Mapa Architektura Wiedeń w 48 godzin. Co trzeba koniecznie zobaczyć w stolicy Austrii?

Wiedeń w 48 godzin. Co trzeba koniecznie zobaczyć w stolicy Austrii?

Wiedeń to największe miasto i stolica Austrii, bardzo chętnie odwiedzane przez licznych turystów, którzy skuszeni są przede wszystkim bogactwem zabytków, z najstarszą częścią miasta – wpisaną na listę UNESCO. Austriacy (a Wiedeńczycy w szczególności) kochają muzykę, taniec – walc od dawna robi tu wielką furorę, podobnie zresztą jak znany na całym świecie kompozytor – Johann Strauss (zarówno ojciec, jak i syn).

motyl wieden

Wiedeń to miasto licznych wydarzeń kulturalnych: koncertów, wystaw, festiwali ale też słynnych bali karnawałowych. Stolicę Austrii warto odwiedzić w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Począwszy od listopada, aż do Świąt Bożego Narodzenia wszystkie największe wiedeńskie place zamieniają się w przepiękne, nastrojowe jarmarki przedświąteczne (tzw Wiener Adventzauber). To doskonała okazja, by poczuć magię świąt już w listopadzie.

TRANSPORT: Wiedeń ma świetnie rozwiniętą sieć tramwajową (aż 28 linii, w tym Ring Tram, który umożliwia okrążenie Ringstrasse wokół starówki bez przesiadki) – jedną z najstarszych w całej Europie, bo działającą od 1865 roku (oczywiście najpierw był to tramwaj konny). Również w metro jest jednym z najstarszych w Europie i ma sześć linii i połączone jest z szybką koleją miejską. Więcej możecie znaleźć na stronie wiedeńskiego metra.

A może Wiedeń w jeden dzień? Zobacz naszą relację godzina po godzinie

Wiedeń w 2 dni lub na weekend. Co warto zobaczyć? – nasze TOP 10

1. Schloss Schonbrunn, (Odwiedź Pałac) dawna letnia rezydencja rodziny Cesarskiej, szczególnie ulubiona przez cesarzową Sisi. Monumentalna budowla uznawana jest za jeden z najpiękniejszych barokowych pałacy w całej Europie i wpisana została na listę UNESCO. Oprócz zwiedzania znakomitych wnętrz (między innymi liczne salony: Chiński, Pokój Milionowy, Sala Lustrzana, Wielka Galeria – miejsce spotkań podczas Kongresu Wiedeńskiego, sale reprezentacyjne, sypialnie Franciszka Józefa, pokoje cesarskie, w sumie dla zwiedzających udostępniono 45 komnat z 1441, które w pałacu się znajdują) możemy również przejść się po parku utrzymanym w stylu angielskim oraz ogrodach francuskich. W pałacu można podziwiać również wspaniały teatr marionetek – po dziś dzień pełniący swoją funkcję. Na terenie kompleksu znajduje się również palmiarnia, ogród zoologiczny (najstarsze czynne zoo na całym świecie) i Gloriette – taras widokowy o długości 20 metrów, który dziś pełni funkcje niezwykle malowniczo położonej kawiarni.

2. Prater, niegdyś cesarskie tereny łowieckie położone tuż  nad Dunajem, lecz począwszy od XVIII wieku stanowi miejsce rozrywki Wiedeńczyków i przyjezdnych. Jego symbolem jest diabelski młyn, wybudowany w 1897 roku przez brytyjskiego inżyniera Waltera Basseta – to idealne miejsce na podziwianie krajobrazów i na robienie ciekawych zdjęć. Oprócz tego, można się tu oddać w wir zabawy  w dobrze „zaopatrzonym” w przeróżne karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje wesołym miasteczku, przejść się po pięknych alejach spacerowych albo udać się na wędrówkę po lesie.

>>ZOBACZ RÓWNIEŻ:  NAJLEPSZE EUROPEJSKIE WESOŁE MIASTECZKA

 

3. Schloss Belvedere, przepiękna barokowa rezydencja (a właściwie dwie, po pałac dzieli się na Dolną – Dolny Belweder i Górną – Górny Belweder część) okolona ogrodem w stylu francuskim wybudowana dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Później rezydencja przeszła w ręce Habzburgów – mieszkał tu między innymi Franciszek Ferdynand. Dziś można tu zobaczyć wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, między innymi zbiory austriackiego barokowego malarstwa i rzeźby, w oranżerii zbiory średniowieczne, a w Górnym Belwederze dział takich artystów jak: Manet, Monet, Degas, van Gogh, czy przepiękne secesyjne dzieła Gustava Klimta, ze znanym powszechnie obrazem „Pocałunek”Odwiedź go!

POLECAMY: Omiń kolejkę do Muzuem w Belwederze!

4. Kunsthistoriches Museum, to jedna z najważniejszych kolekcji dzieł sztuki na całym świecie, choć sam budynek zaprojektowany przez Hasenauera i Sempera robi wrażenia. Można zobaczyć tu przeróżna działa sztuki, z różnych stron świata, autorstwa wielu znakomitości z różnych epok historycznych. Między innymi zobaczymy tu: zbiory sztuki orientalnej, egipskiej starożytnego Rzymu i Grecji, kolekcję malarstwa (szczególnie pokaźne są tu zbiory dzieł sztuki Bruegla), Rembrandta, Weydena, van Dycka. Znajdziemy tu również włoskie malarstwo reprezentowane między innymi przez Rafaela czy Tycjana.

POLECAMY: Omiń kolejkę do Muzuem Historii Sztuki!

5. Katedra św Szczepana, to symbol Wiednia i jedna z najpiękniejszych gotyckich świątyń w całej Europie. Pierwsza świątynia powstała w XII wieku, lecz zachowały się po niej jedynie Brama Olbrzymia oraz dwie wieże po obu stronach kościoła. Katedra przepełniona jest wieloma znakomitymi dziełami sztuki jak chociażby grobowiec cesarza Fryderyka II w całości wykonany z czerwonego marmuru, przepiękną rzeźbioną kamienną ambonę, gotyckie sklepienie chóru, ołtarz z XV wieku. Warto jest się również wspiąć na południową wieżę kościelną (po ponad 300 schodach) z której roztacza się wspaniały widok na miasto, wjechać windą na wieżę północną (znajduje się tu dzwon Pummerin) albo zejść do katakumb (znajduje się tu między innymi  krypta biskupia, sarkofag księcia Rudolfa Założyciela i urny ze szczątkami członków dynastii Habsburgów zmarłych w latach od 1564 do 1878).

6. Hofburg, czyli Pałac Cesarski, który od XVIIwieku był oficjalną siedzibą dworu Habzburgów (jego początki sięgają jednak znacznie

wcześniej, bo wieku XIII). To ogromny kompleks na który składają się apartamenty monarsze oraz budynki administracyjne, liczne dziedzińce (w sumie to obszar przekraczający znacznie 200 tusięcy metrów sześciennych). Dziś ma tu swą siedzibę Prezydent Austrii. Turyści mogą zwiedzać wspaniałe cesarskie rezydencje, w tym apartamenty cesarzowej Sisi, a także najstarszą część całego kompleksu czyli XV wieczną kaplicę, gdzie zawierane były wszystkie ważne małżeństwa oraz kryptę ze szczątkami Habazburgów i Skarbiec, gdzie przechowywane są insygnia cesarskie (między innymi korona cesarza Ottona Wielkiego)

7. Hiszpańska Szkoła Jazdy, słynna XVIII wieczna jeździecka arena zaprojektowana przez Fischera von Erlach młodszego. Przydomek „hiszpańska” wziął się stąd, iż właśnie z tego kraju wywodzi się taneczny styl ujeżdżania koni – wspaniałych białych lipicańskich ogierów. Warto jest udać się na pokaz „końskiego baletu” (dwa lub trzy razy w tygodniu, choć bardzo ciężko zdobyć bilety) albo wejść na próbę (znacznie łatwiejsze do wykonania). To również dobra okazja żeby podziwiać tradycyjne stroje dżokejów i posłuchać znakomitej muzyki do której tańczą konie.

Tutaj kupisz bilet na Hiszpańską Szkołę Jazdy – KUP ONLINE!

8. Sezession, dość zaskakujący budynek, który zwieńczony jest charakterystyczną złotą kopułą przedstawiającą splecione liście wawrzynu (przez miejscowych nazwana kapustą)  i inne ciekawe detale architektoniczn0 -zdobieniowe. Budynek – Pawilon Secesji powstał, jako miejsce, gdzie wystawiane były dzieła awangardowych artystów, architektów, czy projektantów  takich jak Gustaw Klimt (artyści pod przewodnictwem właśnie Klimta, założyli własną organizację „zbuntowanych”, tych którzy dokonali secesji z konserwatywnego, utartego, obowiązującego schematu pojmowania sztuki). Nie bez znaczenia jest fakt, iż ten dziwny budynek „zbuntowanych” artystów powstał naprzeciwko Akademii Sztuk Pięknych.

9. Museum Quartier, potocznie zwane MQ, to kolejny składający się z licznych galerii i pomieszczeń „skarbiec” dzieł sztuki, który powstał dość niedawno bo w 2001 roku. To cały kompleks wielu różniących się stylem budynków nazwany Wiedeńską Dzielnicą Muzealną (tuż przy Starym Mieście), gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Jednym z bardziej interesujących muzeów wchodzących w skład kompleksu jest MUMOK – Museum Moderner Kunst – pięciokondygnacyjne Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie zobaczymy między innymi dzieła Picassa, czy Warhola. 

10. Kapuzinergruft, krypty cesarskie, które znajdują się pod opieką zakonu kapucynów. Ufundowane zostały w wieku XVII i od tego

czasu w kościelnych podziemiach chowano wszystkich przedstawicieli rodu Habzburgów (w sumie około 150 Habzburgów – 12 cesarzy i 17 cesarzowych). Uwagę przykuwają wykonane z brązu sarkofagi z przedstawieniem szkieletów rycerzy i innych postaci wzywających na Sąd Ostateczny. Największym sarkofagiem jest niewątpliwie ten wykonany dla cesarzowej Marii Teresy i jej męża Franciszka Stefana.

Co jeszcze warto zwiedzić w Wiedniu:

Warto jest udać się  do Muzeum Zygmunta Freuda – ojca psychoanalizy, które znajduje się w miejscu gdzie przez lata mieszkał i pracował, zobaczyć barokowy Kościół św. Piotra, zaprojektowany przez tego samego architekta, który zbudował wiedeński Belweder (w tym miejscu, gdzie stoi obecny kościół znajdował się niegdyś pierwszy kościół chrześcijański) i wstąpić do  Muzeum Sztuki Stosowanej (znane jako MAK), doskonała, światowa kolekcja dzieł sztuki takich jak: miśnieńska porcelana, perskie dywany, przepiękne tkaniny itp. Muzeum powstało na wzór londyńskiego (więcej możesz zobaczyć we wpisie dotyczącym darmowych atrakcji Londynu). Pospaceruj też po ulicach Starego Miasta i wstąp do kawiarni albo cukierni, by skosztować jakiś wiedeński smakołyk (Salzburger Nockler – przysmak samego Mozarta, czy na przykład Apfelstrudel albo słynny tort Sachera – prawdziwy jedynie w hotelu Sacher). Zobacz też niesamowity gmach Ratusza, a także monumentalną budowlę parlamentu.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Wiedniu | Zarezerwuj hotel w Wiedniu

BYLIŚCIE WE WIEDNIU? JAKIE ATRAKCJE I CIEKAWE MIEJSCA POLECACIE W STOLICY AUSTRII? PISZCIE!

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI