Fakultatywne na Cyprze Wycieczki fakultatywne na Cyprze – Safari w górach Troodos

Wycieczki fakultatywne na Cyprze – Safari w górach Troodos

góry troodos cypr
fot. flickr.com / CC / Leonid Mamchenkov

Góry Troodos oddzielają wysokim pasmem północną część wyspy od południowej. Są idealne dla miłośników długich wędrówek po łagodnych graniach i zboczach porośniętych lasami (choć to już tak naprawdę niewielka część puszczy, która porastała góry przed wiekami). Wytyczonych jest tutaj dużo ciekawych tras między innymi szlak wiodący wzdłuż najpiękniejszych kościółków (spośród których aż 10 wpisano na listę UNESCO) i klasztorów (najsłynniejszym jest klasztor Kykkos).Najwyższą górą pasma, a także najwyższym punktem całej wyspy jest Olimpos. Z jej szczytu wznoszącego się na 1952 m n.p.m w pogodny dzień można podziwiać przepiękne widoki, a nawet zobaczyć Turcję. W zimę, warto jest się tu wybrać na narty. W niewielkiej odległości od popularnego górskiego kurortu i punktu wypadowego w góry – Platres znajduje się wodospad Mylomeri (można tam dojść szlakiem o tej samej nazwie, ma około 1 km). Wody Zimnej Rzeki czyli Krios Potamos spadają tu 10 metrowym wodospadem. Z tej samej miejscowości można dojść około 2 km Szlakiem Kaledońskim  (lub dojechać) do kolejnego wodospadu górskiego zwanego Wodospadem Kaledońskim, który ma 12 metrów i jest jednym z największych na całej wyspie.

Najsłynniejszym i najbogatszym klasztorem na Cyprze jest wspomniany już wcześniej męski klasztor Kykkos, którego patronką jest Matka Boża (leży w dolinie Marathasa, po północnej stronie łańcucha gór Troodos). Założony został w XII wieku przez bizantyjskiego cesarza Aleksandra I Komnena. Był ostoją kultury i języka greckiego, najpierw podczas niewoli tureckiej, a potem panowania brytyjskiego. Klasztor słynie z przepięknej Ikony Najświętszej Dziewicy, która według legendy wysłana została tu przez cesarza z Konstatnynopola (cudowna ikona nie jest pokazywana nikomu, ponieważ niegodnym i grzesznikom, którzy na nią spojrzą grozi utrata wzroku i podobno jeszcze gorsze kary). Pomieszczenia klasztornego kompleksu, dziedzińce z krużgankami i znajdujący się tam kościół są bogato zdobione przepięknymi mozaikmai, malowidłami przedstawiającymi świętych, czy historię klasztoru. Koniecznie trzeba zajrzeć do klasztornego muzeum, gdzie będziemy mieli okazje zobaczyć prawdziwe skarby sztuki sakralnej ale też i świeckiej z różnych okresów historycznych (starożytne, wczesnochrześcijańskie, bizantyjskie, postbizantyjskie): między innymi wazy korynckie i attyckie z V w p.n.e, wczesnochrześcijańskie krzyże z brązu, przepiękne wyroby ze srebra, koszulki na ikony, cenne ikony, manuskrypty, dokumenty i stare księgi.
Nieco dalej na zachód od klasztoru zobaczymy wzgórze Throni, na którym znajduje się grobowiec arcybiskupa Makariosa III (w klasztorze Kykkos odbył nowicjat, a urodził się niedaleko monasteru). Makarios III był też pierwszym prezydentem niepodległego Cypru.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE JEEPEM W GÓRY TROODOS?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd jeepami z hoteli w godzinach porannych w kierunku gór Troodos. Podziwianie górskich krajobrazów, najwyższej góry pasma- Olimpos.
2. Obiad  w tradycyjnej tawernie wśród lasów w górskiej dolinie (zwykle dodatkowo płatny).
3. Przejazd do klasztoru Kykkos, zwiedzanie kompleksu monastyru, kościoła z cudowną ikoną Madonny ukrytą przed wzrokiem grzeszników.
4. Przejazd przez bardzo popularny kurort turystyczny Platres w kierunku wodospadów gór Troodos.
5. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych

RODZAJ WYCIECZKI: PRZYRODA, POZNAWANIE KULTUR
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, STOSOWNE UBRANIA ZAKRYWAJĄCE RAMIONA I NOGI, WYGODNE BUTY
CENY: około 55-60€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W GÓRACH TROODOS? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Zygfryd says:

    Witam
    W dniach 4-15.03.2018 r będę na urlopie w Larnace na Cyprze. Chciałbym zwiedzić między innymi góry Troodos. Proszę o podpowiedz jak tam dojechać bądź gdzie wykupić jednodniową wycieczkę

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI