Pomysły Na wycieczki objazdowe TOP 10 największych zamków Europy. Nie tylko dla miłośników historii…

TOP 10 największych zamków Europy. Nie tylko dla miłośników historii…


Zamki są symbolem średniowiecza, który od wieków fascynuje nie tylko miłośników historii czy architektury. Na żadnym innym kontynencie, oprócz Europy nie spotkamy tylu wspaniałych, monumentalnych zamczysk, które są świadectwem dawnych, minionych czasów.
Często podróżujemy do danego miejsca tylko po to, by dany zamek zwiedzić, czy uwiecznić na zdjęciu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ranking dziesięciu największych zamków Europy, które od wieków zachwycają, wzbudzają podziw (czasem lęk), a zawsze szacunek dla ich budowniczych.

1. Zamek w Malborku, przez wielu uważany za największy zamek nie tylko w Europie ale i na świecie. Wzniesiony z cegły, gotycki zespół zamkowy leżący na prawym brzegu Nogatu, budowany od XIII do XV wieku, był stolicą Zakonu Krzyżackiego oraz siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych.Uznany za pomnik historii oraz wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

malbork, zamek
fot. Rafa / flickr.com / CC


2.  Zamek na Hradczanach w Pradze,
imponującej wielkości zespół zamkowy ( ok. 70 000 m²) będący od najdawniejszych czasów siedzibą królów Czech, a od 1918 r. siedzibą prezydenta Czeskiej Republiki.  W skład zamku wchodzi wiele obiektów, m.in. Katedra pw. świętego Wita, gdzie przechowywane są czeskie klejnoty koronacyjne, Złota Uliczka, Ogrody Królewskie czy Stary Pałac Królewski.Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

praga zamek
fot. Franz St / flickr.com / CC

 

3.  Zamek Burghausen, to potężny zamek leżący nad starym miastem Burghausen jest najdłuższą  tego typu budowlą w Europie. Rozciąga się dokładnie na 1043 m. Swój współczesny wygląd zawdzięcza zamieszkującemu na jego terenie w latach 1393-1505, rodowi Wittelsbachów.  W późniejszych latach był własnością miasta Burghausen oraz wykorzystywany był jako siedziba garnizonu wojskowego, co spowodowało znaczną przebudowę fortyfikacji zamkowych.

burghausen, zamek
fot. Mark Frye / flickr. com / CC

 

4. Zamek Windsor, od roku 1100 zamek jest siedzibą królów angielskich, obecnie obok pałacu w Londynie oraz w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji królowej Elżbiety II.  Jest to jeden z największych zamków w Europie, ciągnie się na aż 800 m., posiada 19 baszt, a łączna powierzchnia jego podłóg  to 45 000 m². Co ciekawe jest największych, ciągle zamieszkiwanym zamkiem świata. Zamek posiada bardzo bogate zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego.

windsor, zamek
fot. Craig S / flickr.com / CC

 

5. Zamek Hohensalzburg, niezwykle majestatyczny, usytuowany na wzgórzu Festungsberg, nad miastem Salzburg. Forteca ma 150 m. długości i 250 m. szerokości, co czyni ją jedną z największych twierdz średniowiecznych w Europie.  Po wiedeńskich zabytkach (np. katedra św. Szczepana), zamek w Salzburgu jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Austrii. Wybudowany około XI-XII w. pełnił role siedziby rodów arystokratycznych oraz w skrajnych przypadkach więzienia dla przeciwników politycznych.

salzburg, zamek
fot. echumachenco / flickr.com / CC

 

6. Zamek Spiski, położony na terenie słowackiej wsi Żehry zabytkowy kompleks zamkowy z przełomu XI i XII w., zaliczany jest do największych średniowiecznych fortec w środkowej Europie.  Zajmujący ok. 4 ha. zamek  w większości jest zrujnowany, a część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Na terenie zamku znajduje się niewielkie muzeum z eksponatami związanym z historią zamczyska. W 1993 r. wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO

spiski, zamek
fot. gondapx / flickr.com / CC

 

7.  Zamek w Pierrefonds, to średniowieczny zamek obronny, położony we francuskiej miejscowości Pierrefonds, wybudowany prawdopodobnie w XII w. Budowla przez wiele lat była ruiną, do której doprowadziły ją wojny religijne w XVII w. W późniejszych czasach stanowiła własność, m.in. Napoleona Bonaparte oraz rodu Burbonów. Jednakże dopiero w roku 1857 rozpoczęto renowacje zamku , którą prowadził  Eugène Viollet-le-Duca. Niestety renowacja zatarła średniowieczny charakter budowli.

pierrefond, zamek
fot. loic80l / flickr.com / CC

 

8. Zemek Caerphilly, największy zamek Walii i drugi co do wielkości (po zamku Windsorskim) w Wielkiej Brytanii.  Wybudowany przez angielskiego hrabię Gilberta de Clare w XIII w. nad sztucznym jeziorem, sławny jest ze swej wpół zrujnowanej krzywej wieży, której kąt pochylenia jest większy niż sławnej Krzywej Wieży w Pizie. Budowla popadła w ruinę podczas wojny domowej, a jego obecny wygląd to wynik odbudowy prowadzonej w XIX i XX wieku.

caerphilly, zamek
fot. Graham Moore / flickr.com / CC

 

9. Zamek królewski w Budapeszcie, majestatyczny i rozległy zamek królewski, usytuowany na południowym krańcu Wzgórza Zamkowego centralnie w sercu węgierskiej stolicy,  uważany jest za drugi, zaraz po Parlamencie, najbardziej reprezentatywny budynek Budapesztu. Już od XIII w. na Wzgórzu znajdowały się królewskie rezydencje, ale dopiero Habsburgowie, rządzący Węgrami, nadali zamkowi znany do dziś przepych. W jego wnętrzu, które  nie zostało zrekonstruowane po II wojnie światowej mieszczą się współczesne instytucje publiczne i muzealne.

budapeszt zamek
fot. NatashaP / flickr.com/ CC

 

10. Zamek w Chambord, największy i najbardziej znany zamek w dolinie Loary. Stanowi jedno z największych dzieł architektury okresu renesansu, a jego sylwetka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych.  Zbudowany w XVI w. nawiązywać miał do średniowiecznych, gotyckich zamków obronnych, lecz z założenia miał być królewskim pałacem. O ogromie budowli może świadczyć to, iż posiada aż 440 komnat, 84 klatki schodowe oraz 6 wielkich wież.

chambord zamek
fot. pe_ha45 / flickr.com / CC

 

JAKIE EUROPEJSKIE ZAMKI MIELIŚCIE OKAZJE ZWIEDZIĆ? KTÓRE POLECACIE ŻEBY ZOBACZYĆ? PISZCIE

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI