Pomysły Na weekend Z dzieckiem Coś dla miłośników zwierzaków. Najlepsze ZOO na całym świecie! Nie tylko dla najmłodszych

Coś dla miłośników zwierzaków. Najlepsze ZOO na całym świecie! Nie tylko dla najmłodszych


Na zdjęciu Marcin i praskie lemury… o_O

Jakiś czas temu pisaliśmy o najfajniejszych ogrodach zoologicznych w Polsce, teraz postanowiliśmy stworzyć taką listę światową. No i propozycje są naprawdę interesujące. Mamy zoo ze zwierzętami żyjącymi zupełnie na wolności, bez klatek, bez krat, mamy możliwość nocnego zwiedzania zoo – ta by móc poznać „zwyczaje” i zachowania zwierząt również w nocy, mamy wreszcie możliwość „zjedzenia” śniadania razem z mieszkańcami ogrodu zoologicznego. To, co jednak jest najważniejsze we wszystkich niemal opisanych zoo – to fakt, iż zajmują się one bardzo ważną pracą związaną z prowadzeniem badań naukowych, by móc chronić jak największą liczbę zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Bo możliwość zobaczenia lwa białego, czy tygrysa syberyjskiego to nie lada atrakcja!

1. Orlando Zoo, USA powstało w 1923 roku (w obecnym miejscu istnieje od 1941 roku). Ogród zoologiczny (a także botaniczny) szczyci się tym, iż wykorzystywane są tutaj najnowsze metody w dziedzinie nauki i technologii do ratowania najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. W zoo brać można udział w licznych imprezach (również takich przeznaczonych specjalnie dla dzieci), eventach, pokazach, zwiedzać je wraz z przewodnikiem. To raczej mini-safari, a nie ogród zoologiczny w którym zwierzęta trzymane są w klatkach. Więcej informacji znaleźć można na stronie Orlando Zoo.

2. Zoo w San Diego, Kalifornia, to ogór zoologiczny, w którym nie ma klatek (jedno z pierwszych gdzie zamiast klatek zastosowano fosy). Oczywiście organizowane są tu przeróżne impresy i wydarzenia, specjalnie dla najmłodszych dedykowana jest specjalna oferta edukacyjna – można karmić zwierzęta, wejść za „kulisy” zoo, a nawet spędzić w nim noc. W San Diago znajduje się również safari park a także zoo dla dzieci.

3Zoo-park Smithsonian National, Waszyngton DC, USA to najsłynniejszy i jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w całych Stanach. Można tu wejść za darmo i zobaczyć 2000 zwierząt z 400 różnych gatunków jak chociażby Wielka Panda, azjatyckie słonie, lwy, goryle, tygrysy, płazy, gady, wiele gatunków ptaków. Dla dzieci – specjalna „mini farma”. Codziennie odbywają się tutaj również pokazy karmienia i treningów zwierząt, a także edukacyjne zajęcia. Więcej można zobaczyć na stronie ZOO.

4. Singapore Zoo, Singapur, znajduje się w w nim 315 gatunków zwierząt, z których około 16% są uznawane za zagrożone gatunki wszystko na ogromnej zalesionej powierzchni z naturalnym zbiornikiem wodnym. W tym pięknym ogrodzie zoologicznym nie ma klatek i krat. Odwiedzający mogą zaznać bliskiego kontaktu ze zwierzakami. Zoo słynie zwłaszcza z kolekcji egzotycznych  ptaków, można również skorzystać z oferty zwiedzania  zoo nocą, lub też ze „śniadania ze zwierzętami”. Więcej na stronie zoo.

5Zoo w Edynburgu, Wielka Brytania  otwarte zostało w lipcu 1913 roku. Zajmuje powierzchnię 82 akrów i znajduje się tu ponad 1000 zwierząt rzadkich i zagrożonych. Oferta parku zoologicznego jest bogata: imprezy, eventy, zajęcia edukacyjne, zabawy na placach rekreacyjnych, przejażdżki safari. Znajduje się tu również ciekawy ogród botaniczny. Najpopularniejszymi zwierzakami są tutaj chyba Wielkie Pandy, które cieszą się dużą popularnością – nie tylko wśród dzieci. Więcej na stronie zoo.

6Zoo w Toronto, Kanada, obejmuje 287 hektarów i jest największym zoo w Kanadzie. Ogród zoologiczny podzielony został na 7 stref: Indie, Afryka, Ameryki, Australia, Eurazja, Kanada i tundra. Zoo jest obecnie domem dla 5000 zwierząt reprezentujących ponad 500 gatunków. Znajduje się tutaj również zoo dla dzieci i miejsca rekreacyjne specjalnie dla nich przeznaczone, a trasa zwiedzania liczy około 10 km. Więcej na stronie zoo w Toronto.

7. Berlin Zoo, Niemcy, to jeden z największych ogrodów zoologicznych na całym świecie (pod względem powierzchni ale też liczby znajdujących się tu zwierząt). Na powierzchni 35 hektarów znajduje się blisko 14.000 zwierząt z 1.500 różnych gatunków. Jedną z większych atrakcji (obok przepięknych pand wielkich) ogrodu jest tzw. „zoo bez krat” – wydzielony obszar, gdzie nie ma klatek i można spotkać się z nie stwarzającymi żadnego zagrożenia zwierzakami. Więcej informacji można znaleźć na stronie zoo.

8. Ogród Tiergarten Schönbrunn, Wiedeń został założony już w 1752 roku (najstarsze zoo na całym świecie) na terenie znanego i popularnego miejsca rekreacyjnego w mieście – Parku Schönbrunn. Ma powierzchnię 17 ha i można w nim zobaczyć około 4600 przedstawicieli 480 gatunków zwierząt. Oprócz zwierząt zachwycają tu również zabytkowe XVIII-wieczne budynki znajdujące się na jego terenie. Istnieje tu możliwość nocnego zwiedzania, a także skorzystania z  programów edukacyjnych dla dzieci.Wspomnieć należy o tym, że Ogród zoologiczny wraz z całym kompleksem pałacu i ogrodów Schönbrunn został wpisany na listę UNESCO.

fot. Jack Fiallos / flickr.com / CC

9. Beauval Zoo, Francja , powstało w 1980 roku i jest domem ponad 4600 zwierząt jak chociażby: lwy, białe tygrysy, kangury, manaty, pandy. Szczególną popularnością cieszą się tutaj zwłaszcza wspomniane przepiękne i rzadko spotykane białe tygrysy oraz para bliźniaków – manatów. Zoo zaliczane jest do listy 15 najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie. W pobliżu Beauval zoo znajdują się dwa z licznych zamków Doliny Loary Chambord i Chenonceaux. Więcej na stronie zoo.

10. Zoo Praga, Czechy, jedno z ciekawszych ogrodów zoologicznych na świecie, do którego warto zajrzeć przy okazji zwiedzania stolicy Czech.  Mieszka tu około 5000 zwierząt reprezentujących 630 gatunków z całego świata. Znajdują się tutaj bardzo ciekawe wybiegi dla zwierząt (kozice mają własne „góry”), zagroda lemurów, wyspa małp, „fragment” indonezyjskiej dżungli, ogromne klatki z ptakami. Więcej zobaczyć można na stronie praskiego zoo.

11. Bronx Zoo, Nowy Jork, wspaniały ogród zoologiczny, gdzie zobaczyć można ponad 4000 zwierząt na powierzchni około 265 hektarów. Największą atrakcją jest tutaj chyba wzgórze tygrysów, gdzie zobaczyć można przepiękne tygrysy syberyjskie, a także „stworzony” przez człowieka las deszczowy, w którym mieszkają majestatyczne goryle. Oczywiście są też przejażdżki w formie safari wśród afrykańskich zwierząt, a także miejsce i atrakcje przeznaczone specjalnie dla dzieci. Zobacz więcej na stronie ogrodu zoologicznego.

12. Basel Zoo, Szwajcaria, Bazylea to najstarszy ogród zoologiczny w kraju i jedno ze starszych na świecie – powstało w 1870 roku. . Znajduje się tutaj około 6000 zwierzaków, wśród których największą popularnością cieszą się te zamieszkujące tematyczny Pawilon Etosha (nazwa od PN w Nambii) czyli zwierzęta z afrykańskiej sawanny. Więcej informacji można znaleźć na stronie zoo.

13. Pretoria Zoo, Afryka Południowa założone zostało w 1899 roku i jest jednym z największych i najlepszych ogrodów zoologicznych na kontynencie. Zajmuje rozległą przestrzeń 85 hektarów, na której żyje 3117 przedstawicieli ssaków z 209 gatunków, 1358 ptaków należących do 202 gatunków, 3871 ryb z 190 gatunków i około 350 gadów i płazów. Zobaczyć tu można zwierzęta, których nie mamy okazji podziwiać w innych częściach świata jak np: sępy królewskie, białe i czarne nosorożce, czy tygrysy bengalskie. Bardzo dużą popularnością cieszą się tu również akwaria i terraria, a także możliwość spędzenia nocy pod namiotem w zoo, czy przejażdżka kolejką linową nad ogrodem.

14. Jerusalem Biblical Zoo, Izrael, Jerozolima to co stanowi o wyjątkowości tego ogrodu zoologicznego, to zwierzęta, które  zostały przedstawione w Biblii hebrajskiej. Zobaczymy tu:  niedźwiedzie, lwy, gepardy, czy krokodyle. Większość zwierząt zamieszkuje specjalne wybiegi przypominające ich naturalne siedliska. Więcej informacji można znaleźć na stronie zoo.

15. Bejing Zoo, Chiny, Pekin przyciąga turystów wspaniałą przyrodą. Znajduje się tutaj 7000 zwierząt, będących przedstawicielami około 600 gatunków (na obszarze ponad 50 000 metrów kwadratowych). Główną atrakcją zoo są pandy olbrzymie i rokselany. Znajduje się tu również największe oceanarium w Chinach. Ciekawostą jest, to że na terenie  dzisiejszego Ogrodu Zoologicznego w czasach dynastii Ming  znajdował się cesarski park – Ogród Radosnej Dobroci. Więcej na stronie zoo.

Niezwykle ciekawe są również: Australia Zoo z ogromną kolekcją gadów, Tokio Zoo W Japonii, czy Zoo-akwarium w Dubaju – gdzie zobaczyć można wiele gatunków rekinów, a także Johannesburg Zoo w RPA gdzie wśród licznych dzikich zwierząt zobaczymy między innymi białe lwy i tygrysy syberyjskie czy Bermuda Aquarium – niewielkie ale ciekawe prezentujące 200 rodzajów gatunków morskich.

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH ZOO NA ŚWIECIE? PISZCIE!

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI