Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Turcji Wszystko, co najciekawsze w okolicach Stambułu. Wyspy, plaże, zabytki osmańskie, rzymskie i… polski akcent.

Wszystko, co najciekawsze w okolicach Stambułu. Wyspy, plaże, zabytki osmańskie, rzymskie i… polski akcent.

 

Sam Stambuł, jego znakomite zabytki i niepowtarzalna atmosfera dostarczą każdemu, nawet najbardziej wybrednemu turyście niezapomnianych wrażeń. Jeśli jednak planujecie nieco dłuży pobyt w mieście i nie macie już pomysłu, co by tu jeszcze zobaczyć, to może warto wyruszyć w podróż nieco dalej, by jeszcze bardziej poznać tamtejszą historię, kulturę i tradycję. Mamy dla Was kilka propozycji 🙂 Należy jednak pamiętać, że stwierdzenie „nieco dalej” czasami będzie dotyczyć odległości nawet 100 km. Przecież sama aglomeracja Stambułu liczy sobie 100 km na linii wschód – zachód.

>> SPRAWDŹ: Najlepsze i najtańsze noclegi w Stambule. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent 
>> ZOBACZ: Stambuł w 48 godzin. Co warto zobaczyć?

Rumeli Hisari
Rumeli Hisari – fot.inyucho / flickr.com / CC

Rejs po Bosforze, można zaplanować na jeden lub dwa dni w zależności od tego, gdzie chcemy wysiadać i co chcemy po drodze zwiedzić (skorzystać należy z oferty promów Stambulskiego Towarzystwa Żeglugi lub wykupić wycieczkę fakultatywną). To doskonała okazja by zobaczyć miasteczka ciągnące się nad Bosforem, twierdze, zabytki – osmańskie pałace i rezydencje, mosty łączące Europę z Azją. Cały rejs odbywa się po odcinku 27 km (od Eminonu do Anadolu Kavagi – jeśli chcemy jedynie przepłynąć Bosfor obserwując zabytki i widoki, bez zatrzymywania się w żadnym miejscu na dłużej to rejs trwać będzie około 1,5 – 2 godziny) –  warto wspomnieć, że cieśnina Bosfor ma długość 30 km. Co możemy zobaczyć „po drodze”: Wieżę Panny i dzielnicę Uskudar (znaną między innymi z książek Orhana Pamuka), pałace Ciragan i Dolmabahce, wioski – między innymi: Ortakoy, Bebek, Emirgan, Rumeli Hisari z okazałą XV – wieczną twierdzą (naprzeciwko Anadolu Hisari), mosty spinające brzegi Bosforu – Bogazici Koprusu i Fatih Sultan Mehmet Korpusu, Twierdzę – zamek znajdującą się za miastem Anadolu Kavagi (pochodzi jeszcze z czasów bizantyjskich), w Kanlice warto udać się na mały rynek i zwiedzić XVI – wieczny meczet, a także znajdujący się w pobliżu Anadolu Hisari Pałac Kucuksu.

Polska wioska Polonezkoy (Adampol), znajduje się w niewielkiej odległości od Stambułu i założona została przez księcia Adama Czartoryskiego (dla polskich emigrantów, którzy udali się do Turcji po powstaniu listopadowym oraz uciekinierów z armii carskiej), stąd też nazwa Adampol. Mieszkają tu potomkowie polskich emigrantów (ale nie tylko – również inne narodowości a także coraz chętniej sprowadzają się tutaj bogaci Stambulczycy chcący uciec przed uciążliwym hałasem, tłokiem i smogiem metropolii), którzy starają się kultywować polską tradycję i pielęgnować kulturę (np polski język). Znajduje się tutaj katolicki kościół oraz stary polski cmentarz, wiele pensjonatów prowadzonych przez Polaków a wójt od zawsze – pochodzenia polskiego.

Las Belgradzki (Belgrade Ormani), wielki las otaczający Stambuł stanowiąc jego zielone płuca. Zachwyca ciszą i spokojem (ale nie w weekendy!), jest doskonałym miejscem na błogi spacer, przejażdżkę rowerem, czy piknik wśród wielkich drzew różnego gatunku i śpiewu słowików. Już za czasów rzymskich rezerwy wody jakie tu występowały wykorzystywane były do zaopatrywania miasta w wodę (dlatego podziwiać tu można imponujące akwedukty). Można dojechać tu autobusem lub metrem, wstęp do lasu jest płatny.

Wyspy Książęce
fot. Argenberg / flickr.com / CC

Wyspy Książęce, archipelag dziewięciu wysp na Morzu Marmara, za czasów bizantyjskich miejsce zesłań książąt, księżniczek, dostojników kościelnych. Cztery największe spośród dziewięciu jest zamieszkała i dostępna dla turystów (najczęściej odwiedzana jest Wielka Wyspa – Buyukada). Na wspomnianej Wielkiej Wyspie podziwiać można piękne rezydencje, drewniane zabudowania osmańskich domów, malowniczo położony klasztor świętego Jerzego , przepiękne krajobrazy i cieszyć się przyrodą przemierzając wyspę na rowerze lub dorożką (ruch samochodowy jest zabroniony). Na Buyukada dostać się można promem z przystani Kabatas, statki firmy IDO (Stambulskie Towarzystwo Żeglugi) płyną do wysp Kinaliada, Burgazada, Heybeliada, Buyukada. Wyspy Książęce są doskonałym miejscem na relaks oraz odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku na przykład na jednej z pięknych plaż, a także okazja do zobaczenia znakomitych zabytków (kościoły, klasztory, meczety, zabudowy ryneczków, cmentarze)

fot.riskh / flickr.com / CC

Bursa, pierwsza stolica państwa osmańskiego, która przyciąga mnogością zieleni i znakomitych zabytków. Jest też doskonałym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek i narciarstwa (miasto leży u stóp masywu Uludag – można na niego wjechać kolejką linową) a także leczniczych kąpieli (cieplice oraz hammamy w dzielnicy Cekirge). Koniecznie zobaczyć tu trzeba XV – wieczny Zielony Meczet (podobnie jak w przypadku stambulskiego Błękitnego Meczetu nazwa pochodzi od koloru kafli zdobiących wnętrze) i Zielone Mauzoleum (miejsce spoczynku sułtana Mehmeda I i jego najbliższej rodziny). Każdy miłośnik zakupów z pewnością zajrzy na bazary, które ciągną się od Pirinc Han po zachwycający Wielki Meczet (szczególnie warty uwagi jest targ jedwabniczy, czy bazar jubilerski). Koniecznie trzeba też zobaczyć najstarszą część miasta wznoszącą się na wzgórzu Hisar (Cytadela), która otoczona jest wałem z basztami oraz bramami – z której rozciąga się piękny widok, a w ogrodzie na tarasie widokowym można zobaczyć grobowce założycieli dynastii osmańskiej. Koniecznie trzeba także zwiedzić imponujący Muradiye Kulliyesi (kompleks sakralny z meczetem i cmentarzem) z grobami i sarkofagami sułtańskimi.

>> SPRAWDŹ: Najlepsze i najtańsze noclegi w Burskie. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent

fot. whistler1984 / flickr.com / CC

Sile i Kilyos, to doskonałe miejsca na odpoczynek na ładnych czarnomorskich plażach (nie tak bardzo zatłoczonych jak na Wyspach Książęcych). W Sile, plaża Kumbaba cieszy się dużą popularnością wśród Stambulczyków, którzy lubią organizować tu sobie pikniki ale i turyści chętnie tu przybywają, skuszeni nie tylko słońcem i błogim lenistwem ale też ruinami genueńskiego zamku czy XIX latarnią morską. Kilyos poszczycić się może znakomitą plażą i czystą wodą, a także niezbyt drogimi hotelami, pensjonatami i modnymi klubami położonymi tuż nad brzegiem Morza Czarnego. Nieco mniej rozrywkowo i zdecydowanie spokojniej jest na pięknych plażach ciągnących się w Agva. UWAGA! kąpiąc się w Morzu Czarnym na wybrzeżu tureckim trzeba zachować ostrożność ze względu na prądy, które wypychają na pełne morze.

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJFAJNIEJSZYCH MIEJSC NIEDALEKO STAMBUŁU? PISZCIE, CZEKAMY!

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI