Fakultatywne w Chorwacji Wycieczki fakultatywne w Chorwacji (Riwiera Makarska): Medjugorje, Blagaj i Pocitelj

Wycieczki fakultatywne w Chorwacji (Riwiera Makarska): Medjugorje, Blagaj i Pocitelj

MedzugorieMedjugorie – Niewielka wioska położona pośród wysokich gór w malowniczej scenerii na terytorium Bośni i Hercegowiny znana głównie z objawień Matki Bożej i Sanktuarium Królowej Pokoju. Od czasu, kiedy owe objawienia się rozpoczęły w 1981 roku miejsce to stało się tętniące życiem centrum pielgrzymkowym. Najważniejszymi miejscami są tutaj: Kościół świętego Jakuba z okalającym go placem zwykle pełnym pielgrzymów, wzgórze  Podbrdo (Wzgórze Objawień, znajduje się tutaj figurka Matki Bożej Królowej Pokoju) w oddalonej około 1,5 km od kościoła św. Jakuba wiosce Bijakovici gdzie miało miejsce pierwsze objawienie oraz Droga Krzyżowa prowadząca na kolejne wzgórze Krizevac z wysokim krzyżem na szczycie. Wizyta w ty miejscu to duże przeżycie!

Pocitejl bośniaPocitelj zainteresuje wszystkich swoją specyficzną architekturą i atmosferą z wpływami tureckimi. Niewielka, ale bardzo malownicza i interesująca miejscowość przywodzi na myśl orientalny klimat osmańskiej Turcji, która władała niegdyś tym regionem. Nie obowiązuje tu ruch kołowy, więc zwiedzanie odbywa się tylko i wyłącznie pieszo, co nadaje dodatkowego uroku miastu. Wspomniana orientalna, egzotyczna zabudowa miasta pochodzi głównie z okresu panowania tureckiego i wpisana została na listę UNESCO. A co konieczne trzeba tu zobaczyć? Po pierwsze, XVI wieczny meczet Hadzi  Alli, pochodząca z VII wieku wieża zegarowa i górujący nad całym miastem dobrze zachowany turecki zamek (XV w.) z wieżą na którą można wejść i podziwiać okolicę.

Jeśli komuś nie dość orientalnych tureckich klimatów powinien udać się do dawnej stolicy Hercegowiny  Blagaju. Miasto znane jest głównie z białego domu derwiszów (XV w), który „przyklejony” jest do pokaźnej, nachylonej skały, spod której wypływa malownicze jeziorko. Wielu uważa, że miejsce to jest  najpiękniejsze w całej Hercegowinie i nie ma w tym cienia przesady! Zwiedzając górne pomieszczenia domu (przeznaczone do modlitwy) pamiętać trzeba o stosownym stroju, zakrywającym włosy i ramiona w przypadku kobiet i długie spodnie w przypadku mężczyzn.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO MEDJUGORJE, BLAGAJU i POCITELJU?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd autokarem  z hoteli we wczesnych godzinach rannych (przejazd trwa około 2 h)
2. Po przyjedzie do Medjugorje, zwiedzanie najważniejszych punktów miasta. Następnie przejazd do Pocitelju. Zwiedzanie miasta wpisanego na listę UNESCO ze specyficzną, turecką zabudową i orientalną atmosferą. Przejazd do Blagaju, zwiedzanie miasta z przepięknie położonym domem derwiszów.
3. Powrót do hoteli późnym wieczorem.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, WYGODNE BUTY, PASZPORT LUB DOWÓD OSOBISTY, ODPOWIEDNI STRÓJ POTRZEBNY PRZY ZWIEDZANIU DOMU DERWISZÓW (chusty na włosy i ramiona, długie spodnie)
CENY: około 35-40€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE DO MEDJUGORJE, BLAGAJU i POCITELJU ? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI