Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Turcji Widok na Bosfor i magiczny Błękitny Meczet. TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Stambule

Widok na Bosfor i magiczny Błękitny Meczet. TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Stambule

Jeśli jeszcze nie byliście w Stambule – mieście położonym na dwóch kontynentach (Europa i Azja), to koniecznie musicie tu przyjechać.  Miasto zachwyca – sprawia, że chce się do niego powracać! I na dodatek wiele miejsc można zwiedzić za darmo.

My byliśmy w Istambule już trzy razy i za każdym razem jesteśmy zauroczeni wspaniałymi zabytkami, niesamowitą atmosferą – mieszanką nowoczesności, pośpiechu, wiecznych korków, tłoku, smogu, z wszechobecną historią zapisaną w murach Hagii Sophii czy w starożytnych obeliskach umieszczonych na dawnym hipodromie, spokoju w małych kawiarenkach z widokiem na nieopisany wręcz Bosfor, czy niezmąconej niczym ciszy w którymś z meczetów.

fot. Marcin Nowak

No i oczywiście Bosfor, o którym tak pięknie pisał Orhan Pamuk i który stanowi swoistą duszę tego miasta. Niesamowicie jest patrzeć na wody Bosforu, na którym z oddali – niczym zjawy wyłaniają się spoza zasięgu wzroku skąpane w promieniach słonecznych płynące do Złotego Rogu statki. Warto tu przyjechać, żeby to wszystko zobaczyć i poczuć, zwłaszcza, że wiele atrakcji Stambułu można zwiedzać za darmo, a poznać go można po prostu wędrując po uliczkach Sultanahmet.

>> POLECAMY: Najtańszy i najwygodniejszy dojazd do Stambułu z Polski 
>> ZOBACZ: Darmowe atrakcje miast za free 

Wybrane, polecane przez nas darmowe atrakcje turystyczne Stambułu:

fot. Marcin Nowak

1. Sultan Ahmet Camii , zwany Błękitnym Meczetem – ze względu na kolor fajansowych płytek zdobiących jego wnętrze. Meczet wybudowany był w latach 1609-1617 przez znakomitego architekta Mehmeda Agę.  Posiada on wspaniałą, ogromną kopułę (jej średnica wynosi 23,5 metra i wznosi się na poziom 43 metry od posadzki), pokaźne rozmiary i aż sześć minaretów. Do wnętrza budowli światło dochodzi przez 260 okien, do naszych czasów nie zachowały się niestety  weneckie barwne mozaiki. Na posadzce wewnątrz meczetu znajduje się czerwony dywan, na który turyści muszą wchodzić bez butów. Niesamowite wrażenie oprócz ogromu i przestronności tego miejsca robią również wielkie i zawieszone na długich łańcuchach wiszące tuż nad ziemią okrągłe żyrandole. UWAGA! Do meczetu kobiety wchodzą z zakrytymi włosami, ramionami, nogami. Mężczyźni – z zakrytymi nogami.

Park Gulhane
fot. Anna Nowak

2. Park Gulhane, na krótki odpoczynek albo przyjemny spacer można się udać do parku znajdującego się poniżej Muzeum Archeologicznego i niedaleko Pałacu Topkapi. W Parku Gulhane dominują potężne platany, a także „grasują” liczne koty i papugi, które niemiłosiernie krzyczą fruwając w koronach drzew. Park jest zwykle dość zatłoczony – jest ulubionym miejscem popołudniowego relaksu nie tylko turystów ale też mieszkańców Stambułu. Wolna ławka jednak zawsze się znajdzie! W jednej z kilku kawiarenek – herbaciarni na obrzeżach parku można podziwiać wspaniały widok na Bosfor (niestety trzeba coś zamówić np. dzbanek „czaju”)

Hipodrom Stambuł
fot. Marcin Nowak

3. Hipodrom, zachował się po nim jedynie kształt placu (podłużny), a niegdyś stanowił miejsce wydarzeń rozrywkowych typu wyścig rydwanów. Dziś spacerując po dawnym hipodromie możemy zobaczyć kilka bardzo interesujących zabytków jak: fontannę zwaną „niemiecką”, bo podarowaną miastu przez cesarza Wilhelma II, Obelisk Teodozjusza – sprowadzony tutaj z Egiptu i pochodzący z XVI w p.n.e i Kolumnę Wężową (sprowadzona do miasta przez Konstantyna Wielkiego, głowa węża z kolumny znajduje się w również darmowym Muzeum Archeologicznym) i upamiętniająca zwycięstwo Greków nad Persami pod Platejami i ostatni zabytek – kolumna Porfinogeneta z X wieku.

fot. Marcin Nowak

4. Wielki Bazar – wchodzi się na niego przez bramę Nuruosmaniye i jest  największy na świecie zadaszony targ – znajduje się tu ponad 4 tysiące sklepów, a jego najstarsza część znajduje się w samym centrum plątaniny wąskich uliczek i straganów. Kupić tu można dywany, wyroby skórzane, wyroby jubilerskie, słodycze, szale, ceramikę i przeróżne inne pamiątki. Wiele uliczek i sklepów przy nich się znajdujących poświęconych jest tylko jednemu wyrobowi np. dywanom. Targ Korzenny znajduje się w pobliżu Nowego Meczetu i powstał w XVI wieku, można kupić tu przeróżne przyprawy, zioła, słodycze, akcesoria do parzenia kawy czy herbaty. Zapach jaki się tu unosi jest zniewalający, a feeria kolorów zachwyca!

5. Kościół św. świętego Sergiusza i Bachusa, znajduje się w niewielkiej odległości od Błękitnego Meczetu i ze względu na podobieństwo do Kościoła Mądrości Bożej nazwany został małą Hagią Sophią. Poświęcony jest pierwszym chrześcijanom i męczennikom – Sergiuszowi i Bachusowi, a zobaczyć w nim możemy przepiękne mozaiki (niestety nie są oryginalne), złocenia i fryzy. W XVI wieku kościół przekształcono na meczet.

Meczet Fethiye
Meczet Fethiye fot.Dave Proffer / flickr.com / CC

6.  Niektóre mniejsze  Meczety Meczet Sokullu Paszy (Rustema Paszy), pochodzi z XVI wieku, można w nim podziwiać piękne mozaiki.
Nowy Meczet, znajduje się w pobliżu Mostu Galata i ciężko się do niego dostać, ze względu na chmary gołębi przesiadujących na schodach prowadzących na jego dziedziniec, Meczet Fethiye – z wspaniałymi XIV wiecznymi mozaikami.

Zespół Meczetu  Eyupa Sultana   – bardzo ważne miejsce pielgrzymek wiernych z całej Turcji – wznosi się na miejscu gdzie pochowany został współpracownik Mahometa, a także wiele innych meczetów, do których zazwyczaj można wejść za darmo. Pamiętajcie jednak zawsze o odpowiednim stroju!

Dworzec Kolejowy Haydarpasa
Dworzec Kolejowy Haydarpasa fot. Marcin Nowak

7. Dworzec Kolejowy Haydarpasa, znajduje się po azjatyckiej stronie Stambułu i jest to okazała neoklasyczna budowla w kolorze piaskowca, która powstała w 1908 roku tuż nad brzegiem Bosforu. Uwagę przykuwają zdobione balkony, gzymsy i kolumny. Z dworca kolejowego odchodzą pociągi do krajów Bliskiego Wschodu. Dworzec Kolejowy Sirkeci (po stronie europejskiej) zbudowany został w 1890 roku i stanowił ostatnią stację Orient Exspressu. Zachwycają tu wysokie sklepienia, zdobne żyrandole (można też wejść do małego muzeum kolei)

8. Kościół Bułgarski – kościół świętego Stefana, znajduje się nad Złotym Rogiem w dzielnicy Balat.  To kościół niezwykły, bo złożony ze stalowo – żeliwnej konstrukcji (ze względu na niestabilne podłoże), które najpierw Dunajem, potem przez Morze Czarne i Bosfor trafiały do stambulskiego portu aż z Wiednia.

Meczet Sulejmana
fot. Marcin Nowak

9. Meczet Sulejmana, wzniesiony w XVI wieku na cześć Sulejmana Wspaniałego i podobnie jak czasy, w których przyszło mu sprawować władzę były jednymi z najwspanialszych z historii Stambułu, tak i okazała świątynia – druga pod względem wielkości w mieście zapiera dech w piersiach (niegdyś oprócz meczetu znajdował się tu cały kompleks innych budowli między innymi szpital, medresa, biblioteka, kuchnia – na 7 ha powierzchni!). Ponieważ meczet znajduje się na wzniesieniu, to widoczny jest z wielu miejsc w Stambule, a z jego dziedzińca roztacza się przepiękny widok na Złoty Róg. Tutaj znajduje się również grobowiec sułtana Sulejmana i jednej z jego żon – Roksolany.

fot. Marcin Nowak

10. Muzeum Archeologiczne – powstało w 1891 roku i może naprawdę zachwycić bogactwem posiadanej kolekcji (w wielkim klasycystycznym budynku ale też w ogrodzie) Zobaczymy tu między innymi rzymskie posągi, mumię faraona egipskiego, sarkofag Aleksandra (nazwa wskazuje, że jest to sarkofag Aleksandra Wielkiego, lecz badania pokazały, iż pochowany w nim jest jeden z generałów wodza macedońskiego).

>> ZOBACZ: informacje praktyczne, komunikacja miejsca w Stambule 
>> SPRAWDŹ: Najlepsze i najtańsze noclegi w Stambule. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent 

Co jeszcze można zobaczyć za darmo w Stambule?

Widok na Bosfor
fot. Marcin Nowak

Będąc w Błękitnym Meczecie wstąpić można do Mauzoleum Sułtana Ahmeda (to on nakazał budowę meczetu), przy placu pochodzącym od jego imienia Sultanahmet (podobnie zresztą jak nazwa całej dzielnicy). W czwartki można udać się do ciekawej galerii sztuki współczesnej Istanbul Modern (w budynku dawnego składu portowego w Tophane). Spacerując po hipodromie można przejść nieco dalej, w pobliże publicznej szkoły, z której dziedzińca rozciąga się przepiękny widok na Bosfor. Po stronie azjatyckiej można wejść do niektórych meczetów np. Meczet Atik Valide z XVI wieku, Meczet Mihrimah Sultan i wiele innych.

BYLIŚCIE W STAMBULE? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI I CIEKAWYCH MIEJSC W MIEŚCIE ZA FREE?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • leniuch102 says:

    dworzec hajdarpasza jest podobno zamknięty teraz. całą tę linię zamknęli do renowacji. (stan na grudzień 2013)

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI