Efez to najlepiej zachowane starożytne miasto w rejonie basenu Morza Śródziemnego, jest częścią miasta obecnie bardzo obleganego przez turystów z całego świata-Selcuk. To miejsce urodzenia greckiego filozofa Heraklita– autora słynnych słów „panta rei” (wszystko płynie), który spędził tam całe swoje życie. Tutaj przebywał również jakiś czas święty Paweł, w I w. n.e Efez stał się ważnym centrum chrześcijaństwa w tym regionie. Prawdopodobnie ostatnie lata życia spędził tutaj również Jan Ewangelista, który pochowany miał być na górze Ayasuluk, gdzie wybudowano mały kościół, a następnie postawiono bazylikę oraz Matka Boża.
Za miastem, około 8 km od Selcuku znajduje się miejsce gdzie przebywała i zmarła Maria matka Chrystusa zwane Meryemana (dokmek-kaplica) a także grota Siedmiu Śpiących Braci– nekropolia z czasów bizantyjskich, z licznymi grobami wykutymi w sakle, miejsce odbywania w zamierzchłych czasach licznych pielgrzymek.
Zwiedzając ruiny Efezu zobaczyć można wiele spektakularnych i dobrze zachowanych budowli, związanych ze sprawowaną tam władzą, miejscami użyteczności publicznej ale także pozostałości po tym, gdzie niegdyś mieszkali, pracowali i bawili się współcześni obywatele Efezu.
Na terenie górnej agory znajdują się liczne przykłady budynków użyteczności publicznej, które niegdyś dumnie wznosiły się wokół głównego pacu. Zobaczyć tutaj można buleuterion– budynek posiedzeń rady miejskiej, rzymska sala zebrań, pozostałości siedziby władz administracyjnych miasta zwanej prytanejonem. Poniżej agory, po lewej stronie znajduje się plac cesarza Domicjana ze świątynią wzniesioną w samym jego centrum, obecnie w najlepiej zachowanych pomieszczeniach tego. Na wspomnianym cesarskim placu znajdują się pozostałości fontanny Polliona, a także tuż przy wejściu na plac ruiny pomnika wnuka wodza rzymskiego Sulli- Memmiusa.Kolejnymi skarbami pozostałymi po zamierzchłych czasach są: monumentalna fontanna Trajana, kompleks łaźni Variusa z charakterystycznym dla Rzymian systemem grzewczym (pod podłogą lub w ścianach biegły rury z gorącą wodą lub parą), niewielka lecz bogato zdobiona świątynia Hadriana, fragmenty dobrze zachowanych sklepów a także mieszkań z malowidłami i mozaikami ściennymi i podłogowymi, pozostałości po publicznych latrynach z kamiennymi sedesami rozmieszczonymi wzdłuż ścian.
Niezwykle znaną budowlą, umieszczaną na wielu pocztówkach z Efezu jest Biblioteka Celsusa, gdzie pochowany został ojciec jej fundator, a jednocześnie senator rzymski i prokonsul prowincji Azji (do której należał oczywiście Efez) Tiberiusa Juliusa Celsusa. Warte dłuższej uwagi są ruiny wielkiego kompleksu gimnazjonu portowego, gdzie zobaczyć można między innymi pomieszczenie, w którym znajdował się basen z zimną wodą- frigidarium, a także ruiny stadionu, teatru a takzę znajdującą się u jego stóp niewielką fontannę- prawdopodobnie najstarszą budowlę w mieście.
Będąc na wycieczce w Efezie warto jest też poświęcić trochę czasu na przespacerowanie się po samym Selcuku, bo jest tu co oglądać. Pozostałości po powstałym za czasów bizantyjskich akweduktu (bardzo lubianym przez bociany) , Bazylika świętego Jana na wzgórzu Ayasuluk oraz znajdująca się również na wzgórzu Cytadela służąca jak schronienie przed najeźdźcami. Obydwie budowle wybudowane zostały za czasów Justyniana Wielkiego. Następnie zobaczyć można meczet– pierwszy przykład tureckiego meczetu z dziedzińcem i ruiny łaźni Asa Beya. To tutaj właśnie nad miastem górowała niegdyś znakomita świątynia wybudowana na cześć Artemidy- Artemizjon- zaliczany do siedmiu cudów starożytnego świata. Dziś jednak można się jedynie domyślać jak świątynia wyglądała,pozostały bowiem po niej tylko jedna kolumna i fundamenty, a to wszystko za sprawą niezrównoważonego psychicznie, chcącego zdobyć rozgłos Herostratesa, który pewnej nocy podpalił świątynię.
Pamukkale znaczy dosłownie zamek bawełny i rzeczywiście jest to niezwykle trafne określenie na to, co można tam zobaczyć. Woda, która wypływała ze źródeł wzgórza gdzie powstało starożytne miasto Hierapolis, nasycona jest wapniem. Ten minerał osadzał się na zboczu, tworząc kaskadowe, półeliptyczne nacieki zwane tarasami lub basenami. Wszystko to daje niezwykle bajkowy i śnieżnobiały krajobraz. Temperatura wody waha się tutaj od 30 do 55 stopni Celsjusza, co sprawia, że miejsce to przyciąga tutaj turystów również w celach leczniczych. Tarasy wapienne oraz okolice Hierapolis zostały objęte ochroną jako park narodowy, cały obszar wpisany został również na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Można się po nim poruszać jedynie wyznaczoną ścieżką bez obuwia.
Pamukkale to niewątpliwie cud geologiczny, natomiast wybudowane na wapiennej górze starożytne uzdrowisko Hieropolis (a właściwie pozostałości po nim), to ważna atrakcja architektoniczna. Zobaczyć tu można ruiny świątyni Apolla, w której znajdowała się wyrocznia, za sprawą świętego źródła Plutonium, z którego wypływała gorąca woda, a dwutlenek węgla utrzmujący się tuż nad powierzchnią ziemi powodował unoszenie się trujących oparów. Dziś znajdujące się w jaskini źródło odgrodzone jest od zwiedzających kratami, ponieważ miało tam miejsce kilka tragicznych wypadków. Kolejnym wspaniałym zabytkiem, którego nie sposób przeoczyć są ruiny monumentalnego nimfeum– fontanny o bogatej architekturze, a także świetnie zachowany rzymski teatr powstały za czasów cesarza Hadriana, ruiny łaźni rzymskich, bramę Dioklecjana, doskonale zachowaną, wyznaczoną kolumnadą główną ulicę miasta- ulicę Frontinusa.
JAK WYGLĄDAJĄ DWUDNIOWE WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO EFEZU I PAMUKKALE?
Przykładowy ramowy program wycieczki:
1. Wyjazd z hotelu (w Rejonie Wybrzeża Egejskiego) we wczesnych godzinach porannych w kierunku Selcuku-Efezu. W zależności od organizatora kolejność zwiedzanych miast może ulec zmianie (najpierw Efez, dopiero drugiego dnia Pamukkale i Hierapolis lub odwrotnie).
2. Po przyjeździe do Efezu zwiedzanie najlepiej zachowane starożytnego miasta w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Zobaczyć tu można między innymi pozostałości po domach mieszkalnych, sklepach, publicznych latrynach, świątynie Hadriana i wspaniałą Bibliotekę Celsusa, ruiny gimnazjonu portowego i łaźni. Następnie zwiedzanie zabytków Selcuku, wśród których najważniejszymi są Bazylika św. Jana i Cytadela na wzgórzu Ayasuluk, meczet Asa Beya, a także pozostałości po jednym z siedmiu cudów starożytnego świata-Świątyni Artemidy.
3. Następnie wycieczka udaje się do miejsce oddalonego około 8 km od Selcuku gdzie przebywała i zmarła Maria matka Chrystusa zwane Meryemana (dokmek-kaplica).
4. Lunch, po którym wycieczka udaje się do Pamukkale (w zależności od organizatora możliwość odwiedzenia centrum mody skórzanej), kolacja i nocleg w hotelu.
5. Rano dzień rozpoczyna się od wczesnego śniadania. Następnie zwiedzanie pozostałości po antycznym uzdrowisku Hierapolis: podziwianie ruin świątyni Apolla, nimfeum, doskonale zachowanego teatru rzymskiego, łaźni i wielu innych zachowanych antycznych zabytków.
6. Spacer wzdłuż wyznaczonej trasy biegnącej wapiennymi tarasami, naciekami, basenami w Pamukkale. Możliwość odbycia ciepłej kąpieli w jednym z basenów tzw. Basenie Kleopatry (dodatkowo płatne).
7. Powrót do hotelu w późnych godzinach wieczornych (w zależności od organizatora postój w pracowni dywanów).
RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, STROJE I RĘCZNIKI KĄPIELOWE
CENY: około 90-100 $
A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W EFEZIE I PAMUKKALE? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?
A Pamukkale i tak warto zrobić samodzielnie – można wówczas zobaczyć również położone kilka kilometrów dalej czerwone źródła w Karahayit :):)
https://www.wakacjeipodroze.com/item/292-karahayit-wycieczki-fakultatywne-w-turcji