Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Malta Gozo poradnik Ceny na Malcie, transport na Malcie. Serwujemy Wam świeże i praktyczne informacje

Ceny na Malcie, transport na Malcie. Serwujemy Wam świeże i praktyczne informacje

IMG_5218Jeśli nocleg na Gozo to koniecznie Xlendi. Zawsze chcemy być tak zaskakiwani

Malta nie jest krajem tanim ale też nie jest strasznie drogim. Jak pewnie wszyscy wiecie, walutą tam obowiązującą jest Euro. Ceny różnią się oczywiście w zależności od miejsca, w którym akurat się znajdujemy. Najdrożej jest oczywiście w miejscowościach typowo turystycznych, dużo taniej natomiast w małych wioskach gdzieś na uboczu. Przy czym to „ubocze” ciężko na Malcie odnaleźć 🙂

Bardzo miłym zaskoczeniem była też dla nas wiadomość, że na Malcie znajdują się sklepy sieci Lidl (nigdzie indziej w krajach Europy Południowej nie spotkaliśmy tych sklepów) i to na dodatek bardzo łatwo dostępne – można do nich dojechać autobusami miejskimi. Jeśli chodzi natomiast o atrakcje turystyczne, to bywa różne – jedne warte swojej ceny, bilety do innych są według z nas znacznie zawyżone. Np Blue Grotto.

Poniżej przedstawiamy Wam przykładowe ceny, zarówno artykułów spożywczych, jak i atrakcji turystycznych i komunikacji miejskiej na Malcie. Wszystkie ceny bardzo świeżutkie – z jesieni 2013 r.

ARTYKUŁY SPOŻYWCZE I JEDZENIE

IMG_5044Ryby w Marsaxlokk nie są tanie, nie są drogie. Są świeże

Jak już wcześniej było wspomniane, zakupy tzw. jedzeniowe najlepiej kupować w supermarketach (na Malcie polecamy oczywiście Lidla) – ceny mogą być tam nawet o połowę niższe. W małych sklepikach tuż przy głównych ulicach w Valettcie czy w Sliemie niestety nie uda nam się zaopatrzyć w tanie produkty. Za piwo zapłacimy od 1 do 1,5 Euro, za wodę mineralną (1,5 litra) – 1 Euro, litrowa Cola to koszt 1,5 Euro. Idealnym pomysłem na śniadanie, czy też obiad jest tuńczyk – na Malcie puszkę tej ryby kupimy od 1 do 2 Euro. Ponieważ jesteśmy miłośnikami wina, to nie mogliśmy sobie odmówić kupna lokalnego trunku – w miejscowościach typowo turystycznych butelka najtańszego wina to 4-5 Euro, natomiast ciekawostka: w lokalnych supermarketach i sklepach „wioskowych” znajdziemy równie dobre, a nawet takie samo o 2-3 euro taniej.
Być na Malcie, a w szczególności w miejscowości słynącej z kolorowych łódek rybaków czyli w Marsaxlokk, i nie zjeść świeżo złowionej ryby, to grzech! Turyści jeżdżą tam nie tylko dla ładnych widoków i rybnych targów ale też właśnie po to, by spróbować dopiero co złowionej ryby w jakiejś małej knajpce. Za taką przyjemność zapłacimy od 10 do 15 Euro – w sytuacji, gdy skorzystamy z oferty dnia (ryby dnia).

CENY I WYBÓR NOCLEGÓW

Nie zbadaliśmy tego tematu dogłębnie, bo wypad na Maltę był w pewnym sensie „awaryjny”, czyli nie mieliśmy czasu na wielotygodniowe porównania i selekcje. Generalnie zauważyliśmy, że hotele na Malcie są dużo tańsze, niż w innych popularnych regionach basenu Morza Śródziemnego. Tańsze niż na Sycylii, Sardynii, Majorce, Hiszpanii, Portugalii ale ciut droższe niż w Grecji, Bułgarii czy na Cyprze.

Poza wysokim sezonem (czyli po 10-15 września) bez problemu znajdziecie spanie do 30 euro za pokój a śledząc systematycznie „Sekretne oferty” booking.com czy porównując ceny np. na porównywarce (taniehotele.gdziewyjechac.pl) da się wyhaczyć pokój w hotelu za dwadzieścia – dwadzieścia kilka euro. I oczywiście chodzi nam o w miare wygodnym spaniu, czyli 2/3 gwiazdki.

Na Malcie nie ma prawie wcale hosteli! Tak samo z campingami (są tylko 2) i położone „w krzaczorach”. Rozwija się infrastruktura socialnoclegowa (Wimdu, Airbnb itd…) ale głównie na Gozo.

Tanich noclegów nie znajdziecie raczej w La Valetcie i okolicach. Najtańsze miejscowości to Buggiba, Kawra, Mellieha i Paceville. Troszkę droższe są Sliema i Gzira. Z punktu widzenia komunikacyjnego najlepsza jest Sliema (wszędzie blisko i szybko – bez przesiadek).

Noclegi na Gozo (z jakimkolwiek wyborem) to jedynie stolica -Victoria oraz Xlendi i Marsaforn. Polecamy jednak Xlendi (zdjęcie na samej górze). Absolutnie najpiękniejsze miejsce z najlepszymi widokami z balkonów, jakie kiedykolwiek upolowaliśmy. Świetny hotel Xlendi Resort Spa, wbrew luksusowej nazwie upolowaliśmy w promocji Booking za 32 Eur. to powyżej naszej średniej za noclegi (około 25 eur) ale nie żałujemy. No co, czasami też można sobie „zaszaleć”.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Malcie | Zarezerwuj hotel na Malcie

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Jeśli nie decydujecie się na wypożyczenie samochodu, by swobodnie poruszać się po Malcie, to zapewne będziecie zdani na autobusy brytyjskiej firmy Arriva. To jednak nie jest jakiś szczególnie uciążliwy sposób poruszania się po wyspie (no może wyłączając fakt, że jeździ się dość długo z jednej miejscowości do drugiej, bo autobusy okrążają i omijają wszystkie możliwe zatoczki, no i bardzo często się zatrzymują – dużo tam przystanków).

IMG_5530Serio, według moich obliczeń autobus powinien być na tym przystanku za 3 minuty

Główny dworzec autobusowy znajduje się naprzeciw głównej bramy wjazdowej do starówki La Valetty – tuż przy słynnej fontannie z trzema trytonami – tam też można kupić bilety, albo w maszynie albo w specjalnej budce. Jeśli jednak nie zdążymy tego zrobić przed odjazdem, to nic wielkiego się nie stanie, ponieważ bilety można kupić także u kierowcy. Jedno jest pewne: najbardziej opłaca się zaopatrzyć w bilet całodzienny, który kosztuje 2,6 Euro (2-godzinny natomiast 2,2 Euro). Obowiązuje on do godziny 23:00 – nie można nim jeździć w nocy, ale i tak zawsze się zwróci. Warto mieć w autobusie ze sobą zawsze jakąś chustę, ponieważ pojazdy są strasznie mocno klimatyzowane – można w ich naprawdę zmarznąć. Różnice pomiędzy temperatura w środku i na zewnątrz to czasem 20 stopni!
Pamiętajcie też, że bardzo często trzeba machnąć ręką na przystanku, by dać znać kierowcy, że chcemy wejść do autobusu. Przy wejściu i przy wyjściu otwierane są tylko przednie – pierwsze drzwi, przy tłoku, trzeba więc nieco wcześniej do nich podejść, by przecisnąć się przez tłum i spokojnie wyjść na zewnątrz. Koszt promu z Malty na Gozo i z powrotem to 4,80 Euro.

Zobacz również: Promem z Malty na Gozo. Zdjęcia i poradnik praktyczny

UWAGA! Mimo, iż na Malcie i na Gozo obowiązuje ta sama firma przewozowa, to nie można wykorzystać biletu kupionego (np. jednodniowego) na Malcie chcąc poruszać się po Gozo (i odwrotnie). Bilety kosztują tyle samo – różnią się tylko kolorem znajdującego się na nich paska – zielony na Gozo, czerwony jest na Malcie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE, WSTĘPY, TRASY

malta i gozo mapa atrakcje

Z tym bywa różnie. Największą porażką była naszym zdaniem cena wycieczki do Blue Grotto w stosunku do tego, co zostało nam zaproponowane (szybki rejsik motorówką po okolicznych grotach – bez chwili przerwy, chociażby po to by zrobić zdjęcia, nie mówiąc już o możliwości pokontemplowania „okoliczności przyrody”) – za 8 Euro od osoby. Smutne jest to, że nie ma innej alternatywy, a miejsce jest świetne.
Wizyta w Katedrze św. Jana też nie należała do najtańszych, no ale możliwość zobaczenia tak znakomitego renesansowego wystroju, no i obrazu Caravaggia warte było biletu za 6 Euro (dostaniemy także audioprzewodnik).

Wejście na teren archeologiczny, gdzie odkryto Megalityczną świątynię – Ggantija na wyspie Gozo kosztowała nas 5 Euro od osoby. Przy czym – do wyboru mamy jeszcze świątynię w Hagar Quim, ale ta na Gozo wydaje się bardziej unikatowa. Jedną z największych atrakcji turystycznych Malty jest Pałac Wielkiego Mistrza. By zwiedzić cały kompleks trzeba zaopatrzyć się w osobny bilet do zbrojowni i osobny do komnat (około 10 Euro). Za darmo możemy wejść natomiast na dziedziniec z posągiem Neptuna. Niewątpliwą atrakcją turystyczną była dla nas możliwość przepłynięcia promem ze Sliemy do Valetty (zwłaszcza o zachodzie słońca). Bilet w jedną sytonę to koszt 1,5 Euro (płyniemy jakieś 15 minut, autobusem jedziemy z tego samego miejsca – okrężną drogą, około 45 minut).

ATRAKCJE ZA DARMO, WIDOKI

MAlta Valetta

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Top 10 największych atrakcji na Malcie. Zestawienie

Za darmo można wejść natomiast między innymi do bardzo ładnego Kościoła Rozbicia Statku św. Pawła, czy do również ciekawego Muzeum Fortyfikacji w La Valetcie. Także ogrody Barracca – zarówno dolne, jak i górne są ogólnodostępne. Darmowe też są zabytki Mdiny oraz – zjawiskowe Stare Miasto w stolicy Gozo, czyli warowna Citadella. Darmowe są też wstępy na większość maltańskich plaż. Jednak wypożyczenie sprzętu plażowego – to już wydatek 2-3 Euro.

Do 5 najfajniejszy punktów widokowych na Malcie, przetestowanych przez nas, koniecznie zaliczamy:
– Widok z murów miejskich Mdiny (zarówno rano jak i w nocy)
– Widok praktycznie 360 stopni na całą Gozo ze szczytu Cytadeli w Victorii
– Widok z Calypso Cave na pomarańczową plażę Ramla
– Widok z ogrodów Baraka (górnych) na Vittoriosę i wschodnią zatokę
– Widok z okolic radaru meteorologicznego na urwiska Klifów Dingli

Ceny na Malcie i inne info praktyczne. Coś dodasz?

Jeśli uważacie, że coś warte jest dodania – komentujcie poniżej. Będzie z tego największy pożytek!

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Malcie | Zarezerwuj hotel na Malcie

tagi: ,
Ilość komentarzy: 26 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Gosia says:

    witajcie podroznicy, wybieramy sie na malte i mam pytanie odnosnie transportu z lotniska. czy sa lokalne autobusy do centrum? i w jakiej cenie? malo moge znalesc w necie, tylko taxi i troche drogo, moze ktos juz byl i wie? dziekuje za podpowiedzi!

  • Patrycja says:

    Ja kupowałam bilet tygodniowy. Wychodzi najtaniej chyba 10 euro, można jeździć wszystkimi autobusami.

  • ilo says:

    Kolejny raz Wasze artykuły okazały się być świetnym źródłem informacji. Pozwoliłam sobie podlinkować ten tekst w kategorii Przydatne linki w mojej relacji z pobytu na Malcie ( https://www.tanie-loty.com.pl/blogi/5686-malta-za-mniej-niz-1000zl.html ) . Wielkie dzięki! 🙂

  • Piotr says:

    Witajcie, czy ktoś orientuje się gdzie można kupić Heritage Malta Family Pass?

  • Katarzyna says:

    Hej wybieram się tam na weekend majowy z przyjaciółmi i mężem znaleźliśmy nocleg za 120 E za 4 noce dla 4 os. 😀 w jakim terminie byliście i jak pogoda może być w maju???

    • Wędrowne Motyle says:

      bylismy we wrzesniu. Ale maj tez super. Na pewno bardziej kwieciście bo we wrzesniu już sucho. No i fajniejsza rzeska bryza od morza

    • Maciej says:

      hejo,

      ja byłem raz na Malcie w trakcie weekendu majowego i było co dziennie 35 stopni i ani jednej chmurki 🙂 Choć znajomi Maltańczycy mówili, że w 2014 było „tylko” ponad 20 😉 W tym roku też lecę na Maltę na majówkę 🙂

  • Pati says:

    Hej, z jakiego przewodnika korzystaliście? Polecacie? Lecę w sobotę i chciałabym kupić coś sprawdzonego. Pozdrawiam!

  • Basia says:

    A jak tam dolecieć?

    • Tomasz says:

      Np. Ryanair z Wrocławia lata! Lecimy rodzinką dokładnie za tydzień – już się nie mogę doczekać 🙂

  • Jakub says:

    Fajny artykul. My lecimy na Malte 28 lutego a powrot mamy 4 marca. troche krotko, ale tak wyszlo. Sprawdzalem w internecie i rzeczywiscie zaskoczyla mnie niska cena noclegow.

  • Maciej Gąd says:

    witam 🙂
    byłem na Malcie i mogę potwierdzić wszystkiego informację Motyli 🙂
    Mi zwiedzenie wszystkiego na luzie (Malta+Gozo) zajęło 6 dni. Malta to naprawdę mały kraj i gdyby jechać na 2 tygodnie to już pod koniec mogłoby być nudnawo… .
    Co do transportu to szczególnie na Gozo polecam…autostop 🙂 Nie miałem żadnego problemu, najdłużej czekałem 5 minut 🙂 Najtańszy środek transportu 🙂

    No i będąc na Malcie koniecznie trzeba zakupić likier z opuncji Bajtra. Smak nieziemski, a w Polsce praktycznie nie do dostania.

    Pozdrawiam

  • Marek says:

    „Bilety kosztują tyle samo – różnią się tylko kolorem znajdującego się na nich paska – zielony na Gozo, czerwony jest na Malcie.”

    z tego co pamiętam było odwrotnie tzn. zielony – Malta, czerwony – Gozo 😉

  • Marzyciel says:

    Ah! Malta! zostawiliśmy tam kawałek serca! Bajeczna wyspa, wspaniałe widoki, mili ludzie, rewelacyjna pogoda. Naprawdę warto tam zawitać. Byliśmy dwa razy, raz na Malcie, raz na Gozo i teraz planujemy być 3 raz:) Bajka!
    Są jeszcze turystyczne autobusy hop on, hop off, które też dają sporą frajdę z podróżowania. Szczególnie te z odkrytym dachem, w momencie wciskania się w wąskie uliczki, gdzie balkony są dosłownie na wyciągnięcie ręki:)

  • Marcin Nowak says:

    Pomarańczowy… A podobno to czerwone grejfruty

  • Kasia says:

    Rozumiem, że ceny za nocleg podajecie za osobę?

    • Marcin Nowak says:

      Nie, nie 🙂 wędrowne Motyle to para. Zawsze liczy wszystko na 2.
      To ceny za tzw. „pokój”. Oczywiście 2-osobowy. Konfiguracja łóżek – różna 🙂
      Tylko trzeba trzymać rękę na pulsie

  • Kamila says:

    dodam tylko, że będąc na Malcie, warto spróbować lokalnego napoju Kinnie. Na butelce jest napisane, że to napój pomarańczowy ziołami. Dla mnie to takie połączenie coli z delikatną nutką goryczy. Na upały nie ma niczego lepszego, oryginalny smak, dostępny tylko tam 🙂
    Ahhhh, chętnie wypiłabym Kinnie jeszcze nie jeden raz 🙂

  • jacek says:

    byłem na Malcie dwa razy i jeszcze tam zagoszczę! bardzo fajny, bardzo ciepły, bardzo tani kraj!! 🙂
    szczerze to mógłbym objadać się codziennie w ich pastizzeriach!! piękny kraj i wiele zabytków, które warto odwiedzić

    wybiorę się tam jeszcze niejednokrotnie – szkoda tylko, ze nie ma połączen weekendowych na Malte

  • Asia Kowalska says:

    To jest to, co uwielbiamy u Was najbardziej Motyle. Przepiękne zdjęcia i jednocześnie masa informacji praktycznych. Malta – moje marzenie :)))

    • Marcin Nowak says:

      Ooo dzięki . Moim zdaniem właśnie zdjęcia i informacje tak zwane „praktyczne”, to dwie sfery, które w blogach podróżniczych są najważniejsze. Na trzecim stawiam jeszcze tak zwaną podróżniczą publicystykę, czyli „co nam się wydaje, i co o tym wszystkim sądzimy”

      pozdrawiam!

  • Rafał Stanisławski says:

    Super artykuł:) wybieram się tam w maju i mam kilka pytań może posłużą jako uzupełnienie arty kułu. Ile dni trzeba przeznaczyć na te 2 wyspy? Polecacie jakiś nocleg( jeżeli to jest miejsce ze zdjęcia nr1 to koniecznie podajcie namiary) 🙂

    • Anna Nowak says:

      Cześć,
      Naszym zdaniem plan minimum to 3+2 lub 4+3 (Malta, Gozo) – ale to tylko nasze zdanie (napiszemy jeszcze o tym). Polecamy nocleg w Xlendi na Gozo (miejsce ze zdjęcia).

Ilość komentarzy: 26 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI