Fakultatywne w Bułgarii Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Bałczik i Półwysep Kaliakra | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Bałczik i Półwysep Kaliakra | Opinie | Ceny

Balczik pałac
Pałac w Balcziku / flickr / Marcin Chady

Bałczik to miasto oddalone o 44 km. od Warny, które charakteryzuje się wapiennymi skałami u stóp których zostało założone (stąd często nazywane jest Białym Miastem). Turystów przyciąga nie tylko znakomitymi krajobrazami ale też wspaniałym zespołem pałacowo-ogrodowym, które było ulubionym miejscem rumuńskiej królowej Marii Koburg żony króla Rumunii Ferdynanda. Letnia rezydencja królowej zaprojektowana została przez włoskich architektów na trzech tarasach w stylu stanowiącym mieszankę bułgarskiego odrodzenia i stylu mauretańskiego. Ogród wokół pałacu stanowi część większego ogrodu botanicznego i stanowi przestrzeń, która stworzona była na wzór labiryntu z wieloma alejkami i tajemniczymi przejściami, taki jak mitologiczny labirynt Minosa. Podziwiać tu można liczne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych a także jeden z największych zbiorów przeróżnych odmian kaktusów w specjalnie wydzielonej części ogrodu zwanej Ogrodem Kaktusowym a także liczne zwierzęta w niewielkim zoo. Na terenie zespołu znajduje się miniatura weneckiego Ponte dei Sospiri- Mostu Westchnień a także antyczne greckie, rzymskie i trackie przedmioty, strumyki, rzeczki a nawet małe wodospady oraz niewielka cerkiew prawosławna, gdzie znajdowała się niegdyś urna z sercem królowej, co świadczyło o ogromnym jej przywiązaniu do tego miejsca. To miejsce niezwykłej urody, ciekawe ze względu na walory architektoniczne ale także przyrodnicze, unosi się tu atmosfera tajemniczości i spokoju.

Półwysep kaliakra
Półwysep Kaliakra / flickr / Manatari

Zwiedzanie Bałczika najczęściej łączy się z wizytą na Przylądku Kaliakra oddalonym o jakieś 60 km. od Warny. W języku greckim Kaliakra oznacza Piękny Przylądek i trudno jest się z tym nie zgodzić. Wysunięty jest on ponad 2 km w morze, ma wysokość około 70 metrów i zbudowany jest z brązowo-czerwonych piaskowców oraz wapieni z licznymi jaskiniami, grotami i niszami. Wraz z historycznymi ruinami: trackiej warowni, fortecy tureckiej i innych a także bogatą florą i fauną: foki mniszki, delfiny, kormorany, kosy skalne stanowi 687 ha rezerwat Kaliakra. Na najdalej wysuniętym w morze brzegu przylądka znajduje się kaplica Św. Mikołaja– patron ludzi morza, według legendy święty ścigany przez Turków, gdy uciekał przed nimi, biegł ziemia wydłużała się pod jego stopami i w ten sposób powstał przylądek. Kolejna legenda związana jest z młodymi dziewczynami, które uciekły z sułtańskiego haremu skoczyły w morze powiązawszy się wcześniej swoimi długimi warkoczami. Dla upamiętnienia tego wydarzenia (mimo iż wielce nieprawdopodobnego) powstała na przylądku rzeźba- Brama 40 Dziewic.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO BAŁCZIKA I PRZYLĄDEK KALIAKRA?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd autokarem w godzinach porannych z hoteli wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego w kierunku Białego Miasta- Bałczika.
2. Przyjazd do miasta, zwiedzanie ogrodu botanicznego oraz letniej rezydencji-pałacu rumuńskiej królowej Marii.
3. Przejazd na Przylądek Kaliakra: podziwianie tamtejszej flory i fauny a także zabytków architektonicznych tam zlokalizowanych. Wysłuchanie licznych legend związanych z przylądkiem a także poznanie jego historii.
4. Powrót (w zależności od organizatora proponowany jest w drodze powrotnej przystanek w lokalnej restauracji gdzie turyści będą mieli okazję skosztować tradycyjne posiłki i napoje a także uczestniczyć w pokazie folklorystycznym m.in. taniec na rozżarzonych węglach) do hoteli wieczorem (lub w przypadku wieczorku folklorystycznego nocą).

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 45€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W BAŁCZIKU I NA PRZYLĄDU KALIAKRA? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

 

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI