Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Turcji Riwiera Turecka równa się Antalya. Ale czy to tylko plaże?

Riwiera Turecka równa się Antalya. Ale czy to tylko plaże?

port antalya
fot. burntime / flickr / CC

Antalya to chyba  najbardziej znana miejscowość wypoczynkowa na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, mekka turystów niemal z całego świata ale też doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych miast. To jednak nie tylko „betonowy” kurort i ciągnące się kilometrami białe plaże wzdłuż których, jak gdzuby po deszczu wyrastają kolejne hotele, to także miasto o długiej historii i ciekawych zabytkach. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza najstarsza część Antalyi i klimatyczny port. Warto więc ruszyć się z plażowego leżaka i udać się na spacer po mieśćie

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Antalyi. Nasze propozycji:

1. Żłobiony Minaret (Yivli Minare), to zabytek sięgający z XIII wieku (panowanie Seldżuków). Znany jest z wielu turystycznych folderów reklamujących kurort i bez wahania można uznać, że jest symbolem miasta. Jak większość ciekawych zabytków znajduje się w najstarszej części miasta. Uwagę przykuwa kolorystyka minaretu, który niegdyś przylegał do kościoła (przemianowanego potem na meczet) – to taki przekładaniec czerwonych cegieł i niebieskich płytek.

2.  Meczet Ulu Camii, przy wyżej opisanym minarecie wznosi się ciekawy XIV wieczny bo zbudowany prawdopodobnie z pozostałości antycznych świątyń biały meczet Ulu Camii z  charakterystycznymi kopułami. Tutaj też zobaczymy stare a nawet bardzo stare drzewo oliwne  a także równie wiekowe, bo także XIV i XVI – wieczne grobowce oraz dawny Dom derwiszy (XV wiek) – dziś galeria sztuki. Innym ciekawym meczetem jest Tekeli Mehmet Pasa, czy pozostałości starej, pochodzącej z V w. bazyliki, która później zamieniona została na meczet – Kesik Minare (Ucięty Meczet) a także Alladin Camii – z drewnianymi elementami konstrukcyjno – zdobniczymi.

3. Brama Hadriana, to jeden z ważniejszych zabytków miasta. Był to łuk triumfalny na cześć cesarza Hadriana, który stanowił integralną cześć murów obronnych. Do dziś możemy podziwiać bardzo dobrze zachowane trzy łuki podparte czterema kolumnami z każdej strony. Tutaj także zobaczymy pozostałości po znakomitych naszym zdaniem rzymskich ulicach.

4Muzeum Antalyi, bardzo ciekawy obiekt z eksponatami pochodzącymi od czasów od XV wieku p.n.e (najstarsze „skarby” muzeum) po XIX wiek (rzeźby, przedmioty codziennego użytku – wazy, ceramika, sarkofagi, monety i wiele innych przedmiotów z południowej Anatolii).

5. Stary port, jest idealnym miejscem na odpoczynek przed tłumami turystów, a także miejscem, gdzie „tureckość” jest najbardziej odczuwalna. Niewielki port otaczają wspaniałe mury obronne, a „wewnątrz” znajduje się Meczet przy Przystani. Innym zabytkiem związanym z „morzem” jest  Wieża Hidirlik Kulesi, pochodzi najprawdpopdobniej z II wieku p.n.e i niegdyś była latarnią morską, następnie zaczęła pełnić funkcje obronne

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Antalyi:

Oprócz ciekawych obiektów sakralnych w najstarszej części miasta na uwagę zasługują niewątpliwie pięknie odrestaurowane domy osmańskie. By się zrelaksować warto udać się do jednej z licznych łaźni – hammamów, no i oczywiście na plaże rozciągające się na wschodzie i zachodzie miasta.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI