Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Dojazdy do Autostrady w Chorwacji prawie gotowe. Samochodowi turyści się cieszą!

Autostrady w Chorwacji prawie gotowe. Samochodowi turyści się cieszą!

Autostrady w Chorwacji są nowe, nowoczesne i łączą te rejony, które naprawdę tego potrzebują. Opłaty są konkretne, ale komfort jazdy również. Chorwacji rząd widząc jak dużą popularnością cieszy się dalmackie wybrzeże, postawił wszystko na jedną kartę. Skoro turystów jest tylu, mimo nowoczesnych dróg, zadłużmy się – wybudujmy nowy system autostrad a turyści sfinansują nasze inwestycje w kilka lat. I tak rzeczywiście się dzieje, choć stan rozbudowy oceniany jest na razie na 70%.

>> OKAZJA: Sprawdź najtańsze hotele w Chorwacji – teraz nawet 80% TANIEJ!
>> POLECAMY: Przykładowe ceny w Chorwacji. Po ile stoi Kuna?
>> ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dojazd samochodem do Chorwacji w 9 godzin! 

Najważniejszą inwestycją państwa jest oczywiście Jadrańska Cesta czyli Autostrada Adriatycka Dalmatica czyli chorwacka „Autostrada Słońca” czyli po prostu chorwacka A1. Łączy Zagrzeb z Dalmacją a od 200 roku dynamicznie jest rozbudowywana na południe. Obecnie sięga aż granicy z Bośnią koło Ploce. Chorwaci utknęli przy budowie mostu, który pozwoli ominąć bośniacką enklawę w Neum. Nie dogadali się z sąsiadami, przez do do systemu szybkich tras jeszcze nie włączono Dubrovnika. Z pewnością odciążyła ona ogromnie dawną magistralę adriatycką o parametrach drogi krajowej i jest świetnym kręgosłupem spinających górzyste, południkowe wybrzeże Dalmacji.

Imponująco prezentuje się też autostrada A8 i A6, które z Zagrzebia przez Rijekę pozwalają turystom dojechać w najpiękniejsze rejony Istrii. Tutaj też znajduje się największy chorwacki tunel drogowy – Ućka – ma ponad 5 km. Nasi drogowcy o takich rozwiązaniach konstrukcyjnych mogą tylko pomarzyć. Większość turystów z Polski zapewne w system chorwackich autostrad wjedzie od strony północno-zachodniej czyli przez Czechy, Austrię, Słowenię. Ci, którzy podróżują przez Słowację czy Węgry – głównie mieszkańcy Polski wschodniej, zazwyczaj wjeżdżają do Chorwacji od strony północno-wschodniej autostradami A5 i A4.

Ile kosztuje podróżowanie po Chorwacji autostradami? Wjeżdżając na autostradę każdy kierowca otrzymuje specjalną kartę – winietę, którą trzeba zachować do końca podróży.
Ceny za przejazd zależą od kategorii pojazdu oraz odcinka jaki zamierzamy przejechać. Aktualne ceny za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady znajdują się na specjalnej stronie internetowej. Generalnie na swobodne podróżowanie po Chorwacji przez tydzień przeznaczycie od 500 do nawet 1000zł.

BARDZO PRZYDATNE STRONY WWW. CHORWACJA ZADBAŁA O UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE, KIEROWCY BĘDĄ ZADOWOLENI:

Hac – Chorwackie Autostrady | Automobilklub HAK – mapa interaktywna | Ceny przejazdów

autostrady w chorwacji mapa

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • marek says:

    Jestem aktualnie w Czarnogórze (13.07.2012). Polecam podróż autostradą. Całkowity koszt to: z Krapiny do Zagrzebia 42 kuny, z Zagrzebia do Ploce (tam aktualnie sięga autostrada) 220 kun. Warto kupić kuny na powrót w Chorwacji lub MNE. Za100 kun w banku w MNE zapłaciłem w 13.79 euro

  • GozoNH says:

    Dodam jeszcze, że drogi w Chorwacji są naprawdę dobrej jakości. Przypominają autostrady w Austrii albo Szwajcarii. Pewnie robione przez Austriaków. Wkurza tylko, że Chorwacja taka dłuuuuga i trzeba tyle spalić paliwa

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI