Blog Ciekawostki Nasze ulubione gotyckie kościoły. Coś, czego nigdy nie możemy sobie odmówić…

Nasze ulubione gotyckie kościoły. Coś, czego nigdy nie możemy sobie odmówić…

kosciolyweuropieSystematycznie uzupełniamy naszą listę najpiękniejszych gotyckich świątyń w Europie, ponieważ gotyk, zwłaszcza tak spektakularny to coś co ma wymiar wręcz kosmiczny. Wyobraźcie sobie co dla turystów z Azji czy Ameryki jest w Europie tak unikatowe jak dla nas Angkor Wat czy Machu Pichu – właśnie największe gotyckie katedry. Do których mamy wielką słabość.

Ten wpis powstał z inspiracji, związanej z naszym październikowym wyjazdem do Kolonii. Kolonii, która Wiadomo-Z-Jakiego-Budynku-Słynie.

Gdy ktoś mówi:
– Właściwie to przecież wszystkie te kościoły są na jedno kopyto i co Wy w nich widzicie? – My krzywimy się i zaczynamy snuć nasze opowieści. Wam pokażemy też zdjęcia. Oto 10 najpiękniejszych tego typu kościołów, które dotychczas widzieliśmy.

Najpiękniejsze świątynie gotyckie w Europie. Nasz osobisty ranking

10. Katedra św. Elżbiety w Koszycach, największy katolicki kościół na Słowacji, zbudowany w stylu późnogotyckim z monumentalnym wnętrzem (szczególnie ołtarz główny). W krypcie pochowano szczątki Franciszka II Rakoczego, słynnego walecznego księcia Siedmiogrodu. Charakterystycznym wyróżnikiem jest też wieża św. Urbana pełniąca kiedyś funkcję wolno stojącej dzwonnicy.

Koszyce Katedra

9. Kościół Macieja w Budapeszcie, świątynia „ku czci” Macieja Korwina, choć oficjalnie jest to Kościół NMP. Mimo poważnych zniszczeń w czasie tureckiej okupacji zrekonstruowany w XIX wieku stanowi skarb węgierskiej architektury, głównie ze względu na królewskie krypty i miejsce koronacji władców. Kościół stoi na wzgórzu zamkowym i dosłownie 50 metrów przy Wieżach Rybackich rozpościera się najlepsza panorama Budapesztu.

budapeszt stare miasto

8. Katedra św. Szczepana w Wiedniu, duchowe a także formalne ścisłe centrum Wiednia. Najpierw romańska, po przebudowie gotycka jest jedną z nielicznych, które posiadają aż cztery wieże. Najwyższa – Steffl, ma 136 metrów. Surowe i ciemne wnętrze jest w sposób pomysłowy rozświetlone różnokolorowymi iluminacjami padającymi na kolumny i sklepienia. Dumą katedry jest 20 – tonowy dzwon Pummerin, odlany z tureckich armat po Odsieczy Wiedeńskiej.

Wiedeń Katedra sw szczepana

7. Kolegiata św. Piotra w Westminsterze, od XI wieku była miejscem koronacji licznych królów, a także miejscem pochówku wielu znanych ludzi. Spoczywają tu między innymi Darwin czy Newton. Stanowi część kompleksu Opactwa Westminsterskiego (szczególnie polecamy Wam spacer po kwartale Dean’s Yard lub wewnątrz dziedzińca Opactwa)

londyn opactwo

6. Kościół św. Barbary w Kutnej Horze, często przyrównywany jest do dinozaura albo też do namiotu sułtana, z powodu charakterystycznej sylwetki. Wewnątrz znajduje się figura górnika i freski z motywami górnictwa ponieważ Kutna Hora słynęła z wydobycia srebra. Przed kościołem znajduje się także średniowieczna kaplica. Oczywiście sama Kutna Hora ma kilka innych gotyckich skarbów, ale o tym już w innym wpisie.

kutna (17 of 32)

5. Kościół Santa Maria del Mar w Barcelonie, to bardzo ważny kościół dla Katalończyków, mimo, że po pożarze w 1936 r. jego wnętrze zostało pozbawione większości wystroju. Jej niesamowitym wyróżnikiem są typowe dla katalońskiego gotyku bardzo wąskie, smukłe kolumny i gigantyczna rozeta. Kościół został rozsławiony na cały świat dzięki książce Katedra w Barcelonie – napisanej przez Ildefonso Falconesa.

barcelona santa maria del mar

4. Katedra św. Wita w Pradze, Czesi mogą pochwalić się jednym z najcudowniejszych kościołów Europy, majestatycznie położonym na Hradczanach. Budowana w złotych czasach dla Pragi za panowania Jana Luksemburskiego i później Karola IV. Arcydzieło budował Peter Parler wraz z całą rodziną – ten sam, który później postawił jej rywalkę w Kutnej Horze. Największym skarbem wnętrza są Złote Wrota ubogacone XIV – wieczną mozaiką z Sądem Ostatecznym. Ciekawostka – od 1950 r. katedra należy do państwa, a nie do kościoła katolickiego.

Praga Katedra sw wita

3. Katedra św. Eulalii w Barcelonie, monumentalna fasada skierowana jest w stronę Placu Katedralnego czyli serca gotyckiej Barcelony. Geneza katedry sięga czasów rzymskich, gdyż pierwszy kościół powstał tu w IV wieku (obecny pochodzi z XV wieku). Nietypową atrakcją jest klimatyczny wirydarz łączący się z katedrą z fontanną po której pływa 13 gęsi, co symbolizuje wiek patronki kościoła, która spoczywa w krypcie pod ołtarzem. Absolutnym hitem są drewniane gotyckie stalle, zazwyczaj niedostępne do zwiedzania.

barcelona katedra gotycka

2. Katedra Notre Dame de Paris, to jeden z symboli Paryża i chyba najsłynniejszy gotycki kościół świata. Znajduje się na wyspie Cite – czyli najstarszej części miasta. Charakterystycznym elementem kościoła jest gigantyczna niebieska rozeta oraz ogromna ilość maszkaronów i rzygaczy. Wstęp do katedry jest bezpłatny ale panorama  z wieży i krypty wymagają niestety kupna biletów.

Paryż notre dame

1. Katedra Narodzenia Marii w Mediolanie, zwycięzcą naszego rankingu jest mediolańskie Duomo, które w tym wpisie nazwaliśmy Statkiem Kosmicznym. Swoją pozycję zawdzięcza dzięki gigantycznej fasadzie, która dominuje nad Piazza del Duomo czyli sercem Mediolanu. Jednak to, co robi największe wrażenie na wszystkich (również na nas) to galeria na dachu, dzięki której możemy zobaczyć nawet na wyciągnięcie ręki wszelkie gotyckie detale a przy tym podziwiać panoramę Mediolanu.

Mediolan duomo katedra

0. Dzika karta (aktualizacja). Zniewalający, dominujący w sposób niepodważalny „Kolner Dome”, czyli Katedra Św. Piotra i NMP w Kolonii. Zrobiła na nas niesamowite wrażenie, zarówno w środku jak i z gigantycznej wieży. Drugiej co do wysokości w Europie. W Kolonii byliśmy na weekend w październiku. Zobaczcie więcej >>

IMG_0031

A Wy? Jakie kościoły gotyckie wspominacie z największym sentymentem? Gdzie chętnie byście zadarli głowę jeszcze raz do góry?

Ilość komentarzy: 17 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • puma says:

  Batalha w Portugalii oraz katedra na Majorce

 • Badyl says:

  Chartres i Toledo

 • No yyy Ja says:

  A Notre Dame częściowo spłonęła 😞😞

 • Majka says:

  Kościół pw. Najświętrzego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach jest piękny ( jest w stylu neo gotyckim)

 • polyanna says:

  Dzięki wierze, ogromnej pracowitości, oraz darczyńcom zarówno tym bogatym jak i biedniejszym wybudowano z niezwykłym kunsztem w Europie około 200 wielkich , przepięknych katedr. Kto chce niech przeczyta Herberta „Barbarzyńca w ogrodzie ” To jest nasza cywilizacja łacińska, z której jesteśmy dumni i niech lewactwo nie wpisuje tu swoich prostackich , pozbawionych wiedzy postów bo się żle robi .

 • Kasia says:

  Strasburg♥

 • Monika says:

  Bayeux we Francji; jeszcze nigdy tak mnie sakralna budowla nie oczarowała.

 • Monika S says:

  Norymberga! powaliła mnie na kolana świątynia…

 • Pario says:

  Jak myślisz skąd kościoł katolicki brał pieniądze na budowy ogromnych kościołów, świątyń, kaplic etc.
  Otóż ze spienieżonych dóbr wszystkich zamordowanych, torturowanych, palnych żywcem ludzi.
  Jeśli jesteś w neogotyckim kościele i podiziwiasz piękne łuki, witraże w wysokich oknach, to wiedz, że klecha który tam odprawia mszę jest dziedzicem morderców, a mury tej budowli splamione są krwią milionów niewinnych ludzi.
  Wsłuchaj się w krzyki tych nieszczęsnych ludzi! Wczytaj się w to, co niektórzy pisali z więzień, żony do mężów, ojcowie i matki do dzieci: zapewnienia o własnej niewinności, słowa pożegnania na zawsze. Trzeba to poznać, by zrozumieć, że diabeł jest chrześcijaninem, a chrześcijanin często diabłem, albo inaczej: że — jak mówi Kierkegaard — chrześcijaństwo to „wynalazek szatana”.

  • seeker says:

   Ale bzdury – większość z tych katedr została wybudowana po prostu z pieniędzy fundatorów. Kiedyś ludziom po prostu zależało, żeby mieć przepiękny kościół w swoim mieście. Doceń kunszt i pracowitość naszych przodków, dzięki którym Europa jest taka piękna, a nie pisz bajek.

  • Piotr says:

   Nie ma w świecie cywilizowanych ludzi słów opisujących w jak bestialski i zbrodniczy sposób reżim komunistyczny i lewacka ideologia traktowała ludzi i całe narody poddając ich totalnemu wyniszczeniu. Polska jest tego żywym przykładem. Wpisy takich gnid jak Pario jest efektem propagandy zbrodniczych ideologii opartych na kłamstwie. Ludzie tego typu wykazują się nie tylko totalną niewiedzą o czasach średniowiecza lecz także są idealnym przykładem na wrodzoną nienawiść wobec ludzi wierzących w Boga.

 • Axx says:

  A gdzie bazyliki i kościoły w Rzymie?

 • Sylwia says:

  Poza kilkoma tu wymienionymi:
  – wnętrze – katedra w Leon w Hiszpanii.
  – wygląd zewnętrzny – katedra w Burgos w Hiszpanii 🙂

 • Radek says:

  A Reims ? 🙂 No i oczywiście katedra w Yorku.

 • Anna Ładuniuk says:

  Mój typ: Batalha w Portugalii.

 • Świetlik says:

  Jeszcze Katedra w Uppsali 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI