Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Turcji Co warto zobaczyć w zachodniej Turcji? TOP 10 najciekawszych miejsc i atrakcji Riwiery Egejskiej

Co warto zobaczyć w zachodniej Turcji? TOP 10 najciekawszych miejsc i atrakcji Riwiery Egejskiej


Turcja idzie jak burza. Polacy porzucają Tunezję czy Egipt na rzecz właśnie tego kraju. Nie znaczy to, że wszyscy, ale z roku na rok pozycja Turcji w wakacyjnych kierunkach rośnie. Zwłaszcza Riwiery Egejskiej. Są to zazwyczaj wakacje last minute lub też dużo wcześniej zaplanowane wczasy. Rzadziej natomiast – samodzielnie zorganizowane wyjazdy.

Jeśli więc wybieracie się do jednego z popularnych kurortów tureckich: Marmaris, Bodrum, czy Fethiye, koniecznie przeczytajcie ten tekst. Proponujemy Wam, co powinniście zobaczyć, spędzając swój wymarzony urlop na Riwierze Egejskiej. Bo ciepłe  morze i piaszczysta plaża, to przecież nie wszystko! Oto TOP 10 najciekawszych miejsc i najlepszych atrakcji czekających na Was w okolicach Riwiery Egejskiej.

Efez teatr
Teatr w Efezie / fot. muhsu – flickr.com / creatiave commons

1. Efez to najlepiej zachowane starożytne miasto w rejonie basenu Morza Śródziemnego, jest częścią miasta obecnie bardzo obleganego przez turystów z całego świata-Selcuk. Zobaczymy tu liczne pozostałości antycznego miasta:  buleuterion– budynek posiedzeń rady miejskiej, rzymską salę zebrań, pozostałości siedziby władz administracyjnych miasta zwanej prytanejonem. Poniżej agory, po lewej stronie znajduje się plac cesarza Domicjana ze świątynią wzniesioną w samym jego centrum, zobaczymy pozostałości fontanny Polliona, monumentalną fontannę Trajana, kompleks łaźni Variusa, niewielką lecz bogato zdobioną świątynię Hadriana, fragmenty dobrze zachowanych sklepów a także mieszkań z malowidłami i mozaikami ściennymi i podłogowymi, pozostałości po publicznych latrynach z kamiennymi sedesami rozmieszczonymi wzdłuż ścian. Niezwykle znaną budowlą, umieszczaną na wielu pocztówkach z Efezu jest Biblioteka Celsusa, gdzie pochowany został ojciec jej fundator, a jednocześnie senator rzymski i prokonsul prowincji Azji (do której należał oczywiście Efez) Tiberiusa Juliusa Celsusa.

pamukale turcja
Zatopiona w trawertynie światynia / fot. Alaskan Dude, flickr CC

2. Pamukkale i Hierapolis to niewątpliwie cud geologiczny – wspaniałe tarasy wapienne, lśniące w słońcu są jedną z największych atrakcji całej Turcji. Wejście na trawertyny, z uwagi na ochronę osadów, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia. Woda jest zawsze ciepła a niektórzy turyści traktują baseny niczy baseny kąpielowe. W środku sezonu jednak tłok! Wybudowane na wapiennej górze starożytne uzdrowisko Hieropolis (a właściwie pozostałości po nim), to również ważna atrakcja, lecz tym razem architektoniczna. Zobaczyć tu można ruiny świątyni Apolla, pozostałości monumentalnego nimfeum– fontanny o bogatej architekturze, a także świetnie zachowany rzymski teatr powstały za czasów cesarza Hadriana, ruiny łaźni rzymskichbramę Dioklecjana, doskonale zachowaną, wyznaczoną kolumnadą główną ulicę miasta- ulicę Frontinusa. Tarasy wapienne oraz okolice Hierapolis zostały objęte ochroną jako park narodowy, cały obszar wpisany został również na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

>>POLECAMY RÓWNIEŻ: WYCIECZKI FAKULTATYWNE W TURCJI

Świątynia Trajana w Pergamonie / fot. Alaskan Dude / flickr.com / creative commons

3. Pergamon, znane przede wszystkim z ruin starożytnego miasta, które zachowały się na przepięknie ulokowanym wzgórzu, górującym nad współczesnym miastem Bergama (ruiny Akropolu). Ślady długiej historii są tu zresztą widoczne niemal na każdym kroku (chociażby ruiny Asklepiejonu), nie tylko na wspomnianym wcześniej wzgórzu. Zobaczymy tu między innymi pozostałości słynnej biblioteki pergamońskiej (twórcy dzieł zapisywali je na przygotowanych specjalnie w tym celu skórach zwierząt, co z czasem przyjęło się niemal na całym świecie – stąd wzięła się nazwa pergamin), najbardziej stromego teatru w całej Azji Mniejszej, świątyni Trajana. Bardzo znanym zabytkiem jest również wspaniały, monumentalny ołtarz pergamoński, którego niestety nie będziemy mogli tu zobaczyć (jedynie fundamenty po nim), ponieważ obecnie znajduje się w muzeum w Berlinie. Naszej uwadze nie umknie zapewne również Czerwona Bazylika, znajdująca się u stóp wzgórza, czy ruiny Asklepiejonu (poświęcony bogowi sztuki lekarskiej, w skład kompleksu weszły chociażby budynki szpitala, czy świątyni ku czci Asklepiosa) usytuowane w tzw. mniejszum mieście. By tego było mało, to jeszcze mamy okazję zobaczyć pochodzące z II w. n.e ruiny teatru, amfiteatru i stadionu, a także ciekawy XIV wieczny Wielki Meczet. 

fot. Emmy Animals – flickr.com / CC

4. Dalyanleży nad rzeką, która przepływając wzdłuż ruin miasta Kaunos tworzy w tym rejonie deltę, by wpaść do morza przy plaży Iztuzu. Jest to plaża niezwykle piękna i znana przede wszystkim z tego, iż składają tu jaja żółwie morskie, dlatego też można się po niej poruszać jedynie w rejonach wyznaczonych, natomiast w godzinach nocnych nie można w ogóle wchodzić na plażę. Z tego względu też plaża wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kaunos znane jest przede wszystkim z grobowców wykutych w skale gdzie chowana była miejscowa arystokracja w IV w. p.n.e , które podziwiać można z pokładu statku, a które są miejscem spoczynku między innymi króla starożytnego miasta. Na wzgórzu znajdują się natomiast ruin teatru, pozostałości zabudowań akropoluruiny łaźni oraz kilku świątyń.

5. Fethiye (Telmessos), pięknie położone, znane miasto turystyczne na Wybrzeżu Egejskim, które jednak nie jest tak bardzo zatłoczone, jak inne popularne kurorty –  Marmaris czy Bodrum. Oprócz wspaniałych plaż, można tu podziwiać również liczne zabytki wśród których na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim wykute w skale grobowce i sarkofagi (najbardziej spektakularny jest grobowiec Amyntasa z IV wieku p.n.e). Warto jest się też wspiąć na mury wybudowanej przez joannitów twierdzy z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę, a także zobaczyć dość niedawno odkryte ruiny antycznego teatru.

Bodrum turcja
fot. masochismtango / flickr.com / creative commons

6. Bodrum, kolejna miejscowość turystyczna słynąca z klubów nocnych i dyskotek, która w sezonie letnim jest mocno zatłoczona przez tłumnie przyjeżdżających u turystów. Jednak, możemy tu również zobaczyć kilka bardzo interesujących zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługuje słynne na cały świat Mauzoleum (a właściwie pozostałości po tej budowli) zaliczane do siedmiu cudów antycznego świata, ruiny antycznego teatru i zamek – twierdzę świętego Piotra, wybudowaną około XIV i XV stulecia przez joannitów (znajduje się tutaj Muzeum Archeologii Podwodnej – ciekawe eksponaty pochodzące z zatopionych miast a także wraki antycznych i średniowiecznych statków). Z Bodrum można udać się na rejs na pobliską grecką wyspę Kos, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć ruiny Asklepiejonu. Natomiast kilkanaście kilometrów na zachód od Bodrum, warto obejrzeć nadmorskie ruiny Mendos.

Amfiteatr w Milecie / fot. Rui Ornelas – flickr.com / CC

7. Didyma i Milet, słynie głównie z pozostałości świątyni Apolla – trzeciej co do wielkości świątyni greckiej czasów antycznych (obok Artemizjonu w Efezie i świątyni Hery na Samos). Będąc w Didymie warto jest się udać do pobliskiego Miletu, które może pochwalić się znacznie większą ilością antycznych zabytków niż tylko jedna świątynia. Zobaczymy tu między innymi: bardzo dobrze zachowany, pochodzący z IV w. p.n.e teatr, pozostałości heroonu (budowla, gdzie czczono herosów), ruiny bizantyjskiej bazyliki z VI w., a także zabudowania antycznej agory (najważniejszym, bo najstarszym i zbudowanym na cześć patrona Miletu – Apolla delfickiego jest budynek będący niegdyś świątynią na jego cześć tzw. delphinion), pozostałości stadionu, łaźni i dwa posągi lwów, które stojąc na nadbrzeżu strzegły miasta (od nich wzięła się nazwa Lwi Port). A to przecież nie wszystkie atrakcje miasta…

8. Kanion Saklikent, znajduje się w niewielkiej odległości od Fethiye, a  nazwa wąwozu w języku tureckim oznacza „ukryte miasto” i wzięła się chyba stąd, że do długiego na 18 kilometrów, posiadającego niezwykle strome i wysokie ściany kanionu nie dochodzą w ogóle promienie słoneczne. W upalne dni jest tutaj przyjemnie i chłodno, a woda płynąca na dnie wąwozu jest wręcz lodowata. Dla zwiedzających udostępniono jedynie 6 km fragment kanionu.

park narodowy dilek
Dilek – fot. ahenobarbus / flickr.com / CC

9. Park Narodowy Dilek, założony w 1966 roku, obejmujący 28 ha. obszaru górskiego (najwyższy szczyt – Dilek Dagi – 1237 m. n.p.m),  urzeka bogactwem różnych ciekawych gatunków flory i fauny. To idealne miejsce dla ludzi lubiących długie wędrówki wśród dzikiej roślinności, a także amatorów przyrody i pięknych krajobrazów. Zobaczymy tu między innymi przepiękne, majestatyczne góry opadające prosto do morza, a także, gdy będziemy mieli odrobinę szczęścia, dzikie konie, żółwie morskie czy przeróżne gatunki ptaków, jak na przykład pelikany.

10. Izmir, najważniejszy port handlowy Turcji Egejskiej i jedno z największych miast całego kraju. Można zobaczyć tu zarówno nowoczesne budowle, jak i historyczne zabytki, a nawet liczne slumsy, które tłoczą się na przedmieściach tego borykającego się z licznymi problemami miastem. Warto wejść na wzgórze górujące nad miastem (góra Pagus), gdzie znajduje się tzw. Aksamitna Twierdza (Kadifekale) i z której można objąć wzrokiem niemal cały Izmir i zatokę Izmirską. Pozostałości antycznego miasta zachowały się właściwie w niewielkim stopniu (pozostałości agory), ale za to można udać się do kolorowej dzielnicy bazarowej, zobaczyć liczne ciekawe meczety, kościoły i synagogi, starą windę z dzielnicy żydowskiej (łączy nisko położoną ulicę z inną położoną nieco wyżej) czy wizytówkę miasta – wieżę zegarową w ciekawym stylu mauretańsko-islamskim

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Riwiery Egejskiej?

Kayakoy / fot. m.a.r.c. – flickr.com / CC

Jeśli mieszkacie na przykład w Marmaris albo w okolicach, to polecamy jednodniową lub dwudniową wyprawę wodolotem na grecką wyspę Rodos. W okolicach Fethiye warto poświęcić dzień na wędrówkę po okolicznych wzgórzach np. do opuszczonej greckiej wioski Kayakoy i dalej do laguny Oludeniz. Kilkanaście kilometrów na południe od Fethiye, znajduje się słynna Dolina Motyli – dostępna od strony morza, pocztówkowa atrakcja Turcji. Pomiędzy Fethiye a Antalyą znajduje się Licja – kraina usiana grobowcami, rzymskimi ruinami i licznymi szlakami turystycznymi.

W drugą stronę natomiast – na północ od Marmaris i Bodrum znajduje się serce dawnej greckiej Azji Mniejszej. Oprócz wymienionych w TOP 10 miejsc można odwiedzić starożytne ruiny Afrodyzji oraz Antiochii – obydwa obiekty stosunkowo blisko Denizli i słynnego Pammukale.

BYLIŚCIE W TURCJI? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE CIEKAWYCH MIEJSC I ATRAKCJI RIWIERY EGEJSKIEJ I OKOLIC? PISZCIE, CZEKAMY

>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: JAKA POGODA W TURCJI? KIEDY WARTO JECHAĆ?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI