesamowitego ogrodu, położonego tarasowato na zboczach klifów, gdzie hoduje się i prezentuje ponad 5000 gatunków roślin z basenu Morza Śródziemnego i obszarów subtropikalnych. Szczególnie imponująco wygląda kolekcja kaktusów i oleandrów. Ogród założony został w 1920 roku przez Niemca, Carola Fausta. Czynny w sezonie do godziny 18.00 – wstęp 6 Euro. Dla ścisłości musimy dodać, że to nie jedyny tego typu obiekt na Costa Brava. Podobny, aczkolwiek zupełnie inny ogród botaniczny znajduje się na przylądku Cap Roig, niedaleko Palamos.

W Blanes warto również odwiedzić 14-wieczny gotycki kościół Santa Maria i położone wyżej, na wzgórzu ruiny Castillo de Saint Joan.

tossa del mar
fot. MARIA ROSA FERRE / flickr.com / CC

9. Tossa de Mar. Tak blisko Looret de Mar a tak zupełnie inna. Zabytkowa miejscowość wyróżnia się spośród nadmorskich kurortów dzięki dużej ilości zabytków. Na końcu Punta del Faro, skalistego cypla znajduje się latarnia morska i imponujące mury obronne starego miasta, pochodzące z 13. wieku. Prace archeologiczne w okolicy pomogły odkopać pozostałości dobrze zachowanej rzymskiej willi, z której wszystkie eksponaty zgromadzono w Muzeum Miejskim. Okolice Tossa przyciągają również miłośników skalistych klifów i groźnych brzegów. Zarówno pomiędzy tą miejscowością a Lloret na południu oraz na północ, w stronę Saint Feliu, rociąga się poszarpane przez morze i zatoki skaliste wybrzeże ze świetnymi punktami widokowymi. Do Saint Feliu warto pojechać samochodem. Droga tutaj jest kręta, malownicza, czasami wręcz „wisząca” nad wodą.

płaskorzeźba romanska sztuka
fot. Jaume Meneses / flickr.com / CC

10. Vic. To spore, zabytkowe miasto, przez wieki siedziba ważnego biskupstwa, uniwersytetu a dziś obok Girony najważniejszy ośrodek wewnętrznej części Costa Brava, choć stosunkowo daleko położony od znanych kurortów. Do Vic trzeba jednak zajrzeć, gdy planuje się wypady wgłąb Katalonii. Praktycznie cały ośrodek posiada budynki i budowle zaprojektowane przez hiszpańskiego architekta Antoniego Gaudiego, którego raczej kojarzy się z Barceloną. Vic to miasto jednego z najwspanialszych muzeów hiszpańskich – Museo Episcopal, które zgromadziło niezwykle bogatą kolekcję sztuki gotyckiej i romańskiej.  Wstęp ksoztuje 4 Euro, ale warto wybrać się tu we wtorek – wtedy jest darmowe. Okolice Vic to kraina średniowiecznych klasztorów (Np. w L’Estany, Caserres czy St. Bernat) a od wybrzeża i miast wypoczynkowych oddziela go samotny, aczkolwiek słusznej wysokości masyw Gór Montseny, pierwszego i najbliższego miejsca, gdzie można uprawiać treking po dobrze oznaczonych ścieżkach turystycznych.

Co jeszcze warto zobaczyć na wybrzeżu Costa Brava i we wschodniej Katalonii?

BEsalu most rzymski
fot. jordiarmengol.net (Xip) / flickr.com / CC

Jeśli posiadacie więcej dni na zwiedzanie okolic a powyższa lista to dla Was za mało – koniecznie odwiedźcie Besalu, gdzie znajduje się unikatowy na skalę europejską doskonale zachowany rzymski most, przebudowany w średniowieczu i podobnie jak w Gironie – dzielnica Żydowska. Również na północ od Girony leży Banyoles, miasteczko nad jeziorem znane z Muzeum Archeologicznego. Jeśli ktoś miałby za mało rzymskich pamiątek oprócz ruin Empuries może zajechać również do wioski Ullastret, obok któej zachowały się pozostałości po Poblado Iberico, czyli kamiennej osadzie Iberów z okresu przedrzymskiego lub do Quermanco, położonego blisko opactwa Sant Pere de Rodes zamczyska, właściwie już ruin, należącego do hrabiów Katalonii i inspirująceo twórczość Salwadora Dalego. Również w tych okolicach warto zobaczyć strome, klifowe wybrzeże pomiędzy Llanca a Portbou (gdzie znajduje się wciśnięta w góry ogromna, wielotorowa stacja kolejowa) czy zamek Requesens położony w miejscowości o tej samej nazwie, ale zupełnie opuszczonej.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Cost Brava | Zarezerwuj hotel na Costa Brava

>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: POGODA NA COSTA BRAVA. KIEDY JECHAĆ NA COSTA BRAVA?

>>POLECAMY: TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI W BARCELONIE. BEZ PIENIĘDZY!

 

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI