Ciekawe miejsca w Afryce Ciekawe miejsca w Egipcie Egipt? Na pewno byś chciał, tylko jeszcze o tym nie wiesz! TOP 10 historycznych atrakcji Egiptu

Egipt? Na pewno byś chciał, tylko jeszcze o tym nie wiesz! TOP 10 historycznych atrakcji Egiptu


Autor: MARIUSZ NOWAK

Chyba każdy chciałby spędzić wakacje w Egipcie. Nawet Ci co nie chcą (niby) i z pogardą komentują wyjazdy znajomych nad Nil chętnie sami poleżeliby na piasku przy Morzu Czarnym w środku zimy.

Są tu wspaniałe plaże, malownicze wybrzeża Morza Czerwonego i Śródziemnego, piękna pogoda przez cały rok, niesamowite krajobrazy pustynne i przede wszystkim skarby kultury liczącej wiele tysięcy lat. I to stawia Egipt w absolutnej czołówce krajów, które powinni odwiedzić miłośnicy starożytnej historii (Obok Indii, Włoch, Grecji, Turcji, Chin i Peru) Przedstawiamy więc 10 największych hitów architektonicznych starożytnego Egiptu, który każdy będący na wakacjach w tym kraju, musi zobaczyć. 

>> NASZE PRZYDATNE LINKI: POGODA W EGIPCIE | WYCIECZKI FAKULTATYWNE

piramidy, giza
fot. Bruno Girin / flickr.com / CC

1. Piramidy w Gizie, najbardziej znany i rozpoznawalny symbol Egiptu, świadectwo bogatej i długiej historii tego kraju. Wybudowane w XXV w. p. n.e zaliczane są do siedmiu cudów świata starożytnego i co ciekawe, z całej tej listy piramidy są najstarsze i jako jedyne przetrwały do naszych czasów. Cały kompleks piramid obejmuje dwie wielkie piramidy Cheopsa, Chefrena, mniejszą Mykerinosa oraz wiele innych obiektów jak na przykład grobowce i kwatery budowniczych.
Wybudowane w jednym z najważniejszych miast starożytnego Egiptu- Gizie (dziś jest częścią aglomeracji Kairskiej) zapierają dech w piersiach swym ogromem oraz kunsztem z jakim zostały zbudowane przeszło 4 000 lat temu. Największa oraz jednocześnie najstarsza piramida Cheopsa, wznosi się na 138 metrów, a zbudowana została z 2,3 mln. kamiennych bloków, z których niektóre ważyły nawet 15 ton.
Piramidy, które prawdopodobnie były grobowcami faraonów, można zwiedzić razem z przewodnikiem, a wędrówka po wielu korytarzach i komnatach wzniesionych ponad 40 wieków temu może być niezapomnianą przygodą.

dolina królów, grobowiec Ramzesa IV
fot. zolakoma / flickr.com / CC


2.
Dolina Królów, znane na całym świecie miejsce spoczynku egipskich władców w okresie od XVIII do XX dynastii. Dolina leżąca na terenie Teb Zachodnich jest częścią nekropolii tebańskiej. Pierwszym faraonem, który kazał wybudować grobowiec w dolinie był Totmes I (1504-1492 p.n.e), ostatnim zaś Ramzes XI (1103-1070 p.n.e).
Grobowce często są wykutymi w skale kompleksami składającymi się z wielu sal i korytarzy. Największym jest grobowiec faraona Seti I, który kazał sobie wykuć salę o powierzchni ponad 120 m², a ściany oraz sufit pokryć niesamowitymi malowidłami i reliefami. Niestety większość grobowców została ograbiona już w starożytności, archeologom udało się odnaleźć tylko
jeden niesplądrowany- grobowiec Tutenchamona, którzy odkryli  H. Carter i lord Carnarvon w 1912 roku.

wielki sfinks
fot. kairoinfo4u / flickr.com / CC

3. Wielki Sfinks w Gizie, ogromny, wykuty z jednego bloku skalnego posąg leżącego lwa z ludzką głową, przedstawiającą prawdopodobnie faraona Chefrena. Stoi on na straży nekropolii w Gizie, niedaleko Wielkich Piramid.  Powstały około III tysiąclecia p.n.e jest jednym z najstarszych tych rozmiarów posągiem na świecie. Z racji swego położenia wielokrotnie był zasypywany piaskiem pustyni i już w starożytności za panowania faraona Totmesa  IV odkopywany.  Przez następne wieki, prawie całkowicie pokrywał go piach, dopiero w 1925 całkowicie go odkopano i podjęto próby renowacji.
Charakterystyczną cechą sfinksa jest to iż nie posiada nosa. Podobno został oderwany przez fanatycznego islamskiego derwisza Sai’im al-dahr’a , który uważał posąg za wizerunek pogańskiego bożka, a że nie mógł zniszczyć całego Sfinksa, odkuł mu nos.

luksor, świątynia
fot. watchsmart / flickr.com / CC

4. Świątynia Luksorska, zwana również Świątynią Narodzin Amona. Monumentalna świątynia, znajdująca się na lewobrzeżnej części starożytnego miasta Teby. Budowana na przestrzeni wielu lat, przez kilku faraonów, m.in. Amenhotepa III i Ramzesa II Wielkiego.  Obok Karnaku uznawana jest za najważniejszy zabytek wschodniego brzegu Teb.  Obie świątynie połączone są 3- kilometrową aleją procesyjną, przy której stoją sfinksy. O ogromie budowli mogą świadczyć monumentalne kolumny oraz pylony, ustawione przed wejściem przez Ramzesa, których szerokość to 65 metrów.
W czasach późniejszych świątynia pełniła rolę rzymskiego obozu wojskowego, chrześcijańskiego kościoła, dziś na części ruin stoi meczet  meczet Abu al-Haggag.

karnak, świątynia
fot. Camerons Personal Page / flickr.com / CC

5.  Świątynia w Karnaku, budowana przez wielu faraonów, jest największą świątynią starożytnego Egiptu. Cały kompleks, który składał się z centralnej świątyni Amona oraz dobudowanych dookoła świątyń na cześć innych bogów, mieścił się na 100 hektarach.  Sala hipostylowa, której strop podtrzymywany był przez 23- metrowe kolumny o kapitelach w kształcie kwiatu papirusu, mogłaby pomieścić nawet londyńską katedrę św. Pawła.  Ściany świątyni zdobią bogate reliefy, które przedstawiają dzieje panowania władców, wojny z hetytami, Nubijczykami oraz Faraonów w trakcie wykonywania obrzędów świątynnych w otoczeniu bogów.
W XIX w. świątynia dosyć mocno ucierpiała po tym jak tę część Egiptu nawiedziło trzęsienie ziemi.

abu simbel
fot. WreckedDeco / flickr.com / CC

6.  Świątynia w Abu Simbel, wybudowana przez największego egipskiego faraona Ramzesa II na cześć bóstw Słońca. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Egiptu, którego wejścia strzegą cztery kolosalne rzeźby faraona i każda z nich ma 20 metrów wysokości. Między nogami posągów, postawiono mniejsze przedstawiające rodzinę Ramzesa, jego żonę, matkę i dzieci. Cały kompleks świątynny  wyrzeźbiono w skale, niektóre sale wchodzą nawet 56 metrów w głąb skalnej ściany. Wnętrza sal świątynnych są bogato zdobione reliefami przedstawiającymi zwycięskiego faraona lub bogów, którym poświęcono budowle.
W latach 1964- 1968 przeprowadzono operację przeniesienia świątyni na wyższe miejsce, co spowodowane było budową Tamy Asuańskiej i możliwością zalania całego obiektu przez wody sztucznego jeziora. Całą, bardzo kosztowną i delikatną operacją kierował Polak- Kazimierz Michałowski.

piramida dżesera
fot. isawnyu / flickr.com / CC

7. Piramida schodkowa Dżesera, najstarsza piramida Egiptu, wybudowana około 2650 r. p. n. e, jako grobowiec faraona. Zaprojektowana przez pierwszego znanego z imienia architekta- Imhopteba. Piramida była, pierwszym tak monumentalnym grobowcem, wcześniejsi władcy chowani byli w budowanych z cegły, mastabach. Wokół piramidy zbudowano rozległy okręg grobowy, otoczony imponującym murem, a pod ziemią wykuto labirynt sal i korytarzy. Komora grobowa faraona Dżesera znajduje się na głębokości aż 28 metrów.
Właśnie ta budowla była powodem skoku w architekturze egipskiej, którego skutkiem będą największe piramidy świata.

świątynia hatszepsut
fot. Kamal Anwar / flickr.com / CC

8. Świątynia Hatszepsut, budowla sakralna wybudowana w XV w. p. n. e przez Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut. W większości wykuta w ścianie skalne, składa się z trzech poziomów połączonych ze sobą rampami. Droga do najniższego poziomu świątyni prowadziła między obeliskami i sfinksami. Drugi poziom ozdobiony był reliefami, przedstawiającymi królowę, a trzeci zawierał komory świątynne.
Rekonstrukcją świątyni zajmowali się polscy archeologowie, pod przewodnictwem  Kazimierza Michałowskiego.
Od 2002 roku, otwarta dla zwiedzających.

łamana piramda
fot.sourires.egypte / flickr.com / CC

9. Piramida Łamana, wybudowana w Dahszur, około roku 2620 roku p. n. e., przez faraona IV dynastii- Snorfu.  Łącznie przypisuję się temu władcy budowę aż czterech piramid, lecz właśnie Łamana jest jego najbardziej znanym dziełem. Owa budowla nosi również nazwy Południowej, Romboidalnej, Złamanej, Pochyłej, Stępionej, Zgiętej i Fałszywej. Co ciekawe jest jedyną znaną piramidą o takiej konstrukcji na świecie.
Swą nazwę zawdzięcza zmianie nachylenia kąta ścian bocznych mniej więcej w połowie wysokości. Tak nagłą zmianę konstrukcyjną można tłumaczyć tym, iż budowlę postawiono na mało stabilnym gruncie, przez co ściany zaczęły pękać.  Budowniczowie postanowili zmniejszyć kąt nachylenia tym samym obniżając piramidę, przez co sprawili,że stała się bardziej stabilna.

kolosy memnona
fot. mharjo / flickr.com / CC

10. Kolosy Memnona, dwa olbrzymiej wielkości posągi faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii. Każdy mierzy prawie 18 metrów i waży 800 ton. W czasach świetności były częścią świątyni grobowej faraona, niestety jeszcze w czasach starożytnych została ona całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi.
Posągi wykute z wielkich bloków kwarcytu przedstawiają władce siedzącego na tronie, mającego u swego boku niewielkie rzeźby dwóch kobiet, prawdopodobnie matki i żony faraona.
Jeden z posągów, od czasu trzęsienia ziemi, podczas wschodu słońca wydawał dźwięki. Starożytni Grecy odwiedzający posągi uważali iż dźwięki te, to jęki zabitego przez Achillesa- Memnona, który co rano wznosił skargi do Jutrzenki- swej matki. Rzeczywiście dźwięki te wydawały wyziębione skały, ogrzewane przez poranne słońce. Niestety od czasów rzymskich kolos nie wydaje już żadnych dźwięków.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Egipcie | Zarezerwuj hotel w Egipcie

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DZIESIĘCIU HITÓW STAROŻYTNEGO EGIPTU. A MOŻE KTÓRYŚ WAS ZAWIÓDŁ? PISZCIE!

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI