Blog Ciekawostki TOP 10 największych i najwspanialszych katedr w Europie. Coś dla miłośników architektury

TOP 10 największych i najwspanialszych katedr w Europie. Coś dla miłośników architektury


Na terenie Europy, praktycznie w każdym jej zakamarku, odnaleźć możemy wspaniałe i monumentalne budowle.  Bez wahania zaliczyć możemy do nich katedry, prawdziwe skarby architektoniczne europejskich kultur.
Specjalnie dla miłośników architektury przygotowaliśmy listę dziesięciu najwspanialszych, według nas, katedr, które zapierają dech swym ogromem oraz kunsztem architektonicznym.

Kolonia, katedra
for. jiuguangw / flickr.com/ CC

1. Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii
Katedra, której budowa trwała z przerwami ponad 600 lat (1248-1880) jest na pewno najbardziej rozpoznawalnym symbolem Kolonii jak i samych Niemiec. Potężne ponad 157 metrowe wieże czynią katedrę najwyższą katolicką świątynią na świecie. Jednocześnie jest to największy gotycki kościół w Niemczech oraz jeden z najbardziej znanych przykładów francuskiego gotyku katedralnego. W XIX w. budowla była była jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla architektury neogotyckiej.
Katedra jest wielką atrakcją turystyczną Niemiec,  rocznie odwiedza ją 6 mln osób (prawie 16,5 tysiąca dziennie).
Godziny otwarcia:  listopad – kwiecień: 6:00 19:30, maj – październik: 6:00 21:00
Wstęp do katedry jest bezpłatny, wejście na wieże kosztuje 2,5€, do skarbca 4€.

ulm, katedra
fot. pnolkrat / flickr.com/ CC

2. Katedra w Ulm
Katedra szczycąca się mianem najwyższej budowli sakralnej  na świecie, której wieża mierzy aż 161,5 m. Ponad to jest drugą co do wielkości katedrą w Niemczech. Wzniesiona w stylu gotyckim, ostatecznie ukończona w 1890 r. i co ciekawe została ufundowana przez mieszczan Ulm.
Pomiędzy 1890 a 1901 rokiem wieża katedry była najwyższym budynkiem na świecie, zdeklasowana została przez City Hall w Filadelfii.
Wstęp do katedry jest darmowy, wejście na wieżę, z której w pogodny dzień można dojrzeć Alpy, kosztuje 4€.

 

Rouen, katedra
fot. notphilatall / flickr.com / CC

3. Katedra NMP w Rouen
Katedra jest najwyższą budowlą sakralną we Francji, wyższa wieża ma 151 m. i jest jednocześnie najwyższą żeliwną wieżą na świecie.
Ostatecznie budowa zakończyła się w 1869 roku i przez czternaście lat kościół  cieszył się zaszczytnym mianem najwyższego budynku świata – dopóki nie została zakończona budowa katedry w niemieckiej Kolonii.
Katedra w Rouen słynie także  z tego, że w dziewiętnastym wieku Claude Monet namalował cykl składający się z niemalże trzydziestu obrazów przedstawiających ten właśnie obiekt.
Co ciekawe wewnątrz katedry znajduję się grobowiec Ryszarda Lwie Serce, zawierający serce króla.

strasburg, katedra
fot. tea_green_grapes / flickr.com / CC

4. Katedra NMP w Strasburgu
Najważniejsza katolicka świątynia Strasburga i jednocześnie najbardziej znany symbol miasta. Jedna z najwyższych katedr w Europie, jej wieża ma 142 metry wysokości. Budowla jest bardzo cennym przykładem średniowiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu z francuskim i niemieckim gotykiem. Wzniesiona w  latach 1176-1439 z czerwonego piaskowca na miejscu wcześniejszej, zniszczonej przez pożar budowli.
Świątynia była tematem wielu dzieł malarstwa i grafiki, jak i inspiracją poetów romantyzmu.
Godziny otwarcia katedry:
Pon-Nd: 07:00 – 11:45, 12:40 – 19:00
Wstęp do katedry jest darmowy.

wiedeń, katedra
fot. timbits2013 / flickr.com / CC

5.  Katedra św. Szczepana w Wiedniu
Najwyższa katedra w Austrii oraz najwyższy XVI- wieczny budynek na świecie. Jeden z symboli austriackiej stolicy znany z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki.  Wieża licząca 137 metrów, stawia katedrę w czołówce najwyższych budowli sakralnych w Europie.
Wewnątrz katedry znajdują się liczne gotyckie oraz barokowe dzieła sztuki m.in. gotycki Ołtarz z Wiener Neustadt, grobowiec Fryderyka III, późnogotycka kazalnica oraz kilkanaście barokowych ołtarzy, w tym główny z obrazem przedstawiającym męczeńską śmierć Świętego Szczepana. W podziemiach znajdują się groby książąt z dynastii Habsburgów i ważnych osobistości z historii Austrii.
Wstęp do katedry jest darmowy.

salisbury, katedra
fot. Dave Hamster / flickr.com / CC

6. Katedra w Salisbury
Katedra posiadająca najwyższą wieżę w całej Wielkiej Brytanii (123 metry) obecnie należy do anglikańskiego Kościoła Anglii.  Wzniesiona w latach 1220- 1320 w stylu gotyckim,  wywarła  silny wpływ na kształt dzieł budownictwa sakralnego na terenie Wysp Brytyjskich w XII i XV w.
Katedralny zegar zamontowany w 1386 roku jest najdłużej działającym zegarem w Europie.
Archiwa katedralne są w posiadaniu jednej z czterech istniejących kopii Magna CartaWielkiej Karty Swobód, w której Jan bez Ziemi gwarantował możnym ich prawa.
Katedra otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00- 17:00, a w niedzielę od 12:00 d0 16:00.
Wstęp do katedry jest darmowy, jednak by wejść na wieżę trzeba zapłacić 10£ ( za bilet dziecięcy).

antwerpia, katedra
fot. Ferry Vermeer (slowing down) /flickr.com / CC

7. Katedra NMP w Antwerpii
Jest to największa i najbardziej znacząca budowla gotycka w Belgii i jednocześnie jedna z najwyższych katedr na świecie.  Jej wieża wznosi się na 123 m. i góruje nad krajobrazem Antwerpii.  Choć jest to budowla typowo gotycka, posiada również cechy renesansowe, barokowe i rokoko, które to zostały jej nadane przez liczne przebudowy na przestrzeni wieków.  Budowa katedry trwała aż 200 lat i odkąd została oddana do użytku w 1521 r., przeszła bardzo wiele m.in. pożar, grabieże i demolowanie przez protestantów.
Wstęp do katedry możliwy jest od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, w soboty od 10:00 do 15:00, w niedziele od 13:00 do 16:00.
Cena biletu wstępu to 5€, dzieci do 12 roku życia mogą zwiedzać za darmo.

chartres, katedra
fot. Merowig / flickr.com / CC

8. Katedra NMP w Chartres
Jedna z najbardziej znanych katedr we Francji. Tereny, na których została wybudowana od wieków uznawano za święte, Już w zamierzchłych czasach stawiano tu ołtarze i kapliczki.
Wznosząca się na ponad 115 metrów,  nazywana jest skarbem religijnym Francji oraz kamiennym odbiciem chrześcijaństwa.  Zwiedzających ją turystów jak i wiernych przychodzących na msze, zachwyca swą architekturą, historią oraz znanym w świecie marmurowym labiryntem znajdującym się pośrodku kościoła.
Zwiedzanie katedry możliwe jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 18:45, a wstęp jest całkowicie bezpłatny.

barcelona, katedra
fot. Sarah_Ackerman / flickr.com / CC

9.  Sagrada Familia w Barcelonie
Symbol Barcelony, niedokończone dzieło wybitnego artysty Antonio Gaudiego. Dzięki swej odważnej i niezwykle oryginalnej stylistyce, nie może być porównywana do żadnego innego obiektu na świecie.  Budowana nieprzerwanie od 1883 roku w stylu secesyjnym, całkowicie ukończona ma zostać około roku 2030 i wznosić się na 172 m. (obecna wysokość to 115 m.).
Świątynię można zwiedzać codziennie. Godziny są uzależnione od miesiąca. Od kwietnia do września  jest udostępniana dla zwiedzających w godzinach 9:0020:00, zaś od października do marca od 9:00 do 18:00. Wejście kosztuje 12,5 € za bilet normalny oraz 10,5€ za bilet ulgowy.

florencja, katedra
fot. Tama Leaver / flickr.com / CC

10. Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji
Najbardziej znany i rozpoznawalny zabytek stolicy Toskanii, znany ze swej olbrzymiej kopuły, która wznosi się na 114,5 m.
Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku pod nadzorem Arnolfa di Cambio. Konsekracja kościoła nastąpiła w 1436.
Nazwa pochodzi od złotego kwiatu ofiarowanego miastu przez Papieża Eugeniusza IV właśnie podczas konsekracji.Obecny wygląd katedra zawdzięcza XIX- wiecznym przeróbkom w stylu neogotyckim. Kolorowy kamień ułożony w geometryczne wzory zdobi wszystkie elewacje katedry.
Wstęp do katedry jest możliwy od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00 (w czwartki do 15:30), soboty od 10:00 do 16:45, w niedziele i święta od 13:30  do 16:45.
Katedrę można zwiedzać za darmo, jednak aby wejść na kopułę oraz dzwonnicę trzeba zapłacić kolejno 8€ i 4€.

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJWSPANIALSZYCH KATEDR W EUROPIE? PISZCIE, CZEKAMY!

 

Ilość komentarzy: 9 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Ocelot says:

  Piękne katedry jakie widziałem, a tutaj nie wymienione to gotycka katedra w Toledo, z największym ołtarzem w Europie i katedra w Orleanie we Francji

 • JMN says:

  A gdzie podziała sie katedra z Sewilli??

 • john says:

  A gdzie podziała się katedra w Sewilli? to przecież jedna z najpotężniejszych tego typu bu budowli na świecie Spoczywa w niej Krzysztof Kolumb

 • Wan1985 says:

  Nie wiedzialem o Ulm! Ale Katedra w Mediolanie tez powinna byc na liscie. Niech Madonnina da dzis zwyciestwo Milanowi!

 • jmpwilk says:

  Katedra gotycka w Burgos ES….

 • Bartek says:

  Sagrada Familia, jakkolwiek warta wspomnienia lub nawet osobnego artykułu, do powyższego zestawienia nie pasuje. Nie jest katedrą. Samo zestawienie bardzo ciekawe, koniecznie muszę zobaczyć na żywo Katedrę w Kolonii.

  • Paweł says:

   Dodam, że w Barcelonie jest przepiękna katedra, moim zdaniem znacznie ładniejsza od bazyliki Sagrada Familia, w dodatku wstęp do niej jest darmowy, a tłumy zwiedzających znacznie mniejsze…

 • Podróżnik says:

  Szkoda, że nie ma katedry w Sevilli – największej gotyckiej budowli sakralnej świata i największego obiektu tego typu w Hiszpanii.

 • Dominika says:

  fajne katedry
  polecam warto zwiedzić

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI