Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Austrii Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Wiedniu

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Wiedniu

Wiedeń to największe miasto i stolica Austrii, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, którzy skuszeni są przede wszystkim bogactwem zabytków, z najstarszą częścią miasta – wpisaną na listę UNESCO. Austriacy (a wiedeńczycy w szczególności) kochają muzykę, taniec – walc od dawna robi tu wielką furorę, podobnie zresztą jak znany na całym świecie kompozytor – Johann Strauss (zarówno ojciec, jak i syn), których duch unosi się ponad wieloma zaułkami miasta.

Wiedeń to miasto licznych wydarzeń kulturalnych: koncertów, wystaw, festiwali ale też słynnych bali karnawałowych. Co bardzo ważne – dotrzeć tu można stosunkowo tanio polskimbusem.com. A co można w Wiedniu zwiedzić za darmo? Przeczytajcie i przekonajcie się sami:)

WYBRANE DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WIEDNIA:

katedra stefana wieden
fot. funky1opti / flickr.com / CC

1. Katedra św. Szczepana, symbol Wiednia i jedna z najpiękniejszych gotyckich świątyń w całej Europie. Pierwsza świątynia powstała w XII wieku, lecz zachowały się po niej jedynie Brama Olbrzymia oraz dwie wieże po obu stronach kościoła. Katedra przepełniona jest wieloma znakomitymi dziełami sztuki jak chociażby grobowiec cesarza Fryderyka II w całości wykonany z czerwonego marmuru, przepiękną rzeźbioną kamienną ambonę, gotyckie sklepienie chóru, ołtarz z XV wieku. Świątynie możemy zwiedzić za darmo, jedynie wstęp na chór jest płatny. Zobacz więcej na stronie Katedry.

2. Kościół Serwitów, jeden z najładniejszych barokowych kościołów w Austrii. Zaprojektowany został przez Włoskiego architekta Carlo Canevale. Wewnątrz znajduje się wspaniała kaplica wykonana z czarnego marmuru. Sama świątynia znajduje się na uroczym placu, gdzie można usiąść na ławce w cieniu drzew i odpocząć po całym dniu zwiedzania.

prater wieden
fot. nicubunu.photo / flickr.com / CC

3. Prater, pięknie położony teren rekreacyjny tuż nad Dunajem, to doskonałe miejsce na spacery, rowerowe przejażdżki i odpoczynek wśród zieleni. Wstęp na dawne cesarskie tereny łowieckie jest darmowy, koniecznie trzeba więc tu się udać – w końcu miejsce jest niezwykle popularne wśród turystów ale też mieszkańców Wiednia. Często nazywany jest też „zielonymi płucami” Wiednia. Zobacz więcej tutaj.

4. Kościół św. Piotra, bardzo ładny barokowy kościół, zaprojektowany przez budowniczego Belwederu – Lukasa Hildebrandta. Zbudowany został na miejscu szczególnym – tutaj stał niegdyś pierwszy kościół chrześcijański (za czasów rzymskich). Uwagę przykuwa charakterystyczna kopuła świątyni oraz przepiękne malowidła na chórze. Przewodnik w języku polskim po kościele znajduje się tutaj.

5. Kościół świętego Ruprechta, to najstarszy kościół w Wiedniu – jego historia sięga XII wieku, jego patron – św. Ruprecht był patronem handlarzy solą, stąd też pomnik świętego trzymającego naczynie z kruszcem przed kościołem. Wewnątrz mamy okazje podziwiać ołtarz oraz najstarsze wiedeńskie witraże. Świątynia znajduje się w Dzielnicy Żydowskiej.

Kolumna Morowa Wiedeń
fot. ♣ ℓ u m i è r e ♣ / flickr.com / CC

6. Kolumna Morowa, nazywana również Kolumną Trójcy Świętej. Znajduje się na Placu Graben i jest pamiątką po ocaleniu mieszkańców Wiednia przez epidemią dżumy. W ten sposób chciał podziękować Bogu cesarz Leopold I, który również uszedł z życiem. Stoi ona w miejscu, gdzie chowane były pierwsze ofiary dżumy. Mimo, iż upamiętnia tak smutną historię miasta, to jest niezwykle piękna – barokowa i bogato zdobiona ze złotymi „akcentami”.

7. Naschmarkt, kolorowy targ – największy w mieście, który rozkładany jest codziennie od poniedziałku do soboty w dzielnicy Mariahilf (między ulicami Linke Wienzeile i Rechte Wienzeile). Warto jest się tu udać, by zobaczyć (a może nawet skosztować) lokalnych produktów spożywczych (i nie tylko lokalnych, natkniemy się tu tak naprawdę na cały „kulinarny świat” )Poza tym w takim miejscu zawsze można poobserwować codzienne życie mieszkańców. UWAGA na kieszonkowców!

burggarten
fot. sikeri / flickr.com / CC

8. Burggarten, niegdyś prywatny ogród rodziny cesarskiej (przy Pałacu Cesarskim – Hofburg), dziś doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców Wiednia i turystów. Możemy tu zobaczyć również kilka ciekawych rzeźb i pomników. Znajduje się tu też palmiarnia ze swobodnie latającymi tropikalnymi motylami- niestety wejście jest płatne. Więcej znajdziesz tutaj.

9. Zentralfriedhof, centralny cmentarz Wiednia, drugi pod względem zajmowanej powierzchni cmentarz Europy. Wśród licznych alejek dostrzeżemy tu pomniki takich znanych ludzi jak: Franciszek Schubert, Johann Strauss czy Ludwik van Beethoven.

jarmark adwentowy wieden
fot. tttaaaooo / flickr.com / CC

10. Przedświąteczne jarmarki, od listopada do Świąt Bożego Narodzenia niemal każdy wiedeński plac zamienia się w przepiękny, pachnący korzennymi przyprawami i świątecznymi smakołykami „bazar”. Można tu kupić oryginalne prezenty, ozdoby choinkowe i tradycyjne wypieki, wyroby rękodzielnicze, a wszystko w znakomitej atmosferze świątecznego gwaru i kolorowych choinkowych lampek. Zobacz więcej tutaj.

Co jeszcze możemy zobaczyć w Wiedniu za darmo?

Oczywiście spacer po Starówce, czy odpoczynek w jednej z nastrojowych kawiarenek to również darmowe atrakcje. Wspomnieć tu należy, że wiedeńska Starówka wpisana została na Listę UNESCO. Spacer po reprezentacyjnym bulwarze wiedeńskim – Ringu (na miejscu dawnych murów obronnych) przy którym znajdują się wspaniałe zabytki stolicy (między innymi Kościół Wotywny, Nowy Ratusz, Wiedeńska Opera Państwowa, Muzeum Historii Sztuki, MuseumsQuartier i inne).

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Wiedniu | Zarezerwuj hotel w Wiedniu

BYLIŚCIE W WIEDNIU? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI I ZABYTKÓW WIEDNIA?

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI