Zapytaliśmy Was na naszym facebooku o to, jaką Barcelonę ma Wam pokazać najpierw Marcin po powrocie. Wybraliście (choć z lekką przewagą) Barcelonę gotycką. Tak więc modernistyczna musi trochę poczekać a dziś pokażemy Wam jedno z największych autentycznych i zachowanych gotyckich założeń miejskich w Europe. Takie rzeczy tylko w stolicy Katalonii.
Barcelona ostała się od zniszczeń totalnych. Takich, jakie dosięgały Londyn, Paryż czy Berlin. To cud, że mimo położenia na styku walk dwóch cywilizacji – frankońskiej i arabskiej oraz o wiele później, gdy była areną walk wojny domowej (nawet starówka) – dziś możemy oglądać jej cerce – Bari Gothic z pełnym zachwytem, szlajać się ocienionymi uliczkami godzinami – nawet w upale, bo dają chłód, krążyć od kościoła do kościoła, ucząc się na pamięć sklepień gotyku katalońskiego, szukać detali i kontemplować na średniowiecznych dziedzińcach, gdzie czasami jesteście tylko Wy, ewentualnie gołąb i gdzieś tam pluska fontanna w patio.
To co moze w Barcelonie rzucić na kolana to urbanistyka najstarszego kwartału, gdzie rzymska kolonia Barcino powoli przekształcała się w romańską Barcelonę a potem średniowieczną stolicę zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. I co? I nic – wszystko po sobie następowało płynnie, sensownie, miasto rozrastało się gwałtownie, ale sensownie. Dopiero wyburzenie większości murów miejskich i włączenie sąsiednich miasto do Barcelony trochę zmienił ten fakt. Dziś główny plac rzymski – Forum wciąż istnieje, przecięcie się Decumanus i Cardo również. A wlot starego akweduktu to imponująca gotycka brama, wprowadzająca nas w kanion wąskich uliczek. Pozostałości rzymskiego miasta można oglądać w Muzeum Miejskim, zjeżdżając windą dwa piętra pod powierzchnię.
O ile budynki kwartału gotyckiego mogą niektórych trochę zawieść, bo są stosunkowo wysokie jak na średniowiecze, to decydowanie hitowymi reprezentantami „gotyckości” Barcelony są tutejsze świątynie. Imponujące, mroczne, przewiewne i pachnące. Zobaczycie, że można przenieść się w czasy, gdy całe portowe miasto i kilka pokoleń wznosiło kościół Santa Maria del Mar – geniusz lekkiej architektury, opisany w słynnej „Katedrze w Barcelonie” Falconesa.
Spośród miejsc, które należy koniecznie odwiedzić poza ścisłym centrum jest gotyckie Opactwo w Pedrables – dziś dzielnicy miasta, z niemającymi sobie różnych krużgankami. Można tam dojechać m.in. turystycznym autobusem spod kościoła Sagrada Familia.
Gotycka Barcelona na naszych zdjęciach. Jak ją poczuć?
1. Rozpocznij wędrówkę z placu St. Anna, gdzie mieszkał główny bohater książki „Cień Wiatru”
2. Stań na naprzeciw niesamowitej bramy o rodowodzie rzymskim przy placu Nova. Bramy do labiryntu gotyckich ulic.
3. Spójrz nad siebie w Katedrze Św. Eulalii. Świetny przykład gotyku katalońskiego z unikalnym drewnianym chórem w nawie głównej
4. Schowaj się przed słońcem w Claustro – przykatedralnego dziedzińca s krużgankami i fontanną, zamieszkały przez stado… gęsi
5. Zobacz imponującą fasadę katedry i zatańcz w niedzielny poranek tradycyjny tanie” Sandanę” z mieszkańcami miasta.
6. Odpocznij w kamiennym patio jednego z miejskich pałaców mieszczańskich. Zobacz niesamowitą średniowieczne skrzynkę na listy w Casa Ardiaca.
7. Poluj na średniowieczne tabliczki kamienne z nazwami ulic, pisane czcionką… gotycką
8. Odnajdź kapliczkę Św. Eulalii, patronki miasta – na jednej z kamienic
9. Dojdź do skrzyżowania najstarszych ulic i dawnej dzielnicy żydowskiej w Barcelonie
10. Odwiedź niezwykle klimatyczną uliczkę Montcada z Muzeum Picassa w gotyckim pałacu
11. Podejdź koniecznie do drugiego po katedrze najpiękniejszego kościoła Barcelony. Zobacz idealny przykład katalońskiego gotyku, figurę NMP Morskiej oraz ogromną rozetę w Santa Maria del Mar.
12. Wypij kawę na Plaza del Rei w otoczeniu spektakularnych gotyckich gmachów.
13. Wejdź do Muzeum Miejskiego, by obejrzeć imponującą Salon del Tinell, gdzie monarchowie hiszpańscy przyjęli Krzysztofa Kolumba po wyprawie do Ameryki.
14. Przespaceruj się wzdłuż dawnych rzymskich i romańskich murów miejskich, na wschodnich obrzeżach i stań pod pomnikiem na Plaza Ramon
15. Koniecznie zajrzyj do barcelońskiego ratusza czyli Ajuntament. Nie tylko dla renesansowej sali posiedzeń. Najniższe piętro to stajnie, z przodu zachwyca przepiękny gotycki dziedziniec.
16. Podejdź do położonego na uboczu Plaza del Pi i kościoła Santa Maria del Pi.
17. Podejdź pod Most Westchnień i nie daj się nabrać. Łącznik w całości powstał w XIX wieku w stylu neogotyckim.
18. Spróbuj odnaleźć wejście do biskupiego pałacu
19. Wróć na uliczkę Career del Paradis, by odnaleźć resztki rzymskiej świątyni oraz zobaczyć Katedrę „od tyłu”, licząc jej podpory i rzygacze.
20. Wsiądź w autobus turystyczny lub metro i jedź do Pedrables by zobaczyć opactwo i najpiękniejszy w Hiszpanii dziedziniec z wielopoziomowymi krużgankami pełnymi XV-wiecznych fresków.
Oczywiście tych miejsc jest jeszcze przynajmniej kilkanaście. Nie sposób zmieścić w jednym miejscu, w jednej relacji. Jeśli chcecie – dopisujcie w komentarzach. Ponadto zobaczcie więcej zdjęć ze spaceru po gotyckiej Barcelonie w naszym slajdowisku.
co bardziej polecacie – Barcelonę cy Rzym? przeglądałam sobie ostatnio te miejsca na magazyn.startholidays.pl i oba są bardzo ciekawe, a nie wiem co wybrać na tegoroczne wakacje.
Poprawcie ten okropny blad ortograficzny. To co moRZe!Poza tym taniec to SARDANA a nie Sandana. Odnosnie Barcelony to przepiekne miasto a Barri Gotic naprawde urzeka.
Niedawno wróciliśmy z Barcelony 🙂 Z góry chciałbym podziękować, gdyż przed wyjazdem inspirowaliśmy się Waszą relacją! Gotycka Barcelona zrobiła na nas ogromne wrażenie! Niesamowite kościoły, architektura budynków, wąskie uliczki…Strasznie tęsknimy za stolicą Katalonii i na pewno jeszcze tam wrócimy!
Naszą relację z wypadu można zobaczyć w poście na blogu 🙂
https://podrozemm.blogspot.com/2014/11/barcelona.html
Super! Nawet nie wiecie jak nas takie komentarz motywują. Właśnie ich jest sporo. Że ktoś gdzieś pojechał za sprawą jakiegoś wpisu na naszym blogu. Dzięki 🙂
Ja za to jak planuję jakiś wyjazd to często szukam czy już tam byliście i zaczynam od waszego przewodnika 😀
Jeśli chodzi o gotycką Barcelonę można by zwrócić uwagę na piękny i niepowtarzalny wystrój na święto Bożego Ciała /obchodzone tam inaczej niż w Polsce tzn w niedzielę/ nie czwartek//, w szczególności przepięknie ozdobione kwiatami fontanny /własnie na terenie gotyckim/. z kręcącym się na szczycie jajkiem, w razie zainteresowania służę zdjęciami!!
Ale mimo wszystko chyba bardziej odpowiada mi atmosfera Andaluzji!
Gotycki labirynt uliczek jest bez dwóch zdań genialny 🙂 Ładne zdjęcia, przejrzysta relacja.