Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Dojazdy do 5 sposobów na najtańsze dostanie się do Szwecji. A może saniami? :>

5 sposobów na najtańsze dostanie się do Szwecji. A może saniami? :>


tanielotyszwecja

Pamiętacie nasz post o tym „Jak najtaniej dostać się do Grecji?”. Dziś wypunktujemy sobie możliwość dotarcia do Szwecji. Oczywiście jest to jeszcze tańszy kierunek, niż Grecja, choć wydatki na miejscu są trochę wyższe.

Tanie loty do Nykoping (Skavsta)

Nykopping to miasto, obok którego leży słynne lotnisko tanich podróżników – Sztokholm-Skavsta. Sztokholm w nazwie ma oczywiście tylko marketingowy charakter, bo do stolicy Szwecji jest stąd godzina i 2o minut drogi a autobusy Flygbussarna to wydatek rzędu ~60zł w jedną stronę. Aczkolwiek przy naprawdę tanich cenach na lotach tu z Warszawy, Krakowa czy Katowic, całość nie musi wyjść drogo. Problemem mogą okazać się ceny na miejscu – W Sztokholmie. Podsumowując – liniami Ryanair dolecimy tu w Warszawy i Krakowa a WizzAir z Katowic, Warszawy, Gdańska i Poznania. Czasy, gdy udało nam się przylecieć tu za 4 zł już minęły. Teraz przygotujcie się raczej na kwoty pomiędzy 30 a 50 zł. Sprawdziliśmy średnie ceny za ostatnie miesiące. W miesięcznym wyprzedzeniem średnio wychodziło pomiędzy 50 a 60 zł w jedną stronę. Więc nieźle.

[sprawdz] Zwiedzanie Sztokholmu godzina po godzinie w jeden dzień. Relacja [/sprawdz]

Tanie loty do Malmo

Jedno z najnowocześniejszych miast Europy, połączone jest lotniczo z Katowicami, choć tutaj – podobnie jak w przypadku Sztokholmu – lotnisko oddalone jest od centrum o ponad 30 km i leży pomiędzy Malmo a portem Ystad. Do Malmo kursują tu autobusy zsynchronizowane z lotami. Takie same mogą zawieźć nas również do… Kopenhagi, która na sto procent jest powodem przylotów w to miejsce właśnie sporej części turystów. Dolecimy tu liniami WizzAir z Warszawy, Gdańska i Katowic oraz liniami Ryanair z Wrocławia. Ceny – zaskakująco – również należą do najniższych z wszystkich europejskich połączeń. Średnia cena lotów do Malmo (zwłaszcza w WizzAir) również nie przekraczała ostatnio 50 zł. (Oczywiście mamy na myśli kwoty dla członków Wizz Discount Club). To generalnie fajny kierunek, bo oprócz bliskości Kopenhagi, mamy blisko takie fajne i klimatyczne miasta jak Lund, Landskrona czy Helsinborg.

Tanie loty do Goteborga

W sumie świeże dosyć połączenie. Dolecimy tu liniami Ryanair z Krakowa (najtańsza opcja) oraz z Wizzair z Warszawy i Gdańska. Miasto posiada dwa porty lotnicze, ale tanimi lecimy na położony stosunkowo blisko centrum lotnisko miejskie Goteborg City. To gospodarcza stolica Szwecji i świetna alternatywa na podróż do tego kraju. W tym miejscu wybrzeże Szwecji jest mocno postrzępione i typowo szkierowe. Właściwie niedaleko stąd o Oslo czy Stromstad,z  którego za kilka euro kursuje prom do Sandefjord, gdzie jest słynne lotnisko z tanimi lotami. Promem można też popłynąć z samego Goteborga do duńskiego Friedrihshavn.

Rześko i z bryzą na twarzy. Czyli promem

Czasy, gdy podróż promem do Szwecji była jedyną sensowną przeprawą minęły. Teraz jest to alternatywa a ze względu na długość podróży również przyjemny sposób spędzenia czasu (a pogoda nad Bałtykiem lubi być słoneczna). Płyniemy ze  Świnoujścia do Ystad albo z Gdańska do Nynashamn (blisko Sztokholmu). Jest jeszcze możliwość kursów Gdynia – Karlskrona.
Wypad promowy można jednak zbić cenowo,  stosunkowo często pojawiają się różnego rodzaju promocje czy zniżki (kupony rabatowe) na przeprawy do Szwecji. Głównie Stenaline czy Unityline, rzadziej Polferries. Jak się tylko pojawią można je śledzić np. w agregatorze kodów promocyjnych – Cuponation.

Saniami przez Bałtyk

W „Potopie” Sienkiewicza o tym jest, w „Pamiętnikach” Chryzostoma Paska jest, w wielu kronikach jest, wiec to nie bujda. Bałtyk zamarzał i to całkowiecie. Właśnie głównie w XV wieku i XVII wieku zdarzyło się kilka razy. W 1423 zlodowacenie było tak duże, że na środku morza rozkładały się okresowe „karczmy i oberże” przyjmujące podróżnych. Czyli poł żartem pół serio czekamy na kolejną tzw. „małą epokę lodową”, by pojechać za darmo saniami do Szwecji lub wręcz na biegówkach 🙂

» Więcej o tym zjawisku przeczytacie na naszym ulubionym blogu o klimacie – „Doskonale szare”

tagi: ,
Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI