Pomysły Na weekend W Polsce Więcej niż Wrocław. Zobacz największe atrakcje turystyczne w okolicach Wrocławia

Więcej niż Wrocław. Zobacz największe atrakcje turystyczne w okolicach Wrocławia

Jeśli zwiedziliście już Wrocław, a macie jeszcze trochę czasu do zagospodarowania, to koniecznie udajcie się na wycieczkę w okolice stolicy Dolnego Śląska. Atrakcji historycznych, architektonicznych i przyrodniczych czeka na Was bardzo dużo.

Przeczytajcie więc i wybierzcie te, które najbardziej was zainteresują. Dolny Śląsk zwiedzaliśmy tak dokładnie na studiach, więc własnych zdjęć brak ale wybraliśmy takie miejsca, do których dojazd zajmie Wam góra godzinkę ewentualnie dwie, więc to doskonały pomysł na sobotę a może cały weekend.

Okolice Wrocławia na weekend. Najciekawsze miejsca

Brzeg: urokliwe miasto o długiej historii i licznych zabytkach. Warto zobaczyć tutaj Zamek Piastowski, zwany „Śląskim Wawelem” z XIV wieczną wieżą oraz renesansowym dziedzińcem arkadowym i 24 kamiennymi popiersiami Piastów na budynku bramnym. Dzisiaj zamek jest siedzibą Muzeum Piastów Śląskich. Na uwagę zasługuje również renesansowy ratusz w zachodniej części rynku z krużgankami udostępnionymi dla turystów oraz salami reprezentacyjnymi na jego pierwszym piętrze oraz Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Kościół Św. Mikołaja, który znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich.

24 km na północ od Wrocławia znajduje się Trzebnica, którą również warto odwiedzić głównie z powodu znajdującego się tam Opactwa Cysterek (klasztor i kościół) ufundowanego przez Henryka Brodatego i świętą Jadwigę. W późnoromańskim kościele, dobudowano z czasem kaplicę, gdzie spoczywa w XVII wiecznym marmurowym sarkofagu fundatorka klasztoru święta Jadwiga.

Oleśnica: znajduje się około 29 km na północny wschód od Wrocławia. Słynie z Zamku, który pierwotnie był siedzibą księcia oleśnickiego (XIV wiek) a następnie przebudowano go w renesansowym stylu. Dziś jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych renesansowych obiektów na Śląsku (uniknął on większych zniszczeń podczas II WŚ). Z zamkiem połączony jest kościół św. Jana Apostoła, gdzie zobaczyć można lożę książęcą oraz XVI wieczne nagrobki książąt ziębicko oleśnickich.

Góra ślęża
Widok na Ślężę / fot. flickr hricio / CC

Henryków: to wieś, która położona jest 56 km na południe od Wrocławia. Jeśli już tutaj przybędziecie, to koniecznie zobaczcie XIII wieczne opactwo cysterskie założone przez Henryka Brodatego, w skład którego wchodzą: Kościół Wniebowzięcia NMP i świętego Jana Chrzciciela, dawne budynki szpitalne oraz klasztorne i rozległe ogrody, gdzie rośnie jedno z najstarszych drzew w Polsce majestatyczny cis.

Do Sobótki warto przyjechać chociażby po to, by odwiedzić interesujące Muzeum Ślężańskie, które posiada bogatą kolekcję zbiorów archeologicznych z tego obszaru oraz prezentuje historię pogańskiego kultu na Górze Ślęża. Droga z Sobótki na szczyt Ślęży „ozdobiona” jest pogańskimi rzeźbami kultowymi, a sama góra była bardzo ważnym miejscem kultu Ślężan, którzy najprawdopodobniej czcili tu bóstwo słońca.

Lubiąż opactwoKolejne, lecz tym razem najstarsze na Śląsku opactwo Cystersów znajduje się w Lubiążu. Najstarsze budynki wchodzące w skład ogromnego kompleksu (drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie, po hiszpańskim Eskurialu), pochodzą z początku XIII wieku. Zobaczyć tutaj można obok kościoła NMP, bazyliki z mauzoleum Piastów Śląskich również pomieszczenia gospodarcze takie jak piekarnia,wozownia, browar. Podczas II WŚ Niemcy umieścili w zamku swoją tajną fabrykę.

We wsi niedaleko Obornik Śląskich, Bagnie mieści się kolejny warty uwagi zabytek, a mianowicie XVIII wieczny pałac, który wzniósł tutaj właściciel browaru wrocławskiego. Dzisiaj wielokrotnie przebudowywany pałac jest siedzibą Salwatorian, którzy prowadzą tu Wyższe Seminarium Duchowne oraz Dom Zakonny. Budowla otoczona jest wspaniałym parkiem ze starym drzewostanem i ładnym stawem.

40 km na południe od Wrocławia leży słynący z największych kamieniołomów granitu w Europie miasto Strzelin. Jednak miłośnicy historii przyjadą tu po to, by zobaczyć XII wieczną rotundę św. Gotarda, czy gotycko barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Dom Książąt Brzeskich i fragmenty murów obronnych.

Prusice, stare średniowieczne miasto oprócz ciekawego układu urbanistycznego oferuje również inne atrakcje: XV wieczny gotycki kościół św. Jakuba.

kosciol sw krzyza2Wewnątrz świątyni znajduje się drewniany ołtarz oraz kaplica z alabastrowym nagrobkiem M. Hatzfelda, na którym przedstawiono oblężenie Karkowa przez Szwedów.

Środa Śląska: miasto o 700 letniej tradycji z ciekawym wrzecionowatym układem rynku z centralnie położonym XV wiecznym  ratuszem. Tutaj również zachowały się fragmenty wzniesionych w XIII wieku murów obronnych. Warto zwrócić uwagę na  kościół parafialny pw. św. Andrzeja pochodzący z przełomu XII i XIII wieku z dzwonnicą gotycką oraz kościół pw. Najświętszej Marii, który jest pozostałością pochodzącego z XIII wieku leprozorium (szpitala dla trędowatych).

A JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE CIEKAWYCH MIEJSC I ATRAKCJI W OKOLICACH WROCŁAWIA? PISZCIE I PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI Z INNYMI

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI