Blog Ciekawostki Tegoroczny Plebiscyt 7 Cudów Polski NG Traveler rozstrzygnięty. Poznaj laureatów

Tegoroczny Plebiscyt 7 Cudów Polski NG Traveler rozstrzygnięty. Poznaj laureatów


Tegorocznymi lauretami plebiscytu na 7 Cudów Polski organizowanego przez magazyn National Geographic Traveler są między innymi zamek, twierdza, muzeum a nawet jezioro. W tym roku roku o tytuł cudu Polski ubiegało się 32 obiekty ze wszystkich województw. To czytelnicy NG Traveller zadecydowali wysyłając smsy (w okresie od czerwca do września bieżącego roku), jak wyglądać będzie tegoroczna lista nowych polskich cudów. Oto ona:

Stary Browar Poznań

fot. Volgar / flickr.com / CC

 

 

1. Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar (lokalizacja – Poznań, liczba głosów – 36,2%), XIX- wieczne budynki po dawnym browarze braci Huggerów zaadaptowane zostały na centrum handlowe ze sklepami, kawiarniami, hotelem ale też centrum sztuki, która tutaj odgrywa rolę najważniejszą – ciekawe rzeźby, oryginalne instalacje zobaczyć tu można na każdym kroku.
2. Żywe Muzeum Piernika (lokalizacja – Toruń, liczba głosów – 16,5%), to nic innego jak XVI – wieczna piernikarnia, która „zachowała” się do dnia dzisiejszego. Każdy, kto tu przybędzie może uczestniczyć w tradycyjnym wypieku słodkości. To dobra zabawa połączona z edukacją, zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności.
3. Fort Gerharda (lokalizacja – Świnoujście, liczba głosów – 8,4%), to jeden z najlepiej zachowanych fortów artyleryjskich w całej Europie, dziś spełnia funkcję żywego muzeum. Zwiedzanie odbywa się w formie przyśpieszonego szkolenia wojskowego, a przewodnikiem jest (jak sami piszą na stronie) „podły” pruski żołdak. Przygoda gwarantowana!
4. Uzdrowisko Termalne Uniejów (lokalizacja – Uniejów, liczba głosów – 5,7%), połączenie historii z relaksem. Korzystając z gorących, kąpieli solankowych możemy podziwiać XIV – wieczny Zamek Uniejowski (Arcybiskupów Gnieździeńskich). Ale kompleks uniejowski to nie tylko baseny termalne ale też Dom Pracy Twórczej, Zagroda Młynarska i wiele innych atrakcji.
5. Muzeum Wsi Mazowieckiej (lokalizacja – Sierpc, liczba głosów – 5,1%), to żywy skansen, gdzie można wziąć udział w prawdziwym życiu wsi przełomu XIX i XX wieku. Będąc tu można się poczuć jakby czas się cofnął.
6. Zamek Czocha (lokalizacja – Sucha koło Leśnej, liczba głosów – 4,6%), zamek ma długą historię i jest chyba najbardziej tajemniczym polskim zamkiem (wystarczy wspomnieć o Białej Damie, czy istniejących tu podobno ponad 40 tajemniczych przejściach). Dziś mieści się tutaj hotel, restauracja, centrum konferencyjne.Jest również udostępniony dla zwiedzających.
7. Jezioro Jeziorak (lokalizacja – Iława, liczba głosów – 4,1%), to jedyny przyrodniczy cud na tegorocznej liście.Jeziorak to  najdłuższe jezioro w Polsce (27,5 km), na którym znajduje się aż 18 wysp. Jedna z nich – Wielka Żuława, jest największą śródlądową wyspą w naszym kraju.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI