Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Bułgaria poradnik Gdziewyjazdownik przed podróżą: O czym należy pamiętać przed wczasami w Bułgarii?

Gdziewyjazdownik przed podróżą: O czym należy pamiętać przed wczasami w Bułgarii?

Bułgaria jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów celem podróży. Morze, plaże, wspaniała przyroda, liczne zabytki, znany na całym świecie olejek różany, bogata infrastruktura turystyczna, parki rozrywki to tylko niektóre atrakcje czekające na każdego w Bułgarii. Ale zanim skorzystamy z udogodnień czarnomorskich kurortów powinniśmy wcześniej przygotować się do podróży. Na początek kilka słów o potrzebnych dokumentach i cenach podstawowych produktów.

PASZPORT I WIZY:
Polacy, którzy chcą przekroczyć granicę bułgarską nie muszą mieć wizy, wystarczy by posiadali przy sobie dowód osobisty. UWAGA! W przypadku, gdy planujemy wycieczkę do Turcji musimy pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu. Również dzieci muszą mieć swoje paszporty lub dowody osobiste. Wiza nie jest konieczna dla osób z Unii Europejskiej, którzy planują pobyt w Bułgarii nie przekraczający 3 miesięcy.

INNE DOKUMENTY:
Kierowcy powinni mieć ze sobą prawo jazdy oraz numer rejestracyjny samochodu natomiast w przypadku, gdy samochód nie jest własnością danej osoby należy mieć notarialne poświadczenie pełnomocnictwa (przetłumaczone na język bułgarski lub angielski, niemiecki, francuski).
Jeśli planujemy wyjazd z naszym pupilem musimy pamiętać o zabraniu dokumentu z numerem identyfikacyjnym zwierzęcia oraz książeczkę szczepień (musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie i mieć potwierdzenie od weterynarza o dobrym stanie zdrowia)

PRZEPISY CELNE:
Turyści podróżujący do Bułgarii mogą wwieźć oraz wywieźć z kraju towary w ilościach przeznaczonych do użytku osobistego, które nie podlegają odsprzedaży. Do Bułgarii można wwieźć kwotę w wysokości 10 tys €, do 200 sztuk papierosów, 50 sztuk cygar, do 1 litra alkoholu wysokoprocentowego, 2 litry alkoholu o niższej zawartości procentowej, 100 gram herbaty, 500 gram kawy, 50 gram perfum oraz lekarstwa do własnego użytku (najlepiej w oryginalnych opakowaniach).

bułgaria lew waluta

WALUTA I PRZYKŁADOWE CENY:
Walutą obowiązującą w Bułgarii jest „lew” (BGN, w liczbie mnogiej „lewy”), który dzieli się na 100 stoinek. Na miejscu można spotkać się z banknotami o nominałach 1, 2, , 10, 20, 50, 100, 200 lewów oraz monetami 1, 2, 5 stoinek (kolor złoty) oraz 10, 20, 50 stoinek (srebrne), a także bilon o wartości 1 lew i 2 lewy. W Polsce można kupić lewy, jednak jest to dość nieopłacalne. Lepiej jest zamienić złotówki na euro i dokonać wymiany na lewy już na miejscu (1 BGN = 1,99 PLN, 1€=1,96 BGN stan na maj 2012). Można również wymienić złotówki na lewy ale jedynie w większych kurortach i bułgarskich miastach.
Bułgaria wciąż uchodzi za kraj stosunkowo tani (nawet dla Polaków), a ceny artykułów spożywczych nie zmieniły się tu znacząco w porównaniu do roku poprzedniego. Pamiętać jednak musimy o tym, że ceny w najpopularniejszych kurortach takich jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg są znacznie większe niż w innych mniej znanych miejscowościach. Warto jest robić zakupy w dużych sklepach (supermarketach), a z daleka omijać małe sklepiki, zwłaszcza tuż przy plaży i w pobliżu hoteli.
Przykładowe ceny: mleko około 2 lewy, woda mineralna około 0,70 lewa, chleb około 0,8 lewa, 1 litr soku pomarańczowego około 2,5 lewy, duży jogurt około 1,5 lewa, cola około 2,5 lewa, piwo około 1 lewa, wino Sophia około 1  2 lewa. Obiad w restauracji możemy zjeść płacąc od 11 do 20 lewa.

BYLIŚCIE W BUŁGARII? PAMIĘTACIE CENY NIEKTÓRYCH PRODUKTÓW? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI INFORMACJAMI

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Albina says:

  takiej fasolki jeszcze nie robiłam; fajny pomysł

 • Jogi says:

  Ja mam kilka monet o nominale 2 lewa, może chcesz? Są powszechne i ogólnodostępne 😉 Najwyższy nominał jaki widziałem to 50 lewa

 • Zdzichu says:

  Czy aby nadał opłacalne jest pośrednictwo euro w kupnie lewów? Euro jest teraz drogie bo ok 4,36 zł, a lew po ok. 2,02 czyli wzrost niewielki wobec powyższego info z 2012 r. Zdaje się, że € było wtedy blisko 4 zł.

  • Wędrowne Motyle says:

   Nie, już nie jest to opłacalne. Minęło 5 lat 🙂

  • Michał says:

   Czyli zabrać ze sobą Złotówki i wymienić na Lewy na miejscu czy już w kraju to zrobić ? Jak polecacie dokonać wymiany waluty ?

 • Rafał says:

  Kilka uwag: monety w BLG to stotinki, a nie stoinki. W obiegu nie ma banknotów o nominale 200 lewów. Nie ma też monet o nominale 2 lewów (tzn. zdarzają się okazajonalne egz. kolekcjonerskie – ale jest och promil – także w innych nominałach – nawet 100 lewa – turyści nie będą z nimi mieli do czynienia). Banknoty 1 lewowe praktycznie są niespotykane w codziennym obrocie.
  Zdjęcie banknotu który zmieściliście na stronie – to stary banknot sprzed denominacji, może wartałoby go zmienić na aktualny, żeby kogoś kto jedzie pierwszy raz w tamte strony nie zmylić?

  z pozdrowieniami, stały czytelnik Waszego bloga.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI