Pomysły Na weekend w Europie Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Paryżu

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Paryżu

Nie da się ukryć, że Paryż jest miastem drogim ale to nie znaczy, że dla wszystkich! Wręcz przeciwnie, jest miastem nawet dla tych turystów z mniej zasobnym portfelem. Można przecież wybrać te miejsca i te zabytki,  które uda nam się zwiedzić za darmo. Na zachodzie bardzo popularna ostatnio staje się turystyka „za free” czyli zwiedzanie ciekawych miast według klucza darmowych atrakcji. Da się to zrobić również w Paryżu.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Paryżu | Zarezerwuj hotel w Paryżu

Darmowe atrakcje turystyczne Paryża. Oto kilka przykładów:

1. Katedra Notre Dame. Chyba wszyscy ją znają. Wspaniała gotycka architektura z maszkaronami i niesamowite wnętrze z charakterystycznym okrągłym niebieskim witrażem (rozeta) i strzelistymi łukami nad prezbiterium. Do Katedry Marii Panny można wejść bezpłatnie, jeśli ktoś ma ochotę wejść na wieżę niestety musi zapłacić około 6€.

2. Cmentarz Pere Lachaise. To nie tylko miejsce spoczynku wielu wspaniałych ludzi (między innymi słynni XVII wieczni kochankowie Abelard i Heloiza, Balzac,  August Comte, Molier, La Fontaine, Morisson, Eugene Delacroix, Oscar Wilde i wielu Polaków np. Fryderyk Chopin) ale też swoiste muzeum na wolnym powietrzu (zdobione nagrobki, kaplica cmentarna, brama prowadząca na cmentarz).

3. Mosty Sekwany. Jest ich na rzece aż 35, w tym najstarszy, pochodzący z  XVI wieku Pont Neuf, którego budowę rozpoczął król Henryk III (znany w Polsce jako pierwszy król elekcyjny Henryk Walezy). Inne najbardziej znane paryskie mosty to: PONT ALEXANDRE III,  PONT DES ARTS , PONT CHARLES-DE-GAULLE , PONT DE LA CONCORDE, PONT MIRABEAU, PONT ROYAL.

4. Bazylika Sacre Coeur. Również bardzo charakterystyczna budowla (śnieżnobiała z trzema kopułami), wzniesiona w dzielnicy artystów i twórców na wzgórzu Montrmarte. Z placu wokół Bazyliki rozciąga się wspaniały widok na panoramę Paryża.

5. Przechadzka po ogrodach Tuileries (Jardin de Tuileries). jedyna pozostałość dawnego założenia pałacowego budowana od XVI wieku na zachód od Luwru (Pałacu Tuileries, który zniszczony został podczas Komuny Paryskiej). Idealne miejsce na spacer wzdłuż malowniczych alejek  z pięknymi drzewami, klombami kolorowych kwiatów, sadzawką, licznymi rzeźbami, fontannami.

6. Spacer brzegiem Sekwany. To tak naprawdę spacer po tysiącletniej historii miasta. Wspaniałe budowle, przepiękne widoki i niepowtarzalny klimat oraz atmosfera miasta. Warto jest się udać na taki spacer wieczorem, gdy miasto i jego zabytki są pięknie oświetlone.

paryż nocny sekwana

7. Piknik przy Wieży Eiffla na Polach Marsowych niesamowity widok wieży z zielonych Pól Marsowych, gdzie zazwyczaj trawa jest idealnie, krótko przystrzyżona. Polecamy wieczorny spacer po ogrodach połączony z podziwianiem oświetlonej wieży.

sisley obraz paryż8. Kanał Saint Martin znany z obrazu Alfreda Sisley’a, a wybudowany na polecenie Napoleona, by zaopatrywał Paryż  wodę. Dziś to idealne miejsce na romantyczny spacer pięknymi zadrzewionymi nadbrzeżami oraz odpoczynek na jednej z licznych kładek zawieszonych nad wodą.

9. Muzeum perfum Fragonard. Można się tu dowiedzieć w jaki sposób powstają perfumy, w pięknej scenerii XIX wiecznych wnętrz zabytkowej kamienicy przy Polach Elizejskich, poza tym można skorzystać z wielu próbek perfum bez konieczności ich zakupu.

10. Obelisk Ramzesa II. Stoi w centrum Place de la Concorde, podarowany został Paryżowi przez wicekróla Egiptu Mohameda Alego w latach 60. Obelisk pochodzi z XIII w p.n.e i pierwotnie znajdował się w świątyni Amona w Luksorze

Co jeszcze za darmo w Paryżu? Praktyczne porady:

Warto pamiętać też, że większość muzeów paryskich, takich jak Luwr, Musee d’Orsay czy Centrum Pompidou otwarte są dla wszystkich za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, a osoby poniżej 18 roku życia zawsze wchodzą do nich bez żadnej opłaty. Trzeba jednak przygotować się na długi kolejki!

paryż plac napoleona

Nic nie kosztuje również (może poza bólem nóg) spacer po najwspanialszych paryskich zakątkach, jak: Dzielnica Łacińska z Sorboną i Panteonem, artystyczny Montmartr, Montparnasse, Le Marais z zabytkowymi pałacykami, muzeami i wąskimi ulicami, nowoczesna dzielnica La Defense, Pola Elizejskie, a także odpoczynek w jednym z paryskich parków: Park Andre Citroen, Ogród Luksemburski (z Fontanną de Medikis i pomnikiem Fryderyka Chopina), miejsce pierwszego skoku ze spadochronem czyli Park Monceau (z wieloma placami zabaw dla dzieci), Park de la Villette. Większość kościołów paryskich można zwiedzać za darmo (płatne są: wejście do krypt, czy na wieże). Bardzo interesującym przykładem darmowej atrakcji jest bez wątpienia ciekawe Muzeum Historii Paryża (Musee Carnavalet – zobaczymy tu między innymi interesujące makiety miasta, zobaczymy jak zmieniał się Paryż na przestrzeni dziejów) a także muzeum, w którym zobaczyć możemy kolekcję sztuki europejskiej z XVII i XVIII wieku – Musee Cognacq – Jay.

Latem można też odpocząć na sztucznej plaży nad Sekwaną wśród tropikalnych roślin. Wielu turystom spodoba się bez wątpienia jeden z największych pchlich targów na całym świecie Marche de Saint Ouen (które było tłem kilku scen filmu Woodego Allena „O północy w Paryżu”) gdzie można zobaczyć (i kupić) niemal wszystko!. Atmosfera towarzysząca targowi jest nie do opisania.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Paryżu | Zarezerwuj hotel w Paryżu

>>POLECAMY RÓWNIEŻ: CO WARTO ZOBACZYĆ ZA DARMO W MADRYCIE?

Metro w paryżu mapa
Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI