Mapa Architektura Miasto Homera i bazarów. Oto rzeczy, które przyciągną Cię do Izmiru

Miasto Homera i bazarów. Oto rzeczy, które przyciągną Cię do Izmiru


Izmir (antyczna Smyrna) to najważniejszy port handlowy Turcji Egejskiej i jedno z największych miast całego kraju. Oddalony od przepięknego Stambułu około 9 godzin jazdy autobusem lub trochę dłuższym rejsem promowym. Metropolia poszczycić się może długą i ciekawą (momentami także burzliwą) historią.

Niedawno doczytałam i szczerze mnie to zaskoczyło, że właśnie tutaj przyszedł na świat grecki pisarz Homer. Spacerując po Izmirze musimy też mieć świadomość, że zostało ono bardzo zniszczone podczas trzęsienia ziemi oraz wojny grecko – tureckiej. Można zobaczyć tu zarówno nowoczesne budowle, jak i historyczne zabytki, a nawet liczne slumsy, które tłoczą się na przedmieściach tego borykającego się z licznymi problemami miastem.

Izmir Turcja panoramafot. Marcel Ostvijk / flickr.com / CC

Atrakcje i zabytki w Izmirze. Miejsca, które warto zobaczyć

1. Aksamitna Twierdza, warto wejść na wzgórze górujące nad miastem (góra Pagus), by zobaczyć Kadifekale, czyli Aksamitną Twierdzę. Niegdyś ciągnął się tu pierścień grubych murów obronnych – dziś jedynym świadkiem dawnych czasów i pozostałością po fortyfikacjach jest Twierdza właśnie. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Izmir i zatokę Izmirską.

2. Pozostałości antycznego miasta, oczywiście jak zwykle to bywało – akropol znajdował się na wzniesieniu, czyli na wspomnianej wyżej górze Pagus. Następnie wybudowana została tu twierdza, która pełnić miała funkcje obronne. Pozostałości agory, to tak na dobrą sprawę jedyne pamiątki po rzymskim panowaniu. Wyraźnie można dostrzec kształt czworoboku jakim charakteryzował się plac a także pozostałości kolumn otaczających to miejsce spotkań starożytnych.

3. Bazary, bazary, jeszcze raz bazary, być w tureckim mieście i nie zajrzeć do dzielnicy bazarowej, to straszna zbrodnia! Ciągnie się ona od placu Konak Meydani. Oczywiście jest tutaj gwarno, kolorowo i pachnie przyprawami a także bardzo słodkimi tureckimi smakołykami. Kupić można tu niemal wszystko począwszy od tygielków do parzenia kawy, przez świeże ryby, po buty. Warto też zwrócić uwagę na kilka ciekawych zabytków, które znajdują się w okolicach tej dzielnicy – Wieża Zegarowa wybudowana w pięknym mauretańsko – islamskim stylu, XVIII – wieczny meczet Konak Camii.

4. Stara winda, czyli Asansor, znajduje się w dawnej Dzielnicy Żydowskiej. To ciekawostka zarówno historyczna jak i inżynieryjna. Winda ma ponad 80 lat i 50 metrów wysokości. Przyczepiona została do skały i łączy ulicę położoną u stóp skały z ulicą znajdującą się powyżej. Winda przypomina wieżę przykrytą daszkiem, na której szczycie znajduj się kawiarnia, no i taras widokowy.

5. Kościoły i meczety, jeden, XVIII – wieczny Konak Camii został już wspomniany, ale warto też pamiętać, że w dzielnicy bazarowej znajdują się inne, równie ciekawe i zabytkowe. Pytanie tylko co wygra – kolorowe stragany, czy zabytki. Poza tym możemy w mieście zobaczyć także kościół świętego Polikarpa i i inne kościoły a także synagogi.

izmir turcjafot. qiv / flickr.com / cc

Co jeszcze warto zobaczyć w Izmirze?

Jeśli ktoś lubi, niech uda się do Muzeum Archeologicznego gdzie możemy zobaczyć między innymi znaleziska z antycznej Smyrny (rzeźby, przedmioty codziennego użytku, zabytki sztuki ozdobnej) albo też do ciekawego Muzeum Etnograficznego. To gratka, zwłaszcza dla miłośników kultury i sztuki tureckiej. Warto też przejść się do dzielnicy Alsancak, by zobaczyć drewniane rezydencje – nieliczne zachowane po wojnie turecko-greckiej.

BYLIŚCIE W IZMIRZE? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I ATRAKCJI MIASTA?

 

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI